ELITSERIEN OCH DIVISION 1

November–december 2020

AKTUELLT

Kvartetten som är klara för elitserien

Växjö TS och Lidköpings TK:s damer och Lidingö TK och Tabergsdalens TK:s herrar är klara för elitserien 2020.  Division 1-serierna spelades färdigt i helgen och nu står det klart att sedan tidigare elitserieklara Växjö TS [...]

Dubbel final i hemmaborgen för Robin

Fair Play TK:s herrlag är på jakt efter sitt femte raka SM-guld. ”Många ser oss som favoriter, men det ska spelas om det”, säger coach Robin Borg som gör sitt sista arbetspass i klubben [...]

Guld för Fair Plays damer

Fair Play är nya mästarinnor i tennis. I SM-finalen mot Upsala TK blev det seger med 6-0. "Det känns självklart underbart. SM-guldet hör hemma i Fair Play Tennisklubb", säger Cornelia Lister.  Fair Play TK [...]

Fler nyheter

SPELPROGRAM-RESULTAT-TABELLER 2020

Elitdivisionen damer 2020 – resultat och tabell

Omg Datum Matcher
1 tis 10/11 Helsingborgs TK Lidköpings TK
Fair Play TK Växjö TS
SALK GLTK
Upsala TK Enskede LTK
2 fre 13/11 Växjö TS GLTK
lör 14/11 SALK Fair Play TK
Upsala TK Helsingborgs TK
Lidköpings TK Enskede LTK
3 Ons 18/11 Fair Play TK Lidköpings TK
Helsingborgs TK Växjö TS
Enskede LTK SALK
GLTK Upsala TK
4 sön 22/11 Fair Play TK Upsala TK
Helsingborgs TK SALK
Växjö TS Enskede LTK
Lidköpings TK GLTK
5 ons 25/11 Enskede LTK Helsingborgs TK
GLTK Fair Play TK
Upsala TK Lidköpings TK
SALK Växjö TS
6 lör 28/11 SALK Upsala TK
Fair Play TK Helsingborgs TK
GLTK Enskede LTK
Växjö TS Lidköpings TK
7 tis 1/12 Enskede LTK Fair Play TK
Helsingborgs TK GLTK
Lidköpings TK SALK
Upsala TK Växjö TS
lö 5/12 FINAL

Elitdivisionen herrar 2020 – resultat och tabell

Omg Datum Matcher
1 lör 21 nov Solna TK Upsala TK
Fair Play TK KLTK
Lidingö TK SALK
GLTK Tabergsdalens TK
2 mån 23 nov Solna TK Fair Play TK
Upsala TK KLTK
SALK Tabergsdalens TK
Lidingö TK GLTK
3 tors 26 nov GLTK Fair Play TK
Tabergsdalens TK KLTK
SALK Upsala TK
Lidingö TK Solna TK
4 sön 29 nov KLTK Solna TK
Fair Play TK Upsala TK
GLTK SALK
mån 30 nov Tabergsdalens TK Lidingö TK
5 ons 2 dec Solna TK GLTK
Tabergsdalens TK Upsala TK
SALK Fair Play TK
KLTK Lidingö TK
6 lör 5 dec SALK Solna TK
Fair Play TK Tabergsdalens TK
GLTK KLTK
Upsala TK Lidingö TK
7 tis 8 dec Fair Play TK Lidingö TK
KLTK SALK
Upsala TK GLTK
Solna TK Tabergsdalens TK
lör 12 dec FINAL

Div. 1 norra damer 2020 – resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lö 14 nov Lidingö TK KLTK Näsbypark TK
Jönköpings TK Lidingö TK
Kramfors Tennis Mälarhöjdens IK Trollbäckens TK
Kramfors Tennis Örebro TK
2 sön 15 nov Lidingö TK KLTK Jönköpings TK
Lidingö TK Näsbypark TK
Kramfors Tennis Mälarhöjdens IK Kramfors Tennis
Trollbäckens TK Örebro TK
5 ons 18 nov Lidingö Lidingö TK KLTK
ons 18 nov Mälarhöjdens IK Mälarhöjdens IK Örebro TK
fre 27 nov Näsbyparks TK Näsbypark TK Jönköpings TK
fre 27 nov Trollbäckens TK Trollbäckens TK Kramfors Tennis
3 lö 28 nov Örebro TK Örebro TK KLTK
Kramfors Tennis Näsbypark TK
Trollbäckens TK Jönköpings TK Trollbäckens TK
Lidingö TK Mälarhöjdens IK
4 sön 29 nov Örebro TK Kramfors Tennis KLTK
Näsbypark TK Örebro TK
Trollbäckens TK Lidingö TK Trollbäckens TK
Mälarhöjdens IK Jönköpings TK
6 lör 5 dec KLTK Trollbäckens TK KLTK
Näsbypark TK Mälarhöjdens IK
Jönköpings TK Jönköpings TK Örebro TK
Kramfors Tennis Lidingö TK
7 sön 6 dec KLTK KLTK Mälarhöjdens IK
Trollbäckens TK Näsbypark TK
Jönköpings TK Jönköpings TK Kramfors Tennis
Lidingö TK Örebro TK

