Individuella tävlingen 2018 - Svensk Tennis Väst
Hoppa till sidans innehåll

Individuella tävlingen 2018


Från år 2014 ingår endast RM inne och ute samt Next Generation Cup i 11- och 12-årsklasserna

I nedanstående tabell är följande tävlingar medräknade:
Babolat Open, Tygrikesspelen, Kullingslaget, Guld o Silver Cup, Bravida Open, Trollsmashen, Hammarö Cupen, PEAB Vinter Cup, Hökensåsspelen, Centiro Cup, RM inomhus, Påskslaget, Vårturneringen

Följande tävlingar återstår att räkna in:
Next Generation Cup, Karlstad Cupen ute, Black Hill Open, Midsommartrofén, Lambi Cup, Hunneboveckan, Peab Cup, Åmåls Tennisvecka, Räkan Tennisen, Trollserven, BDO Cup, Picassospelen, Uddevalla Tennisvecka, Catella Clay Cup, Ursand Open, Mark Clay Open, RM utomhus, Norlanders Cup, Vänern Cup, Serneke Open, Karlstad Cupen, Billys Cup, City Gross Open, Vänersmashen, Pablo Open, XL Bygg Open, Tomtecupen

Ställningen framgår av nedanstående tabeller.

Pojkar 16 (födda 2002)  Poäng
  1. Adam Lorentzen, Ljungskile TF 14p
  2. Alfred Hagejärd, Lidköpings TK 12p
  3. Marcus Carlsson, Alingsås TK 10p
  4. Axel Bergdahl, Lidköpings TK   8p
  5. Fhilip Thimén, Trollhättans TK   6p
  6. Albert Ryding, Lidköpings TK   4p
   
Flickor 16 (födda 2002) Poäng
  1. Alexandra Jansson, Mariestads TK 12p
  2. Lisa Eliasson, Hammarö TK   4p
      Hilda Grahn, Mariestads TK   4p
  4. Linnea Samuelsson, Vänersborgs TK   2p
   
Pojkar 15 (födda 2003)  
  1. Axel Eriksson, Dalsjöfors TK 30p
  2. Edvin Clarebrink, Elfsborg Tennis 20p
  3. Felix Petrov, Karlstads TK 12p
  4. Carl Böös, Alingsås TK 10p
      Kaspar Marcusson, Skara TK 10p
  6. Albin Hermansson, Alingsås TK   8p
  7. Erik Ströberg, Ljungskile TF   6p
  8. Emil Elmers, Lidköpings TK   4p
  9. Matteus Nyström, Sandareds TK   2p
   
Flickor 15 (födda 2003)  
  1. Sara Hegefeldt, Tidaholms TK 16p
  2. Evelina Sandersson, Elfsborg Tennis 14p
  3. Cajsa Persson Teiler, Billeruds TK 12p
  4. Alexandra Costineanu, Elfsborgs Tennis 10p
  5. Viktoria Thor, Vårgårda TK   8p
      Rebecca Nyman, Vårgårda TK   8p
      Filippa Larsson, Elfsborg Tennis   8p
  8. Julia Englund, Hjo TK   4p
  9. Ida Kullander, Sandareds TK   2p
      Lisa Grönlund, Lidköpings TK   2p
   
Pojkar 14 (födda 2004) Poäng
  1. Nadeem Kanani, Trollhättans TK 28p
  2. Hugo Rask, Strömstads TK 24p
  3. Lucas Björkenkvist, Sandareds TK 22p
  4. Anton Jansson, Mariestads TK 12p
  5. Arvid Harling, Vänersborgs TK 10p
  6. Anton Hed, Sandareds TK   8p
  7. Mateo Trandhem, Karlstads TK   6p
  8. Jacob Nordström, Uddevalla TK   4p
      Noel Kindbom, Mariestads TK   4p
      Nils Fagerlund, Hjo TK   4p
11. Viktor Ivarsson, Sandareds TK   2p
      Alexander Müller, Sandareds TK   2p
      Alexander Nolenstam, Falköpings TK   2p
   
