Hoppa till sidans innehåll

Här är alla Sverigefinalister

2018-06-13 13:18
Sommarens tennisfest för juniorer närmar sig. Här är det 96 spelare stora startfältet i årets Sverigefinal av Elite Hotels Next Generation den 25-29 juli.
  • Uppdaterad: 2018-06-15 14:46

Under finalveckan införs ett nytt spelformat, inspirerat av ATP:s Next Generation-slutspel, där matcherna spelas i bäst av fem korta set (först till fyra game).  

Samtidigt som Sverigefinalen går av stapeln i Båstad spelas också ITF-tävlingen Båstad Ladies. Damturneringen gör ett uppehåll under fredagseftermiddagen den 29 juni då finalerna i Elite Hotels Next Generation spelas på Tennisstadions nedre banor. Finaldagen kryddas också med ett stort SO TOUR-event (tävlingsturnén som består av 500 tävlingar runt om i landet) som arrangeras av Tennis Syd och Svenska Tennisförbundet.

Här är de 96 spelarna som är klara för spel i riksfinalen. Ev. förändringar kan ske efter artikelns publicering, besök Tävling online för att se aktuella spelartrupper.

 

Region Klass Namn och klubb
Öst Flickor 15  Izabelle Persson, TK SAAB
Celina Jakob, Södertälje Pershagen TK
  Flickor 13

Stina Larsson, Lillån TK
Melliz Petkova Mustafa, Visby TK

  Flickor 11

Antonina Czajka, TK SAAB
Cherrie Arvidsson, Södertälje Pershagen TK

  Pojkar 15 John Gabelic, Linköpings TK
Filip Devallius, Visby TK
  Pojkar 13 Alfons Ridström, Åby TK
David Åberg, Strängnäs TK
  Pojkar 11 Edvin Kraft, Örebro TK
Maximus Muller, Södertälje Pershagen TK
     
Stockholm   

 
Flickor 15    

Nadia Mezan, Farsta TK
Agnes Mitteregger, Djursholms TK
Johanna Ström, Näsbyparks TK
  Flickor 13

Lisen Rinman, Smedslättens LTK
Carla Wendt, Smedslättens LTK
Ingrid Forsberg, SALK
  Flickor 11

Josefin Härdelin, Lidingö TK
Johanna Dahlström, KLTK
Louise Ternström, Näsbyparks TK
  Pojkar 15

Isac Strömberg, Åkersberga TK
Michael Minasyan, Danderyds TK
Arslan Temirhanov, SALK
  Pojkar 13

Albert Saar, Lidingö TK
Noa Forste Dinell, SALK
Rafael Ymer, SALK
  Pojkar 11

Alvar Lange, Mälarhöjdens IK
Patrik Munkhammar, Trollbäckens TK
Rufus Alsterqvist, Trollbäckens TK
     
Norr Flickor 15 Emelie Westin, Sundsvalls TK
Ida Johansson, Umeå TK
  Flickor 13 Elsa Rahm, Sundsvalls TK
Engla-Johanne Svanberg, VåRö TK
  Flickor 11 Märta Rydmark, VåRö TK
Josefine Hellström, Öviks TK
  Pojkar 15 Martin Jansson, Piteå TK
Erik Novén, Östersund-Frösö TK
  Pojkar 13 Hugo Petersson, Öviks TK
Ludvig Kallin, Öviks TK
  Pojkar 11 Holger Lundgren, Umeå TK
Melvin Koch, VåRö TK
     
Göteborg Flickor 15

Sofia Sziranyi, Ullevi TK
Linn Svärd Lerums TK

  Flickor 13 Amina Kadic, Ullevi TK
Iris Nielsen, GLTK
  Flickor 11 Nellie Taraba Wallberg, Särö LTK
Anna Krljic, Gothia Tennis
  Pojkar 15 Henrik Bladelius, GLTK
David Nilsson, Patrille Tennis
  Pojkar 13 Måns Rendmar, Ullevi TK
Arvid Hallgren, Ullevi TK
  Pojkar 11 Ludvig Hede, Särö LTK
Lukas Jonsson,Torslanda TK
     
Väst Flickor 15 Sara Hegefeldt, Tidaholms TK
Filippa Larsson, Elfsborg Tennis
  Flickor 13 Bella Bergqvist Larsson, Åmåls TK
Tilda Larsson, Elfsborg Tennis
  Flickor 11 Isabel Skoog, Hunnebostrands TK
Elina Söderberg, Uddevalla TK
  Pojkar 15 Axel Eriksson, Dalsjöfors TK
Felix Petrov, Karlstads TK
  Pojkar 13 Max Dahlin, Karlstads TK
Benjamin Hermansson, Alingsås TK
  Pojkar 11 Kelvin Walltin, Uddevalla TK
Hjalmar Petrov, Älvsby TK
     
Syd

Flickor 15

Theodora Chantava,  Fair Play TK
Johanna Bernhold, IS GÖTA
Emma Persson, Båstad Tennissällskap

  Flickor 13

Edit Cosmo, Fair Play TK
Adelisa Kahriman, Svedala TK
Vanja Cado, Karlskrona TK
  Flickor 11

Fredrika Runström, Fair Play TK
Linea Bajraliu, Helsingborgs TK
Julia Orswall, Ystads TK

  Pojkar 15

Adrian Lüddeckens, Skanör-Falsterbo TK
Viggo Gröndahl, Båstad Tennissällskap
Simon Orensztajn, Helsingborgs TK
  Pojkar 13

Fabian Anthin, Varbergs TK
Albert Widell, Helsingborgs TK
Linus Olausson, Vetlanda Racketklubb
  Pojkar 11

William Rejchtman Vinciguerra, Malmö Bellevue TK
Johan Lundahl, Lomma-Bjärreds TK
Malte Andersson, Kalmar TK
     
Mitt Flickor 15 Lowa Lindström, Hallstahammars TK
Tilde Jagare, Gefle TK
  Flickor 13 Cornelia Käck, Sigtuna TK
Isabella Ek, Västerås-Fridnäs TK
  Flickor 11 Kostantina Vantola, Upsala TK
Tiana Tian Deng, Norrtälje TK
  Pojkar 15 Anton Stendal, Västerås-Fridnäs TK
Jeiden Saizand, USIF
  Pojkar 13 Olle Höggberg, Enköpings TK
Filip Söderqvist, Norrtälje TK
  Pojkar 11 William Nyman, Bålsta TK
Jesper Ekoff, USIF
Skribent: Johanna Jonsson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Tennisförbundet
Lidingövägen 75
115 41 Stockholm

Kontakt:
Tel: 010-4440410
E-post: This is a mailto link

Se all info

ANNONS


ANNONS