TENNISENS DAG!

Den 22 augusti klockan 14-16:00 hålls en lekfull tennismanifestation runt om i hela Sverige.

OM TENNISENS DAG

22 augusti manifesterar tennis-Sverige på ett lekfullt sätt när ett stort antal tennisklubbar bjuder in till ett gratis familjeevent klockan 14-16:00. På Tennisens dag får besökarna prova på världens roligaste idrott och lära sig grunderna på ett enkelt och roligt sätt och på varje plats erbjuds flera aktiviteter och roliga tävlingar – och såklart fika och grillning för att mätta hungriga magar. Med anledning av coronaviruset genomförs Tennisens dag utifrån de råd och riktlinjer som gäller vid tidpunkten för arrangemanget.

88

KLUBBAR I HELA SVERIGE ARRANGERAR TENNISENS DAG DEN 22 AUGUSTI

VI ARRANGERAR TENNISENS DAG

Plats

Tennisbanorna vid Furulid.

Kontakt

Daniel Magnfält, anebytk@live.se 0702897875

Plats

Verkstadsvägen 2 i Bankeryd

Kontakt

Peter Ullgren, info@bankerydstk.se

Plats

Tennisbanorna vid Tennishallen, Idrottsvägen 6 i Bjuv

Kontakt

Magnus Hansson och Cecilia Karlhager, bjuvstennisklubb1@telia.com

Plats

Tennisbanorna vid Bofors, Hyttåsvägen 16 i Karlskoga

Kontakt

Sigge Eriksson, infoboforstk@gmail.com

Plats

Utomhusbanorna vid Borgholms IP, Kungsgatan i Borgholm.

Vid regn inne i tennishallen.

Kontakt

Carl Barke, 070-559 85 10 carlbarke58@gmail.com alt. borgholmstk@gmail.com

Plats

Utomhusbanorna vid hallen, Betesgatan 1B i Borlänge

Kontakt

Larissa Karlsson, borlange.tennisklubb@telia.com, tel 0702-691709

Plats
Klubbens utebanor bredvid utomhusbadet, i Dalby, Lögarevägen 2.
Kontakt
Mats Nygren 0708-220187 mats.nygren.dalby@telia.com
Plats

Ringsjövägen 2C i Eslöv. Bergaskolans område.

Kontakt

Martin Nilsson 0707927655 info@eslovstk.com

Plats

Fair Play Stadion, Erikslustvägen 56, 217 73 Malmö

Kontakt

David Gustafsson, david.gustafsson@fairplaytk.se 0739-169369

Plats

Tennisstadion, Strandstugevägen 2, Falkenberg

Kontakt

Håkan Johansson, 0730634660, hakan.johansson@ftk.org

Plats

Falköpings Tennisklubb, Odengatan 41 i Falköping

Kontakt

Marcus Roslund, marcus.roslund@telia.com

Plats

På tennisklubbens anläggningar, Gislegatan 16 i Gislaved

Kontakt

Göran Rydstedt, goran.rydstedt@edu.gislaved.se

Plats

GLTK, Töpelsgatan 7 i Göteborg

Kontakt

Erika Ohlsson, Erika.Ohlsson@gltk.se

Plats

Tennisbanorna på Orrby i Grums

Kontakt

Rolf Svensson, 0723 419208, rt.skoglund@outlook.com och Tomas Edquist, 070 0203239, tedquist67@gmail.com

Plats
Strandvägen 21 i Lysekil
Kontakt
Sebastian Jönsson, 0739267828, gullmarenscc2006@gmail.com
Plats

Ekvallens idrottsplats i Gustavsberg

Kontakt

Erik Botvidson, 08-570 354 98, erik.botvidson@gtk.nu

Plats
Inomhus i Olympiahallen, Filbornavägen 11 i Helsingborg samt på Idrottsoasen (ligger precis utanför).
Kontakt
Fredrik Forsander, 0705-889236, fredrik@htktennis.com
Plats

HTK-Hallen (Hudiksvalls TK), Kristineberg i Hudiksvall.

