Hoppa till sidans innehåll

Sveriges DC-resultat


Här och på undersidorna återfinns Sveriges samtliga resultat i Davis Cup, världens största årligen återkommande lagturnering på herrsidan.

 

Sverige har vunnit tävlingen sju gånger, 1975, 1984, 1985, 1987, 1994, 1997 och 1998.

2018
Ukraina–Sverige 2–3 (Europa/Afrikagruppen, Dnipro)
Sergiy Stakhovsky–Mikael Ymer 6–7(6), 2–6; Artem Smirnov–Elias Ymer 2–6, 3–6; Denys Molchanov/Sergiy Stakhovsky–Markus Eriksson/Andreas Siljeström 7–6(4) 4–6, 6–2; Sergiy Stakhovsky–Elias Ymer 6–4, 6–4; Artem Smirnov–Mikael Ymer 4–6, 2–6.

Sverige–Portugal (Europa/Afrikagruppen, Stockholm)
Mikael Ymer–Joao Sousa 4–6, 4–6; Elias Ymer–Gastao Elias 7–6(11), 6–4; Markus Eriksson/Robert Lindstedt 7–6(6), 6–2; Elias Ymer–Joao Sousa 4–6, 4–6; Mikael Ymer–Gastao Elias 6–3, 6–4.

Schweiz–Sverige (World Group Playoff, Biel)
Marc-Andrea Hüsler–Markus Eriksson 6–3, 6–4, 4–6, 6–7(10), 4–6; Henri Laaksonen–Jonathan Mridha 7–6(5), 6–2, 6–3; Antoine Bellier/Luca Margaroli–Markus Eriksson/Robert Lindstedt 2–6, 2–6, 4–6; Henri Laaksonen–Markus Eriksson 6–2, 6–2, 6–7(5), 6–1; Sandro Ehrat–Jonathan Mridha 6–4, 3–6, 4–6, 6–7(4).

2017
Tunisien–Sverige 2–3 (Europa/Afrikagruppen 2, Tunis)
Malek Jaziri–Isak Arvidsson 6–4, 7–5, 6–2; Aziz Dougaz–Patrik Rosenholm 6–7(4), 3–6, 6–3, 6–4, 3–6; Anis Ghorbel/Malek Jaziri–Johan Brunström/Andreas Siljeström 3–6, 5–7, 6–7(4); Malek Jaziri–Patrik Rosenholm 6–3, 6–3, 6–1; Aziz Dougaz–Isak Arvidsson 7–6(7), 2–6, 1–6, 6–3, 3–6.

Turkiet–Sverige 1–4 (Europa/Afrikagruppen 2, Antalya)
Marsel Ilhan–Christian Lindell 1–6, 4–6, 4–6; Cem Ilkel–Elias Ymer 6–4, 3–6, 7–6(6), 6–7(3), 3–6; Altug Celikbilek/Cem Ilkel–Johan Brunström/Andreas Siljeström 6–7(5), 6–4, 6–4, 6–3; Altug Celikbilek–Elias Ymer 6–7(6), 1–6, 5–7; Anil Yuksel–Christian Lindell 3–6, 7–5, 1–6.

Sverige–Litauen 5–0 (Europa/Afrikagruppen 2, playoff, Båstad)
Elias Ymer–Julius Tverijonas 6–2, 6–3, 6–4; Mikael Ymer–Laurynas Grigelis 2–6, 7–5, 6–0, 0–6, 6–1; Johan Brunström/Markus Eriksson–Tadas Babelis/Laurynas Grigelis 7–6(2), 6–3, 6–1; Markus Eriksson–Tadas Babelis 6–3, 6–0; Mikael Ymer–Julius Tverijonas 7–5, 6–3.

2016
Ryssland–Sverige 5–0 (Europa/Afrikagruppen, Kazan)
Andrey Kuznetsov–Isak Arvidsson 4–6, 6–1, 6–1, 6–4; Teymuraz Gabashvili–Daniel Windahl 6–3, 6–1, 6–1; Evgeny Donskoy/Konstantin Kravchuk–Johan Brunström/Robert Lindstedt 6–3, 7–6(5), 6–3; Teymuraz Gabashvili–Isak Arvidsson 6–4, 6–0; Konstantin Kravchuk–Daniel Windahl 6–2, 6–2.

