Sveriges FC-resultat - Svenska Tennisförbundet
Hoppa till sidans innehåll

Sveriges FC-resultat


Fed Cup är världens mest prestigefulla lagtävling på damsidan. Den första upplagan spelades 1963, medan Sverige deltog i tävlingen för första gången året därpå.

2017

Sverige–Slovenien 0–3 (Siauliai, Europa/Afrikagrupp 2)
Cornelia Lister–Dalila Jakupovic 2–6, 6–4, 3–6; Johanna Larsson–Tamara Zidansek 3–6, 6–3, 3–6; Jacqueline Cabaj Awad/Kajsa Rinaldo Persson–Kaja Juvan/Andreja Klepac 3–6, 5–7.

Sverige–Norge 3–0 (Siauliai, Europa/Afrikagrupp 2)
Cornelia Lister–Malene Helgø 6–4, 6–0; Johanna Larsson–Ulrikke Eikeri 6–0, 6–2; Jacqueline Cabaj Awad/Kajsa Rinaldo Persson–Astrid Wanja Brune Olsen/Malene Helgø 6–2, 6–2.

Sverige–Sydafrika 3–0 (Siauliai, Europa/Afrikagrupp 2)
Cornelia Lister–Ilze Hattingh 3–6, 6–2, 6–3; Johanna Larsson–Chanel Simmonds 6–1, 6–1; Johanna Larsson/Cornelia Lister–Madrie Le Roux/Chanel Simmonds 6–3, 6–3.

Danmark–Sverige 1–2 (Siauliai, kval till grupp 1)
Emilie Francati–Cornelia Lister 6–3, 6–4; Karen Barritza–Johanna Larsson 2–6, 4–6; Karen Barritza/Emilie Francati–Johanna Larsson/Cornelia Lister 2–6, 4–6.

 

2016

Sverige–Portugal 1–2 (Eilat, Europa/Afrikagruppen)
Susanne Celik–Maria Joao Koehler 3–6, 4–6; Rebecca Peterson–Michelle Larcher de Brito 7–6(5), 6–4; Cornelia Lister/Rebecca Peterson–Maria Joao Koehler/Michelle Larcher de Brito 3–6, 3–6.

Sverige–Ukraina 0–3 (Eilat, Europa/Afrikagruppen)
Susanne Celik–Kateryna Bondarenko 1–6, 3–6; Rebecca Peterson–Lesia Tsurenko 6–1, 2–6, 0–6; Jacqueline Cabaj Awad/Cornelia Lister–Olga Savchuk/Anastasiya Vasylyeva 2–6, 4–6.

Sverige–Turkiet 0–2 (Eilat, Europa/Afrikagruppen kval)
Susanne Celik–Ipek Soylu 3–6, 2–6; Rebecca Peterson–Cagla Buyukakcay 6–2, 4–6, 0–6.

2015

Sverige–Schweiz 1–3 (Helsingborg Arena, World Group 2)
Rebecca Peterson–Timea Bacsinszky 6–7(4), 0–6; Johanna Larsson–Belinda Bencic 1–6, 2–6; Johanna Larsson–Timea Bacsinszky 3–6, 6–7 (5); Johanna Larsson/Rebecca Peterson–Viktorija Golubic/Xenia Knoll 5–7, 6–2, 10–5.

Slovakien–Sverige 4–0 (Bratislava, kval World Group 2)
Anna Karolina Schmiedlova–Rebecca Peterson 6–3, 6–3; Daniela Hantuchova–Susanne Celik 6–2, 6–0; Anna Karolina Schmiedlova–Ellen Allgurin 6–1, 6–4; Jana Cepelova/Anna Karolina Schmiedlova–Susanne Celik/Rebecca Peterson 4–6, 6–3, 10–7.