Kontakt

Erik Nyman, 076-8442482, hudiktennis@gmail.com

Plats

Hässleholms Tennisklubb, Hövdingegatan 18 i Hässleholm

Kontakt

Mathias Lantz, kansli@hassleholmstk.se

Plats

Högsbohöjds Tennisklubb, Växelmyntsgatan 57

Kontakt

Anes Solakovic, tranarehtk@gmail.com

Plats

Järfälla Tennissällskap, Mjölnarvägen 1, 177 41 Järfälla

Kontakt
Valentin Manolescu, 0739-379754, kansliet@jarfallatennis.se alt valle@jarfallatennis.se
Plats

Jönköpings Tennisklubb, Racketcentrum, Mässvägen 6 i Jönköping

Kontakt

Nicolás Leiva Martinez, nicolas@rcsport.se

Plats

Kalmar Tennisklubb, Ängöleden 11 i Kalmar

Kontakt

Åke Svensson, ake@kalmartk.se

Här kommer snart mer information om evenemanget.

Plats

NKT Arena Karlskrona

Kontakt

Sophie Lindvall, 0768-867 103 sophie@karlskronatk.com

Plats

Racketcenter, Stadionvägen 2 i Karlstad

Kontakt

info@karlstadtk.se

Plats

Information kommer senare.

Kontakt

Jan Engström, 0703236808 erajnem@gmail.com

Plats

Kramfors Tenniscenter, Ringvägen 14 i Kramfors

Kontakt

Henric Danielsson, 070-2609774 henric@kramforstennis.net

Plats

Arenavägen 8 i Kristianstad

Kontakt

Lukas Karlsson, 0735013433 Kansli@kristianstadstennisklubb.se

Plats

Tennisstadion, Presterudsvägen i Kristinehamn

Kontakt

Karin Johansson, kristinehamnstk@gmail.com

Plats

Klubbens utomhusanläggning vid Ringvallen i Lagan

Kontakt
Tommy Wahlberg, 073-6795053, twg.revision@gmail.com

Plats

På tennisklubben, Mellbygatan 52 i Lidköping

Kontakt

John Karlman, 0761689200, john.karlman@lidkopingstk.se

Plats

11.00-12.00 Gyllentorget
14.00-16.00 Mjärdevi Tennis Park med flera platser, Teknikringen 9 i Linköping

Kontakt

Michael Holmberg 0708-21 21 58

Plats

Skarsjövägen (vid fotbollsarenan) i Ljungskile

Kontakt

Martin Syrén, 0704-001240, martin@ljungskiletennis.se

Plats

Ljungvalla idrottsplats i Furulund, Ljungvallagatan

Kontakt

Per Lundahl, 0733-265474, perlundahl15@gmail.com

Plats

Klubbens utomhusbanor, Arcusvägen 59 i Luleå

Vid regn: Inne i tennishallen

Kontakt

Thomas Rydén, 070-3399397, thomas.ryden@luleatk.se

Plats

Hyllie sportcenter, Bollspellsvägen 3 Malmö

Kontakt

Ivan Molin, ivan.molin@mbtk.eu, 0708-19 37 09

Plats
Mjölby Tennisklubb, Vifolkavallsvägen 1 i Mjölby
Kontakt

Frida Engblom, 070-888 69 99, mjolby.tennisklubb@telia.com

Plats

Vi spelar både inne och ute (om vädret tillåter).

Grusbanor: Tennisvägen 3, Tuvan.

och

Mora Tennishall: Skepphusvägen 2, Prästholmen

Kontakt

Julia Tenlén 0738181603, info@moratennisklubb.se

Plats

Mälarhöjdens tennisklubb, Lotta svärds gränd 22 i Hägersten

Kontakt

Martin Tyllman & Benjamin Lecomte, 070-6657809 & 076-0400729, martin.tyllman@miktennis.se & ben@miktennis.se

Plats

Mölndals Tennisklubb – Kungsbackavägen 86, 431 33, Mölndal

Kontakt
Sebastian Dorling, 0709 37 83 82, sebastian@molndalstk.se
Plats

Västerlånggatan i Mörbylånga

Kontakt
Hiromi Ballantyne hiromi.ballantyne@gmail.com
Plats

Holmen Tennis Park, Himmelstalunds allén 4, 602 16 Norrköping

Kontakt

Fredrik Petersson Klimmek, fredrik@norrkopingstk.se, 011 17 13 70 (mån-tor kl 10-13)

