Hoppa till sidans innehåll

Tidigare aktiviteter


SEB Next Generation hösten 2010

Planeringen av höstens SEB-läger är nu klar och kommer att ske i samarbete med Tennis Göteborg för de bästa spelarna upp t.o.m. 14 år. Tid, arrangör, åldersgrupp och plats ser du av nedanstående tabell.

Tid Arrangör Åldersgr Plats
4-5/10 Tennis Göteborg P14 GLTK
6-7/10 Tennis Göteborg F14 GLTK
8-9/10 Tennis Väst P12 Falköpings TK
10-11/10 Tennis Väst F12 Falköpings TK
6-7/10 Tennis Göteborg (bredd) P14 Partille Tennis
11-12/10 Tennis Göteborg (bredd) F14 Mölndals TK
13-14/10 Tennis Göteborg (bredd) P12 Mölndals TK
20-21/10 Tennis Göteborg (bredd) F12 Partille Tennis
22-23/11 Tennis Göteborg F14 GLTK
24-25/11 Tennis Göteborg P14 GLTK
26-27/11 Tennis Väst F12 Vänersborgs TK
28-29/11 Tennis Väst P12 Vänersborgs TK
27-28/11 Tennis Väst (bredd) P12 Åmåls TK
27-28/11 Tennis Väst (bredd) F12 Trollhättans TK
27-28/11 Tennis Väst (bredd) F14 Filipstads TK
27-28/11 Tennis Väst (bredd) P14 Marks TK
13-14/12 Tennis Göteborg F14 GLTK
15-16/12 Tennis Göteborg F12 GLTK
17-18/12 Tennis Väst P14 Lidköpings TK
19-20/12 Tennis Väst P12 Lidköpings TK
18-19/12 Tennis Väst (bredd) P12 Åmåls TK
18-19/12 Tennis Väst (bredd) F12 Trollhättans TK
18-19/12 Tennis Väst (bredd) F14 Hammarö TK
18-19/12 Tennis Väst (bredd) P14 Skövde TF


Deltagare i SEB-lägren är i dagsläget följande:

P14 gruppen
Borås TK
Filip Malbasic
Dalsjöfors TK
Oskar Andersson
KFUM Borås
Daniel Appelgren, Johan Fors
Kils TK
Filip Warnestad, Karl-Fredrik Söderberg
Kungälvs TK
Kevin Falcon
Lidköpings TK
Elias Ymer, Emil Johansson, Oscar Thörnkvist
Skara TK
Mikael Ymer
Ullevi TK
Sam Taylor
Åkereds TK
Karl Murgård

F14 gruppen
GLTK
Hanna Börjesson, Maria Hamad, Jannike Hofgren
Gothia Tennis
Bianca Schulhof
Kils TK
Maja Örnberg
Lidköpings TK
Nellie Berglund
Mariestads TK
Paulina Wulcan
Marks TK
Klara Alenäs
Ulricehamns TK
Emilia Knutsson, Beata Edlund

P12 gruppen
GLTK
Pär Börjesson
Gothia Tennis
Stefan Petrovic
Karlstads TK
Petter Dahlin
Lerums TK
Johan Hellström
Lidköpings TK
Samuel Käll, Philip Wallin
Påvelunds TK
Christoffer Larsson, Rasmus Johnsson
Tibro TK
Jacob Arvidsson Ehn
Ullevi TK
Knut Winström, David Norfeldt
Ulricehamns TK
Ilir Bashota

F12 gruppen
Gothia Tennis
Nellie Johansson, Sofia Rajkovic
Kils TK
Märta-Louise Söderberg
Lidköpings TK
Vilma Berglund
Särö LTK
Linnéa Palmer
Tidaholms TK
Ena Ovcina
Ullevi TK
Julia Holback Yeter, Julia Herlogson, Amanda Karlson, Eira Tobrand
Vänersborgs TK
Julia Holmberg
Åkereds TK
Hanna Murgård

 

Deltagare i SEB-breddlägren.