Sverige–Nederländerna 0–5 (Europa/Afrikagruppen, Båstad)
Elias Ymer–Thiemo de Bakker 4–6, 4–6, 6–1, 6–4, 6–7(2); Mikael Ymer–Robin Haase 3–6, 3–6, 6–7(10); Isak Arvidsson/Fred Simonsson–Robin Haase/Jean-Julien Rojer 5–7, 2–6, 3–6; Isak Arvidsson–Robin Haase 2–6, 4–6; Mikael Ymer–Tim van Rijthoven 7–6(1), 6–7(6), 2–6.

Israel–Sverige 3–1 (Europa/Afrikagruppen, Ramat Hasharon)
Amir Weintraub–Elias Ymer 6–2, 6–3, 6–0; Dudi Sela–Markus Eriksson 6–4, 6–2, 6–3; Jonathan Erlich/Dudi Sela–Isak Arvidsson/Johan Brunström, 6–4, 7–6(5), 4–6, 6–1; Edan Leshem–Isak Arvidsson 7–5, 3–6, 2–6.

2015
Sverige–Österrike 2–3 (Europa/Afrikagruppen, Örebro)
Elias Ymer–Jürgen Melzer 6–4, 6–3, 3–6, 2–6, 6–3; Christian Lindell–Andreas Haider-Maurer 3–6, 4–6, 2–6; Johan Brunström/Robert Lindstedt 6–4, 7–6(8), 6–3; Elias Ymer–Andreas Haider-Maurer 4–6, 6–7(6), 3–6; Christian Lindell–Gerald Melzer 1–6, 1–6, 3–6.

Danmark–Sverige 2–3 (Europa-/Afrikagruppen, kval, Slagelse)
Andreas Bjerrehus–Markus Eriksson 7–6, 7–6, 6–7, 6–7, 7–9; Frederik Nielsen–Mikael Ymer 5–7, 3–6, 4–6; Thomas Kromann/Frederik Nielsen–Johan Brunström/Fred Simonsson 6–7, 6–2, 7–6, 7–6; Frederik Nielsen–Markus Eriksson 6–2, 7–6, 7–6; Christian Sigsgaard–Mikael Ymer 4–6, 0–6, 6–3, 7–5, 2–6

2014
Sverige–Ukraina 1–4 (Europa/Afrikagruppen, Malmö)
Johan Brunström–Sergiy Stakhovsky 4–6, 4–6, 7–5, 6–3, 11–13; Markus Eriksson–Artem Smirnov 4–6, 1–6, 2–6; Johan Brunström/Robert Lindstedt 7–6, 6–7, 3–6, 6–4, 10–8; Markus Eriksson– Sergiy Stakhovsky 6–7, 6-7, 4–6; Robert Lindstedt–Sergei Bubka 7–5, 6–7 wo.

Rumänien–Sverige 3–1 (Europa/Afrikagruppen, kval, Bukarest)
Adrian Ungur–Christian Lindell 5–7, 6–7(2), 4–6, Marius Copil–Elias Ymer 6–2, 6–3, 6–2, Florin Mergea/Horia Tecau–Isak Arvidsson/Johan Brunström 7–6(2), 7–6(5), 6–3; Adrian Ungur–Elias Ymer 3–6, 6–4, 7–6(4), 6–3

Sverige–Lettland 3–2 (Europa/Afrikagruppen, kval, Jönköping)
Elias Ymer–Martins Podzus 6–7(3), 5–7, 7–6(5), 6–3, 7–9; Christian Lindell–Janis Podzus 7–6(5), 4–6, 7–6(3), 7–6(7); Johan Brunström/Robert Lindstedt–Mikelis Libietis/Martins Podzus 6–4, 6–2, 3–6, 4–6, 6–3; Christian Lindell–Martins Podzus 4–6, 7–6(3); 4–6, 2–6; Elias Ymer–Janis Podzus 7–5, 6–7(7), 6–3, 6–4.

