DAVIS CUP

Med sju titlar är Sverige femte segerrikaste nation i Davis Cup-historien. På 80-talet var Sverige framme i sju raka finaler (1983-89) – en rekordsvit som ingen annan nation varit i närheten av.

OM DAVIS CUP

Davis Cup är tennisens lag-VM på herrsidan. När turneringen startade 1900 deltog två lag. I fjol stod hela 133 nationer på startlinjen i vad som i dag är sportvärldens största årligen återkommande lagtävling. Sedan 2019 spelas elitdivisionen i Davis Cup i ett nytt VM-format – en säsongsavslutande turnering under en vecka i november. 18 nationer deltar: tolv vinnare från kvalomgången som spelas i februari, de fyra semifinalisterna från föregående år samt två wildcardnationer. Damernas motsvarighet till Davis Cup är Billie Jean King Cup.

Mer om Davis Cup

NÄSTA LANDSKAMP

Det svenska herrlandslaget har klättrat till 14:e plats på nationsrankingen. I mars 2020 vann Sverige, lett av nya Davis Cup-kaptenen Robin Söderling, kvalmötet mot Chile på hemmaplan och säkrade därmed en plats i världsfinalen i Madrid. 23-29 november 2020 gör 18 nationer upp om världsmästartiteln.

Mer info om Davis Cup Finals

14

SVERIGE RANKAS SOM EN AV VÄRLDENS FRÄMSTA NATIONER I DAVIS CUP

DAVIS CUP-LAGET 2020 – TEAMSPONSOR GJENSIDIGE FÖRSÄKRING

Född: 9 sept. 1998
DC-debut: 2015
Antal landskamper: 8
Singelfacit: 11-4
Dubbelfacit: 0-0
Totalt DC-facit: 11-4

Född: 10 april 1996
DC-debut: 2013
Antal landskamper: 12
Singelfacit: 8-12
Dubbelfacit: 0-0
Totalt DC-facit: 8-12

Född: 29 nov 1989
DC-debut: 2012
Antal landskamper: 14
Singelfacit: 7-9
Dubbelfacit: 4-3
Totalt DC-facit: 11-12

Född: 3 juni 1997
DC-debut:
Antal landskamper: 0
Singelfacit: 0-0
Dubbelfacit: 0-0
Totalt DC-facit: 0-0

Född: 19 mars 1977
DC-debut: 2007
Antal landskamper: 21
Singelfacit: 0-3
Dubbelfacit: 15-5
Totalt DC-facit: 15-8

Davis Cup by Rakuten Kvalomgång Sverige–Chile 3–1
Nästa landskamp:
Davis Cup by Rakuten Finals Gruppspel 23-29 november Madrid
Davis Cup by Rakuten Kvalomgång Colombia–Sverige 4–0
Grupp 1 Omg. 1 Sverige–Israel 3–1
World Group Playoff Schweiz–Sverige 2–3
Grupp 1 Omg. 2 Sverige–Portugal 3–2
Grupp 1 Omg. 1 Ukraina–Sverige 2–3

Davis Cup-titlar: 7 (1975, 1984, 1985, 1987, 1994, 1997 1998)

Flest matchvinster: Ulf Schmidt (66-36)

Flest singelvinster: Jan-Erik Lundqvist (47-16)

Flest dubbelvinster: Sven Davidson 23-9

Bästa dubbelpar: Jan-Erik Lundqvist/Ulf Schmidt (16-8)

Flest landskamper: Ulf Schmidt (38)

Flest år i landslaget: Jonas Björkman (14)



DAVIS CUP COMMITMENT AWARD

Internationella Tennisförbundets utmärkelse som tilldelas spelare som spelat minst 20 hemma-/bortalandskamper, alternativt 50 landskamper oavsett division (gruppspel inkluderat). Följande svenskar har tagit emot utmärkelsen:

• Ove Bengtson

• Lennart Bergelin

• Jonas Björkman

• Björn Borg

• Sven Davidson

• Stefan Edberg

• Anders Järryd

• Torsten Johansson

• Robert Lindstedt

• Jan-Erik Lundqvist

• Ulf Schmidt

RESULTAT

1925

Sverige-Schweiz 3-2 (Bern)

Sune Malmström – Charles Aeschliman 6-3, 6-3, 7-9, 6-3; Marcus Wallenberg – Charles Martin 6-1, 6-3, 6-3; Malmström/Wallenberg – Aeschliman/Martin 6-3, 5-7, 5-7, 5-7; Malmström – Martin 6-1, 6-2, 6-1; Wallenberg – Aeschliman 6-3, 3-6, 5-7, 4-6.

Sverige-Holland 0-5 (Noordwijk)

Carl-Eric von Braun – Hendrik Timmer 5-7, 1-6, 0-6; Marcus Wallenberg – Arthur Diemer Kool 2-6, 6-4, 3-6, 0-6; Wallenberg/von Braun – Kool/Christiaan van Lennep 6-3, 1-6, 4-6, 7-9; Wallenberg – Timmer 1-6, 4-6, 2-6; von Braun – Kool 6-8, 1-6, 2-6.

1926

Sverige-Schweiz 3-2 (Malmö)

Marcus Wallenberg – Charles Aeschliman 6-4, 4-6, 6-2, 6-1; Sune Malmström – Jean Wuarin 6-4, 6-1, 6-2; Malmström/Wallenberg – Aeschliman/Wuarin 6-4, 2-6, 4-6, 6-4, 4-6; Wallenberg – Wuarin 4-6, 6-1, 6-1, 6-1; Malmström – Aeschliman 6-1, 2-6, 2-6, 6-4, 3-6.

Sverige-Sydafrika 4-1 (Kensington, England)

Ingvar Garell – Patrick Spence 4-6, 4-6, 6-8; Sune Malmström – Gerald Sherwell 8-6, 6-3, 6-4; Garell/Malmström – Julian Lezard/Spence 6-2, 8-6, 8-6; Malmström – Spence 8-6, 6-3, 6-1; Garell – Sherwell 6-4, 6-4, 6-1.

Sverige-Frankrike 0-5 (Stockholm)

Marcus Wallenberg – Henri Cochet 3-6, 3-6, 3-6; Sune Malmström – Jean Borotra 6-3, 6-2, 6-8, 3-6, 3-6; Malmström/Wallenberg – Borotra/Jacques Brugnon 4-6, 1-6, 1-6; Malmström – Cochet 3-6, 7-5, 4-6, 6-4, 3-6; Wallenberg – Borotra 8-6, 4-6, 2-6, 1-6.

1927

Sverige-England 1-4 (Birmingham)

Ingvar Garell – Charles Kingsley 2-6, 1-6, 5-7; Sune Malmström – Edward Higgs 6-3, 3-6, 0-6, 6-3, 2-6; Malmström/Henning Müller – Leslie Godfree/Colin Gregory 6-4, 3-6, 1-6, 1-6; Malmström – Kingsley 6-4, 6-2, 6-3; Garell – Higgs 6-8, 6-8, 6-3, 7-9.

1928

Sverige-Tjeckoslovakien 1-4 (Stockholm)

Ingvar Garell – Jan Kozeluh 6-8, 0-6, 1-6; Sune Malmström – Roderick Menzel 3-6, 3-6, 6-3, 5-7; Malmström/Charles Wennergren – Kozeluh/Pavel Macenauer 0-6, 2-6, 4-6; Garell-Menzel 2-6, 0-6, 7-5, 6-8; Malmström – Macenauer 10-8, 1-6, 7-5, 6-3.

1929

Sverige-Sydafrika 0-5 (Saltsjöbaden)

Sune Malmström – Louis Raymond 2-6, 3-6, 2-6; Curt Östberg – Colin Robbins 2-6, 1-6, 1-6; Henning Müller/Östberg – Norman Farquharson/Raymond 6-8, 2-6, 2-6; Östberg – Raymond 5-7, 0-6, 0-6; Malmström – Robbins 8-6, 8-10, 7-9, 4-6.

1930
Sverige-Jugoslavien 0-4 (Belgrad)
Harry Ramberg – Kresimir Friedrich 3-6, 6-1, 3-6, 7-5, 4-6; John Söderström – Franjo Sefer 6-4, 3-6, 1-6, 0-6; Ramberg/Söderström – Ivan Radovic/Sefer 3-6, 1-6, 7-5, 2-6; Ramberg – Sefer 0-6, 1-3 uppgivet.

1934
Sverige-Belgien 2-3 (Stockholm)

Curt Östberg – Ande La Croix 5-7, 3-6, 6-2, 7-5, 6-8; Harry Ramberg – Guy van Zuylen 6-2, 6-4, 6-3; Ramberg/Östberg – Leopold de Borman/Lacroix 7-5, 5-7, 5-7, 2-6; Ramberg – La Croix 3-6, 4-6, 3-6; Östberg – van Zuylen 6-2, 6-4, 6-3.

1935
Sverige-Irland 3-2 (Stockholm)

Curt Östberg – George Lyttleton-Rogers 4-6, 6-1, 3-6, 5-7; Kalle Schröder – George McVeagh 6-3, 6-2, 6-2; Schröder/Östberg – Edward McGuire/Lyttleton-Rogers 5-7, 6-2, 6-2, 6-3; Östberg – McVeagh 6-3, 6-3, 4-6, 6-3; Schröder – Lyttleton-Rogers 1-6, 4-6, 4-6.

Sverige-Holland 2-3 (Stockholm)
Curt Östberg – Hendrik Timmer 1-6, 3-6, 1-6; Kalle Schröder – Josef Knottenbelt 6-1, 7-5, 6-0; Schröder/Östberg – Ody Koopman/Timmer 4-6, 1-6, 1-6; Schröder – Timmer 2-6, 3-6, 3-6; Östberg – Knottenbelt 6-1, 6-1, 6-4.

1936
Sverige-Irland 1-4 (Dublin)

Kalle Schröder – George Lyttleton-Rogers 7-9, 6-2, 6-1, 3-6, 4-6; Curt Östberg – George McVeagh 4-6, 4-6, 4-6; Schröder/Östberg – McVeagh/Lyttleton-Rogers 3-6, 6-2, 9-7, 7-5; Östberg – Lyttleton-Rogers 6-0, 2-6, 4-6, 3-6; Schröder – McVeagh 6-2, 5-7, 3-6, 3-6.

1937
Sverige-Grekland 3-2 (Stockholm)
Kalle Schröder – L Stalios 6-3, 6-3, 6-4; Sigurd Karlborg – G. Nicolaides 6-4, 2-6, 3-6, 3-6; Schröder/Curt Östberg – Nicolaides/Stalios 6-2, 6-2, 8-10, 3-6, 8-6; Schröder – Nicolaides 6-2, 6-4, 6-4; Karlborg – Stalios 2-6, 2-6, 3-6.

Sverige-Belgien 2-3 (Bryssel)
Kalle Schröder – Andre La Croix 6-3, 3-6, 6-0, 4-6, 6-2; Stig Mårtensson – Charles Naeyaert 1-6, 2-6, 1-6; Schröder/Curt Östberg – Leopold de Borman/La Croix 0-6, 4-6, 4-6; Mårtensson – La Croix 2-6, 0-6, 3-6; Schröder – Naeyaert 7-9, 6-2, 6-0, 6-3.

1938
Sverige-Schweiz 4-1 (Stockholm)
Kalle Schröder – Hector Fisher 8-6, 6-2, 6-0; Nils Rohlsson – Boris Maneff 1-6, 4-6, 6-2, 1-6; Rohlsson/Schröder – Fisher/Maneff 6-2, 5-7, 6-4, 7-5; Schröder – Maneff 3-6, 1-6, 6-2, 6-4, 6-2; Rohlsson – Fisher 3-6, 4-6, 6-4, 6-3, 6-1.

Sverige-Jugoslavien 1-4 (Zagreb)
Kalle Schröder – Josip Pallada 7-5, 1-6, 6-2, 6-8, 6-3; Nils Rohlsson – Franjo Puncec 2-6, 3-6, 2-6; Rohlsson/Schröder – Franjo Kukuljevic/Puncec 3-6, 7-9, 3-6; Rohlsson – Pallada 5-7, 5-7, 1-6; Schröder – Puncec, uppgivet.

1939
Sverige-Danmark 4-1 (Djursholm)
Kalle Schröder – Niels Holst 6-4, 6-2, 6-3; Morgan Hultman – Helge Plougmann 1-6, 0-6, 3-6; Nils Rohlsson/Schröder – Plougmann/Alfred Wium 6-1, 8-6, 6-0; Schröder – Plougmann 6-1, 6-1, 6-1; Hultman – Holst 6-1, 6-3, 6-1.

Sverige-Tyskland 1-4 (Berlin)
Kalle Schröder – Henner Henkel 7-5, 6-3, 2-6, 6-8, 3-6; Morgan Hultman – Roderich Menzel 0-6, 2-6, 2-6; Nils Rohlsson/Schröder-Henkel/Gerorg von Metaxa 6-2, 1-6, 6-3, 6-3; Schröder-Menzel 6-2, 3-6, 3-6, 3-6; Hultman-Rolf Goepfert 2-6, 3-6, 3-6.

1946
Sverige-Holland 5-0 (Stockholm)
Lennart Bergelin – Ivo Rinkel 5-7, 6-0, 6-4, 6-2; Torsten Johansson – Hans van Swol 7-5, 6-3, 6-1; Bergelin/Johansson – Rinkel/van Swol 6-4, 5-7, 4-6, 7-5, 6-2; Bergelin – van Swol 7-5, 6-3, 6-1; Johansson – Rinkel 9-7, 6-1, 6-1.

Sverige-Irland 5-0 (Stockholm)
Lennart Bergelin – Cyril Kemp 2-6, 6-2, 6-2, 6-4; Torsten Johansson – Raymond Egan 6-2, 7-5, 1-6, 3-6, 6-3; Bergelin/Johansson – Egan/Kemp 3-6, 6-1, 6-3, 2-6, 6-3; Bergelin – Egan 6-4, 6-2, 6-0; Johansson – Kemp 3-6, 6-1, 6-3, 2-6, 6-3.

Sverige-Belgien 4-1 (Stockholm)
Lennart Bergelin – Jacques Peten 3-6, 6-3, 6-1, 6-1; Torsten Johansson – Philippe Washer 2-6, 1-6, 4-6; Bergelin/Johansson – Pierre Geelhand de Mexem/Washer 4-6, 6-2, 6-4, 6-4; Bergelin – Washer 7-5, 3-6, 6-3, 9-7; Johansson – Peten 6-3, 6-3, 6-0.

Sverige-Jugoslavien 3-2 (Europafinal, Varberg)
Lennart Bergelin – Josip Pallada 2-6, 2-6, 3-6; Torsten Johansson – Dragutin Mitic 6-4, 6-1, 1-6, 2-6, 0-6; Bergelin/Johansson – Mitic/Pallada 6-1, 3-6, 3-6, 8-6, 6-2; Bergelin – Mitic 5-7, 3-6, 6-3, 6-2, 10-8; Johansson – Pallada 6-3, 6-4, 6-4.