Div. 1 södra damer 2020 – resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lö 14 nov Malmö TK Fair Play TK 2 Malmö TK
Skanör-Falsterbo TK ATL Lund
Elfsborgs Tennis Ullevi TK Tabergsdalens TK
Elfsborgs Tennis Påvelunds TBK
2 sön 15 nov Malmö TK Fair Play TK 2 ATL Lund
Skanör-Falsterbo TK Malmö TK
Elfsborgs Tennis Ullevi TK Påvelunds TBK
Elfsborgs Tennis Tabergsdalens TK
3 ons 18 nov Skanör-Falsterbo TK Skanör-Falsterbo TK Fair Play TK 2
Malmö TK Malmö TK ATL Lund
Ullevi TK Ullevi TK Elfsborgs Tennis
fre 27 nov Tabergsdalens TK Tabergsdalens TK Påvelunds TK
4 lö 28 nov Ullevi TK Fair Play TK 2 Ullevi TK
Malmö TK Elfsborgs Tennis
Tabergsdalens TK Skanör-Falsterbo TK Tabergsdalens TK
ATL Lund Påvelunds TBK
5 sön 29 nov Ullevi TK Fair Play TK 2 Elfsborgs Tennis
Malmö TK Ullevi TK
Tabergsdelns TK Skanör-Falsterbo TK Påvelunds TBK
ATL Lund Tabergsdalens TK
6 lör 5 dec Påvelunds TBK Fair Play TK 2 Påvelunds TBK
Malmö TK Tabergsdalens TK
ATL Lund ATL Lund Elfsborgs Tennis
Skanör-Falsterbo TK Ullevi TK
7 sön 6 dec Påvelunds TBK Fair Play TK 2 Tabergsdalens TK
Påvelunds TBK Malmö TK
ATL Lund ATL Lund Ullevi TK
Skanö-Falsterbo TK Elfsborgs Tennis

Div. 1 norra herrar 2020 – resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lö 14 nov Mälarhöjdens IK Åkersberga TK Mälarhöjdens IK
TK Hobby Danderyds TK
Örebro TK Örebro TK Elfsborgs Tennis
Lidköpings TK Näsbyparks TK
2 sö 15 nov Mälarhöjdens IK Åkersberga TK Danderyds TK
TK Hobby Mälarhöjdens IK
Örebro TK Örebro TK Näsbyparks TK
Lidköpings TK Elfsborgs Tennis
5 fre 20 nov Elfsborgs Tennis Elfsborgs Tennis Näsbyparks TK
3 lö 21 nov Åkersberga TK Lidköpings TK Åkersberga TK
TK Hobby Örebro TK
Elfsborgs Tennis Näsbyparks TK Mälarhöjdens IK
Elfsborgs Tennis Danderyds TK
4 sön 22 nov Åkersberga TK TK Hobby Lidköpings TK
Örebro TK Åkersberga TK
Elfsborgs Tennis Danderyds TK Näsbyparks TK
Elfsborgs Tennis Mälarhöjdens IK
5 Ons 25 nov Örebro TK Örebro TK Lidköpings TK
Danderyds TK Danderyds TK Mälarhöjdens IK
TK Hobby TK Hobby Åkersberga TK
6 lö 5 dec Lidköpings TK Örebro TK Danderyds TK
Mälarhöjdens IK Lidköpings TK
TK Hobby Näsbyparks TK TK Hobby
Åkersberga TK Elfsborgs Tennis
7 Sön 6 dec Lidköpings TK Lidköpings TK Danderyds TK
Örebro TK Mälarhöjdens IK
TK Hobby TK Hobby Elfsborgs Tennis
Näsbyparks TK Åkersberga TK

Div. 1 södra herrar 2020 resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lör 14 nov Kalmar Ullevi TK Fair Play TK 2
Kungsbacka TK Kalmar TK
Växjö TS ATL Lund Påvelunds TBK
Varbergs TK Växjö TS
2 sön 15 nov Kalmar TK Fair Play TK 2 Kalmar TK
Ullevi TK Kungsbacka TK
Växjö TS ATL Lund Växjö TS
Varbergs TK Påvelunds TBK
3 lör 21 nov Påvelunds TBK Växjö TS Kungsbacka TK
Fair Play TK 2 Påvelunds TBK
ATL Lund Ullevi TK ATL Lund
Varbergs TK Kalmar TK
4 sön 22 nov Påvelunds TBK Kungsbacka TK Påvelunds TBK
Växjö TS Fair Play TK 2
ATL Lund Kalmar TK ATL Lund
Varbergs TK Ullevi TK
5 ons 25 nov Påvelunds TBK Påvelunds TBK Växjö TS
Fair Play TK ATL Lund Fair Play TK 2
Kungbacka TK Kungsbacka TK Varbergs TK
fre 4 dec Ullevi TK Ullevi TK Kalmar TK
6 lör 5 dec Ullevi TK Kalmar TK Växjö TS
Påvelunds TBK Ullevi TK
Varbergs TK Kungsbacka TK Fair Play TK 2
ATL Lund Varbergs TK
7 sön 6 dec Ullevi TK Påvelunds TBK Kalmar TK
Växjö TS Ullevi TK
Varbergs TK Kungsbacka TK ATL Lund
Varbergs TK Fair Play TK 2

SPELARTRUPPER DAMER ELIT 2020
Licensnummer Spelare
Licensnummer Spelare
Licensnummer Spelare
65780 Matylda Burylo
30005 Sophie Ström
56098 Thea Tilk Tobrand
82716 Valeria Berner
27855 Vanessa Widell-Ersöz
25113 Viktoria Jonason
27136 Viktoria Leth
Licensnummer Spelare
Licensnummer Spelare
Licensnummer Spelare
Licensnummer Spelare
Licensnummer Spelare

SPELARE DAMER DIVISION 1 2020

SPELARTRUPPER HERRAR ELIT 2020
Licensnummer Spelare
Licensnummer Spelare
Licensnummer Spelare
Licensnummer Spelare
Licensnummer Spelare
Licensnummer Spelare
Licensnummer Spelare
Licensnummer Spelare

SPELARE HERRAR DIVISION 1 2020

VAD ÄR ELITSERIEN & DIVISION 1?