Flickor 13-14 år

Matilda Gewert, Hammarö TK
Emelie Gewert, Hammarö TK
Elin Rydén, Lidköpings TK
Madeleine Paldan, KFUM Borås
Jennifer Paldan, KFUM Borås
Alice Svensson, KFUM Borås
Emelie Rudén Taher, KFUM Borås
Alice Lidemar, KFUM Borås
Nikael Ståhl, Elfsborgs TK
Lejla Mujakovic, Ulricehamns TK
Lisen Wulcan, Mariestads TK
Moa Wallén, Mariestads TK
Caroline Chöler, Mariestads TK

Flickor 12 och yngre

Wilma Fröjd, Lidköpings TK
Rebecca Ehn, Lidköpings TK
Edith Johansson, Kristinehamns TK
Samya Sekkat, Vänersborgs TK
Ellen Widell, Lidköpings TK
Alicia Thörnlund, Vänersborgs TK
Anastasia Dimitrijevic, KFUM Borås
Annie Ackerot, Hammarö TK
Patricia Simonsson, Alingsås TK
Filippa Edlund, Ulricehamns TK
Sofia Sand, Vänersborgs TK
Karin Johansson, Kristinehamns TK
Ebba Fröberg, Vänersborgs TK

Pojkar 13-14 år

Julius Enhammar, Vänersborgs TK
Alexander Hammar, Hammarö TK
Matej Dujakovic, Ulricehamns TK
Christoffer Titov, Uddevalla TK
Filip Dimitrijevic, KFUM Borås
Elias Datek, Uddevalla TK
Marcus Fahlström, Alingsås TK
Hannes Svensson, Lidköpings TK
Elias Jemtren, Kils TK
Jonathan Andersson, Dalsjöfors TK
Jakob Karlsson, Vänersborgs TK
Felix Ekman, Alingsås TK

Pojkar 12 år och yngre

Oliver Kendes, Trollhättans TK
Viktor Thoresson, Åmåls TK
Carl Björnberg, Trollhättans TK
Elias Knutsson, Ulricehamns TK
Hans Lindholm, Skövde TF
Sebastian Lovborn, Lidköpings TK
Linus Isaksson, Lidköpings TK
Simon Håkansson, Ulricehamns TK
Elis Olsson, Åmåls TK
Anton Örnberg, Kils TK
Jonathan Lundahl, Alingsås TK
Adam Hultén, Åmåls TK

UPPFÖLJNINGSLÄGER 2010                                                                                             Helgen 17-19 december kommer regionen att genomföra 4 uppföljningsläger i Ulricehamn, Mariestad, Vänersborg och Åmål.

Följande tränare och spelare kommer att delta på lägren.

Vänersborgs Tennishall den 18-19 december
Prapod Johansson och Ludvig Fasth 

Deltagare
Hennie Monclair, Karlstads TK 
Madeleine Englund, Hjo TK
Anna Reimer, Karlstads TK
Amanda Stark, Strömstads TK
Sara Spencer, Strömstads TK
Ester Bolmenäs, Tibro TK
Hanna Niklasson, Vänersborgs TK
Klara Pilhall, Alingsås TK
Mia Pranjic, Vänersborgs TK

Ulricehamns Tennishall den 18-19 december
Oliver Bohlin och Kujtim Bashota

Deltagare
Axel Dahlström, Lilla Edets TK
Christoffer Håkansson, Dalsjöfors TK
Simon Gråberg, Hammarö TK
Erik Gustavsson, Falköpings TK
Pontus Håkansson, Ulricehamns TK
Emanuel Arkel, Vänersborgs TK
Conor Bushe, Ljungskile TF
Erik Johannesson, Stenungsunds TK

Mariestad Tennishall den 18-19 december
Moa Larsson och Elin Karlsson

Deltagare
Hanna Edlund, Lidköpings TK
Ida Colling, Hjo TK
Madeleine Sölvenäs, Alingsås TK
Emma Jansson, Mariestads TK
Sandra Erlandsson, Mariestads TK
Julia Nilsson, Mariestads TK
Matilda Nedéus, Hammarö TK
Moa Rådberg, Sandareds TK
Elin Kaburek, Ulricehamns TK
Tuva Lindsten, KFUM Borås
Emma Rosén, Vänersborgs TK

