ELITSERIEN OCH DIVISION 1

VAD ÄR ELITSERIEN & DIVISION 1?

Varje år avgörs Svenska Mästerskapen för lag inomhus. Elitserien har spelats i sin nuvarande form sedan 1991. Det är åtta lag både i herrarnas och damernas serie. Varje lagmatch avgörs i sex matcher; två dubblar och fyra singlar. Spelordningen bestäms utefter spelarnas ranking. Serien avslutas med en final mellan de två högst placerade lagen där segrande klubb blir svensk lagmästare inomhus. De två lägst placerade lagen flyttas ned till division 1. I division 1 möts lagen i en enkelserie där seriesegrarna flyttas upp till elitserien. Elitserien och Division 1 är en del av Svenska Tennisligan.

AKTUELLT

”Supermåndag” i elitserien

Resultaten i femte omgången gör att det nu är upplagt för två riktigt heta matcher i topp- och bottenstriden på måndagen. Solna TK vann viktiga derbyt mot Salk. Solna TK och Salk [...]

Fler nyheter

SPELARTRUPPER DAMER ELIT 2021

Ahlmér, Anna-Klara (SWE) – 70936

Cengiz, Berfu (TUR) – 92935

Fett, Jana (CRO) – 90323

Gustafson, Rebecca (SWE) – 26298

Ivakhnenko, Valentyna (RUS) – 66697

Lukas, Tena (CRO) – 92941

Milosavljevic, Paulina (SWE) – 10216

Norin, Fanny (SWE) – 28682

Ozgen, Pemra (TUR) – 63246

Primorac, Iva (CRO) – 90322

Vrljic, Ana (CRO) – 63165

Zaar, Lisa (SWE) – 28161

Barritza, Karen (DEN) – 24558

Eikeri, Ulrikke (NOR) – 18092

Gram, Olivia (DEN) – 90227

Helgö, Malene (NOR) – 56282

Helmi, Olga (DEN) – 28129

Herdzelas, Dea (BOS) – 12117

Jagare, Tilde (SWE) – 33169

Klasen, Anna (GER) – 93386

Lister, Cornelia (SWE) – 76978

Matoula, Martha (SWE) – 12133

Munk Mortensen, Rebecca (DEN) – 91288

Nami Samavati, Sofia (DEN) – 65334

Perrin, Conny (SWI) – 18063

Radenkovic, Maja (SWE) – 31582

Svendsen, Johanne (DEN) – 92984

Alfredsson, Olivia (SWE) – 34053

Bergrahm, Marina (SWE) – 84278

Burylo, Matylda (NOR) – 65780

Edebo, Sara (SWE) – 35058

Kotur, Alexia (SWE) – 57232

Leth, Viktoria (SWE) – 27136

Nordén, Alice (SWE) – 13423

Nylander Altelius, Jacquline (SWE) – 32748

Saldh, Victoria (SWE) – 25552

Shasteen, Emma (SWE) – 32599

Taraba Wallberg, Nellie (SWE) – 15322

van Doorn, Svea (SWE) – 58243

Weijerman, Frida (SWE) – 10688

Widell-Ersöz, Vanessa (SWE) – 27855

Bajraliu, Linea (SWE) – 17662

Bergkvist Larsson, Bella (SWE) – 13875

Blomqvist, Clarissa (FIN) – 57187

Francati, Emilie (DEN) – 18058

Gustafsson, Agnes (SWE) – 60405

Hennemann, Caijsa (SWE) – 27474

Hessleryd, Tilda (SWE) – 17125

Jespersen, Maria (DEN) – 73831

Landström, Catrine (SWE) – 89995

Lindestaf, Olivia (SWE) – 11044

Samuelsson, Elena (SWE) – 52037

Schaeder, Laura (GER) – 93020

Tauson, Clara (DEN) – 22157

Widell, Alice (SWE) – 31866

Wikander, Louise (SWE) – 56017

Abigel Faa-Hviding, Dorthea (NOR) – 92707

Bashota, Donika (SWE) – 88056

Ehn, Rebecca (SWE) – 29219

Erlandsson, Sandra (SWE) – 27821

Himmer, Sally (SWE) – 14094

Husaric, Anita (BOS) – 92994

Johansson, Hanna (SWE) – 55174

Lekaj, Adrijana (CRO) – 93012

Lundstedt, Hilda (SWE) – 30354

Persson, Emma (SWE) – 33050

Stokke, Melanie (DEN) – 60401

Svärd, Linn (SWE) – 11231

Wulcan, Paulina (SWE) – 20724

Björklund, Mirjam (SWE) – 23545

Dahlström, Sara (SWE) – 27887

Forsberg, Ingrid (SWE) – 32877

Jules Viberg, Katja (SWE) – 52021

Leykina, Polina (RUS) – 92917

Lindqvist, Alexandra (SWE) – 12038

Louko, Nora (SWE) – 15881

Naeslund, Sara (SWE) – 17160

Nilsson, Lea (SWE) – 15902

Peterson, Rebecca (SWE) – 76212

Pierrou, Tilde (SWE) – 12060

Salemyr, Sara (SWE) – 27715

Strömquist, Tilde (SWE) – 33128

Sundvall, Isabella (SWE) – 10200

Wedenski, Sonja (SWE) – 17954

Celik, Susanne (SWE) – 89198

Keranovic, Julia (SWE) – 25831

Lövqvist, Julia (SWE) – 32232

Lundström, Lisa (SWE) – 30716

Papadakis, Lena (GER) – 93034

Saner, Julita (SWE) – 23795

Terziyska, Julia (BUL) – 22131

Zaja, Anna (GER) – 90341

Bengtsson, Amalia (SWE) – 11758

Björk, Viktoria (SWE) – 72735

Eriksson, Wilma (SWE) – 11065

