Hoppa till sidans innehåll

Finalresultat RM ute 2010


Här nedan återfinns samtliga finalresultat i årets RM-spel.

REGIONMÄSTERSKAP

Seniorer            Vänersborgs TK

HS Viktor Selander, Lidköping - Jonathan Stenberg, Karlstad 7-5,6-1
HS B Lucas Bank, Alingsås - Oliver Fjell, Uddevalla 6-1,7-6
DS Donika Bashota, Ulricehamn - Ellen Ljungströmer, Vänersborg 6-2,6-3
DS B Pernilla Ekström, Mariestad - Nellie Berglund, Lidköping 6-1,6-3
HD Andreas Lindqvist/Viktor Selander, Lidköping - Fredrik Lindh/Ulrik Källblad, Alingsås 6-2,6-1
DD Emmie Berglund/Donika Bashota, L-köping/U-hamn - Katarina Peric/Leila Mohammed, Skövde/V-borg 6-1,6-2
MD Vincent Dahlin/Emmie Berglund, V-borg/L-köping - Glenn Karjalainen/Leila Mohammed, Vänersborg 6-1,7-5

Veteraner        Vänersborgs TK
HS 35 Marcus Järrebring, Alingsås - Klas Lindblad, Vänersborg 6-2,6-2
HS 65 Jörgen Danielsson, Skultorp - Ivar Källblad, Alingsås 6-1,6-1

Juniorer 18       Vänersborgs TK
PS Linus Wirén, Elfsborg - Henrik Johannesson, Uddevalla 6-3,6-4
FS Ellen Ljungströmer, Vänersborg - Jessica Wengholm, Alingsås 7-6,6-3

Juniorer 16       Falköpings TK
PS Vincent Dahlin, Vänersborg - Serdar Bojadijeva, Lidköping 7-6,7-5
FS Leila Mohammed, Vänersborg - Matilda Dahlin, Karlstad 6-3,7-6
PD Vincent Dahlin/Adam Rådberg, V-borg/KFUM - Georg Lundqvist/Linus Frost, L-köping/Mark 6-3,6-4
FD Katarina Peric/Leila Mohammed, Skövde/V-borg - Matilda Dahlin/Erica Lilja Eriksson, K-stad/K-hamn 7-6,2-6,10-6

Juniorer 14       Kristinehamns TK
PS Filip Warnestad, Kil - Oscar Andersson, Dalsjöfors 6-4,6-3
FS Maja Örnberg, Kil - Nellie Berglund, Lidköping 6-1,6-3
PD Johan Fors/Oscar Andersson, KFUM/Dalsjöfors - Oskar Thörnkvist/Emil Johansson, Lidköping 6-4,6-3
FD Emilia Knutsson/Beata Edlund, U-hamn - Alice Svensson/Leonie Andersson, KFUM 6-1,6-1

Juniorer 12       Åmåls TK
PS Philip Wallin, Lidköping - Samuel Käll, Lidköping 6-2,6-1
FS Vilma Berglund, Lidköping - Julia Holmberg, Vänersborg 6-2,6-2
PD Samuel Käll/Philip Wallin, Lidköping - Linus Isaksson/Olle Frisk, Lidköping 7-6,6-3
FD Wilma Fröjd/Ellen Widell, Lidköping - Edith och Karin Johansson, Kristinehamn 7-5,6-1

Zonkval

Juniorer 16       Marks TK
PS Henrik Rönnfalk, Dalsjöfors - Kim Karlsson, Mark 6-1,6-4
PD Kim Karlsson/Johan Holtryd, Mark - Patrik Gustafsson/Henrik Eriksson, Alingsås 6-1,6-0

Juniorer 16       Tibro TK
PS Gustaf Adolfsson, Skultorp - Christoffer Sandström, Kil 6-0,6-0 

Juniorer 16       Strömstads TK
PS Marcus Johansson, Trollhättan - Daniel Malm, Vänersborg 7-6,7-5

Juniorer 14       Marks TK
PS Felix Ekman, Alingsås - Christoffer Håkansson, Dalsjöfors 6-3,6-3
FS Alice Svensson, KFUM - Elin Wiberg, Ulricehamn 6-4,6-2
PD Erik Langguth/Jens Johansson, Dalsjöfors - Pontus Håkansson/Jonathan Andersson, U-hamn/D-sjöfors 6-1,6-7,10-6
FD Alice Svensson/Leonie Andersson, KFUM - Elin Wiberg/Ida Eklöf, U-hamn/KFUM 6-3,6-4

Juniorer 14       Tibro TK
PS Simon Gråberg, Hammarö - William Wejsfeldt, Lidköping 6-2,6-3
FS Moa Wallén, Mariestad - Anna Reimer, Karlstad 6-1,6-0

Juniorer 14        Strömstads TK
PS Dick Lien, Lilla Edet - Emanuel Arkel, Vänersborg 6-3,6-0
FS Lovisa Karlsson, Strömstad - Amanda Stark, Strömstad 6-1,6-0
PD Jacob Karlsson/Niclas Lindgren, Vänersborg - Andreas Dahlström/Dick Lien, Lilla Edet 7-6,7-6

Juniorer 12       Marks TK

PS Simon Eriksson, Alingsås - John Svensson, KFUM 6-2,6-4
FS Filippa Edlund, Ulricehamn - Elin Kaburek, Ulricehamn 6-3,6-4
PD Jesper Fahlström/Simon Eriksson, Alingsås - Simon Campos/Alfred Frick, KFUM 6-1,6-0
FD Moa Rådberg/Filippa Edlund, Sandared/U-hamn - Emma Hedberg/Jennie Gustavsson, Alingsås 6-0,7-6

Juniorer 12       Hammarö TK
PS Sebastian Lovborn, Lidköping - Melker Isaksson, Lidköping 6-0,6-1
FS Mathilda Nedéus, Hammarö - Alexandra Henry Schotte, Hammarö 6-2,6-0
FD Corinne Bråby/Mathilda Nedéus, Hammarö - Terese Boström/Alexandra Henry Schotte w.o.

Juniorer 12       Billeruds TK
PS Adam Harling, Vänersborg - Jesper Lindström, Billerud 6-1,6-0
FS Sofia Sand, Vänersborg - Alicia Törnlund, Vänersborg 6-1,6-3

 

Uppdaterad: 11 OKT 2017 16:51
Skribent: Jan Gunnar Lidén

Seriespel knappen

Tennissök knappen

 

 

 

Följ Tennis Väst på

Följ oss på

 

 

Synpunkter på Tennis Västs verksamhet!

Tennis Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: +4670-6976464 Peter
Fax: 0521-19580
E-post: This is a mailto link

Se all info