Plats

Kvarnängsvägen 10, 14991 Nynäshamn

Kontakt

Felix Wallier, 0737593201, nynashamnstk@gmail.com

Plats

Oskarshamns tennisklubb och ytor i området, Döderhultsvägen i Oskarshamn

Kontakt

Malin Eriksson Wenell, 070-236 18 97, malin@oskarshamnstennisklubb.se

Plats

Partille Tennis, Ögärdesvägen 2 B i Partille

Kontakt

Adrian Gustafsson och Hugo Palm tennisskolan@partilletennis.com

Plats

Piteå Golfklubb, Nötövägen 119 i Piteå

Kontakt

Magnus Öhrvall, 070-355 17 59, magnus@piteatennisklubb.se

Plats
Björklunds Hage, Stora Ängby Gård i Bromma
Kontakt

Johan Porsborn, 070-19 19 520 johan.porsborn@salk.se

Plats
Norrsätrabanorna i Sandviken.
Kontakt
Gunilla Falck, 076-8322586, gunilla1.falck@gmail.com
Plats

Krönikegatan 1 (Lilla basketplan) i Örebro

Kontakt

Martin Mestanza, mestanza2000@yahoo.se, 0705493257

Samarrangemang med Skultorps TK i Skara.

Plats

Utanför tennishallen på Vilan fritidsområde i Skara

Kontakt

Skara TK: Sara Jern sara@jernconsulting.se
Skultorps TK: Jonas Söderlund tennis.jonas@gmail.com

Samarrangemang med Skara TK i Skara.

Plats

Utanför tennishallen på Vilan fritidsområde i Skara

Kontakt

Skara TK: Sara Jern sara@jernconsulting.se
Skultorps TK: Jonas Söderlund tennis.jonas@gmail.com

Plats

Billingehovsvägen 7 i Skövde

Kontakt

Ardijan Suljev, 076-28 29 295, junior@skovdetennis.se

Plats

Arena Sandfall, Slöinge Tennisklubb, Sandgatan 11 i Slöinge

Kontakt

Dan Lind, 0706 71 10 88, danlind@telia.com

Plats

Hörsjögatan 37 i Smålandsstenar

Kontakt

Mathias Claesson, 0708988774, smalandsstenarstk@gmail.com

Plats

Edsbergs sportfält, Edsbergs tennishall, Ribbings väg 50, Sollentuna

Kontakt

Freddie Lundqvist 0735-888 740 Freddie@sollentunatk.com

Här kommer snart mer information om evenemanget.

Plats

Vid Nösnäsgymnasiet i Stenungsund.

Kontakt

Martin Syrén, 0704-001240, tranare@stenungsundstk.se

Plats

Johanneslundsvägen 1 i Upplands Väsby

Kontakt

Emil Rosell, 0767-774357, emil@swtk.nu

 Plats

Visholmens grusbanor.

Vid regn: Vasahallen, Olivehällsvägen 6 i Strängnäs

Kontakt

Henrik Vajstedt, 076-1269617, info@sntk.se

Plats

Utebanorna på Bredgårdsgatan 12, Strömsund

Kontaktperson

Robert Forsberg 0730301753 stromsundstk@gmail.com

Plats

Ute på parkeringen vid Leos Lekland, Birsta i Sundsvall

Kontakt

Patrik Backman, 070–6909217, patrik.backman@sundsvallstk.se

Plats

Klubbens utomhusanläggning, Tennisgatan 3, Svedala

Kontakt

Magnus Grahn, 070 7851880, magnus.grahn@svedalatennis.se

Plats

Klagstorps skola, Nils Perssons väg 3 i Klagstorp

Kontakt

Ante Tepic, 0701482790 soderslattstk@gmail.com, antetepic@live.se

Plats

Utomhusbanorna på Pilvägen i Södra Sandby.

I andra hand/vid regn inomhus på Hällestadvägen 18.

Kontakt

Kristian Tolvhed, 0730-215131 kristian@sstk.nu

Plats

Vallgatan 20, 562 33 Norrahammar

Kontakt

Ola Ellbring, 070-5190131, tabergsdalens.tk@telia.com

Plats

TK Aros utomhusbanor vid Framnäsbadet, Framnäsvägen 15 Västerås.