Eriksson, Ebba (SWE) – 17830

Hadzajlic, Adna (SWE) – 14925

Johansson, My (SWE) – 16147

Moberg, Filippa (SWE) – 11530

Opitz, Josefin (SWE) – 28283

Petri Bere, Isabel (SWE) – 12502

Rooth, Sonja (SWE) – 19585

Stephanov, Leilani (SWE) – 62023

Thour, Stephanie (SWE) – 24780

SPELARE DAMER DIVISION 1 2021

SPELARTRUPPER HERRAR ELIT 2021

Bergevi, Filip (SWE) – 18912

Chahoud, Kevin (SWE) – 32427

Durasovic, Viktor (NOR) – 83096

Fatic, Nerman (BOS) – 12177

Ingldsen, Johannes (DEN) – 92823

L Nielsen, Frederik (DEN) – 9848

Masur, Daniel (GER) – 60400

Nicolae Madaras, Dragos (SWE) – 31729

Niklas-Salminen, Patrik (FIN) – 66131

Ruzgas, Marius (SWE) – 21719

Sigsgaard, Christian (DEN) – 18057

Torpegaard, Mikael (DEN) – 31039

Vanshelboim, Eric (UKR) – 67849

Virtanen, Otto (FIN) – 92799

Vitus Nodskov Rune, Holger (DEN) – 68903

Almgren, Simon (SWE) – 31991

Brunström, Jesper (SWE) – 47305

Eriksson, Markus (SWE) – 86670

Gustafson, August (SWE) – 51097

Hallquist Lithen, John (SWE) – 28449

Johansson, Oliver (SWE) – 11800

Klöv Nilsson, Jesper (SWE) – 27875

Magnusson Gidefjord, John (SWE) – 33021

Norfeldt, David (SWE) – 24173

Samuelsson, Christian (SWE) – 80041

Timfjord, Nicklas (SWE) – 11193

Wallin, Olle (SWE) – 27911

Abboud, Sebastian (SWE) – 29160

Alsterback, William (SWE) – 29983

Bergelin, Marcus (SWE) – 52079

Berner, Gabriel (SWE) – 11131

Borg, Leo (SWE) – 30768

Carlsson Halldin, Linus (SWE) – 29810

Carlsson Seger, Timothy (SWE) – 31369

Ek Johansson, Viktor (SWE) – 30821

Eriksson, Sebastian (SWE) – 12147

Garpered, Johan (SWE) – 24821

Grevelius, Erik (SWE) – 26560

Norlin, Christopher (SWE) – 11103

Sjöholm, Carl (SWE) – 14786

Stendal, Anton (SWE) – 32980

Watanabe Eriksson, Alexander (SWE) – 11075

Adaktusson, Jacob (SWE) – 33632

Ahren Moonga, Eric (SWE) – 89908

Altman, Elliot (SWE) – 10075

Amilon, Jakob (SWE) – 80365

Beigart, Johan (SWE) – 46150

Borg, Stefan (SWE) – 44376

Cozbinov, Alexander (MOL) – 92780

Davidsson, Eric (SWE) – 28469

Freund, Simon (SWE) – 89779

Hedlund, Liam (SWE) – 27295

Kirkov, Vasil (USA) – 90890

Saar, Albert (SWE) – 10937

Simonsson, Fred (SWE) – 76012

Söderling, Robin (SWE) – 90304

Wintermantel, Frank (GER) – 60499

Aspelin, Simon (SWE) – 90552

Bresciani, Lorenzo (ITA) – 92960

Eriksson Ziverts, Jonas (SWE) – 27800

Flisberg, David (SWE) – 27858

Forste Dinell, Noa (SWE) – 11555

Gustafsson, Carl (SWE) – 27308

Malbasic, Filip (SWE) – 24090

Nordquist, Arvid (SWE) – 28523

Nyström, Theodor (SWE) – 11841

Sekulic, Milos (SWE) – 85192

Söderlund, Carl (SWE) – 89699

Yitbarek, Simon (SWE) – 30853

Ymer, Mikael (SWE) – 23815

Ymer, Elias (SWE) – 76736

Ymer, Rafael (SWE) – 14288

Caruso, Salvatore (ITA) – 93652

Escoffier, Antoine (FRA) – 60500

Friberg, Karl (SWE) – 24407

Grigelis, Laurynas (LIT) – 93651

Johansson, Morgan (SWE) – 77692

Moraing, Mats (GER) – 21743

Mridha, Jonathan (SWE) – 76445

Naow, Hazem (EGY) – 66688

Otte, Oscar (GER) – 15986

Pedrini, Marco (ITA) – 63232

Prpic, Filip (SWE) – 35373

Raisma, Kenneth (EST) – 90258

Taylor, Sam (SWE) – 23168

Vavassori, Andrea (ITA) – 93653

Arvidsson-Ehn, Jakob (SWE) – 24014

Billfeldt, Marcus (SWE) – 24834

Claesson, Johan (SWE) – 87383

Dahlberg, Oscar (SWE) – 25806

Hermansson, Albin (SWE) – 28350

Hibic, Edin (SWE) – 19150

Johansson, Thommy (SWE) – 92943

Magnusson, Oskar (SWE) – 31325

Mayer, Patrick (GER) – 90329

Melin, Mikael (SWE) – 47087

Nyqvist, Erik (SWE) – 27126

Nyqvist, Joel (SWE) – 33206

Sköld, Edvin (SWE) – 31329

Stenberg, Jonathan (SWE) – 83639

Vodak, Petr (CZE) – 93023

Bolin, Markus (SWE) – 31635

Chvojka, Erik (CAN) – 15590

Fernandez Flores, Diego (CHI) – 93033

Göransson, Tim (SWE) – 47597

Hänsch Mauritzson, Fabian (SWE) – 23951

Madani, Nima (SWE) – 86041

Saidizand, Jeiden (SWE) – 30914

Saidizand, Bijan (SWE) – 82782

Sijsling, Igor (NED) – 93035

Tingwall, Joel (SWE) – 32416

Videhult, Linus (SWE) – 32981