Varje år avgörs Svenska mästerskapen för lag inomhus. Elitserien har spelats i sin nuvarande form sedan 1991. Det är åtta lag både i herrarnas och damernas serie. Varje lagmatch avgörs i sex matcher; två dubblar och fyra singlar. Spelordningen bestäms utefter spelarnas ranking. Serien avslutas med en final mellan de två högst placerade lagen där segrande klubb blir svensk lagmästare inomhus. De två lägst placerade lagen flyttas ned till division 1. I division 1 möts lagen i en enkelserie där seriesegrarna flyttas upp till elitserien.

ELITSERIEN PÅ FACEBOOK

TABELLER, RESULTAT, PROGRAM

Den som vill ta del av alla resultat och statistik från elitserien och division 1 gör det via tävlingssidan Tävling Online. Surfa in om du inte redan gjort det!

Tävling online

TIDIGARE SEGRARE

2019, damer

Fair Play TK

2019, herrar

GLTK

2018
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Helsingborgs TK
2017
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Fair Play TK
2016
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Fair Play TK
2015
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Fair Play TK
2014
  • Herrar: Upsala TK
  • Damer: Fair Play TK
2013
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Helsingborgs TK
2012
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Helsingborgs TK
2011
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Fair Play TK
2010
  • Herrar: KLTK
  • Damer: Helsingborgs TK
2009
  • Herrar: SALK
  • Damer: Helsingborgs TK
2008
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Helsingborgs TK
2007
  • Herrar: Ullevi TK
  • Damer: Malmö-Bellevue TK
2006
  • Herrar: Lidköpings TK
  • Damer: SALK
2005
  • Herrar: Sandareds TK
  • Damer: Helsingborgs TK
2004
  • Herrar: KLTK
  • Damer: SALK
2003
  • Herrar: GLTK
  • Damer: KLTK
2002
  • Herrar: GLTK
  • Damer: KLTK
2001
  • Herrar: GLTK
  • Damer: KLTK
2000
  • Herrar: GLTK
  • Damer: KLTK
1999
  • Herrar: GLTK
  • Damer: SALK
1998
  • Herrar: SALK
  • Damer: SALK
1997
  • Herrar: Växjö TS
  • Damer: TSK Malmen
1996
  • Herrar: Upsala Stud IF
  • Damer: TSK Malmen
1995
  • Herrar: GLTK
  • Damer: TSK Malmen
1994
  • Herrar: Växjö TS
  • Damer: Landskrona TK
1993
  • Herrar: GLTK
  • Damer: SALK
1992
  • Herrar: Växjö TS
  • Damer: SALK
1991
  • Herrar: GLTK
  • Damer: SALK

SPELPROGRAM-RESULTAT-TABELLER 2019

Elitdivisionen damer 2019 – resultat och tabell

Omg Datum Matcher
1 ons 6 nov Fair Play TK Enskede LTK
GLTK Helsingborgs TK
SALK Tabersgdalens TK
Näsbyparks TK Upsala TK
2 sön 10 nov Fair Play TK SALK
Helsingborgs TK Upsala TK
Enskede LTK Tabergsdalens TK
GLTK Näsbyparks TK
3 Tis 12 nov Upsala TK SALK
Helsingborgs TK Fair Play TK
Enskede LTK GLTK
Tabergsdalens TK Näsbyparks TK
4 Lör 16 nov Upsala TK Fair Play TK
SALK Helsingborgs TK
Enskede LTK Näsbyparks TK
Tabersgdalens TK GLTK
5 tors 21 nov Helsingborgs TK Tabergsdalens TK
Näsbyparks TK Fair Play TK
GLTK SALK
Upsala TK Enskede LTK
6 lör 23 nov Fair Play TK Tabergsdalens TK
Näsbyparks TK Helsingborgs TK
SALK Enskede LTK
Upsala TK GLTK
7 mån 25 nov Helsingborgs TK Enskede LTK
Fair Play TK GLTK
Tabergsdalens TK Upsala TK
SALK Näsbyparks TK
Sön 1 dec FINAL

Elitdivisionen herrar 2019 – resultat och tabell

Omg Datum Matcher
1 lör 9 nov Upsala TK Solna TK
Fair Play TK KLTK
SALK Elfsborgs Tennis
Växjö TS GLTK
2 tors 14 nov Solna TK KLTK
Upsala TK Fair Play TK
GLTK SALK
Elfsborgs Tennis Växjö TS
3 Sön 17 nov Fair Play TK Solna TK
KLTK Upsala TK
SALK Växjö TS
GLTK Elfsborgs Tennis
4 ons 20 nov GLTK Solna TK
Upsala TK Växjö TS
Fair Play TK SALK
Elfsborgs Tennis KLTK
5 Sön 24 nov Fair Play TK GLTK
KLTK Växjö TS
Upsala TK SALK
Solna TK Elfsborgs Tennis
6 tis 26 nov Elfsborgs Tennis Fair Play TK
SALK KLTK
GLTK Upsala TK
Växjö TS Solna TK
7 Fre 29 Nov Solna TK SALK
Växjö TS Fair Play TK
KLTK GLTK
Elfsborgs Tennis Upsala TK
Sön 8 dec FINAL