2013
Ukraina–Sverige 3–2 (Europa/Afrikagruppen, Dnipropetrovsk)
Alexandr Dolgopolov–Isak Arvidsson 6–2, 6–0, 7–6; Denys Molchanov–Markus Eriksson 5–7, 6–4, 4–6, 4–6; Denys Molchanov/Sergiy Stakhovsky–Johan Brunström/Robert Lindstedt 4–6, 3–6, 6–3, 7–6, 4–6; Alexandr Dolgopolov–Markus Eriksson 3–6, 6–1, 6–4, 6–3; Sergiy Stakhovsky–Isak Arvidsson 6–2, 6–3, 7–5.

Slovakien–Sverige 3–2 (Europa/Afrikagruppen, kval, Bratislava)
Andrej Martin–Isak Arvidsson 6–2, 6–3, 6–4; Lukas Lacko–Markus Eriksson 6–2, 6–3, 6–4; Lukas Lacko/Filip Polasek–Johan Brunström/Robert Lindstedt 4–6, 5–7, 4–6; Andrej Martin–Markus Eriksson 7–6, 2–6, 5–7, 4–6; Lukas Lacko–Isak Arvidsson 6–2, 6–3, 6–3.

Sverige–Danmark 3–2 (Europa/Afrikagruppen, nedflyttningsmatch, Helsingborg)
Elias Ymer–Frederik Nielsen 6–7, 2–6, 6–4, 5–7; Markus Eriksson–Martin Pedersen 7–6, 3–6, 6–7, 4–6; Johan Brunström/Robert Lindstedt–Thomas Kromann/Frederik Nielsen 6–7, 6–4, 6–3, 6–3; Markus Eriksson–Frederik Nielsen 6–3, 3–6, 6–7, 6–4, 9–7; Elias Ymer–Martin Pedersen 7–6, 7–6, 4–6, 7–5.

2012
Serbien–Sverige 1–4 (World Group, Nis)
Janko Tipsarevic–Filip Prpic 6–3, 6–3, 6–4; Viktor Troicki–Michael Ryderstedt 6–4,6–3, 5–7, 6–3; Janko Tipsarevic/Nenad Zimonjic–Johan Brunström/Robert Lindstedt 6–3, 3–6, 6–|, 7–6, 8–10; Janko Tipsarevic–Michael Ryderstedt 6–2, 7–6, 7–5; Dusan Lajovic–Filip Prpix 6–4, 6–4.

Belgien–Sverige 5–0 (World Group kval, Bryssel)
Steve Darcis–Michael Ryderstedt 6–3, 7–6, 6–0; David Goffin–Andreas Vinciguerra 6–4, 6–3, 7–5; Ruben Bemelmans/Olivier Rochus–Johan Brunström/Michael Ryderstedt 6–4, 4–6, 6–3, 6–2; David Goffin–Markus Eriksson 6–3, 6–4; Steve Darcis–Andreas Vinciguerra 6–4, 6–2.

2011
Sverige–Ryssland 3–2 (World Group, Borås)
Robin Söderling–Igor Andreev 6–3, 6–3m 6–1; Joachim Johansson–Teymuraz Gabashvili 6–3, 7–6, 6–4; Simon Aspelin/Robert Lindstedt–Igor Kunitsyn/Dmitry Tursunov 6–4, 6–7, 7–6, 6–2; Simon Aspelin–Dmitry Tursunov 5–7, 2–6; Joachim Johansson–Igor Andreev 6–7, 4–6.

Sverige–Serbien 1–4 (World Group, kvartsfinal, Halmstad)
Michael Ryderstedt–Viktor Troicki 3–6, 1–6, 7–6, 5–7; Ervin Eleskovic–Janko Tipsarevic 2–6, 0–1 wo; Simon Aspelin/Robert Lindstedt–Novak Djokovic/Nenad Zimonjic 6–4, 7–6, 7–5; Michael Ryderstedt–Janko Tipsarevic 2–6, 5–7, 3–6; Robert Lindstedt–Viktor Troicki 6–3, 4–6 wo.

2010
Sverige–Argentina 2–3 (World Group, Stockholm)
Robin Söderling–Eduardo Schwank 6–1, 7–6, 7–5; Joachim Johansson–Leonardo Mayer 7–5, 3–6, 5–7, 4–6; Robert Lindstedt/Robin Söderling–David Nalbandian/Horacio Zeballos 2–6, 6–7, 6–7; Robin Söderling–Leonardo Mayer 7–5, 7–6, 7–5; Andreas Vinciguerra–David Nalbandian 5–7, 3–6, 6–4, 4–6.

