TENNISENS DAG!

Den 21 augusti 2021 klockan 14-16:00 hålls en lekfull tennismanifestation runt om i hela Sverige.

OM TENNISENS DAG

Premiärupplagan 2020 blev en succé: hela 88 anmälda klubbar! 21 augusti klockan 14-16:00 manifesterar hela tennis-Sverige igen på ett lekfullt sätt när den andra upplagan av det kostnadsfria familjeeventet går av stapeln på ett stort antal klubbar. På Tennisens dag får besökarna prova på världens roligaste idrott och lära sig grunderna på ett enkelt och roligt sätt och på varje plats erbjuds flera aktiviteter och roliga tävlingar – och såklart fika för att mätta hungriga magar. Med anledning av coronaviruset genomförs Tennisens dag utifrån de råd och riktlinjer som gäller vid tidpunkten för arrangemanget.

Kontakt: tennisensdag@tennis.se

91

KLUBBAR I HELA SVERIGE HAR ANMÄLT SIG

VI ARRANGERAR TENNISENS DAG 2021

Plats

Alingsås TK, Nolhaga Allé i Alingsås

Kontakt

Malin Dahlin,  info@alingsastk.nu

Plats

Tennisbanorna vid Furulid, Furulidsgatan 10 i Aneby

Kontakt

Daniel Magnfält, anebytk@live.se

Plats

Holmens Tennisbanor i Avesta

Kontakt

Marcus Johnsson, avestatennis@gmail.com

Plats

Bankeryds TK, Verkstadsvägen 2 i Bankeryd

Kontakt

Magnus Darud, magnus@bankerydstk.se

Plats

Tennisbanorna vid Tennishallen, Idrottsvägen 6 i Bjuv

Kontakt

Magnus Hansson, bjuvstennis@gmail.com

Plats

Bofors tennisbanor, Hyttåsvägen 16 i Karlskoga

Kontakt

Sigge Eriksson, info@boforstk.com

Plats

Borlänge TK, Betesgatan 1B i Borlänge

Kontakt

Larissa Karlsson, borlange.tennisklubb@telia.com

Plats

Dalby TK, Dalbybadet, Lögarevägen i Dalby

Kontakt

Filip Ternemo, filip.ternemo@hotmail.com

Plats

Danderyds TK, Rinkebyvägen 6 i Danderyd

Kontakt

Lennart Sjöberg, lennart.sjoberg@dtk.se

Plats

Djursholms TK, Danderydsvägen 4 i Djursholm

Kontakt

Peter Hjort, peter.hjort@djtk.nu

Plats

Elfsborg Racketcenter, Algårdsvägen i Borås

Kontakt

Niklas Sandin, info@elfsborgstennis.se

Plats

Enköpings TK:s banor, Bangårdsgatan 4 i Enköping

Kontakt

Jonas Eriksson, info@enkopingstennisklubb.se

Plats

Eslövs Tennisklubb, Ringsjövägen 2C i Eslöv

Kontakt

Martin Nilsson, info@eslovstk.com

Plats

System Verification Fair Play Stadion, Erikslustvägen 56 i Malmö

Kontakt

David Gustafsson, david.gustafsson@fairplaytk.se

Plats

Tennisstadion, Strandstugevägen 2, Falkenberg

Kontakt

Göran blom, info@ftk.org

Plats

LP-Bilar Racketcentrum, Odengatan 4 i Falköping

Kontakt

Marcus Roslund, kansli@falkopingstennis.se

Plats

GLTK, Töpelsgatan 7 i Göteborg

Kontakt

Erika Ohlsson, Erika.Ohlsson@gltk.se

Plats
Gullmarens Centre Court, Strandvägen 21 i Lysekil
Kontakt
Sebastian Jönsson, 0739267828, gullmarenscc2006@gmail.com
Plats
Gustavsbergs TK, Ekvallen, Ekvallens Idrottsplats i Gustavsberg
Kontakt
Tove Larsson, info@gtk.nu
Plats