Sverige-USA 0-5 (interzonfinal, New York)
Torsten Johansson – Jack Kramer 2-6, 2-6, 2-6; Lennart Bergelin – Frank Parker 0-6, 6-3, 1-6, 1-6; Bergelin/Johansson – Bill Talbert/Gardnar Mulloy 6-3, 7-9, 6-3, 0-6, 6-8; Bergelin – Kramer 2-6, 2-6, 6-8; Johansson – Parker 7-9, 2-6, 2-6.

1947
Sverige-Tjeckoslovakien 2-3 (Malmö)
Torsten Johansson – Vladimir Cernik 7-5, 6-4, 6-8, 6-2; Lennart Bergelin – Jaroslav Drobny 6-4, 1-6, 4-6, 4-6; Bergelin/Johansson – Cernik/Drobny 1-6, 9-7, 5-7, 2-6; Johansson – Drobny 1-6, 6-2, 3-6, 6-4, 4-6; Bergelin – Cernik 6-4, 6-8, 6-1, 6-1.

1948
Sverige-Spanien 5-0 (Barcelona)

Lennart Bergelin – Mario Szavoszt 6-4, 6-2, 4-6, 6-3: Torsten Johansson – Pedro Castella 6-3, 6-2, 6-1; Bergelin/Johansson – J Bartroli/Szavoszt 7-5, 6-4, 6-4; Johansson – Szavoszt 6-3, 11-9, 6-3; Bergelin – Castella wo.

Sverige-Schweiz 5-0 (Stockholm)
Lennart Bergelin – Max Albrecht 7-5, 6-3, 6-3; Torsten Johansson – Hans Huonder 6-2, 6-4, 6-3; Bergelin/Johansson – Albrecht/Huonder 6-1, 6-1, 6-3; Bergelin – Huonder 6-2, 6-4, 6-1; Johansson – Albrecht 11-9, 0-6, 6-2, 6-4.

Sverige-Ungern 3-2 (Budapest)
Lennart Bergelin – Andras Adam-Stolpa 5-7, 6-4, 6-2, 6-1, Torsten Johansson – Jozsef Asboth 6-3, 7-9, 4-6, 0-6; Bergelin/Johansson – Asboth/Stolpa 5-7, 6-3, 7-5, 7-5; Johansson – Stolpa 7-5, 6-1, 6-4; Bergelin – Asboth 4-6, 3-6, 4-6.

Sverige-England 4-1 (Stockholm)
Lennart Bergelin – Tony Mottram 6-3, 6-2, 6-3; Torsten Johansson – Geoffrey Paish 6-2, 2-6, 8-6, 6-1; Bergelin/Johansson – Mottram/Paish 2-6, 7-5, 6-4, 6-3; Bergelin – Paish 4-6, 6-4, 6-1, 6-2; Johansson – Mottram 3-6, 6-2, 2-6, 2-6.

Sverige-Tjeckoslovakien 1-4 (Europafinal, Prag)
Lennart Bergelin – Jaroslav Drobny 0-6, 3-6, 5-7; Torsten Johansson – Vladimir Cernik 4-6, 6-4, 3-6, 3-6; Bergelin/Johansson – Cernik/Drobny 2-6, 1-6, 2-6; Johansson – Vladimir Zabrodsky 6-3, 3-6, 6-2, 6-3; Börje Fornstedt – Ferdinand Vrba 3-6, 1-6, 3-6.

1949
Sverige-Norge 5-0 (Stockholm)

Lennart Bergelin – Nils-Erik Hessen 6-4, 6-1, 6-3; Torsten Johansson – Jan Staubo 6-0, 6-3, 6-3; Bergelin/Johansson – Hessen/Staubo 6-4, 6-4, 6-4; Bergelin – Staubo 6-1, 4-6, 6-4, 6-4; Johansson – Hessen 6-1, 6-2, 6-3.

Sverige-Jugoslavien 2-3 (Zagreb)
Lennart Bergelin – Josip Pallada 7-5, 3-6, 2-6, 3-6; Torsten Johansson – Dragutin Mitic 6-4, 0-6, 5-7, 6-3, 6-4; Bergelin/Johansson – Mitic/Pallada 2-6, 5-7, 4-6; Johansson – Pallada 4-6, 6-4, 6-2, 4-6, 6-3; Bergelin – Mitic 3-6, 8-10, 4-6.

1950
Sverige-Holland 4-1 (Scheveningen)
Lennart Bergelin – Andre van Meegeren 6-1, 6-2, 6-2; Torsten Johansson – John Linck 6-2, 6-2, 6-4; Bergelin/Johansson – Ivo Rinkel/Hans van Swol 3-6, 7-5, 6-2, 6-8, 1-6; Johansson – van Meegeren 6-1, 6-2, 6-4; Bergelin – Linck 6-3, 6-2, 6-1.

Sverige-Norge 5-0 (Oslo)
Lennart Bergelin – Thorgny Haanes 6-1, 6-2, 6-3; Torsten Johansson – Nils-Erik Hessen 7-5, 6-2, 3-6, 8-6; Bergelin/Sven Davidson – Haanes/Hessen 6-1, 6-1, 6-2; Johansson – Haanes 6-2, 6-3, 8-6; Davidson – Hessen 6-3, 6-3, 6-4.

Sverige-Filippinerna 5-0 (Stockholm)
Lennart Bergelin – Felicisimo Ampon 6-4, 4-6, 6-1, 6-2; Torsten Johansson – Raymundo Deyro 6-2, 3-6, 6-2, 6-3; Bergelin/Sven Davidson – Ampon/Cesar Carmona 6-2, 6-3, 6-3; Johansson – Ampon 6-8, 8-10, 6-4, 6-1, 6-1; Davidson – Deyro 6-1, 6-0, 6-1.

Sverige-Polen 5-0 (Båstad)
Torsten Johansson – Jozef Piatek 6-1, 6-1, 6-3; Lennart Bergelin – Wladyslav Skonecki 6-2, 6-2, 1-6, 6-1; Sven Davidson/Johansson – Piatek/Skonecki 6-4, 6-0, 7-5; Johansson – Skonecki 6-3, 6-3, 6-3; Davidson – Piatek 6-0, 6-2, 6-2.

Sverige-Danmark 4-0 (Europafinal, Båstad)
Torsten Johansson – Torben Ulrich 6-1, 4-6, 6-3, 6-1; Sven Davidson – Kurt Nielsen 7-5, 3-6, 6-2, 6-4; Lennart Bergelin/Davidson – Nielsen/Ulrich 6-2, 6-2, 6-2; Johansson – Nielsen 3-6, 7-5, 6-0, 4-6, 6-2.

Sverige-Australien 2-3 (interzonfinal, Rye)
Lennart Bergelin – Frank Sedgman 2-6, 6-2, 7-5, 1-6, 6-3; Torsten Johansson – John Bromwich 2-6, 3-6, 0-6; Bergelin/Sven Davidson – Bromwich/Sedgman 1-6, 5-7, 5-7; Johansson – Sedgman 4-6, 5-7, 3-6; Bergelin – Bromwich 6-3, 6-2, 1-6, 7-9, 6-3.

1951
Sverige-Österrike 5-0 (Wien)
Sven Davidson – Gustav Specht 6-1, 8-6, 6-0; Lennart Bergelin – Hans Redl 7-9, 6-2, 6-1, 6-1; Bergelin/Davidson – Alfred Huber/Redl 6-3, 7-5, 6-2; Davidson – Redl 6-4, 1-6, 6-4, 6-1; Torsten Johansson – Specht 6-1, 5-7, 7-5, 6-4.

Sverige-England 5-0 (Scarborough)
Lennart Bergelin – Geoffrey Paish 9-7, 6-1, 6-3; Sven Davidson – Tony Mottram 4-6, 7-5, 6-2, 8-6; Bergelin/Davidson – Mottram/Paish 2-6, 6-3, 9-7, 10-8; Bergelin – Mottram 3-6, 5-7, 6-3, 6-4, 6-2; Davidson – Paish 2-6, 7-5, 6-1, 6-4.

Sverige-Filippinerna 5-0 (Båstad)
Lennart Bergelin – Raymundo Deyro 6-1, 6-3, 6-2; Sven Davidson – Felicisimo Ampon 6-1, 6-4, 4-6, 0-6, 6-3; Bergelin/Davidson – Ampon/Cesar Carmona 6-3, 8-6, 6-4; Bergelin – Ampon 6-3, 6-1, 0-6, 1-6, 6-2; Davidson – Deyro 6-4, 4-6, 3-6, 8-6, 7-5.

Sverige-Tyskland 5-0 (Europafinal, Båstad)
Lennart Bergelin – Gottfried von Cramm 6-4, 6-1, 6-4; Sven Davidson – Ernst Buchholz 6-2, 6-1, 6-4; Bergelin/Davidson – von Cramm/Rolf Goepfert 9-7, 9-7, 8-10, 6-2; Bergelin – Buchholz 6-1, 5-7, 6-4, 6-3; Davidson – Helmuth Gulz 6-0, 6-2, 6-1.

Sverige-USA 0-5 (interzonfinal, Melbourne)
Lennart Bergelin – Ted Schroeder 2-6, 2-6, 4-6; Sven Davidson – Tony Trabert 3-6, 4-6, 7-9; Bergelin/Davidson – Schroeder/Trabert 12-10, 0-6, 3-6, 2-6; Davidson – Schroeder 2-6, 2-6, 1-6; Bergelin-Trabert 1-6, 8-10, 4-6.

1952
Sverige-Chile 5-0 (Stockholm)
Sven Davidson – Luis Ayala 4-6, 3-6, 7-5, 8-6, 6-1; Torsten Johansson – Ricardo Balbiers 6-4, 7-5, 6-4; Johansson/Nils Rohlsson – Ayala/Balbiers 6-3, 2-6, 6-3, 4-6, 6-4; Johansson – Ayala 3-6, 6-2, 6-4, 6-2; Åke Eliaeson – Balbiers 6-2, 3-6, 6-3, 3-6, 6-4.

Sverige-Belgien 2-3 (Bryssel)
Torsten Johansson – Philippe Washer 6-1, 3-6, 5-7, 4-6; Sven Davidson – Jacques Brichant 4-6, 6-8, 5-7: Johansson/Nils Rohlsson – Brichant/Washer 6-3, 2-6, 1-6, 5-7; Davidson – Washer 1-6, 7-5, 5-7 uppgivet; Johansson – Brichant 6-1, 6-3, 6-2.

1953
Sverige-Spanien 5-0 (Barcelona)
Lennart Bergelin – Jose-Maria Draper 6-3, 6-1, 6-4; Sven Davidson – Carlos Ferrer 6-4, 2-6, 3-6, 6-1, 6-1; Davidson/Torsten Johansson – Draper/Fernando Olozaga 6-2, 6-0, 6-2; Bergelin – Ferrer 6-2, 6-1, 4-6, 6-2; Davidson – Emilio Martinez 6-4, 10-8, 7-5.

Sverige-Italien 1-4 (Turin)
Lennart Bergelin – Fausto Gardini 9-7, 6-1, 2-6, 5-7, 3-6; Sven Davidson – Guiseppe Merlo 6-4, 3-6, 3-6, 5-7; Bergelin/Davidson – M del Bello/Giovanni Cucelli 2-6, 6-1, 2-6, 3-6; Staffan Stockenberg – Merlo 4-6, 0-6, 2-6; Davidson – Orlando Sirola 6-3, 3-6, 5-7, 6-3, 6-4.

1954
Sverige-Egypten 5-0 (Kairo)
Sven Davidson – Adel Ismail 6-4, 6-4, 6-4; Lennart Bergelin – Adly El Shafei 6-0, 6-2, 6-1; Bergelin/Davidson – Donald Acobas/Ismail 6-2, 6-3, 3-6, 6-2; Davidson – El Shafei 6-0, 6-0, 6-1; Bergelin – Ismail 6-1, 6-3, 6-3.

Sverige-Italien 5-0 (Stockholm)
Sven Davidson – Marcello del Bello 6-1, 6-2, 6-2; Lennart Bergelin -Nicola Pietrangeli 7-5, 6-1, 3-6, 6-4; Bergelin/Davidson – del Bello/Giovanni Cucelli 4-6, 7-5, 2-6, 6-4, 6-3; Davidson – Pietrangeli 6-4, 2-6, 6-4, 6-1; Bergelin – Orlando Sirola 6-2, 6-3, 2-6, 6-1.

Sverige-Belgien 3-2 (Båstad)
Sven Davidson – Jacques Brichant 6-3, 6-3, 4-6, 6-4; Lennart Bergelin – Philippe Washer 4-6, 5-7, 4-6; Davidson/Torsten Johansson – Brichant/Washer 6-3, 6-8, 3-6, 9-7, 6-3; Davidson – Washer 7-5, 5-7, 8-6, 6-2; Bergelin – Brichant 7-5, 8-6, 5-7, 2-6, 8-10.

Sverige-Frankrike 5-0 (Europafinal, Paris)
Sven Davidson – Paul Remy 6-1, 3-6, 6-3, 6-4; Lennart Bergelin – Robert Haillet 4-6, 7-5, 3-6, 6-3, 6-0; Davidson/Torsten Johansson – Jean Ducos de la Haille/Remy 6-4, 6-3, 3-6, 9-7: Davidson – Haillet 6-4, 6-4, 4-6, 6-3; Bergelin – Remy 6-2, 6-3, 6-8, 6-4.

Sverige-USA 0-5 (interzonfinal, Brisbane)
Sven Davidson – Tony Trabert 4-6, 3-6, 4-6; Lennart Bergelin – Vic Seixas 7-5, 2-6, 4-6, 7-5, 2-6; Davidson/Bergelin – Seixas/Trabert 3-6, 4-6, 3-6; Bergelin – Trabert 2-6, 1-6, 6-3, 2-6; Davidson -Ham Richardson 0-6, 3-6, 3-6.

1955
Sverige-Schweiz 5-0 (Montreux)
Sven Davidson – Martin Froesch 6-1, 7-5, 6-0; Lennart Bergelin – Jean-Pierre Blondel 6-2, 6-1, 0-6, 6-2; Davidson/Ulf Schmidt – Blondel/René Buser 6-4, 6-2, 6-1; Bergelin – Froesch 2-6, 6-4, 6-2, 6-0; Schmidt – Blondel 6-2, 6-3, 6-4.

Sverige-Frankrike 3-2 (Stockholm)
Sven Davidson – Paul Remy 3-6, 6-3, 6-2, 2-6, 1-6; Lennart Bergelin – Robert Haillet 3-6, 6-2, 6-3, 6-3; Davidson/Ulf Schmidt – Marcel Bernard/Remy 4-6, 7-5, 4-6, 6-1, 2-6; Davidson – Haillet 11-9, 6-2, 9-7; Bergelin – Remy 1-6, 6-1, 6-2, 6-2.

Sverige-Chile 3-2 (Båstad)
Sven Davidson – Luis Ayala 6-1, 5-7, 5-7, 3-6; Lennart Bergelin – A Hammersley 5-7, 7-5, 6-2, 6-3; Davidson/Torsten Johansson – Ayala/Hammersley 6-0, 6-1, 6-4; Davidson – Hammersley 6-1, 6-1, 6-3; Bergelin – Ayala 6-4, 4-6, 2-6, 1-6.