Sverige–Italien 3–2 (kval World Group, Lidköping)
Andreas Vinciguerra–Potito Starace 2–6, 2–6, 2–6; Robin Söderling–Fabio Fognini 6–1, 6–3, 6–2; Simon Aspelin/Robert Lindstedt–Simone Bolelli/Potito Starace 5–7, 6–7, 7–6, 6–3, 7–5; Robin Söderling–Simone Bolelli 6–3, 6–3, 6–3; Andreas Vinciguerra–Fabio Fognini 1–6, 3–6.

2009
Sverige - Israel 2-3 (Malmö)
Andreas Vinciguerra - Dudi Sela 6-4, 3-6, 6-3, 3-6, 9-11; Thomas Johansson - Harald Levy 6-7(3), 6-4, 7-5, 4-6, 8-6; Simon Aspelin/Robert Lindstedt - Andy Ram/Amir Hadad 6-4, 1-6, 7-6(4), 6-4; Johansson - Sela 6-3, 1-6, 6-4, 4-6, 2-6; Vinciguerra - Levy 4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-8

Sverige - Rumänien 3-2 (kval världsgruppen, Helsingborg)
Andreas Vinciguerra - Victor Hanescu 6-7(5), 6-7(10), 0-0 ret.; Robin Söderling - Victor Crivoi 6-2, 6-1, 7-5; Robert Lindstedt/Söderling - Hanescu/Tecau 6-1, 7-6(7), 7-6(5); Söderling - Hanescu 7-5, 6-1, 6-0; Vinciguerra - Marius Copil 6-4, 0-0 ret (Vinciguerra).

2008
Sverige - Israel 3-2 (Ramat Hasharon)
Jonas Björkman - Dudi Sela 6-7(8), 3-6, 1-6; Thomas Johansson - Harel Levy 6-1, 6-1, 6-3; Simon Aspelin/Robert Lindstedt - Jonathan Erlich/Andy Ram 3-6, 6-7(3), 5-7; Johansson - Sela 7-6(6), 6-1, 7-5; Björkman -  Levy 0-6, 6-4, 6-3, 7-6(6)

Sverige - Argentina 1-4 (kvartsfinal, Buenos Aires)
Thomas Johansson - David Nalbandian 2-6, 7-5, 4-6, 2-6; Robin Söderling - Jose Acasuso 6-0, 6-4, 6-1; Jonas Björkman/Robert Lindstedt - Guillermo Canas/Nalbandian 5-7, 4-6, 4-6; Söderling -  Nalbandian 4-6, 6-1, 6-4, 4-6, 7-9; Johansson - Juan Monaco 3-6, 3-6

2007
Sverige - Vitryssland 3-2 (Minsk)
Thomas Johansson - Max Mirnyi 6-4, 6-4, 6-4; Robin Söderling - Vladimir Voltchkov 6-3, 7-6(3), 6-1; Simon Aspelin/Jonas Björkman - Max Mirnyi/Vladimir Voltchkov 5-7, 6-4, 5-7, 3-6; Söderling -  Mirnyi 6-7(8), 7-5, 6-7(8), 7-6(3), 6-3; Johansson - Voltchkov 4-6, 5-7

Sverige - Argentina 4-1 (kvartsfinal, Göteborg)
Thomas Johansson - David Nalbandian 6-7(3), 7-6 (2), 6-2, 7-6(0); Robin Söderling - Juan Martin Del Potro 7-6(4), 7-6((4), 6-4
Jonas Björkman/Johansson - Nalbandian/Guillermo Canas 4-6, 7-6(4), 6-2, 6-3; Björkman - Sebastian Prieto 6-1, 6-2
Robert Lindstedt -  Del Potro 6-7(7), 4-6

Sverige- USA 1-4 (semifinal, Göteborg)
Joachim Johansson - Andy Roddick 6-7(4), 6-7(3), 3-6; Thomas Johansson - James Blake 6-4, 6-2, 3-6, 6-3; Simon Aspelin/Jonas Björkman - Bob Bryan/Mike Bryan 6-7(11), 2-6, 3-6; Björkman -  Roddick 2-6, 6-7(3), 4-6; Aspelin - Blake 1-6, 3-6

