TENNISENS DAG!

Den 20 augusti 2022 klockan 14-16:00 hålls en lekfull tennismanifestation runt om i hela Sverige.

OM TENNISENS DAG

Fjolårets upplaga blev en succé: hela 102 anmälda klubbar! 20 augusti klockan 14-16:00 manifesterar hela tennis-Sverige igen på ett lekfullt sätt när den andra upplagan av det kostnadsfria familjeeventet går av stapeln på ett stort antal klubbar. På Tennisens dag får besökarna prova på världens roligaste idrott och lära sig grunderna på ett enkelt och roligt sätt och på varje plats erbjuds flera aktiviteter och roliga tävlingar – och såklart fika för att mätta hungriga magar.

Kontakt: tennisensdag@tennis.se

KLUBBAR – ANMÄL ER I DAG!

Dags att anmäla sig till manifestationen Tennisens Dag den 20 augusti kl. 14.00-16.00 genom att senast den 12 juni mejla nedanstående info till tennisensdag@tennis.se

Arrangerande klubb:
Gatuadress:
Postnr och ort:
Kontaktperson(er):
Infomejladress:

Bidragsstödet är 3000 kr för Tennisens Dag och föreningen ansöker om stödet i Projektstöd IF och potten ”Öppna prova på-aktiviteter.”

87

KLUBBAR I HELA SVERIGE FIRAR TENNISENS DAG 2022

VI ARRANGERAR TENNISENS DAG 2022

Plats

Alingsås TK, Nolhaga Allé i Alingsås

Kontakt

Malin Dahlin,  info@alingsastk.nu

Plats

Virdahallen, Bengt Klangs Väg 1F i Alvesta

Kontakt

Robin Thour, alvestatk@gmail.com

Plats

Tennisbanorna vid Furulid, Furulidsgatan 10 i Aneby

Kontakt

Daniel Magnfält, anebytk@live.se

Plats

Bankeryds TK, Verkstadsvägen 2 i Bankeryd

Kontakt

Magnus Darud, magnus@bankerydstk.se

Plats

Fritidsvägen 1 i Borgholm

Kontakt

Charlotte Håkansson van Luijn, borgholmstk@gmail.com

Plats

Borlänge TK, Betesgatan 1B i Borlänge

Kontakt

Larissa Karlsson, borlange.tennisklubb@telia.com

Plats

Algårdsvägen 30 i Borås

Kontakt

Niklas Sandin, info@elfsborgstennis.se

Plats

Enköpings TK, Bangårdsgatan 4 i Enköping

Kontakt

Jonas Eriksson, info@enkopingstennisklubb.se

Plats

Eslövs Tennisklubb, Ringsjövägen 2C i Eslöv

Kontakt

Martin Nilsson, info@eslovstk.com

Plats

Majrovägen 51 i Enskede

Kontakt

Jeanette Jönsson Hedlund, jeanette@farstatk.se

Plats

Munkaskogsvägen 1 i Habo

Kontakt

Fredrik Rosengren, info@htf16.se

Plats

Olympiahallen, Filbornavägen 11 i Helsingborg

Kontakt

Fredrik Forsander, fredrik@htktennis.com
Niklas Persson, niklas@htktennis.com

Plats

Huddinge TK, Gamla Stockholmsvägen 87a i Huddinge

Kontakt

Marcus Wågenheim, tranare@huddingetennis.se

Plats

Stora Torget i Härnösand

Kontakt

Johan Nordin, kontakt@harnosandsrk.se

Plats

Östersjövägen 61 i Höllviken

Kontakt

Kalle Averfalk, kalle@holltk.se

Plats

Idrottsgatan 8 i Hörby

Kontakt

Frerik Tuvesson, fredrik.tuvesson@hhtk.se

Plats

Mjölnarvägen 1 i Järfälla

Kontakt

Björn Stenqvist, kansliet@jarfallatennis.se

Plats

Mässvägen 6 i Jönköping

Kontakt

Nicolas Leiva Martinez, info@jonkopingstennisklubb.se

Plats

Arenavägen 19 i Karlskrona

Kontakt

Peter Bengtsson, pb@karlskronatk.com
Daniel Brodén, daniel@karlskronatk.com

Plats

Nyängsgatan 3 D i Katrineholm

Kontakt

Jan Engström, erajnem@gmail.com
Mohammad Mohammad, mohammad.mohammad@katrineholm.se