Sverige-Italien 1-4 (Europafinal, Milano)
Sven Davidson – Fausto Gardini 4-6, 6-0, 6-3, 1-6, 3-6; Lennart Bergelin – Giuseppe Merlo 1-6, 8-6, 8-6, 6-8, 1-6; Davidson/Torsten Johansson – Nicola Pietrangeli/Orlando Sirola 3-6, 4-6, 6-2, 6-2, 1-6; Staffan Stockenberg – Gardini 4-6, 1-6, 4-6; Davidson – Sirola 6-2, 8-6, 6-4.

1956
Sverige-Norge 5-0 (Oslo)
Sven Davidson – Gunnar Sjöwall 9-7, 4-6, 6-2, 6-3; Ulf Schmidt – Nils-Erik Hessen 6-1, 6-1, 6-3; Davidson/Torsten Johansson – Hessen/Sjöwall 6-2, 6-3, 7-5; Schmidt – Sjöwall 2-6, 6-3, 6-0, 6-2; Bengt Axelsson – Hessen 6-3, 6-3, 6-2.

Sverige-Belgien 4-1 (Bryssel)
Sven Davidson – Jacques Brichant 6-3, 2-6, 7-9, 6-1, 6-3; Torsten Johansson – Gino Mezzi 2-6, 6-4, 6-0, 6-4; Davidson/Johansson – Brichant/Mezzi 6-3, 5-7, 6-4, 2-6, 6-4; Davidson – Mezzi 6-3, 6-1, 6-1; Ulf Schmidt – Brichant 0-6, 2-6, 3-6.

Sverige-England 4-1 (Stockholm)
Sven Davidson – Billy Knight 6-1, 6-3, 10-8; Ulf Schmidt – Roger Becker 3-6, 1-6, 6-2, 6-1, 6-2; Davidson/Torsten Johansson – Becker/Mike Davies 6-3, 8-6, 7-5; Davidson – Davies 4-6, 1-6, 1-6; Schmidt – Knight 6-0, 6-8, 4-6, 6-3, 6-4.

Sverige-Italien 0-5 (Europafinal, Båstad)
Sven Davidson – Nicola Pietrangeli 4-6, 6-3, 1-6, 4-6; Ulf Schmidt – Giuseppe Merlo 7-5, 2-6, 5-7, 1-6; Davidson/Torsten Johansson – Pietrangeli/Orlando Sirola 4-6, 7-5, 2-6, 3-6; Schmidt – Pietrangeli 5-7, 3-6, 6-1, 3-6; Johansson – Sirola 4-6, 6-1, 2-6, 1-6.

1957
Sverige-Österrike 4-1 (Wien)
Sven Davidson – Alfred Huber 6-2, 6-0, 6-2; Ulf Schmidt – Franz Saiko 3-6, 3-6, 6-2, 6-1, 6-2; Davidson/Schmidt – Huber/Saiko 6-3, 6-2, 3-6, 6-3; Schmidt – Huber 7-5, 6-4, 2-6, 2-6, 2-6; Jan-Erik Lundqvist – Franz Hainka 6-2, 6-4, 9-7.

Sverige-Danmark 4-1 (Stockholm)
Sven Davidson – Torben Ulrich 6-2, 6-2, 6-2; Ulf Schmidt – Kurt Nielsen 4-6, 8-6, 1-6, 8-6, 9-7; Davidson/Schmidt – Nielsen/Ulrich 6-4, 6-3, 6-4; Davidson – Nielsen 6-3, 4-6, 6-4, 3-6, 0-6; Jan-Erik Lundqvist – Ulrich 7-5, 6-1, 4-6, 6-4.

Sverige-Italien 1-4 (Milano)
Ulf Schmidt – Giuseppe Merlo 0-6, 0-6, 3-6; Sven Davidson – Nicola Pietrangeli 4-6, 6-0, 6-1, 6-1; Davidson/Schmidt – Pietrangeli/Orlando Sirola 4-6, 4-6, 4-6; Schmidt – Pietrangeli 9-7, 6-8, 2-6, 2-6; Davidson – Merlo wo.

1958
Sverige-Spanien 3-2 (Barcelona)
Sven Davidson – Andres Gimeno 3-6, 6-2, 6-3, 3-6, 6-3; Ulf Schmidt  -M Santana 6-2, 6-3, 7-5; Jan-Erik Lundqvist/Schmidt – Alberto Arilla/Gimeno 7-9, 6-8, 7-9; Schmidt – Gimeno 6-4, 3-6, 7-5, 6-4; Lundqvist – Santana 6-1, 4-6, 0-6, 4-6.

Sverige-Frankrike 2-3 (Paris)
Sven Davidson – Pierre Darmon 6-3, 3-6, 0-6, 0-6; Ulf Schmidt – Robert Haillet 3-6, 3-6, 4-6; Davidson/Schmidt – Darmon/Paul Remy 6-3, 6-3, 2-6, 6-4; Schmidt – Darmon 3-6, 2-6, 4-6; Davidson – Haillet 6-4, 6-4, 6-4.

1959 Sverige-Ungern 5-0 (Stockholm)
Jan-Erik Lundqvist – Andras Adam 6-4, 6-4, 6-3; Ulf Schmidt – Istvan Gulyas 7-5, 6-4, 6-1; Sven Davidson/Schmidt – Adam/Gulyas 6-4, 6-1, 9-7; Schmidt – Adam 2-6, 6-3, 6-4, 7-5; Lundqvist – Gulyas 6-3, 7-5, 6-1.

Sverige-Chile 2-3 (Stockholm)
Jan-Erik Lundqvist – Patricio Rodriguez 6-2, 6-4, 6-1; Ulf Schmidt – Luis Ayala 4-6, 4-6, 1-6; Sven Davidson/Schmidt – Ernesto Aguirre/Ayala 6-2, 5-7, 3-6, 5-7; Lundqvist – Ayala 6-3, 8-10, 1-6, 3-6; Schmidt – Rodriguez 6-1, 6-2, 6-3.

1960
Sverige-Sydafrika 5-0 (Stockholm)
Ulf Schmidt – Ian Vermaak 6-0, 6-8, 6-4, 8-6; Jan-Erik Lundqvist – Gaetan Koenig 6-1, 6-2, 6-4; Lundqvist/Schmidt – A Gaertner/Vermaak 6-4, 6-2, 6-3; Lundqvist – Gaertner 6-2, 6-8, 3-6, 6-4, 6-1; Schmidt – Koenig 6-2, 2-6, 6-3, 6-2.

Sverige-Spanien 3-2 (Stockholm)
Jan-Erik Lundqvist – Andres Gimeno 2-6, 6-4, 3-6, 2-6; Ulf Schmidt – Manuel Santana 6-2, 6-4, 4-6, 3-6, 6-2; Lundqvist/Schmidt – José Luis Arilla/Gimeno 6-4, 7-5, 6-4; Lundqvist – Santana 9-7, 6-4, 6-3; Schmidt – Gimeno 5-7, 3-6, 2-6.

Sverige-Västtyskland 4-1 (Düsseldorf)
Ulf Schmidt – Christian Kuhnke 3-6, 4-6, 4-6; Jan-Erik Lundqvist – Wolfgang Stuck 8-6, 6-1, 6-2; Lundqvist/Schmidt – Kuhnke/Stuck 6-3, 6-3, 5-7, 9-7; Lundqvist – Kuhnke 6-3, 8-6, 6-4; Schmidt – Stuck 7-5, 6-2, 6-0.

Sverige-Frankrike 3-2 (Båstad)
Jan-Erik Lundqvist – Pierre Darmon 6-0, 6-3, 6-1; Sven Davidson – Robert Haillet 4-6, 3-6, 6-2, 6-2, 6-3; Lundqvist/Schmidt – J N Grinda/J C Molinari 2-6, 6-4, 6-4, 6-2; Davidson – Darmon 2-6, 8-6, 7-9, 4-6; Torsten Johansson – Haillet 7-9, 3-6, 1-6.

Sverige-Italien 2-3 (Europafinal, Båstad)
Ulf Schmidt – Nicola Pietrangeli 1-6, 4-6, 6-4, 4-6, Jan-Erik Lundqvist – Orlando Sirola 6-4, 4-6, 6-3, 6-3; Lundqvist/Schmidt – Pietrangeli/Sirola 16-14, 7-5, 2-6, 3-6, 2-6; Schmidt – Sirola 4-6, 2-6, 1-6; Lundqvist – Sergio Tacchini 6-2, 6-1, 6-1.

1961
Sverige-Ungern 3-2 (Budapest)
Ulf Schmidt – Zoltan Kantona 6-3, 6-3, 6-2; Jan-Erik Lundqvist – I Gulyas 0-6, 7-5, 4-6, 6-4, 6-4; Lundqvist/Schmidt – Gulyas/Andras Szikszai 4-6, 5-7, 3-6; Schmidt – Gulyas 6-2, 6-2, 6-4; Lundqvist – Kantona 6-8, 6-2, 4-6 uppgivet.

Sverige-Spanien 4-1 (Madrid)
Ulf Schmidt – Alberto Arilla 6-0, 6-2, 6-2; Jan-Erik Lundqvist – Manuel Santana 6-3, 6-4, 2-6, 2-6, 2-6; Sven Davidson/Schmidt – Arilla/Santana 6-2, 6-3, 6-2; Lundqvist – Arilla 9-7, 6-4, 6-4; Schmidt – Emilio Martinez 6-2, 4-6, 7-5, 6-2.

Sverige-England 4-1 (Båstad)
Jan-Erik Lundqvist – Bobby Wilson 6-4, 6-3, 5-7, 6-4; Ulf Schmidt – Mike Sangster 6-2, 6-4, 8-6; Lundqvist/Schmidt – Tony Pickard/Sangster 3-6, 6-3, 1-6, 6-8; Schmidt – Wilson 9-7, 6-0, 6-4; Lundqvist – Sangster 6-4, 6-4, 6-2.

Sverige-Italien 1-4 (Europafinal, Milano)
Ulf Schmidt – Fausto Gardini 4-6, 6-4, 6-1, 3-6, 1-6; Jan-Erik Lundqvist – Nicola Pietrangeli 6-2, 7-5,1-6, 6-4; Thomas Hallberg/Lundqvist – Pietrangeli/Orlando Sirola 3-6, 6-3, 3-6, 1-6; Schmidt – Pietrangeli 3-6, 2-6, 6-3, 3-6; Hallberg – Gardini 2-6, 1-6, 0-6.

1962
Sverige-Belgien 5-0 (Bryssel)
Jan-Erik Lundqvist – Jacques Brichant 2-6, 6-3, 6-4, 6-3; Ulf Schmidt – Eric Drossart 6-2, 6-4, 6-1; Lundqvist/Schmidt – Brichant/Drossart 6-0, 6-3, 6-1; Schmidt – Brichant 6-2, 4-6, 6-4, 6-3; Lundqvist – Drossart 6-1, 6-2, 6-2.

Sverige-Tjeckoslovakien 5-0 (Stockholm)
Ulf Schmidt – Pavel Korda 6-2, 6-4, 6-2; Jan-Erik Lundqvist – Jiri Javorsky 6-0, 10-8, 6-2; Lundqvist/Schmidt – Javorsky/Petr Strobl 8-6, 6-3, 6-0; Lundqvist – Korda 6-2, 6-0, 6-4; Schmidt – Javorsky 6-4, 3-6, 6-3, 6-2.

Sverige-Sydafrika 4-1 (Båstad)
Ulf Schmidt – Clifford Drysdale 3-6, 2-6, 6-2, 3-6; Jan-Erik Lundqvist – Gordon Forbes 6-2, 6-4, 6-1; Lundqvist/Schmidt – Drysdale/A Segal 6-4, 6-2, 9-7; Lundqvist – Drysdale 6-4, 6-4, 6-2; Schmidt -Segal 11-9, 6-4, 6-4.

Sverige-Italien 4-1 (Europafinal, Båstad)
Ulf Schmidt – Fausto Gardini 3-6, 6-3, 5-7, 3-6; Jan-Erik Lundqvist – Nicola Pietrangeli 6-2, 6-4, 6-1; Lundqvist/Schmidt – Pietrangeli/Orlando Sirola 6-1, 3-6, 6-8, 6-4, 9-7; Lundqvist – Gardini 6-0, 6-2, 6-1; Schmidt – Pietrangeli 6-1, 8-6, 6-3.

Sverige-Mexiko 2-3 (interzonfinal, Mexico City)
Jan-Erik Lundqvist – Antonio Palafox 8-6, 1-6, 8-6, 6-4; Ulf Schmidt – Rafael Osuna 3-6, 14-16, 6-1, 2-6; Lundqvist/Schmidt – Osuna/Palafox 8-6, 5-7, 10-12, 1-6; Schmidt – Palafox 11-9, 3-6, 6-3, 1-6, 6-1; Lundqvist – Osuna 6-3, 4-6, 3-6, 6-1, 3-6.

1963
Sverige-Rhodesia 3-2 (Stockholm)
Jan-Erik Lundqvist – Adrian Bey 6-3, 5-7, 6-0, 5-7, 5-7; Ulf Schmidt – Frank Salomon 6-3, 6-1, 6-2; Lundqvist/Schmidt – Bey/Salomon 6-3, 9-7, 6-1; Schmidt – Bey 6-4, 6-0, 6-4; Lundqvist – Salomon 6-1, 1-6, 2-6, 2-6.

Sverige-Jugoslavien 4-1 (Stockholm)
Ulf Schmidt – Nicola Pilic 3-6, 6-1, 6-2, 6-1; Jan-Erik Lundqvist – Boro Jovanovic 6-0, 5-7, 6-2, 6-4; Lundqvist/Schmidt – Jovanovic/Pilic 6-2, 3-6, 6-4, 6-1; Lundqvist – Pilic 6-3, 4-6, 13-11, 6-3; Schmidt – Jovanovic 6-2, 3-6, 5-7, 5-7.

Sverige-Sydafrika 5-0 (Båstad)
Jan-Erik Lundqvist – Clifford Drysdale 3-6, 3-6, 6-0, 6-3, 6-0; Ulf Schmidt – Gordon Forbes 6-4, 6-4, 3-6, 6-4; Lundqvist/Schmidt – Forbes/A Segal 8-6, 5-7, 7-5, 6-3; Lundqvist – Forbes 6-2, 6-3, 6-2; Schmidt – Drysdale 6-2, 3-6, 7-5, 6-0.

Sverige-England 2-3 (Europafinal, Wimbledon, London)
Jan-Erik Lundqvist – Mike Sangster 6-3, 2-6, 6-4, 10-12, 7-9; Ulf Schmidt – Bobby Wilson 6-4, 4-6, 6-4, 4-6, 6-4; Lundqvist/Schmidt – Sangster/Wilson 20-22, 4-6, 3-6; Lundqvist – Wilson 3-6, 2-6, 6-2, 6-2, 6-1; Schmidt – Sangster 5-7, 2-6, 11-9, 6-3, 3-6.

1964
Sverige-Grekland 4-1 (Athen)
Ulf Schmidt – Nicky Kalogeropoulos 8-6, 6-2, 6-3; Jan-Erik Lundqvist – Nikolaos Kalyvas 6-2, 7-5, 6-0; Lundqvist/Schmidt – Kalogeropoulos/Kalyvas 6-3, 6-3, 6-2; Bo Holmström – Kalogeropoulos 2-6, 4-6, 2-6; Schmidt – Kalyvas 6-4, 1-6, 3-6, 6-3, 6-0.