Vinciguerra, Andreas (SWE) – 35431

Westerhof, Boy (NED) – 21732

Zimmermann, Marcel (GER) – 11957

SPELARE HERRAR DIVISION 1 2021

SPELPROGRAM-RESULTAT-TABELLER 2020

Elitdivisionen damer 2020 – resultat och tabell

Omg Datum Matcher
1 tis 10/11 Helsingborgs TK Lidköpings TK
Fair Play TK Växjö TS
SALK GLTK
Upsala TK Enskede LTK
2 fre 13/11 Växjö TS GLTK
lör 14/11 SALK Fair Play TK
Upsala TK Helsingborgs TK
Lidköpings TK Enskede LTK
3 Ons 18/11 Fair Play TK Lidköpings TK
Helsingborgs TK Växjö TS
Enskede LTK SALK
GLTK Upsala TK
4 sön 22/11 Fair Play TK Upsala TK
Helsingborgs TK SALK
Växjö TS Enskede LTK
Lidköpings TK GLTK
5 ons 25/11 Enskede LTK Helsingborgs TK
GLTK Fair Play TK
Upsala TK Lidköpings TK
SALK Växjö TS
6 lör 28/11 SALK Upsala TK
Fair Play TK Helsingborgs TK
GLTK Enskede LTK
Växjö TS Lidköpings TK
7 tis 1/12 Enskede LTK Fair Play TK
Helsingborgs TK GLTK
Lidköpings TK SALK
Upsala TK Växjö TS
lö 5/12 FINAL

Elitdivisionen herrar 2020 – resultat och tabell

Omg Datum Matcher
1 lör 21 nov Solna TK Upsala TK
Fair Play TK KLTK
Lidingö TK SALK
GLTK Tabergsdalens TK
2 mån 23 nov Solna TK Fair Play TK
Upsala TK KLTK
SALK Tabergsdalens TK
Lidingö TK GLTK
3 tors 26 nov GLTK Fair Play TK
Tabergsdalens TK KLTK
SALK Upsala TK
Lidingö TK Solna TK
4 sön 29 nov KLTK Solna TK
Fair Play TK Upsala TK
GLTK SALK
mån 30 nov Tabergsdalens TK Lidingö TK
5 ons 2 dec Solna TK GLTK
Tabergsdalens TK Upsala TK
SALK Fair Play TK
KLTK Lidingö TK
6 lör 5 dec SALK Solna TK
Fair Play TK Tabergsdalens TK
GLTK KLTK
Upsala TK Lidingö TK
7 tis 8 dec Fair Play TK Lidingö TK
KLTK SALK
Upsala TK GLTK
Solna TK Tabergsdalens TK
lör 12 dec FINAL

Div. 1 norra damer 2020 – resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lö 14 nov Lidingö TK KLTK Näsbypark TK
Jönköpings TK Lidingö TK
Kramfors Tennis Mälarhöjdens IK Trollbäckens TK
Kramfors Tennis Örebro TK
2 sön 15 nov Lidingö TK KLTK Jönköpings TK
Lidingö TK Näsbypark TK
Kramfors Tennis Mälarhöjdens IK Kramfors Tennis
Trollbäckens TK Örebro TK
5 ons 18 nov Lidingö Lidingö TK KLTK
ons 18 nov Mälarhöjdens IK Mälarhöjdens IK Örebro TK
fre 27 nov Näsbyparks TK Näsbypark TK Jönköpings TK
fre 27 nov Trollbäckens TK Trollbäckens TK Kramfors Tennis
3 lö 28 nov Örebro TK Örebro TK KLTK
Kramfors Tennis Näsbypark TK
Trollbäckens TK Jönköpings TK Trollbäckens TK
Lidingö TK Mälarhöjdens IK
4 sön 29 nov Örebro TK Kramfors Tennis KLTK
Näsbypark TK Örebro TK
Trollbäckens TK Lidingö TK Trollbäckens TK
Mälarhöjdens IK Jönköpings TK
6 lör 5 dec KLTK Trollbäckens TK KLTK
Näsbypark TK Mälarhöjdens IK
Jönköpings TK Jönköpings TK Örebro TK
Kramfors Tennis Lidingö TK
7 sön 6 dec KLTK KLTK Mälarhöjdens IK
Trollbäckens TK Näsbypark TK
Jönköpings TK Jönköpings TK Kramfors Tennis
Lidingö TK Örebro TK

Div. 1 södra damer 2020 – resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lö 14 nov Malmö TK Fair Play TK 2 Malmö TK
Skanör-Falsterbo TK ATL Lund
Elfsborgs Tennis Ullevi TK Tabergsdalens TK
Elfsborgs Tennis Påvelunds TBK
2 sön 15 nov Malmö TK Fair Play TK 2 ATL Lund
Skanör-Falsterbo TK Malmö TK
Elfsborgs Tennis Ullevi TK Påvelunds TBK
Elfsborgs Tennis Tabergsdalens TK
3 ons 18 nov Skanör-Falsterbo TK Skanör-Falsterbo TK Fair Play TK 2
Malmö TK Malmö TK ATL Lund
Ullevi TK Ullevi TK Elfsborgs Tennis
fre 27 nov Tabergsdalens TK Tabergsdalens TK Påvelunds TK
4 lö 28 nov Ullevi TK Fair Play TK 2 Ullevi TK
Malmö TK Elfsborgs Tennis
Tabergsdalens TK Skanör-Falsterbo TK Tabergsdalens TK
ATL Lund Påvelunds TBK
5 sön 29 nov Ullevi TK Fair Play TK 2 Elfsborgs Tennis
Malmö TK Ullevi TK
Tabergsdelns TK Skanör-Falsterbo TK Påvelunds TBK
ATL Lund Tabergsdalens TK
6 lör 5 dec Påvelunds TBK Fair Play TK 2 Påvelunds TBK
Malmö TK Tabergsdalens TK
ATL Lund ATL Lund Elfsborgs Tennis
Skanör-Falsterbo TK Ullevi TK
7 sön 6 dec Påvelunds TBK Fair Play TK 2 Tabergsdalens TK
Påvelunds TBK Malmö TK
ATL Lund ATL Lund Ullevi TK
Skanö-Falsterbo TK Elfsborgs Tennis