Olympiahallen, Filbornavägen 11 i Helsingborgs

Kontakt

Fredrik Forsander, fredrik@htktennis.com

Plats

Huddinge TK, Gamla Stockholmsvägen 87a i Huddinge

Kontakt

Richard Sjöqvist, richard.sjoqvist@huddingetennis.se

Plats

HTK-hallen, Gymnasievägen i Hudiksvall

Kontakt

Erik Nyman, hudiktennis@gmail.com

Plats

Tennisgrusbanorna i Hylte, Storgatan i Hyltebruk

Kontakt

Jan Malmberg, hyltebrukstk1@gmail.com

Plats

Öbacka Sportcenter, Högslätten i Härnösand

Kontakt

Johan Nordin, info@harnosandsrk.se

Plats

Gyavallen Höllviken, Östersjövägen 61 i Höllviken

Kontakt

Kalle Averfalk, info@holltk.se

Plats

Kalmar Tennisklubb, Ängöleden 11 i Kalmar

Kontakt

Carl Enlund, info@kalmartk.se

Plats

Racketcenter, Stadionvägen 2 i Karlstad

Kontakt

Jonas Wahrolin, info@karlstadtk.se

Plats

Katrineholms TK, Västgötagatan 35 i Katrineholm

Kontakt

Jan Engström, erajnem@gmail.com

Plats

Kramfors Tenniscenter, Ringvägen 14 i Kramfors

Kontakt

Henric Danielsson, henric@kramforstennis.net

Plats

Kristianstads TK, Arenavägen 8 i Kristianstad

Kontakt

Lukas Karlsson, lukaskarlsson.ktk@live.se

Plats

Kullabygdens Tennis, Sporthallsvägen 15 i Höganäs

Kontakt
Oscar Forsell, Stefan Mitrovic, info@kbts.se
Plats

Lagans TK vid Ringvallen i Lagan

Kontakt
Tommy Wahlberg, laganstk@hotmail.com
Plats

Kasernplan i Landskrona

Kontakt
Karen Söderström, karen@landskronatk.se

Plats

Lidköpings TK, Mellbygatan 52 i Lidköping

Kontakt

John Karlman, john.karlman@lidkopingstk.se

Plats

LTF:s utomhusbanor – Skarsjövallen, Skarsjövägen 12 i Ljungskile

Kontakt

Martin Syrén, info@ljungskiletennis.se

Plats

Ljungvalla idrottsplats i Furulund, Ljungvallagatan

Kontakt

Per Lundahl, 0733-265474, perlundahl15@gmail.com

Plats

Vikingahallen, Tre Högars Väg 7 i Lund

Kontakt

Nick Bakradze, nick@lugitennis.nu

Plats

Luleå Tenniscenter, Arcusvägen 59 i Luleå

Kontakt

Thomas Rydén, Info-luleatk@telia.com

Plats

Hyllie sportcenter, Bollspelsvägen 3 Malmö

Kontakt

Ivan Molin, ivan.molin@malmotk.se

Plats

Vifolkavallen, Vifolkavallsvägen 1 i Mjölby

Kontakt

Frida Engblom, mjolby.tennisklubb@telia.com

Plats

Mora Tennishall, Skepphusvägen 2 i Mora

Kontakt

Julia Tenlén, info@moratennisklubb.se

Plats

Mälarhöjdens tennisklubb, Lotta svärds gränd 22 i Hägersten

Kontakt

Martin Tyllman & Ben Lecomte, martin.tyllman@miktennis.se & benjamin.lecomte@miktennis.se

Plats

Mölndals TK, Kungsbackavägen 86 i Mölndal

Kontakt

Sebastian Dorling, sebastian@molndalstk.se

Plats

Tennisbanan Mörbylånga, Västerlånggatan i Mörbylånga

Kontakt
Hiromi Ballantype morbylangatennis@gmail.com
Plats

Societetsparken Norrtälje

Kontakt
Plats

Oskarshamns TK, Döderhultsvägen 11 i Oskarshamn

Kontakt

Tomas Carlsson, t.carlsson@oskarshamnstennisklubb.se

Plats

Piteå Golfklubb – Tennis, Nötövägen 119 i Piteå

Kontakt

Magnus Öhrvall, magnus@piteatennisklubb.se

Plats

Rimbo TK, Bålbrovägen 1 i Rimbo

Kontakt

Göran Kolström, kansli@rimbotennisklubb.se

Plats

RTK:s Grusbanor och Minitennis, Skansvägen 5 i Rottne

Kontakt

Håkan Gustavsson, hawkon@live.se

Plats

Rönninge TK – Salemsvallen, Rönningevägen 46 i Rönninge

Kontakt

Daniel Östman, Tennisskolan@ronningetk.se

Plats
Björklunds Hages minitennisbanor, Liljegrensvägen 5 i Bromma
Kontakt

Johan Porsborn, info@salk.se

Plats
Norrsätraskolan (bakom skolan), Skogsfruvägen 51 i i Sandviken.
Kontakt
Plats