Sverige-Tjeckoslovakien 5-0 (Prag)
Jan-Erik Lundqvist – Stefan Koudelka 7-5, 6-4, 6-0; Ulf Schmidt – Milan Holecek 6-2, 6-4, 6-4; Lundqvist/Schmidt – Holecek/Koudelka 6-3, 13-11, 6-3; Lundqvist – Holecek 6-3, 6-3, 6-4; Schmidt – Koudelka 3-6, 6-3, 6-2, 6-2.

Sverige-Italien 3-1 (Turin)
Jan-Erik Lundqvist – Sergio Tacchini 6-3, 6-1, 6-3; Ulf Schmidt – Nicola Pietrangeli 3-6, 4-6, 1-6; Lundqvist/Schmidt – Giordano Maioli/Pietrangeli 6-4, 7-5, 10-8; Schmidt – Tacchini 6-4, 6-2, 3-6, 6-3.

Sverige-Västtyskland 3-2 (Båstad)
Ulf Schmidt – Wilhelm Bungert 4-6, 1-6, 1-6; Jan-Erik Lundqvist – Christian Kuhnke 6-4, 6-4, 6-3; Lundqvist/Schmidt – Bungert/Kuhnke 6-2, 3-6, 1-6, 6-2, 2-6; Schmidt – Kuhnke 3-6, 6-4, 6-1, 6-4; Lundqvist – Bungert 3-6, 6-3, 8-6, 7-5.

Sverige-Frankrike 4-1 (Europafinal, Båstad)
Jan-Erik Lundqvist – Pierre Barthes 6-8, 6-1, 6-3, 7-5; Ulf Schmidt – Pierre Darmon 9-7, 8-6, 4-6, 4-6, 1-6; Lundqvist/Schmidt – Francois Jauffret/J N Grinda 6-4, 9-7, 8-6; Lundqvist – Darmon 3-6, 7-5, 6-4, 6-1; Schmidt – Barthes 6-2, 6-4, 6-8, 6-2.

Sverige-Filippinerna 5-0 (interzonfinal, Båstad)
Ulf Schmidt – Felicisimo Ampon 6-0, 6-1, 6-2; Jan-Erik Lundqvist – Juan-Maria José 6-1, 3-6, 6-1, 6-0; Lundqvist/Schmidt – Raymundo Deyro/José 6-3, 5-7, 6-3, 6-3; Lundqvist – Ampon 6-1, 6-1, 6-4; Schmidt – José 6-2, 6-1, 6-2.

Sverige-Australien 0-5 (interzonfinal, Båstad)
Jan-Erik Lundqvist – Roy Emerson 6-2, 6-4, 3-6, 2-6, 5-7; Ulf Schmidt – Fred Stolle 4-6, 3-6, 8-10; Lundqvist/Schmidt – Emerson/Stolle 2-6, 1-6, 0-6; Schmidt – Emerson 6-3, 4-6, 3-6, 2-6; Lundqvist – Stolle 7-5, 4-6, 0-6, 3-6.

1965
Sverige-Polen 4-1 (Stockholm)
Jan-Erik Lundqvist – Tadeusz Nowicki 6-1, 6-1, 6-0; Lars Ölander – Wieslaw Gasiorek 3-6, 7-9, 3-6; Lennart Bergelin/Lundqvist – Nowicki/Mieczyslaw Rybarczyk 7-5, 4-6, 2-6, 6-1, 6-3; Ölander – Nowicki 6-4, 0-6, 6-2, 9-7; Lundqvist – Gasiorek 6-3, 6-1, 3-6, 8-6.

Sverige-Tjeckoslovakien 2-3 (Stockholm)
Jan-Erik Lundqvist – Milan Holecek 6-4, 10-8, 6-2; Lars Ölander – Jiri Javorsky 4-6, 4-6, 3-6; Lundqvist/Ölander – Javorsky/S Koudelka 6-4, 3-6, 4-6, 5-7; Lundqvist – Javorsky 6-4, 6-2, 6-3; Ölander – Holecek 0-6, 1-6, 4-6.

1966
Sverige-Polen 2-3 (Stettin)
Christer Holm – Piotr Jamroz 10-12, 4-6, 4-6; Bo Holmström – Wieslaw Gasiorek 8-10, 4-6, 0-6; Holmström/Lars Ölander – Gasiorek/Tadeus Nowicki 9-7, 4-6, 2-6, 7-9; Holmström – Jamroz 6-1, 6-0, 6-1; Holm – Gasiorek 6-3, 6-3, 6-0.

1967
Sverige-Ungern 1-4 (Budapest)
Ove Bengtson – Istvan Gulyas 2-6, 6-3, 5-7, 1-6; Jan-Erik Lundqvist – Andras Szikszai 6-4, 6-2, 4-6, 6-2; Bengtson/Lundqvist – Gulyas/Szikszai 3-6, 6-4, 3-6, 3-6; Lundqvist – Gulyas 6-8, 5-7, 1-6; Bengtson – Szikszai 2-6, 4-6, 1-6.

1968
Sverige-Rhodesia 4-1 (Bandol, Frankrike)
Ove Bengtson – Adrian Bey 6-3, 6-2, 6-4; Hans Nerell – Frank Salomon 6-2, 4-6, 5-7, 6-1, 5-7; Bengtson/Nerell – Bey/Salomon 6-2, 6-3, 6-0; Bengtson – Salomon 6-1, 6-3, 6-4; Nerell – Douglas Irvine 2-6, 5-7, 6-3, 6-3, 6-3.

Sverige-Spanien 1-4 (Barcelona)
Ove Bengtson – José-Maria Gisbert 2-6, 2-6, 3-6; Hans Nerell – Manuel Santana 3-6, 2-6, 4-6; Bengtson/Nerell – José-Luis Arilla/Santana 6-4, 7-5, 4-6, 7-5; Nerell – Gisbert 8-10, 0-6, 9-7, 6-3, 5-7; Bengtson – Santana 3-6, 2-6, 4-6.

1969
Sverige-Finland 4-1 (Helsingfors)
Ove Bengtson – Georg Berner 5-7, 6-3, 6-2, 6-4; Hans Nerell – Heikki Hedman 6-2, 6-0, 6-4; Bengtson/Martin Carlstein – Berner/Hedman 6-0, 6-2, 6-3; Nerell – Berner 6-3, 4-6, 1-6, 3-6; Bengtson – Hedman 6-4, 6-0, 6-3.

Sverige-Västtyskland 1-4 (Båstad)
Ove Bengtson – Christian Kuhnke 3-6, 5-7, 3-6; Jan-Erik Lundqvist – Wilhelm Bungert 3-6, 4-6, 4-6; Bengtson/Hans Nerell – Ivo Buding/Kuhnke 6-3, 6-3, 6-3; Bengtson – Bungert 11-9, 3-6, 3-6, 4-6; Lundqvist – Kuhnke 6-3, 6-3, 4-6, 7-9, 3-6.

1970
Sverige-Spanien 0-5 (Stockholm)
Ove Bengtson – Manuel Orantes 5-7, 4-6, 4-6; Jan-Erik Lundqvist – Manuel Santana 2-6, 4-6, 6-4, 0-6; Bengtson/Hans Nerell – José-Maria Gisbert/Orantes 8-10, 3-6, 6-8; Bengtson – Santana 9-11, 6-4, 4-6, 2-6; Lundqvist – Gisbert 6-4, 2-6, 0-6, 0-6.

1971
Sverige-Frankrike 0-5 (Båstad)
Ove Bengtson – Patrick Proisy 3-6, 2-6, 3-6; Håkan Zahr – Pierre Barthes 1-6, 4-6, 1-6; Bengtson/Hans Nerell – Barthes/Francois Jauffret 6-3, 13-15, 6-8, 5-7; Zahr – Proisy 2-6, 3-6, 1-6; Bengtson – Barthes 4-6, 3-6, 6-4, 6-3, 3-6.

1972
Sverige-Nya Zeeland 4-1 (Båstad)
Björn Borg – Onny Parun 4-6, 3-6, 6-3, 6-4, 6-4; Ove Bengtson – Jeff Simpson 9-7, 6-1, 3-6, 6-3; Bengtson/Borg – Parun/Simpson 6-8, 3-6, 7-9; Bengtson – Parun 6-4, 16-14, 13-11; Borg – Simpson 9-7, 6-4, 5-7, 6-1.

Sverige-Tjeckoslovakien 1-3 (Prag)
Björn Borg – Jan Kodes 2-6, 3-6, 5-7; Ove Bengtson – Frantisek Pala 6-8, 6-2, 6-0, 6-3; Bengtson/Borg – Kodes/Jan Kukal 6-8, 4-6, 3-6; Borg – Pala 4-6, 4-6, 4-6; Bengtson – Kodes 6-4, 1-2 avbruten.

1973
Sverige-Marocko 4-1 (Casablanca)
Björn Borg – Omar Laimina 6-3, 6-2, 6-1; Kjell Johansson – Ahmed Ben Aamar 6-0, 6-4, 6-4; Ove Bengtson/Borg – Ben Aamar/Laimina 7-5, 6-2, 6-1; Borg – Ben Aamar 6-1, 6-0, 6-1; Johansson – Laimina 4-6, 0-6, 1-6.

Sverige-Spanien 2-3 (Båstad)
Björn Borg – Manuel Orantes 1-6, 2-6, 1-6; Ove Bengtson – Andres Gimeno 4-6, 4-6, 6-3, 8-6, 1-6; Bengtson/Rolf Norberg – Antonio Munoz/Orantes 6-3, 6-3, 6-8, 6-3; Bengtson – Orantes 6-8, 4-6, 1-6; Borg – Munoz 5-7, 6-3, 6-3, 3-6, 7-5.

1974
Sverige-Polen 4-1 (Båstad)
Björn Borg – Tadeusz Nowicki 2-6, 6-2, 0-6, 6-1, 6-1; Leif Johansson – Woytek Fibak 6-4, 2-6, 6-3, 7-5; Ove Bengtson/Borg – Fibak/Nowicki 6-4, 6-8, 6-2, 6-4; Borg – Fibak 6-0, 6-4, 6-3; Johansson – Nowicki 0-6, 3-6, 11-13.

Sverige-Holland 4-1 (Båstad)
Björn Borg – Rolf Thung 4-6, 6-4, 6-1, 6-1; Leif Johansson – Jan Hordijk 5-7, 4-6, 6-0, 6-1, 6-2; Ove Bengtson/Borg – Fred Hemmes/Thung 6-2, 7-9, 6-1, 6-1; Johansson – Thung 6-4, 6-4, 1-6, 3-6, 3-6; Borg – Hemmes 6-3, 6-3, 6-1.

Sverige-Italien 2-3 (Båstad)
Björn Borg – Paolo Bertolucci 7-5, 6-1, 6-0; Leif Johansson – Adriano Panatta 6-8, 1-6, 6-4, 1-6; Ove Bengtson/Borg – Bertolucci/Panatta 1-6, 7-5, 5-7, 4-6; Johansson – Bertolucci 6-3, 3-6, 7-5, 5-7, 6-8; Borg – Panatta 6-4, 4-6, 9-7, 6-3.

1975
Sverige-Polen 4-1 (Warszawa)
Birger Andersson – Woytek Fibak 1-6, 6-8, 2-6; Björn Borg – Hendryk Drzymalski 6-0, 6-0, 6-2; Ove Bengtson/Borg – Fibak/Jan Niedzwiedzki 6-4, 6-2, 6-4; Borg – Fibak 6-4, 6-1, 8-6; Andersson – Drzymalski 6-3, 6-0, 6-2.

Sverige-Västtyskland 3-2 (Västberlin)
Birger Andersson – Hans Pohmann 6-1, 0-6, 3-6, 0-6; Björn Borg – Karl Meiler 6-1, 14-12, 8-6; Ove Bengtson/Rolf Norberg – J Fassbender/Pohmann 2-6, 3-6, 1-6; Borg – Pohmann 3-6, 6-0, 6-0, 6-3; Andersson – Meiler 7-5, 6-1, 6-2.

Sverige-Sovjetunionen 3-2 (Yurmala)
Birger Andersson – Anatoly Volkov 6-1, 6-4, 6-4; Björn Borg – Alex Metreveli 7-5, 6-3, 6-3; Ove Bengtson/Borg – Teimuraz Kakulia/Metreveli 1-6, 4-6, 6-8; Andersson – Metreveli 3-6, 7-5, 2-6, 3-6; Borg – Volkov 8-6, 6-1, 6-0.

Sverige-Spanien 3-2 (zonfinal, Barcelona)
Birger Andersson – Manuel Orantes 1-6, 3-6, 4-6; Björn Borg – José Higueras 6-3, 6-1, 6-1; Ove Bengtson/Borg – Orantes/José-Maria Gisbert 4-6, 3-6, 1-6; Borg – Orantes 6-4, 6-2, 6-2; Andersson – Higueras 3-6, 6-4, 6-3, 6-0.

Sverige-Chile 4-1 (interzonfinal, Båstad)
Björn Borg – Patricio Cornejo 3-6, 6-4, 7-5, 6-3; Birger Andersson – Jaime Fillol 3-6, 2-6, 3-6; Ove Bengtson/Borg – Cornejo/Fillol 7-5, 6-2, 3-6, 6-3; Andersson – Cornejo 6-3, 14-12, 6-1; Borg – Fillol 6-1, 6-2, 6-1.

Sverige-Tjeckoslovakien 3-2 (världsfinal, Stockholm)
Björn Borg – Jiri Hrebec 6-1, 6-3, 6-0; Ove Bengtson – Jan Kodes 6-4, 2-6, 5-7, 4-6; Bengtson/Borg – Kodes/Vladimir Zednik 6-4, 6-4, 6-4; Borg – Kodes 6-4, 6-2, 6-2; Bengtson – Hrebec 6-2, 3-6, 1-6, 4-6.

1976
Sverige-Italien 4-0 (Rom)
Rolf Norberg – Adriano Panatta 2-6, 2-6, 5-7; Kjell Johansson – Corrado Barazzutti 2-6, 4-6, 6-3, 6-3, 2-6; Ove Bengtson/Norberg – Paolo Bertolucci/Panatta 5-7, 2-6, 5-7; Johansson – Antonio Zugarelli 5-7, 7-5, 6-8, 6-4, 6-8; Norberg-Barazzutti 4-6, 6-2 avbruten.

1977
Sverige-Monaco 5-0 (Uppsala)
Rolf Norberg – Bernard Balleret 9-7, 3-6, 6-4, 6-3; Kjell Johansson – Louis Borfiga 6-1, 6-1, 6-1; Jan Norbäck/Douglas Palm – Balleret/Borfiga 7-5, 6-2, 6-2; Norberg – Borfiga 6-3, 6-2, 6-2; Johansson – Balleret 6-1, 6-1, 6-2.

Sverige-Österrike 5-0 (Stockholm)
Rolf Norberg – Cliff Letcher 4-6, 4-6, 6-3, 6-2, 6-2; Kjell Johansson – Hans Kary 4-6, 7-5, 6-4, 6-3; Ove Bengtson/Norberg – Kary/Letcher 6-4, 6-4, 6-3; Norberg – Peter Feigl 9-7, 6-4, 6-4; Johansson – Letcher 6-1, 6-3, 6-3.