2014

Sverige–Polen 2–3 (Borås, World Group 2)
Johanna Larsson–Katarzyna Piter 6–1, 6–2; Sofia Arvidsson–Agnieszka Radwanska 1–6, 1–6; Johanna Larsson–Agnieszka Radwanska 4–6, 1–6; Sofia Arvidsson–Katarzyna Piter 6–2, 6–1; Sofia Arvidsson/Johanna Larsson–Agnieszka Radwanska/Alicja Rosolska 2–6, 2–6.

Sverige–Thailand 4–0 (Lidköping, kval World Group 2)
Johanna Larsson–Noppawan Lertcheewakarn 6–1, 6–3; Sofia Arvidsson–Luksika Kumkhum 6–4, 6–2; Johanna Larsson–Luksika Kumkhum 6–4, 6–2; Hilda Melander/Rebecca Peterson–Tamarine Tanasugarn/Varatchaya Wongteanchai 6–4, 6–2.

2013

Argentina–Sverige 2–3 (Buenos Aires, World Group 2)
Paula Ormachea–Johanna Larsson 6–3, 6–0, Florencia Molinero–Sofia Arvidsson 6–3, 2–6, 6–1; Paula Ormachea–Sofia Arvidsson 5–7, 7–6, 2–3 wo; Florencia Molinero–Johanna Larsson 3–6, 2–6; Maria Irigoyen/Mailen Auroux–Sofia Arvidsson/Johanna Larsson 4–6, 4–6.

USA–Sverige 3–2 (Delray Beach, kval till World Group)
Sloane Stephens–Sofia Arvidsson 4–6, 6–4, 1–6; Serena Williams–Johanna Larsson 6–2, 6–2; Serena Williams–Sofia Arvidsson 6–2, 6–1; Venus Williams–Johanna Larsson 6–3, 7–5; Varvara Lepchenko/Venus Williams–Hilda Melander/Sandra Roma wo.

2012

Sverige–Bosnien–Hercegovina 3–0 (Eilat, Israel, Europa/Afrikagruppen)
Sofia Arvidsson–Jasmina Tinjic 6–1, 6–0; Johanna Larsson–Anita Husaric 6–2, 6–1; Sofia Arvidsson/Johanna Larsson–Jelena Stanivuk/Jasmina Tinjic 6–2, 6–3.

Sverige–Ungern 2–1 (Eilat, Israel, Europa/Afrikagruppen)
Sofia Arvidsson–Reka-Luca Jani 6–4, 6–3; Johanna Larsson–Timea Babos 5–7, 5–7; Sofia Arvidsson/Johanna Larsson–Timea Babos/Reka-Luca Jani 7–6, 2–6, 6–4. 

Sverige–Grekland 2–1(Eilat, Israel, Europa/Afrikagruppen)
Ellen Allgurin–Maria Sakkari 6–1, 6–2; Hilda Melander–Despina Papamichail 4–6, 4–6; Ellen Allgurin/Hilda Melander–Despina Papamichail/Agni Stefanou 6–1, 6–2.

Sverige–Polen 2–1 (Eilat, Israel, Europa/Afrikagruppen)
Sofia Arvidsson–Urszula Radwanska 6–1, 6–2; Johanna Larsson–Agnieszka Radwanska 1–6, 0–6; Sofia Arvidsson/Johanna Larsson–Agnieszka Radwanska/Urszula Radwanska 6–4, 6–3. 

Sverige–Storbritannien 4–1 (Borås, kval till World Group 2)
Johanna Larsson–Elena Baltacha 6–1, 7–5; Sofia Arvidsson–Anne Keothavong 6–1, 6–4; Sofia Arvidsson–Laura Robson 6–4, 1–6, 6–3; Johanna Larsson–Anne Keothavong 7–6, 3–6, 6–4; Ellen Allgurin/Hilda Melander–Elena Baltacha/Heather Watson 6–7, 1–6.