Skultorps utomhusbanor, Klagstorpsvägen 32 i Skövde

Kontakt

Jonas Söderlund, tennis.jonas@gmail.com

Plats

Arena Sandfall, Slöinge Tennisklubb, Sandgatan 11 i Slöinge

Kontakt

Dan Lind, danlind@telia.com

Plats

Smedby TK, Näktergalsvägen 13 i Kalmar

Kontakt

David Hedström, smedbytk@gmail.com

Plats

Kvarteret Trevnaden, Bokgatan 26 i Malmö

Kontakt

Anna Oehme, sofielundstk@gmail.com

Plats

Edsbergs tennishall, Ribbingsväg 50 i Sollentuna

Kontakt

Freddie Lundqvist, freddie@sollentunatk.com

Plats

Stenungsunds utomhusbanor – Nörsnäs, Särdesvägen 13 i Stenungsund

Kontakt

Martin Syrén, info@stenungsundstk.se

Plats

RQT Stora Wäsby i Upplands Väsby

Kontakt

Johan Landsberg, info@swtk.nu

Plats

Visholmens grusbanor i Strängnäs

Kontakt

Henrik Vajstedt, henrik.vajstedt@sntk.se

Plats

Strömsunds TK:s utomhusbanor, Bredgårdsgatan 12 i Strömsund

Kontakt

Robert Forsberg, robert_forsberg@hotmail.com

Plats

Sundbybergs Rackethall, Örsvängen 10 i Sundbyberg

Kontaktperson

Stefan Malmqvist, reception@sundbybergstennisklubb.se

Plats

Vid Leos Lekland, Birsta. Antennvägen 39 i Sundsvall

Kontakt

Patrik Backman, patrik.backman@sundsvallstk.se

Plats

Svedala TK, Tennisgatan 3, Svedala

Kontakt

Magnus Grahn, magnus.grahn@svedalatennis.se

Plats

Klagstorps skola, Nils Perssons väg 3 i Klagstorp

Kontakt

Ante Tepic, soderslattstk@gmail.com

Plats

Söndrums TK, Bäckagårdsvägen 130 i Halmstad

Kontakt

Joachim Föller, joachimfoeller.stk@gmail.com

Plats

Tennisstadion – Norrahammars Sportcenter, Vallgatan 20 i Norrahammar

Kontakt

Ola Ellbring, tabergsdalens.tk@telia.com

Plats

TK Aros, Framnäsvägen 11 i Västerås.

Kontakt

Christer Allgårdh, christer@tkaros.se

Plats

Tennishallen Eskilstuna, Vagnmakarevägen 6 i Eskilstuna

Kontakt

Yvonne Berglund, yvonne.e.berglund@gmail.com

Plats

TK SAAB Tennisanläggning, Ensbovägen 2 i Linköping

Kontakt

Christer Odervall, tksaab@telia.com

Plats

Tennistältet Skogsbacken, Idrottsgatan 1 i Tomelilla

Kontakt

Johan Kaldner, ttk@tomelillatk.se

Plats
Bredstorps grusbanor, Sportvägen 1 i Tranås
Kontakt
Peter Gerdin, P_Gerdin@hotmail.com
Plats
Albäckshallen, Omvägen 23 i Trelleborg
Kontakt
Plats
Tröingebergs Tennisbana, Lindéns väg i Falkenberg
Kontakt
Evelina Mobjer, evelina.mobjer@yahoo.se
Plats
TSK Malmen, Södra Fiskartorpsvägen 20 i Stockholm
Kontakt
Linda Jansson, linda@tskmalmen.se
Plats

Nydala tenniscenter, Nydalasjön i Umeå

Kontakt

Duo Xu, duo@umeatk.se

Plats

USIF Arena, Torgny Segerstedts allé 2 i Uppsala

Kontakt

Peter Rejmer, reception@usif.se

Plats

Stenbrottet, Strandgatan 21 i Varberg

Kontakt

Micke Henriksson, micke@varbergstennisklubb.se

Plats

Byggbolaget Arena, Skytteparksvägen 6 i Vetlanda

Kontakt

Daniel Carlsson, info@vetlandaracket.se

Plats

Visby Racketcenter, Bergsgatan 12 i Visby

Slite Tenniscenter, Badhusparken Slite i Slite

Kontakt

Björn Carlnäs, kansli@visbytk.com

Plats

Vänersborgs TK, Brättevägen 9 i Vänersborg

Kontakt

Peter Lindgren & Isabell Högberg, vtk.vanersborg@telia.com

Plats

BYGGA Racketcenter, Ljusseveka i Värnamo

Kontakt

Branko Shero, brankoshero@icloud.com

Plats

Bellevue, Vasagatan 60 i Västerås

Kontakt

Magnus Pettersson, kansliet@vasterastk.se

Plats

Strandbjörket, Värendsgatan 20 i Växjö

Kontakt

Emil Holmgren, info@vaxjots.se

Plats

Stefanhallen, Bökensveds idrottsplats i Västervik

Kontakt

Anders Lindström, anders@westervikstennisklubb.se

Plats

Saltsjöbadens Tenniscenter, Saltsjöbadsvägen 15 B i Ystad

Kontakt

Lars Ekdahl, lars@ytk.se

Plats

Åkersberga TK, Österskärsvägen 22 i Åkersberga

Kontakt

Erik Carlbom, atk@akersbergatk.se 


Plats

Åmåls TK grusbanor, S:a Kyrkogårdsgatan 2 i Åmål, friluftsområdet Örnäs.

Kontakt

Anders G. Larsson, info@amalstk.se

Plats

Backahallen, Landbotorpsallén 1 i Örebro

Kontaktperson

Jana Savlothi, kansli@orebrotk.se

Plats

Grusbanor Storsjöhus Tennisarena, Genvägen 31 i Östersund

Kontaktperson

David Sundström, oftk@telia.com

Plats

Öviks TK, Mattsborgen, Eriksgatan 2 i Domsjö

Kontaktperson

Hans Jansson, hans@oviktk.se