Div. 1 norra herrar 2020 – resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lö 14 nov Mälarhöjdens IK Åkersberga TK Mälarhöjdens IK
TK Hobby Danderyds TK
Örebro TK Örebro TK Elfsborgs Tennis
Lidköpings TK Näsbyparks TK
2 sö 15 nov Mälarhöjdens IK Åkersberga TK Danderyds TK
TK Hobby Mälarhöjdens IK
Örebro TK Örebro TK Näsbyparks TK
Lidköpings TK Elfsborgs Tennis
5 fre 20 nov Elfsborgs Tennis Elfsborgs Tennis Näsbyparks TK
3 lö 21 nov Åkersberga TK Lidköpings TK Åkersberga TK
TK Hobby Örebro TK
Elfsborgs Tennis Näsbyparks TK Mälarhöjdens IK
Elfsborgs Tennis Danderyds TK
4 sön 22 nov Åkersberga TK TK Hobby Lidköpings TK
Örebro TK Åkersberga TK
Elfsborgs Tennis Danderyds TK Näsbyparks TK
Elfsborgs Tennis Mälarhöjdens IK
5 Ons 25 nov Örebro TK Örebro TK Lidköpings TK
Danderyds TK Danderyds TK Mälarhöjdens IK
TK Hobby TK Hobby Åkersberga TK
6 lö 5 dec Lidköpings TK Örebro TK Danderyds TK
Mälarhöjdens IK Lidköpings TK
TK Hobby Näsbyparks TK TK Hobby
Åkersberga TK Elfsborgs Tennis
7 Sön 6 dec Lidköpings TK Lidköpings TK Danderyds TK
Örebro TK Mälarhöjdens IK
TK Hobby TK Hobby Elfsborgs Tennis
Näsbyparks TK Åkersberga TK

Div. 1 södra herrar 2020 resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lör 14 nov Kalmar Ullevi TK Fair Play TK 2
Kungsbacka TK Kalmar TK
Växjö TS ATL Lund Påvelunds TBK
Varbergs TK Växjö TS
2 sön 15 nov Kalmar TK Fair Play TK 2 Kalmar TK
Ullevi TK Kungsbacka TK
Växjö TS ATL Lund Växjö TS
Varbergs TK Påvelunds TBK
3 lör 21 nov Påvelunds TBK Växjö TS Kungsbacka TK
Fair Play TK 2 Påvelunds TBK
ATL Lund Ullevi TK ATL Lund
Varbergs TK Kalmar TK
4 sön 22 nov Påvelunds TBK Kungsbacka TK Påvelunds TBK
Växjö TS Fair Play TK 2
ATL Lund Kalmar TK ATL Lund
Varbergs TK Ullevi TK
5 ons 25 nov Påvelunds TBK Påvelunds TBK Växjö TS
Fair Play TK ATL Lund Fair Play TK 2
Kungbacka TK Kungsbacka TK Varbergs TK
fre 4 dec Ullevi TK Ullevi TK Kalmar TK
6 lör 5 dec Ullevi TK Kalmar TK Växjö TS
Påvelunds TBK Ullevi TK
Varbergs TK Kungsbacka TK Fair Play TK 2
ATL Lund Varbergs TK
7 sön 6 dec Ullevi TK Påvelunds TBK Kalmar TK
Växjö TS Ullevi TK
Varbergs TK Kungsbacka TK ATL Lund
Varbergs TK Fair Play TK 2

SPELARTRUPPER DAMER ELIT 2020
Licensnummer Spelare
63165 Ana Vrljic
28682 Fanny Norin
90322 Iva Primorac
90323 Jana Fett
10216 Paulina Milosavljevic
63246 Pemra Ozgen
26298 Rebecca Gustafson
Licensnummer Spelare
16247 Adelisa Kahriman
60490 Anya Morgina
18063 Conny Perrin
76978 Cornelia Lister
12117 Dea Herdzelas
10900 Emilia Valentinsson
29642 Frida Bostrand
21768 Kajsa Rinaldo Persson
24558 Karen Barritza
56282 Malene Helgö
5095 Mervana Jugic-Salkic
28129 Olga Helmi
65334 Sofia Nami Samavati
16563 Tilda Larsson
66697 Valentyna Ivakhnenko
Licensnummer Spelare
32599 Emma Shasteen
39005 Frida Soko
10688 Frida Weijerman
15185 Hedda Gurholt
32748 Jacquline Nylander Altelius
84278 Marina Yudanov
65780 Matylda Burylo
15322 Nellie Taraba Wallberg
27855 Vanessa Widell Ersöz
25552 Victoria Saldh
27136 Viktoria Leth
Licensnummer Spelare
60405 Agnes Gustafsson
31866 Alice Widell
27474 Caijsa Hennemann
89995 Catrine Landström
22157 Clara Tauson
18058 Emilie Francati
46663 Johanna Larsson
26889 Julia Rosenqvist
12779 Louise Brunskog
56017 Louise Wikander
73831 Maria Jespersen
12133 Martha Matoula
28285 Melis Yasar
25027 Märta Louise Söderberg
28800 Olivia Malm
Licensnummer Spelare
30655 Alexandra Jansson
60358 Astrid Brune Olsen
88056 Donika Bashota
27407 Emilia Roslund
55174 Hanna Johansson
30354 Hilda Lundstedt
11231 Linn Svärd
60401 Melanie Stokke
20724 Paulina Wulcan
29219 Rebecca Ehn
27821 Sandra Erlandsson
Licensnummer Spelare
12038 Alexandra Lindqvist
32877 Ingrid Forsberg
10200 Isabella Sundvall
52021 Katja Jules Viberg
29287 Lea Forste Dinell
15902 Lea Nilsson
29837 Leticia Temirhanova
23545 Mirjam Björklund
15881 Nora Louko
76212 Rebecca Peterson
27887 Sara Dahlström
27715 Sara Salemyr
29111 Smilla Kjaergaard
12060 Tilde Pierrou
33128 Tilde Strömquist
Licensnummer Spelare
90341 Anna Zaja
31430 Elsa Hammarlund
32232 Julia Lövqvist
22131 Julia Terziyska
23795 Julita Saner
30716 Lisa Lundström
26969 Nathalie Johansson
25579 Sara Amiri
Licensnummer Spelare
90242 Alizee Michaud
11758 Amalia Bengtsson
30893 Anatilde Windborg
28361 Felicia Dervå
11530 Filippa Moberg
12502 Isabel Petri Bere
62023 Leilani Stephanov
83701 Victoria Pahlett
11065 Wilma Eriksson
14953 Wilma Widing