2011

Sverige - Ukraina 2-3 (World Group II, Helsingborg)
Sofia Arvidsson - Lesia Tsurenko 6-3, 6-2; Johanna Larsson - Kateryna Bodarenko 6-7(2), 6-7(5); Sofia Arvidsson - Kateryna Bodarenko 6-7(3), 4-6; Johanna Larsson - Lesia Tsurenko 6-7(3), 6-2, 6-3; S. Arvidsson/J. Larsson - K. Bodarenko/O. Savchuk 5-7, 2-6

Sverige - Schweiz 1-4 (World Group II Play off, Lugano)
Johanna Larsson - Timea Bacsinsky 6-7(2), 1-6; Sofia Arvidsson - Patty Schnyder 1-6, 0-6; Johanna Larsson - Patty Schnyder 6-3, 5-7, 2-6; Sofia Arvidsson- Timea Bacsinsky 3-6, 1-6; Anna Brazhnikova/Sandra Roma - Amra Sadikovic/Stefanie Voegele 7-5, 6-4

2010

Sverige-Danmark 2-1 (Europa/Afrikagruppen, Cruz Quebrada)
Johanna Larsson - Mai Grage 6-3, 6-1; Sofia Arvidsson - Caroline Wozniacki 3-6, 1-6; S. Arvidsson/J. Larsson - K. Ildor Jacobsgaard/C. Wozniacki 6-0, 6-0

Sverige-Ungern 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Cruz Quebrada)
Johanna Larsson - Reka-Luca Jani 6-4, 6-2; Sofia Arvidsson-Aniko Kapros 6-4, 6-2; Ellen Allgurin/Anna Brazhnikova - R. Jani/Z. Susanyi 6-4, 6-2

Sverige - Lettland 2-1 (Europa/Afrikagruppen, Cruz Quebrada)
Johanna Larsson - Diana Marcinkevica 6-0, 7-5; Sofia Arvidsson - Anastasija Sevastova 1-6, 7-5; S. Arvidsson/J. LArsson - Liga Dekveijere/A. Sevastova 6-2, 6-2

Sverige - Österrike 3-0 (Promotional Play-off Europa/Afrikagruppen, Cruz Quebrada)
Johanna Larsson - Patricia Mayer 6-3, 6-3; Sofia Arvidsson - Sybille Bammer 6-1, 6-1; Dubbeln spelades ej.

Sverige - Kina 3-2 (World Group II Play off, Helsingborg)
Johanna Larsson - Shuai Peng 6-2, 6-4; Sofia Arvidsson - Shuai Zhang 6-4, 6-3; Sofia Arvidsson - Shuai Peng 7-6(4), 1-6, 6-8; Johanna LArsson - Shuai Zhang 2-6, 6-2, 6-3; Ellen Allgurin/Johanna Larsson - Xinyun Han/Yi-Miao Zhou 3-6, 2-6

2009

Sverige - Rumänien 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Tallinn)
Johanna Larsson - M.Niculescu 1-6, 7-6(1), 6-3; S.Arvidsson - S.Cirstea 6-7(5), 6-2, 7-5; E.Allguren/S.Roma - M.Buzarnescu/S.Cirstea 2-1 ret.

Sverige - Polen 0-3 (Europa/Afrikagruppen, Tallinn)
J.Larsson - K.Piter  4-6 6-1,,4-6; S.Arvidsson - A.Radwanska 2-6,3-6; S.Arvidsson/J.Larsson - K.Jans/A.Rosolonska 4-6,2-6 

Sverige - Bosnien & Herzegovina 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Tallinn)
J.Larsson - S. Martinovic 6-1, 6-1; S.Arvidsson - M.Jugic-Salkic 6-2, 6-3;
S.Arvidsson/J.Larsson - A.Husaric/D.Stojic 6-0, 6-1

Sverige - Ungern 2-1 (5-8 plats Europa/Afrikagruppen, Tallinn)
J. Larsson - Z.Susanyi 6-1, 6-2; K.Marosi - S. Arvidsson 6-1 7-6(9)
S. Arvidsson/J. Larsson - G. Arn/K. Marosi 6-3, 6-3