Div. 1 norra damer 2019 – resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lö 9 nov Trollbäckens TK Trollbäckens TK Lidköpings TK
Jönköpings TK Lidingö TK
Mälarhöjdens IK Mälarhöjdens IK KLTK
Kramfors Tennis Solna TK
2 sön 10 nov TrollbäckensTK Trollbäckens TK Jönköpings TK
Lidingö TK Lidköpings TK
Mälarhöjdens IK Mälarhöjdens IK Kramfors TEenis
KLTK Solna TK
3 lö 16 nov Lidköpings TK Solna TK Trollbäcken TK
Kramfors Tennis Lidköpings TK
Lidingö TK Jönköpings TK KLTK
Lidingö TK Mälarhöjdens IK
4 sön 17 nov Lidköpings TK Kramfors Tennis Trollbäcken TK
Lidköpings TK Solna TK
Lidingö TK Lidingö TK KLTK
Mälarhöjdens IK Jönköpings TK
5 ons 27 nov Lidingö TK Lidingö TK Trollbäckens TK
ons 27 nov Solna TK Solna TK Mälarhöjdens IK
ons 27 nov Jönköpings TK Jönköpings TK Lidköpings TK
fre 6 dec KLTK KLTK Kramfors Tennis
6 lör 7 dec KLTK KLTK Trollbäckens TK
Lidköpings TK Mälarhöjdens IK
Jönköpings TK Jönköpings TK Solna TK
Kramfors Tennis Lidingö TK
7 sön 8 dec KLTK Trollbäckens TK Mälarhöjdens IK
KLTK Lidköpings TK
Jönköpings TK Jönköpings TK Kramfors Tennis
Lidingö TK Solna TK

Div. 1 södra damer 2019 – resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lö 9 nov Påvelunds TBK Påvelunds TBK Fair Play TK 2
Elfsborgs Tennis Växjö TS Elfsborgs Tennis
ATL Vetlanda RK
2 sön 10 nov Påvelunds TBK Påvelunds TBK Malmö TK
Elfsborgs Tennis Växjö TS ATL
Elfsborgs Tennis Vetlanda RK
3 lö 16 nov Växjö TS Fair Play TK 2 Växjö TS
Påvelunds TBK Elfsborgs Tennis
Malmö TK Malmö TK Vetlanda RK
4 sön 17 nov Växjö TS Fair Play TK 2 Elfsborgs Tennis
Påvelunds TBK Växjö TS
ATL ATL Malmö TK
5 tis 19 nov Fair Play TK 2 Fair Play Tk 2 Malmö TK
ons 20 nov Vetlanda RK Vetlands RK Växjö TS
fre 29 nov ATL ATL Elfsborgs Tennis
6 lör 30 nov ATL Lund ATL Fair Play TK 2
Vetlanda RK Påvelunds TBK
Malmö TK Malmö TK Elfsborgs Tennis
7 sön 1 dec ATL Lund Vetlanda RK Fair Play TK 2
ATL Påvelunds TBK
Malmö TK Malmö TK Växjö TS

Div. 1 norra herrar 2019 – resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lö 9 nov Åkersberga TK Åkersberga TK Mälarhöjdens IK
Falu TK Näsbyparks TK
Danderyds TK Örebro TK Lidingö TK
Lidköpings TK Danderyds TK
2 sö 10 nov Åkersberga TK Åkersberga TK Näsbyparks TK
Falu TK Mälarhöjdens IK
Danderyds TK Örebro TK Danderyds TK
Lidköpings TK Lidingö TK
3 ons 13 nov Lidingö TK Lidingö TK Danderyds TK
Lidköpings TK Lidköpings TK Örebro TK
Näsbyparks TK Näsbypark TK Mälarhöjdens IK
4 lö 23 nov Örebro TK Lidköpings TK Åkersberga TK
Falu TK Örebro TK
Mälarhöjdens IK Danderyds TK Mälarhöjdens IK
Näsbyparks TK Lidingö TK
5 sön 24 nov Örebro TK Falu TK Lidköpings TK
Örebro TK Åkersberga TK
Mälarhöjdens IK Näsbyparks TK Danderyds TK
Lidingö TK Mälarhöjdens IK
3 fre 6 dec Falu TK Falu TK Åkersberga TK
6 lö 7 dec Näsbyparks TK Örebro TK Näsbyparks TK
Mälarhöjdens IK Lidköpings TK
Falu TK Danderyds TK Falu TK
Åkersberga TK Lidingö TK
7 Sön 8 dec Näsbyparks TK Näsbyparks TK Lidköpings TK
Örebro TK Mälarhöjdens IK
Falu TK Falu TK Lidingö TK
Danderyds TK Åkersberga TK

Div. 1 södra herrar 2019 resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lö 9 nov Tabergsdalens TK Båstad TS Fair Play TK 2
Tabergsdalens TK Vimmerby TK
Ullevi TK ATL Lund Påvelunds TBK
Varbergs TK Ullevi TK
2 sö 10 nov Tabergsdalens TK Fair Play TK 2 Vimmerby TK
Båstad TS Tabergsdalens TK
Ullevi TK ATL Lund Ullevi TK
Varbergs TK Påvelunds TBK
3 ons 13 nov Ullevi TK Ullevi TK Påvelunds TBK
Vimmerby TK Vimmerby TK Båstad TS
Fair Play TK Fair Play TK 2 ATL Lund
Varbergs TK Varbergs TK Tabergsdalens TK
4 lö 23 nov Påvelunds TBK Ullevi TK Tabergsdalens TK
Fair Play TK 2 Påvelunds TBK
ATL Lund Båstad TS ATL Lund
Varbergs TK Vimmerby TK
5 sön 24 nov Påvelunds TBK Tabergsdalens TK Påvelunds TBK
Ullevi TK Fair Play TK 2
ATL Lund Vimmerby TK ATL Lund
Varbergs TK Båstad TS
6 lö 7 dec Båstad TS Vimmerby TK Ullevi TK
Påvelunds TBK Båstad TS
Varbergs TK Tabergsdalens TK Fair Play TK 2
ATL Lund Varbergs TK
7 Sön 8 dec Båstad TS Påvelunds TBK Vimmerby TK
Ullevi TK Båstad TS
Varbergs TK Tabergsdalens TK ATL Lund
Varbergs TK Fair Play TK 2