2006
Sverige-Argentina 0-5 (Buenos Aires)
Robin Söderling - David Nalbandian 6-3, 2-6, 4-6, 1-6; Thomas Johansson - José Acasuso 1-6, 1-6, 3-6; Simon Aspelin/Jonas Björkman - Agustin Calleri/Nalbandian 2-6, 6-7 (4). 6-2, 4-6; Johansson - Juan Ignacio Chela 4-6, 1-6; Björkman - Acasuso 0-6, 1-6.

Sverige-Brasilien 3-1 (kval till världsgruppen, Belo Horizonte)
Andreas Vinciguerra - Flavio Saretta 4-6, 6-1, 6-3, 2-6, 5-7; Robin Söderling - Ricardo Mello 6-0, 6-1, 6-4; Jonas Björkman/Simon Aspelin - Gustavo Kuerten/Andre Sa 6-7(6), 6-3, 6-2, 7-5; Söderling - Saretta 6-0, 6-3, 7-6(4)

2005
Sverige - Frankrike 2-3 (Strasbourg)
Joachim Johansson - Paul-Henri Mathieu 3-6, 4-6, 2-6; Thomas Johansson - Sebastien Grosjean 6-4, 6-4, 7-6 (1); Simon Aspelin/Jonas Björkman - Arnaud Clement/Michael Llodra 6-7 (5), 4-6, 7-6 (4), 4-6; J Johansson- Grosjean 3-6, 6-1, 6-4, 6-1; T Johansson - Mathieu 1-6, 4-6, 7-6 (4), 4-6.

Sverige - Indien 3-1 (kval till världsgruppen, New Delhi)
Jonas Björkman - Prakash Amritraj 6-4, 6-4, 6-4; Thomas Johansson - Rohan Bopanna 7-6 (3), 7-6 (2), 7-6 (4); Simon Aspelin/Björkman - Mahesh Bhupathi/Leander Paes 6-3, 3-6, 4-6, 3-6; Johansson - Amritraj 6-4, 6-3, 6-2.

2004
Sverige - Australien 4-1 (Adelaide)
Thomas Enqvist - Mark Philippoussis 6-3, 6-4, 6-2; Robin Söderling- Lleyton Hewitt 4-6, 3-6, 1-6; Jonas Björkman/Joachim Johansson- Wayne Arthurs/Todd Woodbridge 7-6 (5), 6-4, 2-6, 6-7 (4), 7-5; Björkman - Philippoussis 7-5, 6-2, 6-2; Enqvist - Arthurs 7-6 (8), 3-6, 6-4.

Sverige - USA 1-4 (kvartsfinal, Delray Beach)
Jonas Björkman - Mardy Fish 4-6, 6-3, 6-2, 7-5; Thomas Enqvist - Andy Roddick 4-6, 5-7, 2-6; Björkman/Thomas Johansson - Bob Bryan/Mike Bryan 3-6, 3-6, 4-6; Björkman - Roddick 6-7 (3), 4-6, 0-6; Johansson - Fish 6-3, 1-6, 4-6.

2003
Sverige - Brasilien 3-2 (Helsingborg)
Andreas Vinciguerra - Gustavo Kuerten 1-6, 4-6, 4-6; Jonas Björkman - Andre Sa 6-4, 5-7, 6-2, 4-6, 6-1; Björkman/Magnus Larsson - Kuerten/Sa 4-6, 6-2, 7-5, 2-6, 2-6; Björkman - Kuerten 6-4, 6-4, 4-6, 4-6, 6-1; Vinciguerra - Flavio Saretta 6-1, 7-5, 6-3.

Sverige - Australien 0-5 (kvartsfinal, Malmö)
Jonas Björkman - Mark Philippoussis 4-6, 3-6, 3-6; Thomas Enqvist - Lleyton Hewitt 4-6, 2-6, 7-5, 4-6; Björkman/Enqvist - Wayne Arthurs/Todd Wodbridge 4-6, 2-6, 2-6; Joachim Johansson - Arthurs 3-6, 6-3, 6-7 (4); Magnus Norman - Philippoussis 5-7, 7-5, 3-6.