2008

Sverige - Slovenien 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Budapest)
Johanna Larsson - Masa Zec-Peskiric 6-3, 6-3; Sofia Arvidsson - Andreja Klepac 6-2, 6-1; Arvidsson/Larsson - Klepac/Masa Zec-Peskiric 6-4, 7-6(4)

Sverige - Georgien 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Budapest
Johanna Larsson - Ekaterine Gorgodze 4-6, 6-1, 6-1; Sofia Arvidsson - Oksana Kalashnikova 6-4, 7-5; Arvidsson/Larsson - Sara Kvatsabaia/Tatia Mikadze 6-0, 6-4

Sverige - Vitryssland 2-1 (Europa/Afrikagruppen, Budapest)
Johanna Larsson - Daria Kustova 6-3, 6-1; Sofia Arvidsson - Olga Govortsova 6-2, 6-2; Michaela Johansson/Nadja Roma - Ima Bohush/Tatiana Poutchek 4-6, 2-6

Sverige - Schweiz 1-2 (Slutspel playoff till elitdivisionen, Budapest) Johanna Larsson - Emmanuelle Gagliardi 4-6, 7-5, 4-6; Sofia Arvidsson - Patty Schnyder 6-2, 3-6, 6-3; Arvidsson/Larsson - Gagliardi/Schnyder 6-2, 3-6, 6-7(3)

2007

Sverige-Slovenien 1-2 (Europa/Afrikagruppen, Plovdiv)
Johanna Larsson - Masa Zec-Peskiric 2-6, 2-6; Sofia Arvidsson - Andreja Klepac 6-3, 3-6, 6-4; Arvidson/Larsson -  Klepac/Zec-Peskiric 3-6,3-6

Sverige - Serbien 2-1 (Europa/Afrikagruppen, Plovdiv)
Johanna Larsson - Vojislava Likic 2-6, 6-4, 7-5; Sofia Arvidson - Jelena Jankovic 2-6, 0-6; Arvidsson/Larsson - Jankovic/Ana Timotic 5-7, 6-3, 6-1

Sverige - Estland 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Plovdiv)
Michaela Johansson - Anett Schutting 1-6, 6-2, 6-3; Sofia Arvidsson - Margit Ruutel 5-7, 6-1, 8-6; Mari Andersson/Johanna Larsson - Kasik/Schutting 7-5, 6-2

2006

Sverige-Israel 0-3 (Europa/Afrikagruppen, Plovdiv)
Johanna Larsson - Anna Smashnova 4-6, 4-6; Sofia Arvidsson - Shahar Peer 4-6, 2-6; Larsson/Nadja Roma - Tzipi Obziler/Peer 6-2, 3-6, 6-8.

Sverige-Estland 0-3 (Europa/Afrikagruppen, Plovdiv)
Johanna Larsson - Kaia Kanepi 2-6, 0-6; Sofia Arvidsson - Maret Ani 2-6, 1-6; Larsson/Nadja Roma - Ani/Kanepi 3-6, 4-6.

Sverige-Vitryssland 1-2 (Europa/Afrikagruppen, Plovdiv)
Nadja Roma - Ekaterina Dzehalevich 6-4, 5-7, 7-5; Johanna Larsson - Anastasia Yakimova 2-6, 2-6; Sofia Arvidsson/Larsson - Dzehalevich/ Yakimova 5-7, 2-6.

Sverige-Rumänien 2-1 (Europa/Afrikagruppen, Plovdiv)
Nadja Roma - Madalina-Victorita Gojnea 3-6, 3-6; Johanna Larsson - Monica Niculescu 3-6, 7-6 (3), 6-1; Mari Andersson/Roma - Mihaela Buzarnescu/Sorana-Mihaela Cirstea 7-5, 6-4.