SPELARTRUPPER DAMER ELIT 2019
Licensnummer Spelare
63165 Ana Vrljic
70936 Anna-Klara Ahlmér
25511 Julia Herlogsson
25831 Julia Keranovic
10216 Paulina Milosavljevic
63246 Pemra Özgen
26298 Rebecca Gustafson
Licensnummer Spelare
60490 Anya Morgina
18063 Conny Perrin
76978 Cornelia Lister
12117 Dea Herdzelas
66635 Emily Appleton
29642 Frida Bostrand
61052 Hannah Viller Möller
23095 Ida Jarlskog
21768 Kajsa Rinaldo Persson
24558 Karen Barritza
56282 Malene Helgö
5095 Mervana Jugic-Salkic
28129 Olga Helmi
65334 Sofia Nami Samavati
66697 Valentyna Ivakhnenko
Licensnummer Spelare
13423 Alice Nordén
28995 Anna Ohlsson
10688 Frida Weijerman
15185 Hedda Gurholt
74112 Lisa Andersson
84278 Marina Yudanov
15781 Matilda Hamlin
65780 Matylda Burylo
30005 Sophie Ström
56098 Thea Tilk Tobrand
82716 Valeria Berner
27855 Vanessa Widell-Ersöz
25113 Viktoria Jonason
27136 Viktoria Leth
Licensnummer Spelare
60405 Agnes Gustafsson
31866 Alice Widell
89995 Catrine Landström
22157 Clara Tauson
24841 Elin Vilen
18058 Emilie Francati
37005 Johanna Bernhold
46663 Johanna Larsson
8104 Karina Jakobsgard
12779 Louise Brunskog
73831 Maria Jespersen
28285 Melis Yasar
28800 Olivia Malm
18093 Valeria Savinykh
29645 Victoria Carlsten
Licensnummer Spelare
14371 Anette Munozova
51027 Erica Hellbe
66692 Franceca Salvato
32968 Johanna Ström
56017 Louise Wikander
10069 Saga Koch
33038 Tilde Höwler Lundin
32810 Wilma Bergqvist
Licensnummer Spelare
30207 Beatrice Cedermark
88056 Donika Bashota
85575 Emma Ek
28682 Fanny Norin
52021 Katja Jules Viberg
29287 Lea Forste Dinell
29837 Leticia Temirhanova
23545 Mirjam Björklund
31584 Molly Helgesson
76212 Rebecca Peterson
23469 Sandra Örtevall
27887 Sara Dahlström
27715 Sara Salemyr
29111 Smilla Kjaergaard
60439 Tiffany William
Licensnummer Spelare
14853 Alice Magnusson
20288 Caroline Rohde Moe
17959 Ebba Grund
13973 Ebba Nilsson
33276 Emina Hibic
27385 Emma Nyqvist
15220 Felicia Grandt
31336 Josefin Andersson
64024 Lene Mari Hovda Bolkesjö
71970 Malin Allgurin
23619 Nellie Jakobsson
31333 Olivia Bjursten
32107 Stina Johannesson
14648 Tilde Grund
Licensnummer Spelare
31430 Elsa Hammarlund
23099 Fanny Östlund
15964 Jasmina Tinjic
32232 Julia Löfqvist
23795 Julita Saner
30716 Lisa Lundström
26969 Nathalie Johansson
25579 Sara Amiri

