Hoppa till sidans innehåll

Individuella tävlingen 2017


I Västtouren ingår en individuell tävling, där poäng utdelas på samma sätt som klubbtävlingen.

Från år 2014 ingår endast RM inne och ute samt Next Generation Cup i 11- och 12-årsklasserna

I nedanstående tabell är följande tävlingar medräknade:
Falköpings Vintercup, Babolat Open, Tygrikesspelen, Guld o Silver Cup, Bravida Open, Trollsmashen, Hammarö Cupen, Hökensåsspelen, Centiro Cup, RM inomhus, Påskslaget, Vårturneringen, Next Generation Cup, Karlstad Cupen ute, Midsommartrofén, Björn Borgs Pokal, Lambi Cup, Hunneboveckan, Falköpings Tennisvecka, Black Hill Open, Räkan Tennisen, Trollserven, BDO Cup, Picassospelen, Catella Clay Cup, Ursand Open, Mark Clay Open, RM utomhus, Norlanders Cup, Vänern Cup, Serneke Open, Karlstad Cupen, Billys Cup, City Gross Open, Vänersmashen, Pablo Open, XL Bygg Open, Tomtecupen

Följande tävlingar återstår att räkna in:

Slutställning framgår av nedanstående tabeller.

Pojkar 16 (födda 2001) Poäng
  1. Filip Ivarsson, Elfsborg Tennis 48p
  2. Juan Mateo Nunez, Billeruds TK 38p
  3. Marcus Johansson, Falköpings TK 32p
  4. Erik Eliasson, Elfsborg Tennis 30p
  5. Robin Thimén, Elfsborg Tennis 18p
  6. Peter Mårtensson, Alingsås TK (poäng i fler tävlingar) 14p
  7. Hugo Nossler, Falköpings TK 14p
  8. Ludvig Ahnberg, Ljungskile TF   8p
  9. Johan Emanuelsson, Trollhättans TK   7p
10. Albin Olofsson, Trollhättans TK   4p
      Gustav Björnberg, Vänersborg   4p
   
Flickor 16 (födda 2001) Poäng
  1. Evelina Malm, Vänersborgs TK(poäng i flest tävlingar)   6p
  2. Frida Alsterheim, Ljungskile TF   6p
  3. Annie Hedin, Sandareds TK   6p
  4. Hanna Johansson, Lidköpings TK   4p
      Jennifer Eriksson, Hammarö TK   4p
   
Pojkar 15 (födda 2002)  Poäng
  1. Hannes Eriksson, Kristinehamns TK 44p
  2. Axel Bergdahl, Lidköpings TK 37p
  3. Marcus Carlsson, Alingsås TK 21p
  4. Alfred Hagejärd, Lidköpings TK 18p
  5. Adam Lorentzen, Ljungskile TF   7p
  6. Albert Ryding, Lidköpings TK   6p
  7. Fhilip Thimén, Trollhättans TK (poäng i fler tävlingar)   4p
  8. Jacob Fondland Andersson, Elfsborg Tennis   4p
      Pelle Hallén, Karlstads TK   4p
10. Bertil Lööf, Lidköpings TK   2p
      Nils Bredin, Hunnebostrands TK   2p
12. Nils Lind, Hammarö TK   1p
13. Eskil Haak Byström, Karlstads TK   0,5p
 
 
Flickor 15 (födda 2002) Poäng
  1. Alexandra Jansson, Mariestads TK 14p
  2. Hilda Grahn, Mariestads TK(poäng i fler tävlingar) 13p
  3. Ann-Christine Karam, Trollhättans TK 13p
  4. Ebba Wennberg, Trollhättans TK   4p
  5. Lisa Eliasson, Hammarö TK   2p
      My Wisén, Karlstad   2p
   
Pojkar 14 (födda 2003)  
  1. Axel Eriksson, Dalsjöfors TK 77p
  2. Felix Petrov, Karlstads TK 61,5p
  3. Albin Hermansson, Alingsås TK 36p
  4. Carl Böös, Alingsås TK 26p
  5. Erik Ströberg, Ljungskile TF 20p
  6. Emil Elmers, Lidköpings TK 16p
  7. Edvin Clarebrink, Elfsborg Tennis 14p
  8. Anton Fors, Sandareds TK   8p
      Kaspar Marcusson, Skara TK   8p
      Isac Käll,Lidköpings TK   8p
11. Julian Isaksson,Lidköpings TK   4p
12. Jakob Hedin, Sandareds TK   2p
      Ludvig Gunnarsson, Marks TK   2p
      Stefan Warta, Lysekils AIK   2p
      Erik Zetterström, Karlstads TK   2p
      Matteus Nyström, Sandareds TK   2p
17. Gustaf Swahn, Skövde TF   1p
18. Elis Eliasson, Hammarö TK   0,5p
   