Sverige-Sydafrika 3-0 (Europa/Afrikagruppen kvalspel, Plovdiv)
Johanna Larsson - Else Potgieter 6-1, 6-0; Sofia Arvidsson - Alicia Pillay 6-1, 6-1; Mari Andersson/Nadja Roma - Pillay/Lizaan Du Plessis 6-2, 6-0.

2005

Sverige-Luxemburg 2-1 (Europa/Afrikagruppen, Antalya)
Johanna Larsson - Anne Kremer 6-3, 3-6, 6-3; Sofia Arvidsson - Claudine Schaul 5-7, 6-7 (6); Arvidsson/Hanna Nooni - Kremer/Schaul 6-3, 6-3.

Sverige-Nederländerna 1-2 (Europa/Afrikagruppen, Antalya)
Johanna Larsson - Brenda Schultz-McCarthy 7-5, 3-6, 6-1; Hanna Nooni - Michaella Krajicek 4-6, 0-6; Sofia Arvidsson/Nooni - Krajicek/Schultz McCarthy 6-4, 4-6, 4-6.

Sverige-Sydafrika 1-2 (Europa/Afrikagruppen placeringsmatch, Antalya)
Sousan Massi - Chanelle Scheepers 0-6, 4-6; Sofia Arvidsson - Natalie Grandin 6-4, 6-4; Johanna Larsson/Massi - Grandin/Alicia Pillay 5-7, 4-6.

2004

Sverige-Litauen 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Aten)
Hanna Nooni - Edita Liachoviciute 6-1, 6-0; Sofia Arvidsson - Lina Stanciute 7-5, 6-2; Arvidsson/Nooni - Liachoviciute/Stanciute 6-0, 7-5.

Sverige-Serbien och Montenegro 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Aten)
Hanna Nooni - Jelena Jankovic 6-3, 5-7, 3-6; Sofia Arvidsson - Jelena Dokic 7-5, 5-7, 3-6; Michaela Johansson/Nadja Roma - Jankovic/Ana Timotic 2-6, 0-6.

Sverige-Vitryssland 1-2 (Europa/Afrikagruppen kvalspel, Aten)
Hanna Nooni - Tatsiana Uvarova 5-7, 4-6; Sofia Arvidsson - Anastasia Yakimova 7-6 (5), 6-3; Arvidsson/Nooni - Daria Kustava/Tatiana Poutchek 2-6, 2-6.

2003

Sverige-Italien 2-3 (Linköping) 
Sofia Arvidsson - Antonella Serra Zanetti 6-4, 6-7 (2), 6-3; Hanna Nooni - Flavia Pennetta 4-6, 3-6; Arvidsson - Pennetta 0-6, 4-6; Nooni - Serra Zanetti 0-6, 6-2, 6-4; Arvidsson/Maria Wolfbrandt - Pennetta/Roberta Vinci 2-6, 1-6.

Sverige-Japan 1-4 (kval till världsgruppen, Gifu)
Sofia Arvidsson - Shinobu Asagoe 3-6, 5-7; Hanna Nooni - Ai Sugiyama 3-6, 4-6; Arvidsson - Sugiyama 7-5, 6-1; Nooni - Asagoe 3-6, 6-7 (6); Arvidsson/Nooni - Akiko Morigami/Saori Obata 3-6, 2-6.

2002

Sverige-Italien 0-5 (Milano)
Åsa Svensson - Antonella Serra Zanetti 7-6 (4), 3-6, 8-10; Sofia Arvidsson - Adriana Serra Zanetti  1-6, 1-6; Åsa Svensson - Adriana Serra Zanetti 3-6, 6-7 (5); Sofia Arvidsson - Roberta Vinci 3-6, 2-6; Arvidsson/Maria Wolfbrandt - Maria-Elena Camerin/Vinci 6-1, 0-6, 4-6.