SPELARE DAMER DIVISION 1 2020

SPELARTRUPPER HERRAR ELIT 2020
Licensnummer Spelare
90330 Aldin Setkic
90480 Arthur Rinderknech
18057 Christian Sigsgaard
60400 Daniel Masur
31729 Dragos Madaras
67849 Eric Vanshelboim
18912 Filip Bergevi
9848 Frederik Nielsen
68903 Holger Vitus Nodskov Rune
32427 Kevin Chahoud
21719 Marius Ruzgas
31039 Mikael Torpegaard
66131 Patrik Niklas Salminen
31225 Ross Weibull
83096 Viktor Durasovic
Licensnummer Spelare
51097 August Gustafson
80041 Christian Samuelsson
30469 Henrik Bladelius
47305 Jesper Brunström
27875 Jesper Klöv Nilsson
10330 Johan Brunström
28449 John Hallquist Lithen
33021 John Magnusson Gidefjord
10192 Juan Mateo Nunez Marquisio
30768 Leo Borg
86670 Markus Eriksson
11193 Nicklas Timfjord
11800 Oliver Johansson
27911 Olle Wallin
72432 Viktor Stjern
Licensnummer Spelare
11075 Alexander Watanabe Eriksson
25179 Anton Örnberg
11103 Christopher Norlin
26560 Erik Grevelius
11131 Gabriel Berner
29810 Linus Carlsson Halldin
52079 Marcus Bergelin
29160 Sebastian Abboud
12147 Sebastian Eriksson
32979 Sebastian Jonsson
31369 Timothy Carlsson Seger
29983 William Alsterback
Licensnummer Spelare
38374 Alexander Hartman
10937 Albert Saar
37726 Claes Lindholm
10075 Elliot Altman
89908 Eric Ahren Moonga
28469 Eric Davidsson
60499 Frank Wintermantel
76012 Fred Simonsson
33632 Jacob Adaktusson
80365 Jakob Amilon
90304 Robin Söderling
89779 Simon Freund
44376 Stefan Borg
22446 Ted Mellin Boyd
Licensnummer Spelare
31825 Arslan Temirhanov
28523 Arvid Nordquist
27308 Carl Gustafsson
89699 Carl Söderlund
76736 Elias Ymer
24090 Filip Malbasic
27553 Hannes Tylehed
28940 Johan Holgersson
27800 Jonas Eriksson Ziverts
51021 Karl Fredrik Utheim
23815 Mikael Ymer
85192 Milos Sekulic
29572 Nikola Slavic
14288 Rafael Yemer
30853 Simon Yitbarek
Licensnummer Spelare
60500 Antoine Escoffier
35373 Filip Prpic
31928 Hannibal Borg
63441 Harry Wendelken
66688 Hazem Naow
76445 Jonathan Mridha
24407 Karl Friberg
90258 Kenneth Raisma
44464 Kristoffer Lastra
82571 Lucas Ideström
63232 Marco Pedrini
21743 Mats Moraing
15986 Oscar Otte
23168 Sam Taylor
63227 Yannick Stephan Born
Licensnummer Spelare
28350 Albin Hermansson
31332 Alex Boozer
19150 Edin Hibic
31329 Edvin Sköld
27126 Erik Nyqvist
40318 Henrik Wallensten
24014 Jakob Arvidsson-Ehn
33206 Joel Nyqvist
87383 Johan Claesson
83639 Jonathan Stenberg
24834 Marcus Billfeldt
47087 Mikael Melin
31325 Oskar Magnusson
90329 Patrick Mayer
24522 Vilhelm Fridell
Licensnummer Spelare
35431 Andreas Vinciguerra
38003 Anton Häggberg
82782 Bijan Saidizand
21732 Boy Westerhof
15590 Erik Chvojka
23951 Fabian Hänsch Mauritzon
27368 Filip von Friesendorff
30914 Jeiden Saidizand
32416 Joel Tingwall
32981 Linus Videhult
11957 Marcel Zimmermann
46833 Nicklas Szymanski
86014 Nima Madani
47597 Tim Göransson

SPELARE HERRAR DIVISION 1 2020

TABELLER, RESULTAT, PROGRAM

Den som vill ta del av alla resultat och statistik från elitserien och division 1 gör det via tävlingssidan Tävling Online. Surfa in om du inte redan gjort det!

Tävling online

TIDIGARE SEGRARE

2021, DAMER: ENSKEDE LTK

2021, HERRAR: FAIR PLAY TK

2021
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Enskede LTK
2020
  • Herrar: Solna TK
  • Damer: Enskede LTK
2019
  • Herrar: GLTK
  • Damer: Fair Play TK
2018
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Helsingborgs TK
2017
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Fair Play TK
2016
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Fair Play TK
2015
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Fair Play TK
2014
  • Herrar: Upsala TK
  • Damer: Fair Play TK
2013
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Helsingborgs TK
2012
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Helsingborgs TK
2011
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Fair Play TK
2010
  • Herrar: KLTK
  • Damer: Helsingborgs TK
2009
  • Herrar: SALK
  • Damer: Helsingborgs TK
2008
  • Herrar: Fair Play TK
  • Damer: Helsingborgs TK
2007
  • Herrar: Ullevi TK
  • Damer: Malmö-Bellevue TK
2006
  • Herrar: Lidköpings TK
  • Damer: SALK
2005
  • Herrar: Sandareds TK
  • Damer: Helsingborgs TK
2004
  • Herrar: KLTK
  • Damer: SALK
2003
  • Herrar: GLTK
  • Damer: KLTK
2002
  • Herrar: GLTK
  • Damer: KLTK
2001
  • Herrar: GLTK
  • Damer: KLTK
2000
  • Herrar: GLTK
  • Damer: KLTK
1999
  • Herrar: GLTK
  • Damer: SALK
1998
  • Herrar: SALK
  • Damer: SALK
1997
  • Herrar: Växjö TS
  • Damer: TSK Malmen
1996
  • Herrar: Upsala Stud IF
  • Damer: TSK Malmen
1995
  • Herrar: GLTK
  • Damer: TSK Malmen
1994
  • Herrar: Växjö TS
  • Damer: Landskrona TK
1993
  • Herrar: GLTK
  • Damer: SALK
1992
  • Herrar: Växjö TS
  • Damer: SALK
1991
  • Herrar: GLTK
  • Damer: SALK