Flickor 14 (födda 2003)  
  1. Sara Hegefeldt, Hjo TK 76p
  2. Elvira Hedlund, Elfsborg Tennis 46p
  3. Filippa Larsson, Elfsborg Tennis 41p
  4. Alexandra Costineanu, Elfsborgs Tennis 40p
  5. Evelina Sandersson, Elfsborg Tennis 32p
  6. Cajsa Persson Teiler, Billeruds TK 24p
  7. Marissa Danielsson, Elfsborg Tennis 10p
  8. Elise Slättner, Strömstads TK   8p
  9. Viktoria Thor, Vårgårda TK   6p
10. Lisa Grönlund, Lidköpings TK   4p
      Julia Englund, Tidaholms TK   4p
      Ida Kullander, Sandareds TK   4p
13. Rebecca Nyman, Vårgårda TK   2p
      Isabella Rietz, Elfsborg Tennis   2p
      Viktoria Aronsson, Vänersborgs TK   2p
      Tuva Winberg, Mariestads TK   2p
17. Meya Himmer, Skövde TF   1p
   
Pojkar 13 (födda 2004) Poäng
  1. Nadeem Kanani, Trollhättans TK 51p
  2. Noel Kindbom, Mariestads TK 28p
  3. Arvid Harling, Vänersborgs TK 26p
  4. Hugo Rask, Strömstads TK 24p
  5.  Mateo Trandhem, Karlstads TK 22p
  6. Anton Jansson, Mariestads TK 21p
  7. Viktor Ivarsson, Sandareds TK 20p
  8. Nils Fagerlund, Hjo TK   9p
  9. Lucas Björkenkvist, Sandareds TK (poäng i fler tävlingar)   8p
10. Edvin Clarebrink, Elfsborg Tennis   8p
      Arvid Ryding, Lidköpings TK   8p
12. Melker Andersson, Elfsborg Tennis   8p
13. Carl Johansson, Sandareds TK (poäng i fler tävlingar)   6p
14. Joel Röstberg, Trollhättans TK   6p
15. Albert Quicklund, Marks TK   5p
16. Alexander Nolenstam, Falköpings TK   4p
17. Jacob Nordström, Uddevalla TK   3p
18. Anton Daläng, Ljungskile TF   2p
      Valdermar von Wachenfeldt, Hammarö TK   2p
20. Pelle Hartman Bergvall, Trollhättans TK   1p
   
Flickor 13 (födda 2004) Poäng
  1. Emma Fröjd, Lidköpings TK 31p
  2. Tilde Martinsson Dahlman, Lidköpings TK 19p
  3. Emilia Siewertz, Falköpings TK 14p
  4. Emily Bechara, Billeruds TK   8p
  5. Lisa Mattsson, Lysekils AIK   6,5p
  6. Josefin Berggren, Uddevalla TK   6p
  7. Elsa Tellevik, Lidköpings TK   5p
  8. Emilia Hollman, Karlstads TK   4p
  9. Sofia Ruhrmüller, Alingsås TK   3p
      Alice Nossler, Tidaholms TK   3p
11. Manda Rosenberg, Lysekils AIK   2,5p
   
Pojkar 12 (födda 2005) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup
 
  1. Max Dahlin, Karlstads TK 23p
  2. Benjamin Hermansson, Alingsås TK 15p
  3. Holger Löwenadler, Sandareds TK (poäng i fler tävlingar)   8p
  4. Carl-Hampus Karnell, Skövde TF   8p
  5. Jacob Andersson, Sandareds TK (poäng i fler tävlingar)   4p
  6. Tim Jansson, Alingsås TK   4p
      Eric Böös, Alingsås TK   4p
      Filip Stidell, Sandareds TK   4p
      Hugo Köldrup, Ulricehamns TK   4p
      Vincent Olsson, Skövde TF   4p
10. Gustav Wahlberg, Hammarö TK   2p
   
Flickor 12 (födda 2005) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup  
  1. Ida Kapidzic, Trollhättans TK 16p
  2. Sally Himmer, Skövde TF 10p
  3. Märta Pettersson, Hjo TK   7p
  4. Fanny Olausson, Tidaholms TK   4p
  5. Jonna Söderberg, Uddevalla TK   2p
   
Pojkar 11 (födda 2006) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup  
  1. Arvid Hagejärd, Mariestads TK   6p
  2. Bruno Johansson, Kristinehamns TK   4p
      Gustav Andersson, Hjo TK   4p
  4. Anton Clarebrink, Elfsborg Tennis (poäng i fler tävlingar)   3p
  5.  Valter Olander, Alingsås TK   3p
      Alexander Skoog, Stenungsunds TK   3p
  6. Timothy Hammrin, Lilla Edets TK   2p
      Olle Eriksson, Mariestads TK   2p
   
Flickor 11 (födda 2006) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup  
  1. Bella Bergqvist Larsson, Åmåls TL 28p
  2. Ellen Lund, Mariestads TK 10p
  3. Tilda Larsson, Elfsborg Tennis   8p
  4. Isa Nilsson, Falköpings TK   3p
      Hanna Roslund, Falköpings TK   3p
  6. Linnea Quicklund, Elfsborg Tennis   1p
Uppdaterad: 04 JAN 2018 13:03 Skribent: Jan Gunnar Johansson
Epost: This is a mailto link

 

 ► Seriespel    ► Tennissök

 

 

 

 

Följ Tennis Väst på

 

Följ oss på

 

 

 

Synpunkter på Tennis Västs verksamhet!

Tennis Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: +46706976464
Fax: 052119580
E-post: This is a mailto link

Se all info