Åmåls Tennishall den 17-18 december
Jimmie Edvinsson med hjälptränare

Deltagare
Lucas Lundgren, Uddevalla TK
Simon Eriksson, Alingsås TK
Jesper Fahlström, Alingsås TK
Emil Erlingstam, Alingsås TK
Simon Ölund, Hammarö TK
Gabriel Lundqvist, Dalsjöfors TK
Jens Johansson, Dalsjöfors TK
Olle Frisk, Lidköpings TK
Sebastian Mery Karlsson, Skövde TF
Hugo Rosén, KFUM Borås

 

ITF-touren 2010

Här följer ITF-touren 2010.

 

ITF-touren program

Salk Open (Jan) Ledare: GLTK/Ullevi/Tennis Göteborg
Västerås (Jan) Tennis Göteborg
ITF Oslo Open, Norge (Feb) Ullevi
Kramfors (Mars) GLTK
Kramfors (Mars) GLTK
Tennis Sweden Värnamo (Maj) GLTK
ITF Sweden Junior Open Kramfors (Aug) Ullevi
Oslo ITF (sep/okt) Ullevi
HRT Autumn ITF Danmark (Okt) Ullevi
Nokia Junior Cup (Okt) GLTK
Tats Open Finland (Okt) GLTK

 

SEB Next Generation hösten 2009

Hösten 2009 är följande SEB-läger planerade. Alla deltagare får personliga kallelser till lägren ca en månad före dess genomförande.

 

Plats: Borås Tenniscenter

Tid: 17-18 oktober

Deltagare: 

Alingsås TK  Filip Dimitrijevic, Felix Ekman
Dalsjöfors TK  Jonathan Andersson
Falköpings TK  Samuel Nadau
Hammarö TK  Erik Enström, Simon Gråberg, Alexander Hammar
Kils TK  Karl-Fredrik Söderberg, Elias Jemtrén
Lidköpings TK  Hannes Svensson, William Wejsfeldt, Carl Tengström
Ulricehamns TK  Pontus Håkansson
Åmåls TK  Anton Björkvist, Erik Carlsson, Edgar Gruwell 
Tränare: Tino Auinger och Joel Christensen

 

Plats: Karlskoga

Tid: 17-18 oktober

Deltagare:

Hammarö TK  Emelie och Matilda Gewert
Karlstads TK  Kajsa Fredriksson
Lidköpings TK  Adela Berntsson
Mariestads TK  Lisen Wulcan, Caroline Chöler, Hanna Johansson
Marks TK  Emelie Sjöholm
Tibro TK  Ester Bolmenäs
Ulricehamns TK  Elin Wiberg
Tränare: Jimmie Edvinsson och Staffan Falkenström

 

Plats: Åmål

Tid: 14-15 november

Deltagare:

Hammarö TK  Petter Dahlin, Simon Öhlund
KFUM Borås  Hugo Rosén
Mariestads TK  Samuel Käll, Nils Sandberg
Trollhättans TK  Oliver Kendes, Carl Björnberg
Vänersborgs TK  Lucas Schmidt
Åmåls TK  Adam Hultén, Elis Olsson, Viktor Thoresson
Tränare: Jimmie Edvinsson och Staffan Falkenström

 

Plats: Falköping
Tid: 14-15 november

Deltagare:

Alingsås TK  Anastasia Dimitrijevic, Patrica Simonsson, Annie Jansson
Hammarö TK  Alexandra Schotte, Annie Ackerot
Kristinehamns TK  Edith Johansson
Lidköpings TK  Hanna Edlund, Rebecca Björk, Wilma Fröjd
Mariestads TK  Matilda Karlsson
Tidaholms TK  Ena Ovcina
Vänersborgs TK  Julia Holmberg, Samja Sekkat, Alicia Törnlund
Åmåls TK  Moa Svensson
Tränare: Robert Almberg, Isabell Högberg och Jonas Björkman