Sverige-Italien 1-4 (Båstad)
Birger Andersson – Adriano Panatta 5-7, 4-6, 4-6; Rolf Norberg – Corrado Barazzutti 3-6, 1-6, 2-6; Norberg/Jan Norbäck-Paolo Bertolucci/Panatta 3-6, 3-6, 6-3, 4-6; Norbäck – Antonio Zugarelli 6-1, 3-6, 6-2, 6-2; Andersson – Barazzutti 6-4, 2-6, 1-6, 3-6.

1978
Sverige-Irland 5-0 (Dublin)
Björn Borg – Michael Hickey 6-1, 6-1, 6-0; Kjell Johansson – Sean Sorensen 3-6, 3-6, 9-7, 6-3, 6-2; Ove Bengtson/Tenny Svensson – Hickey/Sorensen 4-6, 6-2, 6-4, 6-1; Borg – Sorensen 6-0, 6-2, 6-0; Johansson – Kevin Menton 6-0, 6-0, 6-0.

Sverige-Jugoslavien 3-2 (Belgrad)
Kjell Johansson – Zeljko Franulovic 6-3, 9-11, 5-7, 5-7; Björn Borg – Z Ilin 6-0, 6-0, 6-2; Ove Bengtson/Borg – Franulovic/Ilin 4-6, 6-2, 6-0, 6-0; Tenny Svensson – Ilin 6-4, 4-6, 6-3, 0-6, 3-6; Borg – Franulovic 6-2, 6-2, 9-7.

Sverige-Spanien 3-2 (Båstad)
Kjell Johansson – José Higueras 6-2, 6-2, 5-7, 6-2; Björn Borg – Manuel Orantes 6-2, 5-7, 6-3, 6-3; Ove Bengtson/Borg – Higueras/Orantes 6-3, 2-6, 2-6, 4-6; Johansson-Orantes 4-6, 4-6, 5-7; Borg-Higueras 6-1, 6-4, 6-2.

Sverige-Ungern 3-1 (zonfinal, Båstad)
Kjell Johansson – Balazs Taroczy 7-5, 6-2, 6-4; Björn Borg – Peter Szöke 6-2, 6-0, 6-0; Ove Bengtson/Tenny Svensson – Szöke/Taroczy 2-6, 1-6, 10-12; Johansson – Szöke 3-6, 7-5, 6-1, 3-6, 6-1; Svensson – Taroczy 2-6, 6-4, 5-5 avbruten.

Sverige-USA 2-3 (interzonfinal, Göteborg)
Björn Borg – Arthur Ashe 6-4, 7-5, 6-3; Kjell Johansson – Vitas Gerulaitis 2-6, 1-6, 4-6; Ove Bengtson/Borg – Bob Lutz/S R Smith 6-2, 3-6, 6-3, 5-7, 3-6; Johansson – Ashe 2-6, 0-6, 5-7; Borg – Gerulaitis 6-3, 6-1

1979
Sverige-Rumänien 3-2 (Bukarest)
Stefan Simonsson – Ilie Nastase 9-7, 7-5, 5-7, 3-6, 3-6; Björn Borg – D Haradau 6-3, 6-0, 6-1; Ove Bengtson/Borg – I Marcu/Nastase 7-5, 6-4, 6-3; Borg – Nastase 6-3, 6-0, 6-0; Simonsson – Haradau 3-6, 4-6, 3-6.

Sverige-Tjeckoslovakien 2-3 (zonfinal, Prag)
Kjell Johansson – Tomas Smid 4-6, 3-6, 2-6; Björn Borg – Ivan Lendl 6-4, 7-5, 6-2; Ove Bengtson/Borg – Jan Kodes/Smid 6-2, 3-6, 4-6, 0-6; Johansson – Lendl 10-8, 4-6, 4-6, 6-4, 1-6; Per Hjertquist – Smid 5-3 avbruten.

1980
Sverige-Västtyskland 4-1 (Båstad)
Björn Borg – Rolf Gehring 6-1, 6-1, 6-2; Kjell Johansson – Klaus Eberhard 6-4, 0-6, 6-2, 6-3; Per Hjertquist/Stefan Simonsson – Gehring/Reinhart Probst 5-7, 3-6, 2-6; Borg – Eberhard 6-2, 5-7, 6-0, 6-0; Simonsson – Gehring 3-6, 6-1, 6-0.

Sverige-Italien 1-4 (zonfinal, Rom)
Kjell Johansson – Corrado Barazzutti 3-6, 3-6, 2-6; Stefan Simonsson – Adriano Panatta 8-6, 1-6, 6-2, 4-6, 6-4; Hans Simonsson/Stefan Simonsson – Paolo Bertolucci/Panatta 2-6, 3-6, 5-7; Johansson – Panatta 6-3, 6-3, 4-6, 1-6, 4-6; Stefan Simonsson – Barazzutti 6-8, 1-6.

1981
Sverige-Japan 5-0 (Yokohama)
Kjell Johansson – Tsuyoshi Fukui 7-5, 6-2, 6-4; Per Hjertquist – Jun Kamiwazumi 6-3, 7-5, 8-6; Anders Järryd/Hans Simonsson – Kenichi Hirai/Kamiwazumi 6-0, 8-6, 6-2; Hjertquist – Fukui 6-4, 6-2, 6-0; Johansson – Shigeyuki Nishio 6-3, 3-6, 6-2, 6-1.

Sverige-Australien 1-3 (kvartsfinal, Båstad)
Per Hjertquist – Paul McNamee 3-6, 6-8, 1-6; Mats Wilander – Peter McNamara 4-6, 2-6, 1-6; Anders Järryd/Hans Simonsson – McNamara/McNamee 7-9, 3-6, 8-6, 6-2, 6-2; Wilander – McNamee 6-2, 4-6, 0-6, 4-6; Hjertquist – McNamara 6-6 avbruten.

1982
Sverige-Sovjetunionen 4-1 (Stockholm)
Mats Wilander – Vadim Borisov 9-7, 6-1, 6-4; Anders Järryd – Aleksandr Zverev 6-1, 3-6, 0-6, 6-3, 6-2; Järryd/Hans Simonsson – Borisov/K Pugaev 8-10, 3-6, 6-2, 8-6, 6-0; Joakim Nyström – Pugaev 4-6, 6-3, 4-6; Wilander – Zverev 4-6, 10-8, 6-2.

Sverige-USA 2-3 (kvartsfinal, S:t Louis)
Anders Järryd – John McEnroe 8-10, 3-6, 3-6; Mats Wilander – Eliot Teltscher 6-4, 7-5, 3-6, 3-6, 6-0; Järryd/Hans Simonsson – Peter Fleming/McEnroe 4-6, 3-6, 0-6; Järryd – Brian Gottfried 6-2, 6-2, 6-4; Wilander – McEnroe 7-9, 2-6, 17-15, 6-3, 6-8

1983
Sverige-Indonesien 5-0 (Bjärred)
Anders Järryd – Tintus Arianto-Wibowo 6-4, 6-2, 7-5; Mats Wilander – Yustedio Tarik 6-2, 6-2, 6-1; Järryd/Hans Simonsson – Hadiman Hadiman/Tarik 6-2, 6-3, 6-3; Wilander – Arianto-Wibowo 6-3, 6-3; Järryd – Tarik 6-3, 6-1.

Sverige-Nya Zeeland 3-2 (kvartsfinal, Eastbourne, England)
Henrik Sundström – Russell Simpson 7-9, 8-10, 4-6; Mats Wilander – Chris Lewis 6-4, 7-5, 6-8, 10-8; Anders Järryd/Hans Simonsson – Lewis/Simpson 6-2, 6-4, 4-6, 6-4; Sundström-Lewis 9-7, 4-6, 6-4, 3-6, 3-6; Wilander – Simpson 6-3, 6-3, 6-2.

Sverige-Argentina 4-1 (semifinal, Stockholm)
Mats Wilander – Guillermo Vilas 6-4, 6-3, 6-4; Anders Järryd – José Luis Clerc 7-5, 6-2, 6-2; Järryd/Hans Simonsson – Clerc/Vilas 6-3, 6-3, 6-4; Järryd – Vilas 4-6, 0-6; Wilander – Clerc 6-1, 6-2.

Sverige-Australien 2-3 (final, Melbourne)
Mats Wilander – Pat Cash 6-3, 4-6, 9-7, 6-3; Joakim Nyström – John Fitzgerald 4-6, 2-6, 6-4, 4-6; Anders Järryd/Hans Simonsson – Mark Edmondson/Paul McNamee 4-6, 4-6, 2-6; Nyström – Cash 4-6, 1-6, 1-6; Wilander – Fitzgerald 8-6, 6-1, 6-0.

1984
Sverige-Ecuador 4-1 (Norrköping)
Anders Järryd – Andres Gomez 1-6, 6-2, 6-8, 6-3, 3-6; Mats Wilander – R Ycaza 6-3, 6-2, 6-1; Järryd/Wilander – Gomez/Ycaza 3-6, 6-3, 6-4, 6-4; Joakim Nyström – Ycaza 6-2, 6-0, 6-3; Wilander – Gomez 7-5, 6-4.

Sverige-Paraguay 4-1 (kvartsfinal, Båstad)
Henrik Sundström – Victor Pecci 6-3, 6-4, 2-6, 6-4; Anders Järryd – F Gonzalez 6-3, 6-2, 6-4; Stefan Edberg/Järryd – Gonzalez/Pecci 2-6, 6-8, 6-4, 1-6; Sundström – Gonzalez 6-3, 6-1, 6-2; Järryd – O. Napout 6-3, 6-0.

Sverige-Tjeckoslovakien 5-0 (semifinal, Båstad)
Mats Wilander – Tomas Smid 7-5, 7-5, 6-2; Henrik Sundström – Ivan Lendl 4-6, 3-6, 6-3, 6-1, 6-1; Stefan Edberg/Anders Järryd – P Slozil/Smid 2-6, 5-7, 6-1, 10-8, 6-2; Wilander-Lendl 6-3, 4-6, 6-2; Sundström-Smid 6-4, 6-4.

Sverige-USA 4-1 (final, Göteborg)
Mats Wilander – Jimmy Connors 6-1, 6-3, 6-3; Henrik Sundström – John McEnroe 13-11, 6-4, 6-3; Stefan Edberg/Anders Järryd – Peter Fleming/McEnroe 7-5, 5-7, 6-2, 7-5; Wilander – McEnroe 3-6, 7-5, 3-6; Sundström-Jimmy Arias 3-6, 8-6, 6-3.

1985
Sverige-Chile 4-1 (Santiago)
Stefan Edberg – Hans Gildemeister 3-6, 6-2, 4-6, 5-7; Henrik Sundström – P Rebolledo 7-9, 6-2, 6-0, 9-7; Edberg/Jan Gunnarsson – R Acuna/Gildemeister 6-1, 1-6, 6-3, 6-3; Sundström – Gildemeister 6-1, 3-6, 2-6, 7-5, 6-2; Edberg – Rebolledo 6-4, 4-6, 6-3.

Sverige-Indien 4-1 (kvartsfinal, Bangalore)
Anders Järryd – Vijay Amritraj 3-6, 7-5, 2-6, 6-3, 6-4; Mats Wilander – Ramesh Krishnan 6-3, 6-3, 6-2; Stefan Edberg/Järryd – Anand Amritraj/Amritraj 21-19, 2-6, 6-3, 6-4; Wilander – V Amritraj 6-8, 7-9; Järryd – Krishnan 6-3, 4-6, 6-1.

Sverige-Australien 5-0 (semifinal, Malmö)
Anders Järryd – Peter McNamara 6-4, 6-4, 13-11; Mats Wilander – Wally Masur 6-1, 6-1, 6-0; Stefan Edberg/Järryd – Mark Edmondson/J. Fitzgerald 6-4, 6-3, 6-4; Wilander – McNamara 6-4, 6-3; Järryd – Masur 6-1, 6-2.

Sverige-Västtyskland 3-2 (final, München)
Mats Wilander – Michael Westphal 6-3, 6-4, 10-8; Stefan Edberg – Boris Becker 3-6, 6-3, 5-7, 6-8; Joakim Nyström/Wilander – Becker/AndreasMaurer 6-4, 6-2, 6-1; Wilander – Becker 3-6, 6-2, 3-6, 3-6; Edberg – Westphal 3-6, 7-5, 6-4, 6-3.

1986
Sverige-Danmark 5-0 (Bröndby, Köpenhamn)
Joakim Nyström – Michael Tauson 6-2, 6-2, 6-1; Mats Wilander – Morten Christensen 8-6, 6-2, 10-8; Anders Järryd/Wilander – Peter Bastiansen/Mochael Mortensen 6-3, 6-3, 6-4; Nyström – Christensen 7-5, 6-1; Wilander – Tauson 6-2, 6-3.

Sverige-Italien 5-0 (kvartsfinal, Båstad)
Mats Wilander – Paolo Cane 6-8, 6-2, 6-3, 6-4; Joakim Nyström – Claudio Panatta 6-2, 6-3, 6-1; Nyström/Wilander – Cane/Panatta 6-4, 7-5, 6-2; Stefan Edberg – Cane 6-3, 2-6, 6-0; Wilander – Panatta 6-4, 6-3.

Sverige-Tjeckoslovakien 4-1 (semifinal, Prag)
Kent Carlsson – Miloslav Mecir 6-0, 6-2, 6-4; Stefan Edberg – Milan Srejber 3-6, 6-4, 6-3, 4-6, 7-5; Edberg/Anders Järryd – Mecir/Tomas Smid 5-7, 2-6, 4-6; Mikael Pernfors – Srejber 5-7, 6-0, 6-0, 7-5; Edberg – Mecir 6-4, 9-7.

Sverige-Australien 2-3 (final, Melbourne)
Stefan Edberg – Pat Cash 11-13, 11-13, 4-6; Mikael Pernfors – Paul McNamee 6-3, 6-1, 6-3; Edberg/Anders Järryd – Cash/John Fitzgerald 3-6, 4-6, 6-4, 1-6; Pernfors – Cash 6-2, 6-4, 3-6, 4-6, 3-6; Edberg – McNamee 10-8, 6-4.

1987
Sverige-Italien 3-2 (Prato)
Mikael Pernfors – Paolo Cane 6-1, 3-6, 3-6, 4-6; Mats Wilander – Simone Colombo 6-2, 6-3, 6-0; Anders Järryd/Wilander – Cane/Colombo 6-1, 6-2, 6-2; Järryd – Colombo 6-3, 6-4, 4-6, 7-5; Wilander – Cane 3-6, 6-2, 5-7.

Sverige-Frankrike 4-1 (kvartsfinal, Frejus)
Kent Carlsson – Thierry Tulasne 6-1, 3-6, 6-1, 6-2; Mats Wilander – Henri Leconte 6-3, 6-4, 6-2; Stefan Edberg/Anders Järryd – Guy Forget/Leconte 4-6, 2-6, 6-3, 13-15; Carlsson – Leconte 7-5, 6-2, 7-5; Wilander – Tulasne 6-4, 6-3.

