Under den senaste månaden har SvTF Väst bjudit in klubbledare från små, mellanstora och stora klubbar i regionen till tre separata träffar med fokus på klubb- och organisationsutveckling. Syftet var att skapa forum där klubbar med liknande förutsättningar kunde dela erfarenheter, utmaningar och goda exempel.

Mötena leddes av Oskar Govik, regionsansvarig SvTF Väst, och Mikaela Lecomte Seger, klubb- och medlemsstrateg på Svenska Tennisförbundet. Totalt var det representanter från 20 olika klubbar som delade med sig av sina tankar inom olika områden.

Några av de viktigaste områdena som diskuterades var:

  • Behovet av kontinuerlig klubb- och organisationsutveckling för att skapa attraktiva verksamheter som driver medlemsutveckling.

  • Utmaningar kring ledar- och tränarrekrytering, bland annat hållbara arbetstider, lönevillkor och hur vi behåller unga hjälptränare i tennisen.

  • Hur klubbar kan arbeta smartare med rekrytering genom skolaktiviteter och tennisskola med anpassat material.

  • Vikten av att skapa trygga, värderingsstyrda miljöer som lockar både spelare, tränare, ideella ledare och ger en positiv bild av klubben i kommunen.

  • Nya sätt att tänka kring tävlingsformer och organisationslösningar, till exempel lekfulla tävlingsupplägg, sätt att få fler föräldrar att hjälpa till och ambulerande tränare för mindre klubbar.

Flera konkreta steg framåt identifierades också. Bland annat arbetar förbundet nu vidare med en ny klubbwebb där samlad information om klubbutveckling, stödmaterial och bidrag ska finnas på ett ställe. Regionen kommer även att jobba mer aktivt med att sprida information om bidragsmöjligheter, stötta klubbar som vill satsa extra på utveckling samt fortsätta med regelbundna klubbträffar för erfarenhetsutbyte och nätverkande.

Vi vill rikta ett stort tack till alla klubbrepresentanter som deltog och generöst delade med sig av sina erfarenheter, utmaningar och idéer. Tillsammans kan vi fortsätta utveckla tennisen i region Väst. Tack också till Mikaela från SvTF som tog sig tiden att vara med och komma med värdefulla idéer och tankar om hur vi kan.