 

Plats: Mariestad

Tid: 19-20 december

Deltagare:

Dalsjöfors TK  Oskar Govik
Falköpings TK  Andreas Bejbom
KFUM Borås  Adam Rådberg, Linus Frost, Daniel Appelgren
Lidköpings TK  Serdar Bojadijeva, Oskar Wallin, Eias Yemer, Emmie Berglund, Georg Lundqvist
Skara TK  Mikael Yemer
Ulricehamns TK  Donika Bashota
Vänersborgs TK  Vincent Dahlin
Tränare:  Melker Ekberg

 

Plats: Trollhättan

Tid: 19-20 december

Deltagare:

Hammarö TK  Matilda Dahlin
Hjo TK  Louise Bröhne
Karlstads TK  Emelie Larsson, Julia Andersson
KFUM Borås  Helena Jonsson
Kristinehamns TK  Erika Lilja Eriksson
Lidköpings TK  Hanna Good, Julia Granbom
Mariestads TK  Jessica Hedman
Skövde TF  Katarina Peric
Strömstads TK  Petra Ludvigsson
Vänersborgs TK  Leila Mohammed
Tränare: Robert Almberg och Isabell Högberg

 

ITF-touren

Med start i SALK Open 2010 samordnar Tennis Göteborgs och Tennis Västs heltidsanställde sportansvarige Robert Almberg resa, boende, inbollning mm tillsammans med de klubbars tränare som är intresserad av att deras spelare ska delta i ITF-tävlingar.
 
Tränare tar ut spelare från sina respektive klubbar och mailar in namnen till Robert som sedan samordnar tävlingsresan. Klubbarna har då möjlighet att skicka sina spelare på ITF-tävlingar utan att de själva behöver skicka ledare. De klubbar som deltar med ledare är framförallt GLTK och Ullevi. 
 
Poängteras är dock alltså att spelarna inte anmäler sig direkt till Robert utan anmälan till tävlingsresan ska ske via klubbtränaren. Spelarna anmäler sig dock själva direkt till tävlingen.
 
ITF-programmet regler

• Inbjudan mailas till klubbtränarna som också sköter reseanmälan av spelare till regionen.
• Klubbtränare tar ut spelare efter att ha stämt av med spelaren och spelarens föräldrar.
• Dessa spelares namn mailas in till regionen som reseanmälan av klubbtränarna.
• Spelaren anmäler sig själv till själva tävlingen.
• Boende bokar regionen.
• Resa till tävling och hem sköts av spelaren själv.
• Kostnader står spelaren för själv (mat, boende osv).
• Dessutom tillkommer en ledaravgift på 200 kr/dag
• Klubb som har med ledare på tävling: Dessa klubbars spelare betalar inget till regionen men eventuellt till egna klubben (upp till respektive klubb som har ledare med på tävlingen).
• Vid avbokning, efter att anmälan till regionen har skett, så är det en kostnad på en dags utgift (200 kr). Gäller dock inte om man inte kommer med i kvalet.
• 1-8 spelare på resa kräver en tränare, 9-16 spelare på resa kräver två tränare osv.
• Spelarna skall träna sig i resande utan föräldrar, ledarna tar helhetsansvar.
• Regionen fakturerar spelare efter tävlingsresa. Dessa pengar går vidare till den klubb som har ledare på tävlingen.
• Klubb står för sin tränares ledarkostnader (lön, resa, boende, mat osv) på de tävlingar som tränarna åker med på.
Uppdaterad: 11 OKT 2017 16:51
Skribent: Jan Gunnar Lidén

Seriespel knappen

Tennissök knappen

 

 

 

Följ Tennis Väst på

Följ oss på

 

 

Synpunkter på Tennis Västs verksamhet!

Tennis Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: +4670-6976464 Peter
Fax: 0521-19580
E-post: This is a mailto link

Se all info