Hoppa till sidans innehåll
Foto: Kent Åkesson

Svenska framgångar i årets sista Tennis Europe-tävling

11 DEC 2018 11:21
Den sista av sex Tennis Europe-tävlingar på hemmaplan är färdigspelad. Tre av fyra finaler i Göteborg Open spelades med svenskt deltagande.
  • Skapad: 11 DEC 2018 11:21

Henrik Bladelius avslutar tennisåret 2018 starkt. För några veckor sedan vann han Svenska Juniortouren Masters för 14-åringar och fick nu fira nya framgångar på sin hemmaplan GLTK.
Vinst i den helsvenska finalen mot Eldin Nokic (7–5, 6–1) innebar årets andra turneringsseger i singel på Tennis Europe-touren.
Bladelius nådde också dubbelfinal tillsammans med Hugo Rask, Strömstads TK. Svenskduon fick se sig besegrad mot andraseedade paret från Ukraina: Maxym Kulish och Oleksandr Zhukov (4–6, 4–6).

Svenskt i final blev det också i flickdubbel genom Amina Kadic, Ullevi TK och Frida Weijerman, Lerums TK. Den jämna finalen mot toppseedade Elsa Chaumette och Maelie Monfils, Frankrike slutade 5–7, 5–7.

Bästa svenska i flicksingeln blev Stina Larsson från Lillån TK. Svenskan nådde semifinal där hon föll mot slutsegraren Maelie Monfils (2–6, 2–6).

Tennisåret på hemmaplan har inneburit sex turneringar där de svenska U14-spelarna fått med sig nyttiga matcher och erfarenheter mot internationellt motstånd – och med gott resultat. Här är hemmaspelarnas främsta resultat i turneringarna:

Januari: Quality Hotel Open i Vänersborg (kategori 3)
PS14: Seger Elwin Gauffin, final Jeiden Saidizand, semifinal Eldin Nokic
FS14: Semifinal Emelie Westin
PD14: Seger Elwin Gauffin/Jeiden Saidizand, semifinal Christopher Norlin/Tobias Wallin
FD14: Semifinal June Björk/Emelie Westin

Februari: XL Bygg Open, Trollbäcken (kat. 3)
PS14: Semifinal Elwin Gauffin
FS14: Final Tilde Strömquist
PD14: Elwin Gauffin/Jeiden Saidizand
FD14: Seger Ida Johansson/Agnes Mitteregger, final Tilde Strömquist/Emelie Westin

Februari: Kungens Kanna & Drottningens Pris, KLTK/Stockholm (kat. 1)
PS14: 2:a omg Emilio Zielkowski, Albin Jansson, Eldin Nokic, och Gabriel Berner
FS14: 2:a omg Agnes Mitteregger, Johanna Bernhold, Ida Johansson, Nadia Mezan
PD14: Kvartsfinal Elwin Gauffin/Jeiden Saidizand
FD14: 2:a omg Johanna Bernhold/Nadia Mezan, Ida Johansson/Agnes Mitteregger, June Björk/Sade Scharlin (FIN)
Uötver huvudklasserna vann Tilde Strömquist consolation efter fem raka matchvinster.  

Maj: Benders Cup, Falköping (kat. 3)
PS14: Seger Henrik Bladelius, final Elwin Gauffin, semfinal Emilio Zielkowski och Tsegai Gebremeskel
FS14: Seger Agnes Mitteregger, final Tilde Strömquist
PD14: Seger Henrik Bladelius/Elwin Gauffin, final Tsegai Gebremeskel/Eldin Nokic, semfinal Gabriel Berner/Emilio Zielkowski och Albin Jansson/Christopher Norlin
FD14: Seger Tilde Strömquist/Emelie Westin, final Ida Johansson/Agnes Mitteregger

November: Norrköping Elite Hotels Junior Open (kat. 3)
PS14: Seger Eldin Nokic, semfinal Emilio Zielkowski
FS14: Kvartsfinal June Björk, Stina Larsson
PD14: Kvartsfinal Tsegai Gebremeskel/Emilio Zielkowski, Noa Forste Dinell/Rafael Ymer
FD14: Semifinal Stina Larsson, Lisen Rinman

December: Göteborg Open (kat. 3)
PS14: Seger Henrik Bladelius, final Eldin Nokic
FS14: Semifinal Stina Larsson
PD14: Final Henrik Bladelius/Hugo Rask
FD14: Final Amina Kadic, Frida Weijerman

Skribent: Johanna Jonsson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Tennisförbundet
Lidingövägen 75
115 41 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0104440410
E-post: This is a mailto link

Se all info

ANNONS