Plats

Sannerudsvallen, Skogsvägen 77 i Kil

Kontakt

Fredrik Sundmar, kilstk@hotmail.com

Plats

Kristianstads TK, Arenavägen 8 i Kristianstad

Kontakt

Lukas Karlsson, kansli@kristianstadstennisklubb.se

Plats

Lotsvägen 3 i Kristinehamn

Kontakt

Fredrik Johansson, kristinehamnstk@gmail.com

Plats

Lagans TK vid Ringvallen i Lagan

Kontakt

Tommy Wahlberg, twg.revision@gmail.com

Plats

Björnö i Lammhult

Kontakt

Johan Abrahamsson, lammhulttigerstk@gmail.com

Plats

Lidköpings TK, Mellbygatan 52 i Lidköping

Kontakt

John Karlman, john.karlman@lidkopingstk.se

Plats

Brudstigen 1 i Lilla Edet

Kontakt

Jacob Hylander, tranare@letk.se

Plats

Källstigen 6 i Lindesberg

Kontakt

Göran Otter, info@lindetennis.se

Plats

Skarsvägen 47 i Ljungskile

Kontakt

Martin Syrén, martin@ljungskiletennis.se

Plats

Ljungvallagatan/Aegirsgatan i Furulund

Kontakt

Per Lundahl, perlundahl15@gmail.com

Plats

Tre Högars Väg 7 i Lund

Kontakt

Nick Bakradze, nick@lugitennis.nu
Dragan Bakic, dragan@lugitennis.nu 

Plats

Luleå Tenniscenter, Arcusvägen 59 i Luleå

Kontakt

Thomas Rydén, Info-luleatk@telia.com

Plats

Kajsavägen 6 i Malung

Kontakt

John Erik Eriksson, backis@malungsfolkhogskola.se

Plats

Vifolkavallsvägen 1 i Mjölby

Kontakt

Frida Engblom, mjolby.tennisklubb@telia.com

Plats

Skepphusvägen 2 i Mora

Kontakt

Julia Tenlén, PeO Sjöberg, info@moratennisklubb.se 

Plats

Östervärn 33 i Munka Ljungby

Kontakt

Bill Lindere, tr.mltik@telia.com

Plats

Mälarhöjdens tennisklubb, Lotta svärds gränd 22 i Hägersten

Kontakt

Sigge Mladenovic, sigge@miktennis.se
Martin Tyllman martin.tyllman@miktennis.se

Plats

Mölndals TK, Kungsbackavägen 86 i Mölndal

Kontakt

August Dunér, info@molndalstk.se

Plats

Bergtorpsvägen 41 i Täby

Kontakt

Kenneth Bergbom, kenneth@nptk.se

Plats

Döderhultsvägen 11 i Oskarshamn

Kontakt
Plats

Vällsjövägen 4 i Pixbo

Kontakt

Jon Läbom, jon@pixbotennis.com
Henrik Nilsson, henrik@pixbotennis.com
Johan Alvén, johan@pixbotennis.com

Plats

Redegatan 18 A i Västra Frölunda

Kontakt

Jonas Bang, jonas.bang@ptbk.se

Plats

Rimbo TK, Bålbrovägen 1 i Rimbo

Kontakt

Göran Kolström, kansli@rimbotennisklubb.se

Plats

Garnuddsvägen 35 i Rönninge

Kontakt

Daniel Östman, Tennisskolan@ronningetk.se

Plats
Södra Esplanaden i Sala
Kontakt

Joakim Skog, Leo Wallin, SalaTennisklubb@outlook.com

Plats
Björklunds Hages minitennisbanor, Liljegrensvägen 5 i Bromma
Kontakt

Johan Porsborn, johan.porsborn@salk.se

Plats
Norrsätraskolan, Skogsfruvägen 51 i i Sandviken
Kontakt
Plats

Klagstorpsvägen 32 i Skövde

Kontakt

Jonas Söderlund, tennis.jonas@gmail.com

Plats
Björkbacken 18 i Skutskär
Kontakt
Eva Fröhler, Robert Kurberg, eva.frohler@gmail.com
Plats