Kontakt

Christer Allgårdh, christer@tkaros.se

Plats
TK Hobbys tennishall på Vagnmakarevägen 6 i Eskilstuna. (Vid uppehåll är vi på våra utebanor på baksidan av tennishallen.)
Kontakt
Yvonne Berglund, yvonne.e.berglund@gmail.com, 070-533 51 08
Plats

Trollhättans Tennsklubb, Kardanvägen 2

Kontakt

Vincent Dahlin, 0706652436 info@trollhattanstk.se

Plats

TSK Malmen, utebanorna, Södra Fiskartorpsvägen 20 i Stockholm

Kontakt

Linda Jansson, linda@tskmalmen.com 070 7748899

Plats

Tenniscentrum Nydala, Nydala i Umeå

Kontakt

Duo Xu, 070-5764253, kansli@umeatk.se

Plats

USIF Arena, Torgny Segerstedts allé 2

Kontakt

Peter Rejmer, 018-843 23 90, peter.rejmer@usif.se alt reception@usif.se

Plats

Tennisklubbens utomhusanläggning, Strandgatan 21 i Varberg

Kontakt
Micke Henriksson, 0709-609966, micke@varbergstennisklubb.se
Plats

Skytteparksvägen 6 i Vetlanda

Kontakt

Tomas Carlsson, tomas@vetlandaracket.se

Plats

Visby Racketcenter, Bergsgatan 12 i Visby

Kontakt

Björn Carlnäs, 0731480017 bjorn.carlnas@visbytk.com kansli@visbytk.com

Plats

Högslätten, Brännavägen 160 i Härnösand: NHL-rinken (utomhus), curlinghallen (både inomhus och ute på parkeringen).

Dessutom: Det kommer även vara möjligt att besöka tennishallen i Öbacka SportCenter och prova på att spela vanlig tennis. Denna helg har vi även klubbmästerskap på grusbanorna på Högslätten. Chans för besökare på mässan och minitennisen att även se grustennis live på två av våra grusbanor.

Kontakt
Johan Nordin, johan.nordin@varotk.se, 0725-646411
Plats

I klubbens tennishall (Brättevägen 9, mitt emot Torpskolan) och på utomhusbanorna (Brättevägen 18, mitt emot brandstationen) i Vänersborg

Kontakt

Olivia Svensson, 0760339985 vtk.vanersborg@telia.com

Här kommer snart mer information om evenemanget.

Plats

Värnamo Tennisklubb, Ljusseveka 1 i Värnamo

Kontakt

Branko Shero, varnamotennis@telia.com

Plats

Standbjörkshallen, Värendsgatan 20, 352 35 Växjö

Kontakt

Emil Holmgren, emil.holmgren@vaxjots.se, 070-38 715 48

Plats

Saltsjöbadens Tenniscenter, Salktsjöbadsvägen 15B, Ystad

Kontaktperson

Lars Ekdahl  0411-100 40 lars@ytk.se

Här kommer snart mer information om evenemanget.

Plats

Åkarps Tennishall, Stationsvägen 15 i Åkarp

Kontakt

Håkan Harvigsson, 070-9743506, hakan.harvigsson@telia.com

Plats

Åkersberga Idrottsplats, Österskärsvägen 22 i Åkersberga

Kontakt

Erik Carlbom, 0709-380637, erik@akersbergatk.se alt atk@akersbergatk.se 


Plats

Vid klubbens utebanor. Vid regn: inne i tennishallen.

Adress: S:a Kyrkogårdsgatan 2, 662 31 Åmål, friluftsområdet Örnäs.

Kontakt

Anders G. Larsson 070-6515670, eller klubbens kansli: Gudrun Thuresson 0532-15949, info@amalstk.se

Plats
Östersund Frösö Tennisklubb, Genvägen 31 i Östersund
Kontakt
David Sundström, 070-327 88 38, oftk@telia.com
Plats

Öviks Tennisklubb, Mattsborgen, Eriksgatan 2 i Örnsköldsvik

Kontaktperson

Hans Jansson, hans@oviktk.se 070-6861916

Plats

Backahallen, Landbotorpsallén 1 i Örebro

Kontaktperson

Eric Johansson 0702517129 eric.johansson@orebrotk.se

LADDA NER MATERIAL

Här publiceras marknadsföringsmaterial för klubbar.