Flickor 14 (födda 2004) Poäng
  1. Emma Fröjd, Lidköpings TK 22p
  2. Emilia Siewertz, Falköpings TK   4p
      Elsa Tellevik, Lidköpings TK   4p
  4. Evelina Styresson, Elfsborg Tennis   2p
  5. Lea Häggsjö, Herrljunga TK   1p
   
Pojkar 13 (födda 2005) Poäng
  1. Max Dahlin, Karlstads TK 40p
  2. Carl-Hampus Karnell, Skövde TF 22p
  3. Filip Stidell, Sandareds TK 20p
  4. Hugo Köldrup, Ulricehamns TK 10p
  5. Dante Walltin, Vänersborgs TK   8p
      Benjamin Hermansson, Alingsås TK   8p
      William Elmers, Lidköpings TK   8p
  8. Konrad Büchert, Elfsborg Tennis   6p
  9. Jacob Andersson, Sandareds TK   2p
      Vincent Olsson, Skövde TF   2p
      Leon Quicklund, Marks TK   2p
      Linus Gunnarsson, Marks TK   2p
      Rasmus Göransson, Hjo TK   2p
      William Johansson, Tidaholms TK   2p
      Arvid Lindblad, Skara TK   2p
      Holger Löwenadler, Sandareds TK   2p
      Alfred Höök, Sandared   2p
      Gustav Wahlberg, Hammarö TK   2p
      Axel Wahrolin, Karlstads TK   2p
      Erik Nordström, Karlstads TK   2p
      Erik Lunneryd, Vänersborgs TK   2p
22. Oscar Hallqvist, Vänersborgs TK   1p
      Lucas Parnebo, Alingsås TK   1p
      Eric Böös, Alingsås TK   1p
   
Flickor 13 (födda 2005) Poäng
  1. Sally Himmer, Skövde TF 26p
      Ida Kapidzic, Trollhättans TK 26p
  3. Märta Pettersson, Hjo TK   6p
      Amalia Jacobsson, Lidköpings TK   6p
  5. Elin Andersson, Falköpings TK   5p
  6. Andrea Arnstål, Tidaholms TK   4p
      Ida Linden, Skövde TF   4p
  8. Ebba Nordenfeldt, Hammarö TK   2p
      Tilde Sandberg, Falköpings TK   2p
10. Emma Torgé, Skövde TF   2p
   
Pojkar 12 (födda 2006) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup  
  1. Bruno Johansson, Kristinehamns TK 12p
  2. Gustav Andersson, Hjo TK   8p
  3. Anton Clarebrink, Elfsborg Tennis   2p
  4. Thomas Sopracolle, Alingsås TK   1p
  5. Valter Olander, Alingsås TK   0,5p
   
Flickor 12 (födda 2006) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup  
  1. Bella Bergqvist Larsson, Åmåls TK   8p
  2. Tilda Larsson, Elfsborg Tennis   4p
   
Pojkar 11 (födda 2007) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup  
  1. Hjalmar Petrov, Karlstads TK   4p
      Gunnar Lööf Wettervik, Lidköpings TK  4p
  3. Hugo Johansson, Sandareds TK   1p
   
Flickor 11 (födda 2007) Poäng
Poäng utdelas endast i RM inne och ute samt ng Cup  
  1. Vera Ryding, Lidköpings TK   2p
  2. Emilia Stidell, Sandareds TK   1p
      Ellen Olausson, Tidaholms TK   1p
  3. Alma Köldrup, Ulricehamns TK   0,5p
   
Uppdaterad: 08 MAJ 2018 11:40
Skribent: Jan-Gunnar Lidén Johansson
Epost: This is a mailto link

 

 ► Seriespel    ► Tennissök

 

 

 

 

Följ Tennis Väst på

Följ oss på

 

 

Synpunkter på Tennis Västs verksamhet!

Tennis Väst tar emot mer än gärna förslag och idéer på hur vi kan förbättra vår verksamhet. Kontakta verksamhetsansvarige Peter Lindgren via e-post: This is a mailto link

Postadress:
Svensk Tennis Väst
Brättevägen 9
462 35 Vänersborg

Kontakt:
Tel: +4670-6976464 Peter
Fax: 0521-19580
E-post: This is a mailto link

Se all info