SPELARE DAMER DIVISION 1 2019

SPELARTRUPPER HERRAR ELIT 2019
Licensnummer Spelare
20658 Adam Rådberg
30009 Alfred Wallin
10971 Axel Eriksson
76752 Daniel Appelgren
32144 Edvin Clarebrink
30369 Erik Eliasson
55257 Erik Johansson
29248 Filip Ivarsson
81661 John Andén
47312 Niklas Sandin
85209 Oskar Govik
29592 Robin Thimén
Licensnummer Spelare
75403 André Göransson
60400 Daniel Masur
31729 Dragos Nicolae Madaras
18912 Filip Bergevi
63235 Florian Lakat
9848 Frederik L Nielsen
76846 Gustav Hansson
13147 Isak Arvidsson
32427 Kevin Chahoud
89086 Linus Frost
75972 Marcus Månsson
21719 Marius Ruzgas
66636 Miliaan Niesten
66131 Patrik Niklas Salminen
66698 Sem Verbeek
Licensnummer Spelare
51097 August Gustafson
37004 Boris Bojovic
80041 Christian Samuelsson
29575 Filip Edvardsson
30469 Henrik Bladelius
47305 Jesper Brunström
46150 Johan Beigart
28449 John Hallquist Lithen
33021 John Magnusson Gidefjord
10192 Juan M. Nunez Marquisio
86670 Markus Eriksson
11193 Nicklas Timfjord
11800 Oliver Johansson
27911 Olle Wallin
28047 William Johnsson
Licensnummer Spelare
11075 Alexander Watanabe Eriksson
37726 Claes Lindholm
10075 Elliot Altman
89908 Eric Ahren Moonga
80365 Jakob Amilon
28774 Jan Koupil
23057 Jonas Engström
30768 Leo Borg
29810 Linus Carlsson Halldin
29160 Sebastian Abboud
32979 Sebastian Jonsson
89779 Simon Freund
31369 Timothy Carlsson Seger
Licensnummer Spelare
28523 Arvid Nordquist
27308 Carl Gustafsson
27858 David Flisberg
76736 Elias Ymer
29611 Erik Särlvik
27553 Hannes Tylehed
33632 Jacob Adaktusson
41196 Joachim Johansson
28940 Johan Holgersson
51021 Karl Fredrik Utheim
77894 Markus Schultz
23815 Mikael Ymer
85192 Milos Sekulic
25491 Rikard Rååd
30853 Simon Yitbarek
Licensnummer Spelare
60500 Antione Escoffier
35373 Filip Prpic
31928 Hannibal Borg
66688 Hazem Naow
60498 Jonas Luetjen
76445 Jonathan Mridha
24407 Karl Friberg
44464 Kristoffer Lastra
82571 Lucas Ideström
63232 Marco Pedrini
21743 Mats Moraing
15986 Oscar Otte
15985 Pavol Cervenak
23168 Sam Taylor
63227 Yannick Stephan Born
Licensnummer Spelare
38003 Anton Häggberg
82782 Bijan Saidizand
21732 Boy Westerhof
87918 Daniel Berta
89685 Daniel Windahl
15590 Erik Chvojka
30914 Jeiden Saidizand
28081 Kenzo Koistila Larsson
32981 Linus Videhult
11957 Marcel Zimmerman
31635 Markus Bolin
47597 Tim Göransson
Licensnummer Spelare
39382 Adam Heinonen
28609 Alex Helmersson
28332 Alex Ottosson
31563 Alexander Stenman
20862 Anders Fransson
21761 Daniel Svensson
25206 Johan Finnhult
24409 Kevin Thour
66685 Mario Ancic
21133 Robin Thour
30063 Tim Heinonen

SPELARE HERRAR DIVISION 1 2019

MARATONTABELLER

inklusive slutspel och finalmatcher (uppdaterad efter 2019 års Elitserie och Division 1)

Klubb Säs. Match. Vinst. Oavgj. Förl. Matchkv. Poäng
1) GLTK 27 174 97 34 43 637-396 228
2) Fair Play 14 108 84 15 9 475-162 183
3) SALK 27 164 66 31 67 489-487 163
4) KLTK 25 154 68 26 60 481-431 162
5) Lidköping 24 149 66 26 57 462-422 158
6) Växjö 22 126 62 25 39 430-323 149
7) Helsingborg 18 108 43 22 43 326-320 108
8) Ullevi 20 110 43 17 50 323-331 103
9) Upsala TK 9 66 32 5 29 196-198 69
10) Sandared 11 65 29 10 26 180-201 68
11) Upsala Studenter 14 72 20 12 40 159-258 52
12) Solna 5 36 19 6 11 132-84 44
13) Malmö Bellevue 11 52 15 8 29 121-179 38
14) Näsbypark 7 41 9 3 29 76-170 21
15) Trollbäcken 4 25 6 6 13 61-89 18
16) Vetlanda TK 5 35 6 5 24 78-132 17
17) Elfsborg Tennis 3 21 6 1 14 46-80 13
18) Malmen 3 18 5 2 11 34-74 12
19) Båstad 2 14 5 1 8 39-45 11
20) Mölndal 3 14 3 2 9 31-53 8
21) Hobby 3 17 3 2 12 34-68 8
22) Vallda 3 15 1 5 9 30-60 7
23) Båstad/Göta 1 9 2 2 5 22-32 6
24) Mälarhöjden 2 10 2 2 6 21-39 6
25) Elfsborgs TK 2 10 1 3 6 18-42 5
26) Malmö 1 4 2 0 2 10-14 4
27) Örebro TK 1 7 2 0 5 17-25 4
28) Höllviken 2 14 2 0 12 20-64 4
29) Sollentuna 1 4 0 1 3 6-8 1
30) Tabergsdalen 1 7 0 1 6 7-35 1
31) Bellevue 1 4 0 0 4 3-21 0
32) Järfälla 1 5 0 0 5 2-28 0
33) ATL Lund 1 7 0 0 7 6-36 0

inklusive slutspel och finalmatcher (uppdaterad efter 2019 års Elitserie och Division 1)

