Svenska Tennisförbundet

Efter ett intensivt verksamhetsår väntar ett spännande 2026

Snart har vi ett intensivt verksamhetsår bakom oss. Över 30 av regionens klubbar är nu knutna till utvecklingskonceptet Röd Orange Grön. Under året har flera gemensamma samlingar och individuella klubbmöten genomförts för att stötta klubbarna med att implementera konceptet som till vardags kallas för ROG. I januari 2026 kommer konceptet att kompletteras med ROG Touren som ersätter SO Touren.

I samband med RM inomhus genomfördes vårens tränarträff med totalt 45 deltagare från 22 klubbar. Mötets tema var ”Att utveckla framtida elitspelare i klubbmiljö”. Kort tid därefter genomfördes också en kvinnlig nätverksträff i Halmstad under en helg med tjugotalet kvinnliga ledare och tränare. Träffen var ett led i arbetet med ”40-lika” vilket också är ett av huvudmålen i GC 2030. Huvudfokus under helgen låg på att inspirera, ge tips på olika karriärvägar inom tennisen. Därutöver har flertalet tränar och klubbträffar genomförts i regionen.

Vi går snart in i tredje set av Game Change 2030 – Svensk tennis gemensamma satsning för att stärka och utveckla tennisen i hela landet. Ambitionen har varit att hålla riktningen och vässa insatserna ytterligare och därför genomfördes en översyn av målområden och prioriteringar under hösten. GC 2030 möten genomfördes i Malmö, Falkenberg och Växjö den 16-18/9. Totalt var 21 av regionens klubbar representerade.

Totalt har SvTF Syd sanktionerat 116 tävlingar, 175 SO Tour tävlingar och 74 Tennispokaler. Regionens populära Juniorcupen spelades utomhus i Lomma-Bjärred med 60 deltagare från 10 klubblag. Tioårsslaget, som enbart arrangeras i region Syd precis som Juniorcupen, spelades i 6 zoner under hösten med 218 deltagare mot förra årets 157 deltagare. Regionmästerskapen i Båstad samlade 390 deltagare utomhus och 350 deltager inomhus i Lomma-Bjärred. Svenska Tennisligan, STL är namnet på seriespelet som introducerades 2021 då Svenska Tennisserierna och flertalet av regionserierna slogs ihop. Även elitserier och division 1 ingår nu i begreppet STL som till den största del administreras via förbundet.

Under 2025 har region Syd i samarbete med flera av regionens klubbar genomfört lokala tioårssamlingar för 100 flickor och pojkar från 50 klubbar och deras tränare. Som ett komplement till samlingarna blev 36 av deltagarna inbjudna till ett läger i Båstad under hösten. För spelare 14 år och yngre har 12 träningssamlinger genomförts för 140 flickor och pojkar.

SvTF Syds representationslag vann Pirres Pokal för 14-åringar efter finalseger mot Tennis Stockholm medan våra flickor fick stryk mot Tennis Stockholm i kvalet. Region Syd tog hem två av sex singelklasser i Sverigefinalen av Elite Hotels Next Gen Cup. Tävlingen inleddes med spel i 6 zoner och en regionfinal i Jönköping. Totalt deltog 600 spelare enbart i region Syd. Därutöver har tre vänskapsmatcher för 12 och 13-åringar genomförts i samarbete med SvTF Göteborg och Tennis Stockholm.

Till sist några rader om våra utbildningar. 77 Bastränare har godkänts vid regionens fyra kurser, 14 tränare gick kursen MultiSkillz Tennis medan 75 deltagare gick funktionärsutbildningarna för matchledare och tävlingsledare.

Nu väntar ett nytt spännande verksamhetsår vars aktiviteter inom klubb, tävling, spelarutveckling och utbildning du hittar i länken här nedan.

https://www.tennis.se/wp-content/uploads/2025/12/SvTF-Syds-Aktiviteter-2026-251217.pdf

SvTF Syds personal tackar för gott samarbete under året och önskar er alla en God Jul och Gott Nytt År!

 

 

 

Exit mobile version