SPELPROGRAM-RESULTAT-TABELLER 2019

Elitdivisionen damer 2019 – resultat och tabell

Omg Datum Matcher
1 ons 6 nov Fair Play TK Enskede LTK
GLTK Helsingborgs TK
SALK Tabersgdalens TK
Näsbyparks TK Upsala TK
2 sön 10 nov Fair Play TK SALK
Helsingborgs TK Upsala TK
Enskede LTK Tabergsdalens TK
GLTK Näsbyparks TK
3 Tis 12 nov Upsala TK SALK
Helsingborgs TK Fair Play TK
Enskede LTK GLTK
Tabergsdalens TK Näsbyparks TK
4 Lör 16 nov Upsala TK Fair Play TK
SALK Helsingborgs TK
Enskede LTK Näsbyparks TK
Tabersgdalens TK GLTK
5 tors 21 nov Helsingborgs TK Tabergsdalens TK
Näsbyparks TK Fair Play TK
GLTK SALK
Upsala TK Enskede LTK
6 lör 23 nov Fair Play TK Tabergsdalens TK
Näsbyparks TK Helsingborgs TK
SALK Enskede LTK
Upsala TK GLTK
7 mån 25 nov Helsingborgs TK Enskede LTK
Fair Play TK GLTK
Tabergsdalens TK Upsala TK
SALK Näsbyparks TK
Sön 1 dec FINAL

Elitdivisionen herrar 2019 – resultat och tabell

Omg Datum Matcher
1 lör 9 nov Upsala TK Solna TK
Fair Play TK KLTK
SALK Elfsborgs Tennis
Växjö TS GLTK
2 tors 14 nov Solna TK KLTK
Upsala TK Fair Play TK
GLTK SALK
Elfsborgs Tennis Växjö TS
3 Sön 17 nov Fair Play TK Solna TK
KLTK Upsala TK
SALK Växjö TS
GLTK Elfsborgs Tennis
4 ons 20 nov GLTK Solna TK
Upsala TK Växjö TS
Fair Play TK SALK
Elfsborgs Tennis KLTK
5 Sön 24 nov Fair Play TK GLTK
KLTK Växjö TS
Upsala TK SALK
Solna TK Elfsborgs Tennis
6 tis 26 nov Elfsborgs Tennis Fair Play TK
SALK KLTK
GLTK Upsala TK
Växjö TS Solna TK
7 Fre 29 Nov Solna TK SALK
Växjö TS Fair Play TK
KLTK GLTK
Elfsborgs Tennis Upsala TK
Sön 8 dec FINAL

Div. 1 norra damer 2019 – resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lö 9 nov Trollbäckens TK Trollbäckens TK Lidköpings TK
Jönköpings TK Lidingö TK
Mälarhöjdens IK Mälarhöjdens IK KLTK
Kramfors Tennis Solna TK
2 sön 10 nov TrollbäckensTK Trollbäckens TK Jönköpings TK
Lidingö TK Lidköpings TK
Mälarhöjdens IK Mälarhöjdens IK Kramfors TEenis
KLTK Solna TK
3 lö 16 nov Lidköpings TK Solna TK Trollbäcken TK
Kramfors Tennis Lidköpings TK
Lidingö TK Jönköpings TK KLTK
Lidingö TK Mälarhöjdens IK
4 sön 17 nov Lidköpings TK Kramfors Tennis Trollbäcken TK
Lidköpings TK Solna TK
Lidingö TK Lidingö TK KLTK
Mälarhöjdens IK Jönköpings TK
5 ons 27 nov Lidingö TK Lidingö TK Trollbäckens TK
ons 27 nov Solna TK Solna TK Mälarhöjdens IK
ons 27 nov Jönköpings TK Jönköpings TK Lidköpings TK
fre 6 dec KLTK KLTK Kramfors Tennis
6 lör 7 dec KLTK KLTK Trollbäckens TK
Lidköpings TK Mälarhöjdens IK
Jönköpings TK Jönköpings TK Solna TK
Kramfors Tennis Lidingö TK
7 sön 8 dec KLTK Trollbäckens TK Mälarhöjdens IK
KLTK Lidköpings TK
Jönköpings TK Jönköpings TK Kramfors Tennis
Lidingö TK Solna TK

Div. 1 södra damer 2019 – resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lö 9 nov Påvelunds TBK Påvelunds TBK Fair Play TK 2
Elfsborgs Tennis Växjö TS Elfsborgs Tennis
ATL Vetlanda RK
2 sön 10 nov Påvelunds TBK Påvelunds TBK Malmö TK
Elfsborgs Tennis Växjö TS ATL
Elfsborgs Tennis Vetlanda RK
3 lö 16 nov Växjö TS Fair Play TK 2 Växjö TS
Påvelunds TBK Elfsborgs Tennis
Malmö TK Malmö TK Vetlanda RK
4 sön 17 nov Växjö TS Fair Play TK 2 Elfsborgs Tennis
Påvelunds TBK Växjö TS
ATL ATL Malmö TK
5 tis 19 nov Fair Play TK 2 Fair Play Tk 2 Malmö TK
ons 20 nov Vetlanda RK Vetlands RK Växjö TS
fre 29 nov ATL ATL Elfsborgs Tennis
6 lör 30 nov ATL Lund ATL Fair Play TK 2
Vetlanda RK Påvelunds TBK
Malmö TK Malmö TK Elfsborgs Tennis
7 sön 1 dec ATL Lund Vetlanda RK Fair Play TK 2
ATL Påvelunds TBK
Malmö TK Malmö TK Växjö TS