Klubb Säs. Match. Vinst. Oavgj. Förl. Matchkv. Poäng  
1) Danderyd 27 185 86 33 66 606-500 205
2) Hobby 19 131 60 33 38 443-341 153
3) Näsbypark 17 117 60 22 35 410-288 142
4) Trollbäcken 14 96 64 11 21 403-177 139
5) Malmen 14 95 44 20 31 312-254 108
6) Upsala Studenter 8 56 47 3 6 249-87 97
7) ATL Lund 14 96 37 23 36 286-290 97
8) Tabergsdalen 10 70 41 11 18 264-156 93
9) Upsala TK 14 95 39 12 44 262-300 90
10) Mölndal 9 62 38 11 13 234-138 87
11) Elfsborgs TK 12 83 30 22 31 255-243 82
12) Vetlanda TK 9 62 35 10 17 215-157 80
13) Växjö 7 48 37 2 9 216-72 76
14) Båstad 8 56 34 8 14 211-135 76
15) Sandared 7 48 33 7 8 206-82 73
16) Fair Play 2 12 83 28 15 40 227-261 71
17) Örebro SK 10 68 25 17 26 198-209 67
18) Åkersberga 9 63 21 16 26 185-201 58
19) Ullevi 8 55 25 8 22 158-172 58
20) Göta 7 49 22 9 18 145-149 53
21) Lidköping 2 7 49 22 7 20 155-139 51
22) Lidköping 5 35 23 4 8 136-74 50
23) Lerum 13 90 19 11 60 193-249 49
24) Mälarhöjden 8 56 19 10 27 153-183 48
25) Upsala Stud. 2 8 53 17 12 24 142-176 46
26) Ystad 7 49 18 9 22 139-156 45
27) Huskv-Jönköping 9 63 18 9 36 158-220 45
28) KLTK 4 28 20 4 4 117-51 44
29) Kalmar 7 49 18 6 25 129-165 42
30) Gefle 10 69 14 13 42 148-266 41
31) Helsingborg 4 28 18 4 6 109-59 40
32) Malmö 5 35 16 8 11 116-94 40
33) Järfälla 6 42 14 10 18 118-128 38
34) Lidingö 3 21 16 3 2 95-31 35
35) Elfsborg Tennis 4 28 13 8 7 94-74 34
36) Sollentuna 4 28 12 7 9 91-77 31
37) Pixbo 5 35 10 11 14 96-114 31
38) Piteå 5 35 10 10 15 84-116 30
39) Vallda 4 28 14 1 13 87-81 29
40) Örebro TK 4 28 11 7 10 82-86 29
41) Fair Play 2 14 13 1 0 70-14 27
42) Höllviken 5 34 11 5 18 87-117 27
43) Malmö Bellevue 2 5 35 11 4 20 89-121 26
44) GLTK 2 4 28 10 4 14 73-95 24
45) Norrköping 8 55 8 8 39 97-233 24
46) Sundsvall 6 41 10 3 28 88-158 23
47) GLTK 2 14 9 4 1 58-26 22
48) Hellas 5 34 7 8 19 69-135 22
49) SALK 2 14 9 2 3 52-32 20
50) Bellevue 2 14 9 1 4 49-35 19
51) Ullevi 2 3 21 5 5 11 44-82 15
52) Båstad/Göta 1 7 7 0 0 38-4 14
53) Solna 1 7 7 0 0 37-5 14
54) Partille 3 21 4 6 11 52-74 14
55) Smålandsstenar 3 20 5 3 12 46-74 13
56) Mark 3 21 3 7 11 43-83 13
57) Falu 5 35 4 5 26 52-158 13
58) Team Ecolean 1 7 6 0 1 31-11 12
59) Varberg 2 14 5 2 7 38-46 12
60) Hammarö 3 21 4 4 13 49-77 12
61) Södertälje Pershag. 4 27 4 4 19 49-113 12
62) Vänersborg 2 13 3 5 5 33-45 11
63) Påvelund 1 7 3 3 1 26-16 9
64) Malmö Bellevue 2 14 2 5 7 33-51 9
65) Växjö 2 4 27 3 3 21 50-102 9
66) Munka-Ljungby 3 21 3 2 16 33-93 8
67) Lomma-Bjärred 2 14 1 5 8 23-61 7
68) Kungsbacka 2 14 0 6 8 28-56 6
69) Kramfors 2 14 2 1 11 15-69 5
70) Karlskrona 1 7 2 0 5 16-26 4
71) Huddinge 1 7 1 1 5 14-28 3
72) Svedala 1 7 1 1 5 11-31 3
73) Vimmerby 1 7 0 2 5 10-32 2
74) Gällivare 1 7 0 1 6 13-29 1
75) Piteå 1 7 0 1 6 7-35 1
76) Umeå 3 21 0 1 20 23-103 1
77) Söndrum 1 7 0 0 7 7-35 0
78) Bålsta 1 6 0 0 6 4-32 0
79) Luleå 1 7 0 0 7 2-40 0

inklusive slutspel och finalmatcher (uppdaterad efter 2019 års Elitserie och Division 1)

Klubb Säs. Match. Vinst. Oavgj. Förl. Matchkv. Poäng
1) SALK 28 199 113 33 53 707-477 259
2) Helsingborg 21 155 104 10 41 610-318 218
3) Fair Play 16 123 87 13 23 525-208 187
4) KLTK 23 163 80 27 56 537-423 187
5) GLTK 21 147 61 19 67 432-451 141
6) Landskrona 8 55 39 6 10 221-95 84
7) Malmen 10 69 37 9 23 234-180 83
8) Malmö Bellevue 11 78 30 20 28 253-209 80
9) Västerås 6 42 18 6 18 123-129 42
10) Upsala TK 5 36 16 7 13 109-107 39
11) Ullevi 7 50 12 9 29 111-190 33
12) Tabergsdalen 6 42 14 4 24 102-160 32
13) Lidköping 6 42 12 5 25 90-162 29
14) Saab 8 55 9 6 40 114-202 24
15) Näsbypark 8 56 8 8 40 109-227 24
16) Sundsvall 4 28 10 3 15 72-82 23
17) Karlskrona 5 35 9 5 21 77-119 23
18) Örebro SK 4 28 9 3 16 55-99 21
19) Hobby 4 27 7 2 18 59-97 16
20) Falkenberg 3 21 5 5 11 51-61 15
21) Elfsborgs TK 4 27 5 3 19 39-117 13
22) Enskede LTK 2 14 4 3 7 35-49 11
23) Järfälla 2 14 5 0 9 26-58 10
24) Upsala Studenter 2 14 3 3 8 26-58 9
25) Söndrum 2 14 3 2 9 32-52 8
26) Växjö 2 14 4 0 10 31-53 8
27) Djursholm 4 28 2 3 23 41-127 7
28) Båstad 1 7 1 1 5 12-30 3
29) Göta 1 7 1 1 5 11-31 3
30) Norrköping 1 7 0 2 5 12-30 2
31) Spårvägen 1 7 1 0 6 8-34 2
32) Malmö 2 14 0 1 13 7-63 1
33) Sollentuna 1 7 0 0 7 9-33 0
34) ATL Lund 1 7 0 0 7 5-37 0
35) Elfsborg Tennis 1 7 0 0 7 2-40 0