Sverige-Spanien 3-2 (semifinal, Barcelona)
Mats Wilander – Emilio Sanchez 8-6, 3-6, 6-0, 6-2; Stefan Edberg – Javier Sanchez 6-4, 6-2, 6-4; Anders Järryd/Wilander – Sergio Casal/E Sanchez 0-6, 3-6, 6-2, 4-6; Edberg – E Sanchez 6-4, 8-6, 6-4; Jan Gunnarsson – J Sanchez 3-6, 6-3, 3-6.

Sverige-Indien 5-0 (final, Göteborg)
Mats Wilander – Ramesh Krishnan 6-4, 6-1, 6-3; Anders Järryd – Vijay Amritraj 6-3, 6-3, 6-1; Joakim Nyström/Wilander – Anand Amritraj/V Amritraj 6-2, 3-6, 6-1, 6-2; Järryd – Krishnan 6-4, 6-3; Wilander – V Amritraj 6-2, 6-0.

1988
Sverige-Nya Zeeland 5-0 (Gävle)
Anders Järryd – Bruce Derlin 14-12, 6-2, 6-4; Stefan Edberg – Kelly Evernden 12-10, 6-2, 9-7; Edberg/Järryd – Evernden/D. Lewis 6-3, 7-5, 6-4; Järryd – Evernden 8-6, 4-6, 11-9; Edberg – Derlin 6-1, 6-2.

Sverige-Tjeckoslovakien 3-2 (kvartsfinal, Norrköping)
Stefan Edberg – Tomas Smid 6-3, 6-4, 6-3; Mats Wilander – Miloslav Mecir 11-13, 3-6, 4-6; Edberg/Wilander – Mecir/Smid 8-6, 6-4, 8-6; Wilander – Milan Srejber 6-3, 2-6, 4-6, 3-6; Edberg – Mecir 4-6, 6-1, 4-6, 6-4, 9-7.

Sverige-Frankrike 4-1 (semifinal, Båstad)
Mats Wilander – Yannick Noah 2-6, 13-11, 6-3, 3-6, 6-0; Stefan Edberg – Henri Leconte 6-4, 6-4, 8-10, 3-6, 6-4; Anders Järryd/Wilander – Guy Forget/Noah 6-4, 7-9, 2-6, 2-6; Wilander – Leconte 6-1, 6-1, 7-5; Kent Carlsson – Thierry Tulasne 4-6, 6-3, 6-3.

Sverige-Västtyskland 1-4 (final, Göteborg)
Mats Wilander – Carl-Uwe Steeb 10-8, 6-1, 2-6, 4-6, 6-8; Stefan Edberg – Boris Becker 3-6, 1-6, 4-6; Edberg/Anders Järryd – Becker/Eric Jelen 6-3, 6-2, 5-7, 3-6, 2-6; Edberg – Steeb 6-4, 8-6; Kent Carlsson – Patrick Kuhnen wo.

1989
Sverige-Italien 4-1 (Malmö)

Jonas Svensson – Massimiliano Narducci 4-6, 6-3, 6-4, 4-6, 6-3; Mikael Pernfors – Omar Camporese 5-7, 3-6, 2-6; Jan Gunnarsson/Anders Järryd – Camporese/Diego Nargiso 7-6 (6), 7-5, 6-4; Pernfors – Narducci 6-3, 6-4, 4-6, 6-7 (2), 6-3; Svensson – Camporese 6-3, 3-6, 6-3.

Sverige-Österrike 3-2 (kvartsfinal, Wien)
Stefan Edberg – Alex Antonitsch 6-3, 6-2, 6-4; Mats Wilander – Horst Skoff 7-6 (5), 6-7 (7), 6-1, 4-6, 7-9; Edberg/Anders Järryd – Antonitsch/Skoff 6-3, 6-1, 6-3; Edberg – Skoff 6-3, 6-2, 6-1; Wilander – Antonitsch 3-6, 5-7.

Sverige-Jugoslavien 4-1 (semifinal, Båstad)
Jonas Svensson – Goran Ivanisevic 6-4, 7-6 (7), 3-6, 6-4; Mats Wilander – Goran Prpic 7-6 (7), 6-1, 6-0; Stefan Edberg/Anders Järryd – Ivanisevic/Prpic 6-4, 4-6, 4-6, 3-6; Svensson – Prpic 6-7 (3), 6-4, 7-6 (7), 3-6, 6-3; Wilander – Ivanisevic 6-3, 6-3.

Sverige-Västtyskland 2-3 (final, Stuttgart)
Mats Wilander – Carl-Uwe Steeb 5-7, 7-6 (0), 6-7 (4), 6-2, 6-3; Stefan Edberg – Boris Becker 2-6, 2-6, 4-6; Jan Gunnarsson/Anders Järryd – Becker/Eric Jelen 6-7 (6), 4-6, 6-3, 7-6 (4), 4-6; Wilander – Becker 2-6, 0-6, 2-6; Edberg – Steeb 6-2, 6-4.

1990
Sverige-Italien 2-3 (Cagliari)
Jonas Svensson – Paolo Cane 6-3, 6-2, 3-6, 3-6, 1-6; Mats Wilander – Omar Camporese 6-4, 6-4, 6-7 (1), 6-4; Jan Gunnarsson/Anders Järryd – Cane/Diego Nargiso 5-7, 1-6, 5-7; Svensson – Camporese 6-7 (2), 6-1, 6-3, 6-1; Wilander – Cane 4-6, 6-3, 6-4, 5-7, 5-7.

Sverige-Finland 5-0 (kval, Västerås)
Stefan Edberg – Aki Rahunen 6-1, 6-1, 7-6 (5); Jonas Svensson – Velo Paloheimo 6-1, 6-1, 6-1; Edberg/Peter Lundgren – Paloheimo/Onni Rahnasto 6-2, 6-1, 6-2; Edberg – Paloheimo 3-6, 6-4, 6-0; Svensson – Rahunen 6-4, 6-0.

1991
Sverige-Jugoslavien 1-4 (Zagreb)
Jonas Svensson – Goran Ivanisevic 2-6, 6-4, 3-6, 4-6; Stefan Edberg – Goran Prpic 4-6, 3-6, 2-6; Edberg/Peter Lundgren – Ivanisevic/Prpic 4-6, 4-6, 4-6; Edberg – Ivanisevic 4-6, 2-6; Magnus Gustafsson – Prpic 6-2, 6-3.

Sverige-Filippinerna 5-0 (kval, Manila)
Nicklas Kulti – Felix Barrientos 6-3, 6-1, 6-4; Christian Bergström – Roland So 6-1, 7-5, 6-1; Rikard Bergh/Bergström – Barrientos/Palahang 6-4, 6-2, 6-2; Bergström – Barrientos 6-0, 6-4; Kulti – So 6-2, 7-6 (3).

1992
Sverige – Kanada 3-2 (Vancouver)
Magnus Gustafsson – Grant Connell 6-7 (5), 4-6, 4-6; Stefan Edberg – David Nestor 6-4, 3-6. 6-1, 3-6, 4-6; Edberg/Anders Järryd – Connell/Glenn Michibata 3-6, 6-3, 6-4, 6-4; Edberg – Connell 6-2, 6-2, 7-6 (2); Gustafsson – Nestor 6-4, 2-6, 3-6, 7-5, 6-3.

Sverige – Australien 5-0 (kvartsfinal, Lund)
Magnus Gustafsson – Wally Masur 7-5, 6-4, 6-4; Stefan Edberg – Richard Fromberg 6-3, 6-2, 6-3; Edberg/Anders Järryd – John Fitzgerald/Todd Woodbridge 6-3, 6-3, 3-6, 6-1; Edberg – Masur 6-4, 7-6 (4); Christian Bergström – Fromberg 6-4, 7-5.

Sverige – USA 1-4 (semifinal, Minneapolis)
Nicklas Kulti – Jim Courier 6-4, 6-7 (1), 3-6, 5-7; Stefan Edberg – Andre Agassi 7-5, 3-6, 6-7 (1), 3-6; Edberg/Anders Järryd – John McEnroe/Pete Sampras 1-6, 7-6 (2), 6-4, 3-6, 3-6; Magnus Larsson – Courier 2-6, 7-6 (6), 7-6 (5), Kulti – Agassi 7-6 (4), 2-6, 4-6.

1993
Sverige-Kuba 5-0 (Kalmar)
Stefan Edberg – Juan Antonio Pino 6-2, 6-2, 6-2; Nicklas Kulti – Mario Tabares 6-3, 6-0, 4-6, 6-3; Anders Järryd/Henrik Holm – Pino/Tabares 6-3, 6-2, 6-4; Edberg – Tabares 6-3, 6-2; Kulti – Pino 6-4, 6-4.

Sverige – Holland 4-1 (kvartsfinal, Haag)
Magnus Gustafsson – Paul Haarhuis 5-7, 6-1, 6-2, 6-3; Magnus Larsson – Richard Krajicek 6-3, 6-4, 6-4; Henrik Holm/Anders Järryd – Haarhuis/Mark Koevermans 6-3, 6-1, 6-3; Gustafsson – Krajicek 6-4, 7-5; Larsson – Haarhuis 5-7, 2-6.

Sverige – Tyskland 0-5 (semifinal, Borlänge)
Magnus Gustafsson – Michael Stich 2-6, 3-6, 3-6, 2-6; Stefan Edberg – Marc-Kevin Göllner 3-6, 6-4, 4-6, 6-7 (4); Henrik Holm/Anders Järryd – Patrik Kühnen/ Stich 4-6, 4-6, 6-7 (7); Edberg – Stich 1-6, 1-6; Holm – Göllner 6-7 (3), 4-6.

1994
Sverige – Danmark 5-0 (Lund)
Stefan Edberg – Frederik Fetterlein 6-2, 6-4, 6-2; Magnus Gustafsson – Kenneth Carlsen 6-3, 7-6 (2), 4-6, 4-6, 11-9; Jan Apell/Jonas Björkman – Carlsen/Morten Christensen 6-7 (9), 7-6 (4), 7-6 (4), 2-6, 6-2; Edberg – Carlsen 6-7 (4), 6-1, 6-2; Gustafsson – Fetterlein 7-6 (5), 6-2.

Sverige – Frankrike 3-2 (kvartsfinal, Cannes)
Stefan Edberg – Arnaud Boetsch 6-3, 6-2, 7-6 (4); Henrik Holm – Cedric Pioline 4-6, 3-6, 5-7; Jan Apell/Jonas Björkman – Olivier Delaitre/Jean-Philippe Fleurian 6-1, 6-4, 6-4; Edberg – Pioline 6-4, 6-3, 6-1; Holm- Delaitre 4-6, 3-6.

Sverige – USA 3-2 (semifinal, Göteborg)
Stefan Edberg – Todd Martin 2-6, 6-2, 4-6, 3-6; Magnus Larsson – Pete Sampras 7-6 (3), 4-6, 2-6, 6-7 (3); Jan Apell/Jonas Björkman – Jared Palmer/Jonathan Stark 6-4, 6-4, 3-6, 6-2; Edberg – Sampras 6-3, uppg.; Larsson – Martin 5-7, 6-2, 6-2, 6-4.

Sverige-Ryssland 4-1 (final, Moskva)
Stefan Edberg – Alexander Volkov 6-4, 6-2, 6-7 (2), 0-6, 8-6; Magnus Larsson – Yevgeny Kafelnikov 6-0, 6-2, 3-6, 2-6, 6-3; Jan Apell/Jonas Björkman – Kafelnikov/Andrei Olhovskiy 6-7 (4), 6-2, 6-3, 1-6, 8-6; Edberg – Kafelnikov 6-4, 4-6, 0-6; Larsson – Volkov 7-6 (4), 6-4.

1995
Sverige – Danmark 3-2 (Köpenhamn)
Jonas Björkman – Kenneth Carlsen 6-4, 3-6, 4-6, 4-6; Stefan Edberg – Frederik Fetterlein 6-1, 5-7, 4-6, 3-6; Jan Apell/ Björkman – Carlsen/Morten Christensen 6-7 (6), 6-3, 6-4, 6-2; Edberg – Carlsen 2-6, 6-3, 6-2, 7-6 (3); Björkman – Fetterlein 6-7 (5) 6-4, 6-7 (5), 6-3, 6-4.

Sverige – Österrike 5-0 (kvartsfinal, Växjö)
Magnus Larsson – Thomas Muster 6-1, 7-6 (5), 7-5; Stefan Edberg – Alexander Antonitsch 6-4, 3-6, 6-3, 6-4; Jan Apell/Jonas Björkman – Antonitsch/ Muster 7-5, 6-3, 6-3; Edberg – Muster 6-4, 6-2; Larsson – Gilbert Schaller 7-6 (4), 6-4.

Sverige – USA 1-4 (semifinal, Las Vegas)
Thomas Enqvist – Pete Sampras 3-6, 4-6, 6-3, 3-6; Mats Wilander – Andre Agassi 6-7 (5), 2-6, 2-6; Jonas Björkman/Stefan Edberg – Todd Martin/Jonathan Stark 6-3, 6-4, 6-4; Enqvist – Martin 5-7, 5-7. 6-7 (2); Wilander – Sampras 6-2, 6-7 (4), 3-6.

1996
Sverige – Belgien 4-1 (Katrineholm)
Magnus Larsson – Filip Dewulf 6-3, 7-5, 7-6 (4); Thomas Enqvist – Dick Norman 6-4, 6-3, 6-1; Jonas Björkman/Nicklas Kulti – Dewulf/Norman 6-3, 6-1, 6-4; Enqvist – Johan van Herck 5-7, 2-6; Larsson – Norman 7-6 (3), 6-4.

Sverige – Indien 5-0 (kvartsfinal, Calcutta)
Jonas Björkman – Leander Paes 1-6, 6-4, 5-7, 6-3, 7-5; Thomas Enqvist – Mahesh Bhupathi 6-7 (5), 7-6 (3), 6-1; 6-1; Björkman/Nicklas Kulti – Paes/Bhupathi 6-7 (4), 6-3, 6-4, 6-1; Kulti – Paes 6-3, 6-7, 7-6 (6); Björkman – Bhupathi 6-2, 6-4.

Sverige – Tjeckien 4-1 (semifinal, Prag)
Thomas Enqvist – Petr Korda 6-4, 6-3, 7-6 (6); Stefan Edberg – Daniel Vacek 7-6, 7-5, 4-6, 6-3; Jonas Björkman/Nicklas Kulti – Korda/Vacek 6-4, 3-6, 4-6, 4-6; Enqvist – Vacek 6-3, 6-7, 4-6, 7-5, 6-3; Edberg – Korda 4-6, 6-2, 7-5.

Sverige – Frankrike 2-3 (final, Malmö)
Stefan Edberg – Cedric Pioline 3-6, 4-6, 3-6; Thomas Enqvist – Arnaud Boetsch 6-4, 6-3, 7-6 (2); Jonas Björkman/Nicklas Kulti – Forget/Raoux 3-6, 6-1, 3-6, 3-6; Enqvist – Pioline 3-6, 6-7 (8), 6-4, 6-4, 9-7; Kulti – Boetsch 6-7 (2), 6-2, 6-4; 6-7 (5), 8-10.