Sverige-Schweiz 3-2 (kval till världsgruppen, Malmö)
Sofia Arvidsson - Patty Schnyder 6-2, 6-2; Åsa Svensson - Myriam Casanova 6-2, 6-4; Svensson - Schnyder 6-7 (4), 7-5, 6-8; Arvidsson - Casanova 0-6, 2-6; Arvidsson/Svensson - Casanova/Schnyder 3-6, 6-3, 7-5. 

2001

Sverige-Storbritannien 3-0 (Europa/Afrikagruppen, La Manga)
Sofia Arvidsson - Anne Keothavong 6-0, 6-2; Åsa Carlsson - Louise Latimer 6-0, 6-4; Carlsson/Maria Wolfbrandt - Julie Pullin/Lorna Woodroffe 6-1, 6-4.

Sverige-Vitryssland 3-0 (Europa/Afrikagruppen, La Manga)
Sofia Arvidsson - Nadejda Ostrovskaya 6-1, 6-4; Åsa Carlsson - Tatiana Poutchek 6-4, 6-0; Carlsson/Maria Wolfbrandt - Olga Barabanschikova/Elena Yaryshka 7-5, 6-2.

Sverige-Rumänien 2-1 (Europa/Afrikagruppen, La Manga)
Sofia Arvidsson - Edina Gallovits 0-6, 6-7 (2); Åsa Carlsson - Ioana Gaspar 6-1, 6-3; Carlsson/Maria Wolfbrandt - Gallovits/Gaspar 6-3, 3-6, 9-7.

Sverige-Nederländerna 2-0 (kvalspel Europa/Afrikagruppen, La Manga)
Sofia Arvidsson - Kristie Boogert 6-3, 2-6, 7-5; Åsa Carlsson - Miriam Oremans 6-4, 7-6 (5).

Sverige-Japan 3-2 (kval till världsgruppen, Falkenberg)
Åsa Carlsson - Rika Fujiwara 6-3, 6-1; Sofia Arvidsson - Shinobu Asagoe 6-3, 6-3; Carlsson - Asagoe 6-0, 6-3; Arvidsson - Fujiwara 6-4, 4-6, 6, 6-7 (3); Carlsson/Diana Majkic - Rika Hiraki/Yuka Yoshida 3-6, 1-6.

2000

Sverige-Polen 2-1 (Europa/Afrikagruppen, Antalya)
Johanna Larsson - Joanna Sakowicz 6-3, 6-3; Sofia Arvidsson - Karolina Kosinska 4-6, 6-2, 6-1; Arvidsson/Hanna Nooni - Klaudia Jans/Alicja Rosolska 6-0, 3-6, 0-6.
Sverige-Bulgarien 1-2 (Europa/Afrikagruppen, La Manga)
Sofia Arvidsson - Antoaneta Pandjerova 6-1, 3-6, 7-5; Diana Majkic - Desislava Topalova 2-6, 7-6 (9), 4-6; Frida Engblom/Maria Strandlund - Maria Gusheva/Pandjerova 4-6, 2-6.

Sverige-Nederländerna 0-3 (Europa/Afrikagruppen, La Manga)
Sofia Arvidsson - Miriam Oremans 3-6, 1-6; Diana Majkic - Seda Noorlander 3-6, 5-7; Arvidsson/Frida Engblom - Amanda Hopmans/Oremans 3-6, 1-6.

Sverige-Turkiet 2-1 (Europa/Afrikagruppen, La Manga)
Sofia Arvidsson - Ismet-Duygu Aksit-Oal 6-3, 3-6, 6-2; Diana Majkic - Gulberk Gultekin 7-5, 6-3; Arvidsson/Frida Engblom - Aksit-Oal/Gultekin 6-3, 2-6, 3-6

Uppdaterad: 15 JAN 2018 10:45

Postadress:
Svenska Tennisförbundet
Lidingövägen 75
115 41 Stockholm

Kontakt:
Tel: 010-4440410
E-post: This is a mailto link

Se all info

ANNONS


ANNONS