Plutonsvägen 1 i Sundsvall

Kontakt

Richie Koria, richie@lovetennis.se

Plats

Billingehovsvägen 7 i Skövde

Kontakt

Ardijan Suljev, junior@skovdetennis.se

Plats

Strandvägen 22 i Slite

Kontakt

Björn Carlnäs, kansli@visbytk.com

Plats

Ribbingsväg 50 C i Sollentuna

Kontakt

Valentin Manolescu, valle@sollentunatk.com

Plats

Nösnäsvägen (vid Arenan) i Stenungsund

Kontakt

Martin Syrén, martin@ljungskiletennis.se

Plats

Stora Wäsby Gård i Upplands Väsby

Kontakt

Roger Stenquist, info@swtk.nu

Plats

Visholmsvägen i Strängnäs

Kontakt

Henrik Vajstedt, info@sntk.se

Plats

Bredgårdsgatan 12 i Strömsund

Kontakt

Robert Forsberg, stromsundstk@gmail.com

Plats

Husbyvägen i Sturefors

Kontakt

Magnus Dannebro, magnus.dannebro@telia.com

Plats

Örsvängen 10 i Sundbyberg

Kontaktperson

Stefan Malmqvist, klubbchef@sundbybergstennisklubb.se

Plats

Allégatan 3 i Sunne

Kontakt

Bengt Krönström, bengtkronstrom@hotmail.com

Plats

Svedala TK, Tennisgatan 3, Svedala

Kontakt

Magnus Grahn, magnus.grahn@svedalatennis.se

Plats

Orkidevägen 2 i Trelleborg

Kontakt

Ante Tepic, soderslattstk@gmail.com

Plats

Söndrums TK, Bäckagårdsvägen 130 i Halmstad

Kontakt

Joachim Föller, joachimfoeller.stk@gmail.com

Plats

Vallgatan 20 i Norrahammar

Kontakt

Ola Ellbring, tabergsdalens.tk@telia.com

Plats

Tunbyvägen 91 i Västerås

Kontakt

Christer Allgårdh, christer@tkaros.se

Plats

Vagnmakarevägen 6 i Eskilstuna

Kontakt

Petri Pannula, Petrik@tkhobby.nu

Plats

Ensbovägen 2 i Linköping

Kontakt

Christer Odervall, christer.tksaab@telia.com

Plats

Södra Långgatan 47 i Tibro

Kontakt

Maria Lööw, Mats Lindberg, tibrotk@hotmail.com

Plats

Tennistältet Skogsbacken i Tomelilla

Kontakt

Johan Kaldner, Fredrik Ekwall, ttk@tomelillatk.se

Plats
 Sportvägen 1 i Tranås
Kontakt
Peter Gerdin, Anna Lidgren, Tltk@aol.se
Plats
Albäckshallen, Omvägen 23 i Trelleborg
Kontakt
Plats
Flottiljvägen 60 i Tullinge
Kontakt
Plats

Nydala tenniscenter i Umeå

Kontakt

Johan Nilsson, johan@umeatk.se

Plats

Strandgatan 21 i Varberg

Kontakt

Melker Ekberg, melker@varbergstennisklubb.se

Plats

Skytteparksvägen 6 i Vetlanda

Kontakt

Daniel Carlsson, daniel@vetlandaracket.se

Plats

Bergsgatan 12 i Visby

Kontakt

Björn Carlnäs, kansli@visbytk.com

Plats

Vänersborgs TK, Brättevägen 9 i Vänersborg

Kontakt

Ludwig Fasth, vtk.vanersborg@telia.com

Plats

Ljusseveka 1 i Värnamo

Kontakt

Branko Shero, brankoshero@icloud.com

Plats

Bellevuestadion, Vasagatan 60 i Västerås

Kontakt

Robert Pantzar, robert.pantzar@hotmail.com

Plats

Strandbjörkshallen i Växjö

Kontakt

Emil Holmgren, info@vaxjots.se

Plats

Källans Väg 6 i Kristianstad

Kontakt

Mathias Liedholm, wa.tennisklubb2006@gmail.com

Plats

Sandvaktaregatan 3 i Åhus

Kontakt

Anders Elmevik, kansli@ahustennis.com

Plats

Åkersberga TK, Österskärsvägen 22 i Åkersberga

Kontakt

Erik Carlbom, atk@akersbergatk.se 


Plats

Södra Kyrkogårdsgatan 2 i Åmål

Kontakt

Anders G. Larsson, info@amalstk.se

Plats

Garvargatan 3 i Älvsbyn

Kontaktperson

Eva och Jonas Lindbäck, eva.sportringen@gmail.com

Plats

Genvägen 31 i Östersund

Kontaktperson

David Sundström, tjarfok@gmail.com

Plats

Mattsborgen, Eriksgatan 2 i Domsjö

Kontaktperson

Hans Jansson, hans@oviktk.se

LADDA NER MATERIAL

Här kan klubbar ladda ned marknadsföringsmaterial.