1997
Sverige – Schweiz 4-1 (Luleå)
Magnus Larsson – Marc Rosset 6-7 (3), 6-3, 4-6, 6-4, 11-13; Thomas Enqvist – Lorenzo Manta 7-6 (4), 7-6 (9), 6-2; Mikael Tillström/Nicklas Kulti – Rosset/Manta 5-7, 6-4, 6-3, 5-7, 6-4; Enqvist – Rosset 6-3, 6-2, 3-6, 6-2; Larsson – Ivo Heuberger 3-6, 6-4, 6-2.

Sverige – Sydafrika 3-2 (kvartsfinal, Växjö)
Thomas Enqvist – Grant Stafford 7-5, 2-6, 6-4, 6-1; Jonas Björkman – Wayne Ferreira 3-6, 4-6, 6-2, 6-7 (3); Björkman/Nicklas Kulti – David Adams/Ellis Ferreira 7-5, 2-6, 6-4, 6-7 (6), 6-2; Enqvist – Ferreira 4-6, 4-6, 4-6; Björkman – Stafford 3-6, 6-0, 3-6, 6-2, 6-2.

Sverige – Italien 4-1 (semifinal, Norrköping)
Jonas Björkman – Omar Camporese 6-7 (5), 6-3, 6-2, 3-6, 6-3; Thomas Enqvist – Renzo Furlan 6-3, 3-6, 4-6, 6-3, 3-6; Björkman/Nicklas Kulti – Camporese/Diego Nargiso 6-1, 6-1, 6-2; Björkman – Furlan 4-6, 6-4, 6-0, 6-4; Enqvist – Camporese 6-3, 6-7 (5), 6-3.

Sverige – USA 5-0 (final, Göteborg)
Jonas Björkman – Michael Chang 7-5, 1-6, 6-3, 6-3; Magnus Larsson – Pete Sampras 3-6, 7-6 (1), 2-1 (uppg. Sampras); Björkman/Nicklas Kulti – Todd Martin/Jonathan Stark 6-4, 6-4, 6-4; Björkman – Stark 6-1, 6-1; Larsson – Chang 7-6 (4), 6-7 (6), 6-4.

1998
Sverige – Slovakien 3-2 (Bratislava)
Magnus Norman – Dominik Hrbaty 6-7 (5), 6-4, 4-6, 6-3, 2-6; Mikael Tillström – Karol Kucera 6-1, 1-6, 2-6, 4-6; Tillström/Larsson – Martin Hromek/Jan Kroslak 6-2, 6-3, 6-4; Norman – Kucera 6-3, 4-6, 6-3, 3-6, 6-3; Magnus Gustafsson – Hrbaty 6-2, 5-7, 7-5, 7-6 (4),

Sverige – Tyskland 3-2 (kvartsfinal, Hamburg)
Jonas Björkman – Tommy Haas 3-6, 6-7 (4), 5-7; Thomas Enqvist – Nicolas Kiefer 6-3, 6-3, 7-5; Björkman/Nicklas Kulti – Boris Becker/David Prinosil 4-6, 7-6 (5), 7-6 (5), 6-4; Björkman – Kiefer 6-3, 4-6, 6-2, 5-7, 6-4; Magnus Larsson – Haas 7-6 (4), 5-7, 2-6.

Sverige – Spanien 4-1 (semifinal Stockholm)
Jonas Björkman – Alex Corretja 6-3, 7-5, 6-7 (5), 6-3; Thomas Johansson – Carlos Moya 7-5, 7-6 (4), 7-6 (6); Björkman/Nicklas Kulti – Julian Alonso/Javier Sanchez 6-2, 6-2, 6-2; Björkman – Moya 6-3, 7-5; Johansson – Alonso 1-6, 6-7 (3).

Sverige – Italien 4-1 (final, Milano)
Andrea Gaudenzi – Magnus Norman 7-6 (9), 6-7 (0), 6-4, 3-6, 6-6 uppg av Gaudenzi (vid 0-30 i egen serve); Davide Sanguinetti – Magnus Gustafsson 1-6, 4-6, 0-6; Sanguinetti/Diego Nargiso – Nicklas Kulti/Jonas Björkman 6-7 (1), 1-6, 3-6; Gianluca Pozzi – Gustafsson 4-6, 2-6; Nargiso – Norman 6-2, 6-3.

1999
Sverige – Slovakien 2-3 (Trollhättan)
Thomas Johanson – Karol Kucera 1-6, 6-7 (7), 6-2, 3-6; Thomas Enqvist – Dominik Hrbaty 5-7, 6-4, 6-2, 2-6, 4-6; Jonas Björkman/Nicklas Kulti – Kucera/Hrbaty 4-6, 7-6 (2), 6-7 (6), 6-1, 6-3; Enqvist – Kucera 6-1, 3-6, 2-6,, 4-6; Johansson – Hrbaty 6-4, 6-4.

Sverige – Österrike 2-3 (kval till världsgruppen, Pörtschach)
Magnus Norman – Markus Hipfl 4-6, 3-6, 4-6; Magnus Gustafsson – Stefan Koubek 4-6, 6-4, 4-6, 6-4, 8-10; Nicklas Kulti/Mikael Tillström – Jürgen Meltzer/Alex Peya 6-3, 6-1, 6-4; Norman – Koubek 6-7 (5), 6-1, 6-4, 6-2; Gustafsson – Hipfl 1-6, 2-6, 5-7.

2000
Sverige – Finland 3-2 (Europa/Afrikazonen, Helsingfors)
Magnus Norman – Ville Liukko 3-6, 6-4, 6-1, 7-6 (7); Mikael Tillström – Tuomas Ketola 3-6, 6-3, 6-4, 4-6, 3-6; Nicklas Kulti/Tillström – Liukko/Ketola 6-1, 6-1, 6-4; Norman – Ketola 6-2, 6-4, 6-1; Tillström – Jarkko Nieminen 1-6, 4-6.

Sverige – Indien 5-0 (kval till världsgruppen, Båstad)
Andreas Vinciguerra – Harsh Mankad 6-3, 6-1, 6-1; Mikael Tillström – Prahlad Srinath 6-2, 6-0, 6-1; Nicklas Kulti/Tillström – Mahesh Bhupathi/Syed Fazaluddin 6-3, 3-6, 4-6, 6-3, 6-3; Vinciguerra – Srinath 6-2, 6-1; Tillström – Mankad 6-3, 6-0.

2001
Sverige – Tjeckien 3-2 (Helsingborg)
Thomas Johansson – Bohdan Ulihrach 3-6, 7-5, 2-6, 5-7; Magnus Norman – Jiri vNovak 7-6 (2), 6-1, 1-6, 2-6, 6-4; Jonas Björkman/Nicklas Kulti – Novak/David Rikl 6-2, 4-6, 7-6 (6), 7-5; Norman – Ulihrach 3-6, 2-6, 1-6; Johansson – Novak 7-6 (0), 6-3, 6-7 (4), 6-2.

Sverige – Ryssland 4-1 (kvartsfinal, Malmö)
Thomas Johansson – Yevgeny Kafelnikov 6-4, 1-6, 7-6 (10), 3-6, 6-2; Magnus Norman – Mikhail Youzhny 7-6 (9), 6-4, 6-2; Jonas Björkman/Simon Aspelin – Kafelnikov/Andrei Olhovskij 4-6, 6-1, 7-5, 6-7 (2), 6-2; Norman – Andrei Stoliarov 3-6, 6-3, 1-6; Johansson – Youzhny 6-3, 2-6, 6-2.

Sverige – Australien 1-4 (semifinal, Sydney)
Thomas Johansson – Patrick Rafter 3-6, 6-7 (8), 6-3, 6-2, 6-3; Jonas Björkman – Lleyton Hewitt 6-4, 4-6, 6-7 (5), 6-7 (2); Björkman/Magnus Larsson – Wayne Arthurs/Todd Woodbridge 7-6 (3), 6-7 (2), 6-7 (5), 6-7 (3); Johansson – Hewitt 6-7 (3), 7-5, 2-6, 1-6; Björkman – Rafter 3-6, 2-6.

2002
Sverige – Storbritannien 3-2 (Birmingham)

Jonas Björkman – Tim Henman 4-6, 5-7, 6-4, 5-7; Thomas Enqvist – Greg Rusedski 7-6 (3), 7-6 (5), 6-2; Björkman/Thomas Johansson – Henman/Rusedski 6-7 (1), 6-2, 7-6 (4), 3-6, 3-6; Enqvist – Henman 6-4, 6-2, 6-4; Johansson – Rusedski 4-6, 6-3, 7-5, 6-4.

Sverige – Ryssland 1-4 (kvartsfinal, Moskva)
Thomas Johansson – Marat Safin 4-6, 4-6, 4-6; Thomas Enqvist – Yevgeny Kafelnikov 6-7 (6), 3-6, 1-6; Jonas Björkman/Johansson – Kafelnikov/Safin 6-3, 6-7 (6), 7-6 (2), 5-7, 3-6; Johansson – Mikhail Youzhny 6-3, 6-4; Andreas Vinciguerra – Andrei Stoliarov 6-4, 2-5 uppgivet av Vinciguerra.

2003
Sverige – Brasilien 3-2 (Helsingborg)
Andreas Vinciguerra – Gustavo Kuerten 1-6, 4-6, 4-6; Jonas Björkman – Andre Sa 6-4, 5-7, 6-2, 4-6, 6-1; Björkman/Magnus Larsson – Kuerten/Sa 4-6, 6-2, 7-5, 2-6, 2-6; Björkman – Kuerten 6-4, 6-4, 4-6, 4-6, 6-1; Vinciguerra – Flavio Saretta 6-1, 7-5, 6-3.

Sverige – Australien 0-5 (kvartsfinal, Malmö)
Jonas Björkman – Mark Philippoussis 4-6, 3-6, 3-6; Thomas Enqvist – Lleyton Hewitt 4-6, 2-6, 7-5, 4-6; Björkman/Enqvist – Wayne Arthurs/Todd Wodbridge 4-6, 2-6, 2-6; Joachim Johansson – Arthurs 3-6, 6-3, 6-7 (4); Magnus Norman – Philippoussis 5-7, 7-5, 3-6.

2004
Sverige – Australien 4-1 (Adelaide)
Thomas Enqvist – Mark Philippoussis 6-3, 6-4, 6-2; Robin Söderling- Lleyton Hewitt 4-6, 3-6, 1-6; Jonas Björkman/Joachim Johansson- Wayne Arthurs/Todd Woodbridge 7-6 (5), 6-4, 2-6, 6-7 (4), 7-5; Björkman – Philippoussis 7-5, 6-2, 6-2; Enqvist – Arthurs 7-6 (8), 3-6, 6-4.

Sverige – USA 1-4 (kvartsfinal, Delray Beach)
Jonas Björkman – Mardy Fish 4-6, 6-3, 6-2, 7-5; Thomas Enqvist – Andy Roddick 4-6, 5-7, 2-6; Björkman/Thomas Johansson – Bob Bryan/Mike Bryan 3-6, 3-6, 4-6; Björkman – Roddick 6-7 (3), 4-6, 0-6; Johansson – Fish 6-3, 1-6, 4-6.

2005
Sverige – Frankrike 2-3 (Strasbourg)
Joachim Johansson – Paul-Henri Mathieu 3-6, 4-6, 2-6; Thomas Johansson – Sebastien Grosjean 6-4, 6-4, 7-6 (1); Simon Aspelin/Jonas Björkman – Arnaud Clement/Michael Llodra 6-7 (5), 4-6, 7-6 (4), 4-6; J Johansson- Grosjean 3-6, 6-1, 6-4, 6-1; T Johansson – Mathieu 1-6, 4-6, 7-6 (4), 4-6.

Sverige – Indien 3-1 (kval till världsgruppen, New Delhi)
Jonas Björkman – Prakash Amritraj 6-4, 6-4, 6-4; Thomas Johansson – Rohan Bopanna 7-6 (3), 7-6 (2), 7-6 (4); Simon Aspelin/Björkman – Mahesh Bhupathi/Leander Paes 6-3, 3-6, 4-6, 3-6; Johansson – Amritraj 6-4, 6-3, 6-2.

2006
Sverige-Argentina 0-5 (Buenos Aires)
Robin Söderling – David Nalbandian 6-3, 2-6, 4-6, 1-6; Thomas Johansson – José Acasuso 1-6, 1-6, 3-6; Simon Aspelin/Jonas Björkman – Agustin Calleri/Nalbandian 2-6, 6-7 (4). 6-2, 4-6; Johansson – Juan Ignacio Chela 4-6, 1-6; Björkman – Acasuso 0-6, 1-6.

Sverige-Brasilien 3-1 (kval till världsgruppen, Belo Horizonte)
Andreas Vinciguerra – Flavio Saretta 4-6, 6-1, 6-3, 2-6, 5-7; Robin Söderling – Ricardo Mello 6-0, 6-1, 6-4; Jonas Björkman/Simon Aspelin – Gustavo Kuerten/Andre Sa 6-7(6), 6-3, 6-2, 7-5; Söderling – Saretta 6-0, 6-3, 7-6(4)

2007
Sverige – Vitryssland 3-2 (Minsk)
Thomas Johansson – Max Mirnyi 6-4, 6-4, 6-4; Robin Söderling – Vladimir Voltchkov 6-3, 7-6(3), 6-1; Simon Aspelin/Jonas Björkman – Max Mirnyi/Vladimir Voltchkov 5-7, 6-4, 5-7, 3-6; Söderling –  Mirnyi 6-7(8), 7-5, 6-7(8), 7-6(3), 6-3; Johansson – Voltchkov 4-6, 5-7

Sverige – Argentina 4-1 (kvartsfinal, Göteborg)
Thomas Johansson – David Nalbandian 6-7(3), 7-6 (2), 6-2, 7-6(0); Robin Söderling – Juan Martin Del Potro 7-6(4), 7-6((4), 6-4
Jonas Björkman/Johansson – Nalbandian/Guillermo Canas 4-6, 7-6(4), 6-2, 6-3; Björkman – Sebastian Prieto 6-1, 6-2
Robert Lindstedt –  Del Potro 6-7(7), 4-6

Sverige- USA 1-4 (semifinal, Göteborg)
Joachim Johansson – Andy Roddick 6-7(4), 6-7(3), 3-6; Thomas Johansson – James Blake 6-4, 6-2, 3-6, 6-3; Simon Aspelin/Jonas Björkman – Bob Bryan/Mike Bryan 6-7(11), 2-6, 3-6; Björkman –  Roddick 2-6, 6-7(3), 4-6; Aspelin – Blake 1-6, 3-6

2008
Sverige – Israel 3-2 (Ramat Hasharon)
Jonas Björkman – Dudi Sela 6-7(8), 3-6, 1-6; Thomas Johansson – Harel Levy 6-1, 6-1, 6-3; Simon Aspelin/Robert Lindstedt – Jonathan Erlich/Andy Ram 3-6, 6-7(3), 5-7; Johansson – Sela 7-6(6), 6-1, 7-5; Björkman –  Levy 0-6, 6-4, 6-3, 7-6(6)

Sverige – Argentina 1-4 (kvartsfinal, Buenos Aires)
Thomas Johansson – David Nalbandian 2-6, 7-5, 4-6, 2-6; Robin Söderling – Jose Acasuso 6-0, 6-4, 6-1; Jonas Björkman/Robert Lindstedt – Guillermo Canas/Nalbandian 5-7, 4-6, 4-6; Söderling –  Nalbandian 4-6, 6-1, 6-4, 4-6, 7-9; Johansson – Juan Monaco 3-6, 3-6

2009
Sverige – Israel 2-3 (Malmö)
Andreas Vinciguerra – Dudi Sela 6-4, 3-6, 6-3, 3-6, 9-11; Thomas Johansson – Harald Levy 6-7(3), 6-4, 7-5, 4-6, 8-6; Simon Aspelin/Robert Lindstedt – Andy Ram/Amir Hadad 6-4, 1-6, 7-6(4), 6-4; Johansson – Sela 6-3, 1-6, 6-4, 4-6, 2-6; Vinciguerra – Levy 4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-8

Sverige – Rumänien 3-2 (kval världsgruppen, Helsingborg)
Andreas Vinciguerra – Victor Hanescu 6-7(5), 6-7(10), 0-0 ret.; Robin Söderling – Victor Crivoi 6-2, 6-1, 7-5; Robert Lindstedt/Söderling – Hanescu/Tecau 6-1, 7-6(7), 7-6(5); Söderling – Hanescu 7-5, 6-1, 6-0; Vinciguerra – Marius Copil 6-4, 0-0 ret (Vinciguerra).