2002
Sverige - Storbritannien 3-2 (Birmingham)

Jonas Björkman - Tim Henman 4-6, 5-7, 6-4, 5-7; Thomas Enqvist - Greg Rusedski 7-6 (3), 7-6 (5), 6-2; Björkman/Thomas Johansson - Henman/Rusedski 6-7 (1), 6-2, 7-6 (4), 3-6, 3-6; Enqvist - Henman 6-4, 6-2, 6-4; Johansson - Rusedski 4-6, 6-3, 7-5, 6-4.

Sverige - Ryssland 1-4 (kvartsfinal, Moskva)
Thomas Johansson - Marat Safin 4-6, 4-6, 4-6; Thomas Enqvist - Yevgeny Kafelnikov 6-7 (6), 3-6, 1-6; Jonas Björkman/Johansson - Kafelnikov/Safin 6-3, 6-7 (6), 7-6 (2), 5-7, 3-6; Johansson - Mikhail Youzhny 6-3, 6-4; Andreas Vinciguerra - Andrei Stoliarov 6-4, 2-5 uppgivet av Vinciguerra.

2001
Sverige - Tjeckien 3-2 (Helsingborg)
Thomas Johansson - Bohdan Ulihrach 3-6, 7-5, 2-6, 5-7; Magnus Norman - Jiri vNovak 7-6 (2), 6-1, 1-6, 2-6, 6-4; Jonas Björkman/Nicklas Kulti - Novak/David Rikl 6-2, 4-6, 7-6 (6), 7-5; Norman - Ulihrach 3-6, 2-6, 1-6; Johansson - Novak 7-6 (0), 6-3, 6-7 (4), 6-2.

Sverige - Ryssland 4-1 (kvartsfinal, Malmö)
Thomas Johansson - Yevgeny Kafelnikov 6-4, 1-6, 7-6 (10), 3-6, 6-2; Magnus Norman - Mikhail Youzhny 7-6 (9), 6-4, 6-2; Jonas Björkman/Simon Aspelin - Kafelnikov/Andrei Olhovskij 4-6, 6-1, 7-5, 6-7 (2), 6-2; Norman - Andrei Stoliarov 3-6, 6-3, 1-6; Johansson - Youzhny 6-3, 2-6, 6-2.

Sverige - Australien 1-4 (semifinal, Sydney)
Thomas Johansson - Patrick Rafter 3-6, 6-7 (8), 6-3, 6-2, 6-3; Jonas Björkman - Lleyton Hewitt 6-4, 4-6, 6-7 (5), 6-7 (2); Björkman/Magnus Larsson - Wayne Arthurs/Todd Woodbridge 7-6 (3), 6-7 (2), 6-7 (5), 6-7 (3); Johansson - Hewitt 6-7 (3), 7-5, 2-6, 1-6; Björkman - Rafter 3-6, 2-6.

2000
Sverige - Finland 3-2 (Europa/Afrikazonen, Helsingfors)
Magnus Norman - Ville Liukko 3-6, 6-4, 6-1, 7-6 (7); Mikael Tillström - Tuomas Ketola 3-6, 6-3, 6-4, 4-6, 3-6; Nicklas Kulti/Tillström - Liukko/Ketola 6-1, 6-1, 6-4; Norman - Ketola 6-2, 6-4, 6-1; Tillström - Jarkko Nieminen 1-6, 4-6.

Sverige - Indien 5-0 (kval till världsgruppen, Båstad)
Andreas Vinciguerra - Harsh Mankad 6-3, 6-1, 6-1; Mikael Tillström - Prahlad Srinath 6-2, 6-0, 6-1; Nicklas Kulti/Tillström - Mahesh Bhupathi/Syed Fazaluddin 6-3, 3-6, 4-6, 6-3, 6-3; Vinciguerra - Srinath 6-2, 6-1; Tillström - Mankad 6-3, 6-0.

Uppdaterad: 12 APR 2017 11:47

Postadress:
Svenska Tennisförbundet
Lidingövägen 75
115 41 Stockholm

Kontakt:
Tel: 010-4440410
E-post: This is a mailto link

Se all info

ANNONS


ANNONS

”RIG