Div. 1 norra herrar 2019 – resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lö 9 nov Åkersberga TK Åkersberga TK Mälarhöjdens IK
Falu TK Näsbyparks TK
Danderyds TK Örebro TK Lidingö TK
Lidköpings TK Danderyds TK
2 sö 10 nov Åkersberga TK Åkersberga TK Näsbyparks TK
Falu TK Mälarhöjdens IK
Danderyds TK Örebro TK Danderyds TK
Lidköpings TK Lidingö TK
3 ons 13 nov Lidingö TK Lidingö TK Danderyds TK
Lidköpings TK Lidköpings TK Örebro TK
Näsbyparks TK Näsbypark TK Mälarhöjdens IK
4 lö 23 nov Örebro TK Lidköpings TK Åkersberga TK
Falu TK Örebro TK
Mälarhöjdens IK Danderyds TK Mälarhöjdens IK
Näsbyparks TK Lidingö TK
5 sön 24 nov Örebro TK Falu TK Lidköpings TK
Örebro TK Åkersberga TK
Mälarhöjdens IK Näsbyparks TK Danderyds TK
Lidingö TK Mälarhöjdens IK
3 fre 6 dec Falu TK Falu TK Åkersberga TK
6 lö 7 dec Näsbyparks TK Örebro TK Näsbyparks TK
Mälarhöjdens IK Lidköpings TK
Falu TK Danderyds TK Falu TK
Åkersberga TK Lidingö TK
7 Sön 8 dec Näsbyparks TK Näsbyparks TK Lidköpings TK
Örebro TK Mälarhöjdens IK
Falu TK Falu TK Lidingö TK
Danderyds TK Åkersberga TK

Div. 1 södra herrar 2019 resultat och tabell

Omg Datum Arrangör Matcher
1 lö 9 nov Tabergsdalens TK Båstad TS Fair Play TK 2
Tabergsdalens TK Vimmerby TK
Ullevi TK ATL Lund Påvelunds TBK
Varbergs TK Ullevi TK
2 sö 10 nov Tabergsdalens TK Fair Play TK 2 Vimmerby TK
Båstad TS Tabergsdalens TK
Ullevi TK ATL Lund Ullevi TK
Varbergs TK Påvelunds TBK
3 ons 13 nov Ullevi TK Ullevi TK Påvelunds TBK
Vimmerby TK Vimmerby TK Båstad TS
Fair Play TK Fair Play TK 2 ATL Lund
Varbergs TK Varbergs TK Tabergsdalens TK
4 lö 23 nov Påvelunds TBK Ullevi TK Tabergsdalens TK
Fair Play TK 2 Påvelunds TBK
ATL Lund Båstad TS ATL Lund
Varbergs TK Vimmerby TK
5 sön 24 nov Påvelunds TBK Tabergsdalens TK Påvelunds TBK
Ullevi TK Fair Play TK 2
ATL Lund Vimmerby TK ATL Lund
Varbergs TK Båstad TS
6 lö 7 dec Båstad TS Vimmerby TK Ullevi TK
Påvelunds TBK Båstad TS
Varbergs TK Tabergsdalens TK Fair Play TK 2
ATL Lund Varbergs TK
7 Sön 8 dec Båstad TS Påvelunds TBK Vimmerby TK
Ullevi TK Båstad TS
Varbergs TK Tabergsdalens TK ATL Lund
Varbergs TK Fair Play TK 2

SPELARTRUPPER DAMER ELIT 2019
Licensnummer Spelare
63165 Ana Vrljic
70936 Anna-Klara Ahlmér
25511 Julia Herlogsson
25831 Julia Keranovic
10216 Paulina Milosavljevic
63246 Pemra Özgen
26298 Rebecca Gustafson
Licensnummer Spelare
60490 Anya Morgina
18063 Conny Perrin
76978 Cornelia Lister
12117 Dea Herdzelas
66635 Emily Appleton
29642 Frida Bostrand
61052 Hannah Viller Möller
23095 Ida Jarlskog
21768 Kajsa Rinaldo Persson
24558 Karen Barritza
56282 Malene Helgö
5095 Mervana Jugic-Salkic
28129 Olga Helmi
65334 Sofia Nami Samavati
66697 Valentyna Ivakhnenko
Licensnummer Spelare
13423 Alice Nordén
28995 Anna Ohlsson
10688 Frida Weijerman
15185 Hedda Gurholt
74112 Lisa Andersson
84278 Marina Yudanov
15781 Matilda Hamlin
65780 Matylda Burylo
30005 Sophie Ström
56098 Thea Tilk Tobrand
82716 Valeria Berner
27855 Vanessa Widell-Ersöz
25113 Viktoria Jonason
27136 Viktoria Leth
Licensnummer Spelare
60405 Agnes Gustafsson
31866 Alice Widell
89995 Catrine Landström
22157 Clara Tauson
24841 Elin Vilen
18058 Emilie Francati
37005 Johanna Bernhold
46663 Johanna Larsson
8104 Karina Jakobsgard
12779 Louise Brunskog
73831 Maria Jespersen
28285 Melis Yasar
28800 Olivia Malm
18093 Valeria Savinykh
29645 Victoria Carlsten
Licensnummer Spelare
14371 Anette Munozova
51027 Erica Hellbe
66692 Franceca Salvato
32968 Johanna Ström
56017 Louise Wikander
10069 Saga Koch
33038 Tilde Höwler Lundin
32810 Wilma Bergqvist
Licensnummer Spelare
30207 Beatrice Cedermark
88056 Donika Bashota
85575 Emma Ek
28682 Fanny Norin
52021 Katja Jules Viberg
29287 Lea Forste Dinell
29837 Leticia Temirhanova
23545 Mirjam Björklund
31584 Molly Helgesson
76212 Rebecca Peterson
23469 Sandra Örtevall
27887 Sara Dahlström
27715 Sara Salemyr
29111 Smilla Kjaergaard
60439 Tiffany William
Licensnummer Spelare
14853 Alice Magnusson
20288 Caroline Rohde Moe
17959 Ebba Grund
13973 Ebba Nilsson
33276 Emina Hibic
27385 Emma Nyqvist
15220 Felicia Grandt
31336 Josefin Andersson
64024 Lene Mari Hovda Bolkesjö
71970 Malin Allgurin
23619 Nellie Jakobsson
31333 Olivia Bjursten
32107 Stina Johannesson
14648 Tilde Grund
Licensnummer Spelare
31430 Elsa Hammarlund
23099 Fanny Östlund
15964 Jasmina Tinjic
32232 Julia Löfqvist
23795 Julita Saner
30716 Lisa Lundström
26969 Nathalie Johansson
25579 Sara Amiri