2010
Sverige–Argentina 2–3 (World Group, Stockholm)
Robin Söderling–Eduardo Schwank 6–1, 7–6, 7–5; Joachim Johansson–Leonardo Mayer 7–5, 3–6, 5–7, 4–6; Robert Lindstedt/Robin Söderling–David Nalbandian/Horacio Zeballos 2–6, 6–7, 6–7; Robin Söderling–Leonardo Mayer 7–5, 7–6, 7–5; Andreas Vinciguerra–David Nalbandian 5–7, 3–6, 6–4, 4–6.

Sverige–Italien 3–2 (kval World Group, Lidköping)
Andreas Vinciguerra–Potito Starace 2–6, 2–6, 2–6; Robin Söderling–Fabio Fognini 6–1, 6–3, 6–2; Simon Aspelin/Robert Lindstedt–Simone Bolelli/Potito Starace 5–7, 6–7, 7–6, 6–3, 7–5; Robin Söderling–Simone Bolelli 6–3, 6–3, 6–3; Andreas Vinciguerra–Fabio Fognini 1–6, 3–6.

2011
Sverige–Ryssland 3–2 (World Group, Borås)
Robin Söderling–Igor Andreev 6–3, 6–3m 6–1; Joachim Johansson–Teymuraz Gabashvili 6–3, 7–6, 6–4; Simon Aspelin/Robert Lindstedt–Igor Kunitsyn/Dmitry Tursunov 6–4, 6–7, 7–6, 6–2; Simon Aspelin–Dmitry Tursunov 5–7, 2–6; Joachim Johansson–Igor Andreev 6–7, 4–6.

Sverige–Serbien 1–4 (World Group, kvartsfinal, Halmstad)
Michael Ryderstedt–Viktor Troicki 3–6, 1–6, 7–6, 5–7; Ervin Eleskovic–Janko Tipsarevic 2–6, 0–1 wo; Simon Aspelin/Robert Lindstedt–Novak Djokovic/Nenad Zimonjic 6–4, 7–6, 7–5; Michael Ryderstedt–Janko Tipsarevic 2–6, 5–7, 3–6; Robert Lindstedt–Viktor Troicki 6–3, 4–6 wo.

2012
Serbien–Sverige 1–4 (World Group, Nis)
Janko Tipsarevic–Filip Prpic 6–3, 6–3, 6–4; Viktor Troicki–Michael Ryderstedt 6–4,6–3, 5–7, 6–3; Janko Tipsarevic/Nenad Zimonjic–Johan Brunström/Robert Lindstedt 6–3, 3–6, 6–7, 7–6, 8–10; Janko Tipsarevic–Michael Ryderstedt 6–2, 7–6, 7–5; Dusan Lajovic–Filip Prpix 6–4, 6–4.

Belgien–Sverige 5–0 (World Group kval, Bryssel)
Steve Darcis–Michael Ryderstedt 6–3, 7–6, 6–0; David Goffin–Andreas Vinciguerra 6–4, 6–3, 7–5; Ruben Bemelmans/Olivier Rochus–Johan Brunström/Michael Ryderstedt 6–4, 4–6, 6–3, 6–2; David Goffin–Markus Eriksson 6–3, 6–4; Steve Darcis–Andreas Vinciguerra 6–4, 6–2.

2013
Ukraina–Sverige 3–2 (Europa/Afrikagruppen, Dnipropetrovsk)
Alexandr Dolgopolov–Isak Arvidsson 6–2, 6–0, 7–6; Denys Molchanov–Markus Eriksson 5–7, 6–4, 4–6, 4–6; Denys Molchanov/Sergiy Stakhovsky–Johan Brunström/Robert Lindstedt 4–6, 3–6, 6–3, 7–6, 4–6; Alexandr Dolgopolov–Markus Eriksson 3–6, 6–1, 6–4, 6–3; Sergiy Stakhovsky–Isak Arvidsson 6–2, 6–3, 7–5.

Slovakien–Sverige 3–2 (Europa/Afrikagruppen, kval, Bratislava)
Andrej Martin–Isak Arvidsson 6–2, 6–3, 6–4; Lukas Lacko–Markus Eriksson 6–2, 6–3, 6–4; Lukas Lacko/Filip Polasek–Johan Brunström/Robert Lindstedt 4–6, 5–7, 4–6; Andrej Martin–Markus Eriksson 7–6, 2–6, 5–7, 4–6; Lukas Lacko–Isak Arvidsson 6–2, 6–3, 6–3.

Sverige–Danmark 3–2 (Europa/Afrikagruppen, nedflyttningsmatch, Helsingborg)
Elias Ymer–Frederik Nielsen 6–7, 2–6, 6–4, 5–7; Markus Eriksson–Martin Pedersen 7–6, 3–6, 6–7, 4–6; Johan Brunström/Robert Lindstedt–Thomas Kromann/Frederik Nielsen 6–7, 6–4, 6–3, 6–3; Markus Eriksson–Frederik Nielsen 6–3, 3–6, 6–7, 6–4, 9–7; Elias Ymer–Martin Pedersen 7–6, 7–6, 4–6, 7–5.

2014
Sverige–Ukraina 1–4 (Europa/Afrikagruppen, Malmö)
Johan Brunström–Sergiy Stakhovsky 4–6, 4–6, 7–5, 6–3, 11–13; Markus Eriksson–Artem Smirnov 4–6, 1–6, 2–6; Johan Brunström/Robert Lindstedt 7–6, 6–7, 3–6, 6–4, 10–8; Markus Eriksson– Sergiy Stakhovsky 6–7, 6-7, 4–6; Robert Lindstedt–Sergei Bubka 7–5, 6–7 wo.

Rumänien–Sverige 3–1 (Europa/Afrikagruppen, kval, Bukarest)
Adrian Ungur–Christian Lindell 5–7, 6–7(2), 4–6, Marius Copil–Elias Ymer 6–2, 6–3, 6–2, Florin Mergea/Horia Tecau–Isak Arvidsson/Johan Brunström 7–6(2), 7–6(5), 6–3; Adrian Ungur–Elias Ymer 3–6, 6–4, 7–6(4), 6–3

Sverige–Lettland 3–2 (Europa/Afrikagruppen, kval, Jönköping)
Elias Ymer–Martins Podzus 6–7(3), 5–7, 7–6(5), 6–3, 7–9; Christian Lindell–Janis Podzus 7–6(5), 4–6, 7–6(3), 7–6(7); Johan Brunström/Robert Lindstedt–Mikelis Libietis/Martins Podzus 6–4, 6–2, 3–6, 4–6, 6–3; Christian Lindell–Martins Podzus 4–6, 7–6(3); 4–6, 2–6; Elias Ymer–Janis Podzus 7–5, 6–7(7), 6–3, 6–4.

2015
Sverige–Österrike 2–3 (Europa/Afrikagruppen, Örebro)
Elias Ymer–Jürgen Melzer 6–4, 6–3, 3–6, 2–6, 6–3; Christian Lindell–Andreas Haider-Maurer 3–6, 4–6, 2–6; Johan Brunström/Robert Lindstedt 6–4, 7–6(8), 6–3; Elias Ymer–Andreas Haider-Maurer 4–6, 6–7(6), 3–6; Christian Lindell–Gerald Melzer 1–6, 1–6, 3–6.

Danmark–Sverige 2–3 (Europa-/Afrikagruppen, kval, Slagelse)
Andreas Bjerrehus–Markus Eriksson 7–6, 7–6, 6–7, 6–7, 7–9; Frederik Nielsen–Mikael Ymer 5–7, 3–6, 4–6; Thomas Kromann/Frederik Nielsen–Johan Brunström/Fred Simonsson 6–7, 6–2, 7–6, 7–6; Frederik Nielsen–Markus Eriksson 6–2, 7–6, 7–6; Christian Sigsgaard–Mikael Ymer 4–6, 0–6, 6–3, 7–5, 2–6

2016
Ryssland–Sverige 5–0 (Europa/Afrikagruppen, Kazan)
Andrey Kuznetsov–Isak Arvidsson 4–6, 6–1, 6–1, 6–4; Teymuraz Gabashvili–Daniel Windahl 6–3, 6–1, 6–1; Evgeny Donskoy/Konstantin Kravchuk–Johan Brunström/Robert Lindstedt 6–3, 7–6(5), 6–3; Teymuraz Gabashvili–Isak Arvidsson 6–4, 6–0; Konstantin Kravchuk–Daniel Windahl 6–2, 6–2.

Sverige–Nederländerna 0–5 (Europa/Afrikagruppen, Båstad)
Elias Ymer–Thiemo de Bakker 4–6, 4–6, 6–1, 6–4, 6–7(2); Mikael Ymer–Robin Haase 3–6, 3–6, 6–7(10); Isak Arvidsson/Fred Simonsson–Robin Haase/Jean-Julien Rojer 5–7, 2–6, 3–6; Isak Arvidsson–Robin Haase 2–6, 4–6; Mikael Ymer–Tim van Rijthoven 7–6(1), 6–7(6), 2–6.

Israel–Sverige 3–1 (Europa/Afrikagruppen, Ramat Hasharon)
Amir Weintraub–Elias Ymer 6–2, 6–3, 6–0; Dudi Sela–Markus Eriksson 6–4, 6–2, 6–3; Jonathan Erlich/Dudi Sela–Isak Arvidsson/Johan Brunström, 6–4, 7–6(5), 4–6, 6–1; Edan Leshem–Isak Arvidsson 7–5, 3–6, 2–6.

2017
Tunisien–Sverige 2–3 (Europa/Afrikagruppen 2, Tunis)
Malek Jaziri–Isak Arvidsson 6–4, 7–5, 6–2; Aziz Dougaz–Patrik Rosenholm 6–7(4), 3–6, 6–3, 6–4, 3–6; Anis Ghorbel/Malek Jaziri–Johan Brunström/Andreas Siljeström 3–6, 5–7, 6–7(4); Malek Jaziri–Patrik Rosenholm 6–3, 6–3, 6–1; Aziz Dougaz–Isak Arvidsson 7–6(7), 2–6, 1–6, 6–3, 3–6.

Turkiet–Sverige 1–4 (Europa/Afrikagruppen 2, Antalya)
Marsel Ilhan–Christian Lindell 1–6, 4–6, 4–6; Cem Ilkel–Elias Ymer 6–4, 3–6, 7–6(6), 6–7(3), 3–6; Altug Celikbilek/Cem Ilkel–Johan Brunström/Andreas Siljeström 6–7(5), 6–4, 6–4, 6–3; Altug Celikbilek–Elias Ymer 6–7(6), 1–6, 5–7; Anil Yuksel–Christian Lindell 3–6, 7–5, 1–6.

Sverige–Litauen 5–0 (Europa/Afrikagruppen 2, playoff, Båstad)
Elias Ymer–Julius Tverijonas 6–2, 6–3, 6–4; Mikael Ymer–Laurynas Grigelis 2–6, 7–5, 6–0, 0–6, 6–1; Johan Brunström/Markus Eriksson–Tadas Babelis/Laurynas Grigelis 7–6(2), 6–3, 6–1; Markus Eriksson–Tadas Babelis 6–3, 6–0; Mikael Ymer–Julius Tverijonas 7–5, 6–3.

2018
Ukraina–Sverige 2–3 (Europa/Afrikagruppen, Dnipro)
Sergiy Stakhovsky–Mikael Ymer 6–7(6), 2–6; Artem Smirnov–Elias Ymer 2–6, 3–6; Denys Molchanov/Sergiy Stakhovsky–Markus Eriksson/Andreas Siljeström 7–6(4) 4–6, 6–2; Sergiy Stakhovsky–Elias Ymer 6–4, 6–4; Artem Smirnov–Mikael Ymer 4–6, 2–6.

Sverige–Portugal (Europa/Afrikagruppen, Stockholm)
Mikael Ymer–Joao Sousa 4–6, 4–6; Elias Ymer–Gastao Elias 7–6(11), 6–4; Markus Eriksson/Robert Lindstedt 7–6(6), 6–2; Elias Ymer–Joao Sousa 4–6, 4–6; Mikael Ymer–Gastao Elias 6–3, 6–4.

Schweiz–Sverige (World Group Playoff, Biel)
Marc-Andrea Hüsler–Markus Eriksson 6–3, 6–4, 4–6, 6–7(10), 4–6; Henri Laaksonen–Jonathan Mridha 7–6(5), 6–2, 6–3; Antoine Bellier/Luca Margaroli–Markus Eriksson/Robert Lindstedt 2–6, 2–6, 4–6; Henri Laaksonen–Markus Eriksson 6–2, 6–2, 6–7(5), 6–1; Sandro Ehrat–Jonathan Mridha 6–4, 3–6, 4–6, 6–7(4).

2019
Colombia–Sverige 4–0 (kval till Davis Cup Finals, Bogota)
Santiago Giraldo–Elias Ymer 6–2, 6–4; Daniel Elahi Galan–Mikael Ymer 6–1, 6–2; Juan Sebastian Cabal/Robert Farah–Markus Eriksson/Robert Lindstedt 6–3, 6–4; Alejandro Gonzalez–Elias Ymer 6–3, 6–3.

Sverige–Israel 3–1 (Europa/Afrikagruppen, Stockholm)
Mikael Ymer–Edan Leshem 6–3, 7–5; Markus Eriksson–Dudi Sela 7–6(6), 6–0; Markus Eriksson/André Göransson–Daniel Cukierman/Jonathan Erlich 0–6, 2–6; Mikael Ymer–Daniel Cukierman 6–4, 6–3.

2020
Sverige–Chile 3–1 (Qualifiers, Stockholm)
Mikael Ymer–Marcelo Tomas Barrios Vera 6-2, 6-3; Elias Ymer–Alejandro Tabilo 4–6, 3–6; Markus Eriksson/Robert Lindstedt–Marcelo Tomas Barrios Vera/Alejandro Tabilo 6–4, 6–4; Mikael Ymer–Alejandro Tabilo 3–6, 7–5, 6–3.