inklusive slutspel och finalmatcher (uppdaterad efter 2019 års Elitserie och Division 1)

Klubb Säs. Match. Vinst. Oavgj. Förl. Matchkv. Poäng
1) Västerås 15 104 56 30 18 271-145 142
2) Lidköping 14 94 59 23 12 270-108 141
3) ATL Lund 24 160 54 32 74 289-347 140
4) Järfälla 19 131 53 29 49 274-252 135
5) Växjö 20 133 54 26 53 270-272 134
6) Näsbypark 15 103 49 29 25 234-178 127
7) Tabergsdalen 15 101 42 23 36 213-191 107
8) Djursholm 13 88 42 19 27 193-159 103
9) Upsala TK 10 65 41 12 12 186-74 94
10) GLTK 8 55 41 8 6 166-54 90
11) Ullevi 10 65 37 10 18 157-101 84
12) Söndrum 10 65 28 12 25 138-122 68
13) Trollbäcken 13 87 23 17 47 135-213 63
14) Norrköping 7 48 25 11 12 120-74 61
15) KLTK 6 40 25 8 7 109-51 58
16) Båstad 6 39 26 4 9 106-51 56
17) Saab 7 46 23 10 13 110-74 56
18) Mälarhöjden 8 55 17 16 22 97-123 50
19) GLTK 2 10 63 16 18 29 106-146 50
20) Helsingborg 4 28 23 3 2 94-18 49
21) Malmen 9 62 19 11 32 105-143 49
22) Danderyd 16 103 17 14 72 122-290 48
23) Elfsborgs TK 6 39 17 8 14 85-71 42
24) Upsala Studenter 9 62 15 12 35 87-161 42
25) Fair Play 2 4 27 16 9 2 78-30 41
26) Hobby 6 29 18 3 8 77-39 39
27) Örebro SK 7 42 17 5 20 77-91 39
28) KFUM Borås 9 58 13 13 32 87-145 39
29) Kramfors 8 55 14 10 31 79-141 38
30) Mölndal 11 70 13 11 46 98-182 37
31) Partille 8 54 14 8 32 78-138 36
32) Båstad/Göta 3 20 16 3 1 67-13 35
33) Sollentuna 4 26 13 7 6 63-41 33
34) Pixbo 5 34 13 7 14 63-73 33
35) Lerum 4 26 11 8 7 59-45 30
36) Lidingö 5 34 10 10 14 68-68 30
37) Jönköping 6 39 10 14 15 68-88 30
38) Vänersborg 6 41 11 8 22 62-101 30
39) Malmö 3 20 14 1 5 51-29 29
40) Fair Play 2 14 12 2 0 52-4 26
41) Spårvägen 3 21 10 4 7 48-36 24
42) Elfsborg Tennis 3 20 10 2 8 38-42 22
43) Höllviken 6 39 10 2 27 37-95 22
44) Upsala Bollklubb 3 19 9 2 8 42-34 20
45) Karlskrona 3 18 9 2 7 37-35 20
46) Lugi 2 12 9 1 2 35-9 19
47) Malmö Bellevue 2 13 9 1 3 36-16 19
48) Göta 2 12 8 2 2 34-14 18
49) Solna 4 27 5 8 14 42-66 18
50) Vetlanda TK 4 28 8 2 18 37-75 18
51) Falkenberg 2 13 8 1 4 32-20 17
52) Åkarp-Burlöv 3 19 6 4 9 32-44 16
53) Åkarp 3 20 5 5 10 32-48 15
54) SALK 1 7 6 1 0 24-4 13
55) Sundsvall 3 19 5 3 11 31-45 13
56) Varberg 3 20 4 5 11 28-52 13
57) Påvelund 2 13 5 2 6 24-28 12
58) Enskede LTK 1 6 5 1 0 19-5 11
59) Linköping 3 19 3 5 11 23-53 11
60) Ystad 2 14 3 3 8 18-38 9
61) Team Ecolean 1 6 3 2 1 15-9 8
62) Äppelviken-Smedsl. 1 7 3 2 2 14-14 8
63) Ekerö 2 14 2 4 8 17-39 8
64) Ulricehamn 1 6 2 1 3 9-15 5
65) Staffanstorp 2 14 2 1 11 9-47 5
66) Skellefteå 2 12 1 2 9 10-38 4
67) Gefle 1 7 1 1 5 8-20 3
68) Vetlanda RK 1 6 0 2 4 6-18 2
69) Umeå 4 27 0 2 25 12-96 2
70) Gothia 1 7 0 1 6 4-24 1
71) Åkered 1 7 0 0 7 4-24 0
72) Karlskrona 2 1 7 0 0 7 1-27 0
73) SALK 2 1 7 0 0 7 0-28 0