SPELARE DAMER DIVISION 1 2019

SPELARTRUPPER HERRAR ELIT 2019
Licensnummer Spelare
20658 Adam Rådberg
30009 Alfred Wallin
10971 Axel Eriksson
76752 Daniel Appelgren
32144 Edvin Clarebrink
30369 Erik Eliasson
55257 Erik Johansson
29248 Filip Ivarsson
81661 John Andén
47312 Niklas Sandin
85209 Oskar Govik
29592 Robin Thimén
Licensnummer Spelare
75403 André Göransson
60400 Daniel Masur
31729 Dragos Nicolae Madaras
18912 Filip Bergevi
63235 Florian Lakat
9848 Frederik L Nielsen
76846 Gustav Hansson
13147 Isak Arvidsson
32427 Kevin Chahoud
89086 Linus Frost
75972 Marcus Månsson
21719 Marius Ruzgas
66636 Miliaan Niesten
66131 Patrik Niklas Salminen
66698 Sem Verbeek
Licensnummer Spelare
51097 August Gustafson
37004 Boris Bojovic
80041 Christian Samuelsson
29575 Filip Edvardsson
30469 Henrik Bladelius
47305 Jesper Brunström
46150 Johan Beigart
28449 John Hallquist Lithen
33021 John Magnusson Gidefjord
10192 Juan M. Nunez Marquisio
86670 Markus Eriksson
11193 Nicklas Timfjord
11800 Oliver Johansson
27911 Olle Wallin
28047 William Johnsson
Licensnummer Spelare
11075 Alexander Watanabe Eriksson
37726 Claes Lindholm
10075 Elliot Altman
89908 Eric Ahren Moonga
80365 Jakob Amilon
28774 Jan Koupil
23057 Jonas Engström
30768 Leo Borg
29810 Linus Carlsson Halldin
29160 Sebastian Abboud
32979 Sebastian Jonsson
89779 Simon Freund
31369 Timothy Carlsson Seger
Licensnummer Spelare
28523 Arvid Nordquist
27308 Carl Gustafsson
27858 David Flisberg
76736 Elias Ymer
29611 Erik Särlvik
27553 Hannes Tylehed
33632 Jacob Adaktusson
41196 Joachim Johansson
28940 Johan Holgersson
51021 Karl Fredrik Utheim
77894 Markus Schultz
23815 Mikael Ymer
85192 Milos Sekulic
25491 Rikard Rååd
30853 Simon Yitbarek
Licensnummer Spelare
60500 Antione Escoffier
35373 Filip Prpic
31928 Hannibal Borg
66688 Hazem Naow
60498 Jonas Luetjen
76445 Jonathan Mridha
24407 Karl Friberg
44464 Kristoffer Lastra
82571 Lucas Ideström
63232 Marco Pedrini
21743 Mats Moraing
15986 Oscar Otte
15985 Pavol Cervenak
23168 Sam Taylor
63227 Yannick Stephan Born
Licensnummer Spelare
38003 Anton Häggberg
82782 Bijan Saidizand
21732 Boy Westerhof
87918 Daniel Berta
89685 Daniel Windahl
15590 Erik Chvojka
30914 Jeiden Saidizand
28081 Kenzo Koistila Larsson
32981 Linus Videhult
11957 Marcel Zimmerman
31635 Markus Bolin
47597 Tim Göransson
Licensnummer Spelare
39382 Adam Heinonen
28609 Alex Helmersson
28332 Alex Ottosson
31563 Alexander Stenman
20862 Anders Fransson
21761 Daniel Svensson
25206 Johan Finnhult
24409 Kevin Thour
66685 Mario Ancic
21133 Robin Thour
30063 Tim Heinonen

SPELARE HERRAR DIVISION 1 2019

MARATONTABELLER

inklusive slutspel och finalmatcher (uppdaterad efter 2021 års Elitserie)

Klubb
Säs.
Match.
Vinst.
Oavgj.
Förl.
Matchkv.
Poäng
1) GLTK 29 188 105 35 48 690-427 245
2) Fair Play 16 124 98 15 11 552-174 211
3) SALK 29 178 74 33 71 504-492 181
4) KLTK 27 168 70 27 71 504-492 167
5) Lidköping 24 149 66 26 57 462-422 158
Fullständig tabell              

inklusive slutspel och finalmatcher (uppdaterad efter 2021 års Division 1 – Division 1 spelades inte 2020)

Klubb Säs. Match. Vinst. Oavgj. Förl. Matchkv. Poäng
1) Danderyd 28 192 86 34 72 616-532 206
2) Hobby 20 138 60 36 42 458-368 156
3) Näsbypark 18 124 63 23 38 427-313 149
4) Trollbäcken 14 96 64 11 21 403-177 139
5) Malmen 14 95 44 20 31 312-254 108
Fullständig Tabell              

inklusive slutspel och finalmatcher (uppdaterad efter 2021 års Elitserie)

Klubb Säs. Match. Vinst. Oavgj. Förl. Matchkv. Poäng
1) SALK 30 212 117 37 58 740-522 271
2) Helsingborg 23 168 108 14 46 648-358 230
3) Fair Play 18 138 97 16 25 590-223 210
4) KLTK 23 163 80 27 56 537-423 187
5) GLTK 23 160 63 20 77 450-511 146
Fullständig Tabell              

inklusive slutspel och finalmatcher (uppdaterad efter 2021 års Division 1 – Division 1 spelades inte 2020)

Klubb Säs. Match. Vinst. Oavgj. Förl. Matchkv. Poäng
1) ATL Lund 25 167 56 37 74 306-358 149
2) Västerås 15 104 56 30 18 271-145 142
3) Lidköping 14 94 59 23 12 270-108 141
4) Näsbypark 16 110 52 31 27 247-193 135
5) Järfälla 19 131 53 29 49 274-252 135
Fullständig Tabell