PERSONAL

Svenska Tennisförbundet

Telefon: 010-444 04 10
Fax: 010-444 04 06
info@tennis.se

Adress Stockholm

Svenska Tennisförbundet
Lidingövägen 75
115 41 Stockholm

Adress Båstad

Svenska Tennisförbundet
Kyrkogatan 6A
269 33 Båstad

LEDNING OCH KANSLI

Avdelningen arbetar med stöd och support samt representation gentemot nationella och internationella idrottsorganisationer. Därtill hanterar avdelningen ekonomi, kommersiella rättigheter, extern kommunikation och medlemsutvecklingsarbete.

Christer Sjöö
Generalsekreterare

Verksamhets-/ledningsansvarig, samordning av SDF-verksamheten (region), internationell/nationell representation

010-444 04 04
christer.sjoo@tennis.se

Michael Rudin
Ekonomiansvarig

Budget, verksamhetsanalys, utveckling av ekonomiadministration, anläggningsutveckling

010-444 04 11
michael.rudin@tennis.se

Lena Kubicska
Ekonomi

Bokföring, regionskoordinator (ekonomi), föreningsjuridik, skatter och försäkringar

ekonomi@tennis.se

Tove Kjeller
Koordinator/administration

Föreningsansökningar, medlemsrapportering, anmälan Tennis Europe/ITF/Konferenser, events

010-444 04 14
tove.kjeller@tennis.se

Johanna Jonsson
Informationsansvarig

Presskontakt, kommunikation/information, grafisk formgivning

010-444 04 13
johanna.jonsson@tennis.se

Torbjörn Dencker
Webbredaktör

Redaktionellt ansvarig tennis.se och sociala medier

073-368 12 24
torbjorn.dencker@tennis.se

Jonas Elmblad
Kommersiellt ansvarig

Kommersiella rättigheter, försäljning av rättigheter, partnerskap

073-312 55 76
jonas.elmblad@tennis.se

Emma Ernlund
Medlemsstrateg

Medlemstillväxt, inkluderingsprojekt, återstartsstöd

010-444 04 16
emma.ernlund@tennis.se

FÖRENINGSSTÖD

Avdelningen för Föreningsstöd fördelar ekonomiska bidrag, vägleder föreningarna i deras barn- och ungdomsverksamheterna samt verkar för trygga tennismiljöer.

Ola Mårtensson
Föreningsstödsansvarig

Ekonomiska bidrag till föreningar, sakkunnig barn- och ungdomstennis/Trygg Tennis, barn- och ungdomsprojekt/events, paratennis (kontaktperson Mikaela Seger/Paratennisrådet)

010-444 04 12
ola.martensson@tennis.se

UTBILDNING

Utbildningsavdelningen ansvarar för utbildningar av föreningarnas tränare och ledare.

Michaela Karlsson
Utbildningsansvarig

Tränarutbildning

010-444 04 07
michaela.karlsson@tennis.se

LANDSLAG

Landslagsavdelningen organiserar och genomför landslagsspel från 13 år och uppåt i Nordisk Juniorlandskamp, Tennis Europe Summer Cups och Winter Cups, Billie Jean King Cup, Davis Cup och World Team Cup. Därtill individuellt tävlingsspel i junior-EM samt i OS och Paralympics. Utöver det bedrivs lägerverksamhet och riktade insatser för att stötta de bästa svenska spelarna i den internationella konkurrensen.

Niklas Fjeldstad
Landslagsansvarig

Kontaktperson SOK/RF (elitfrågor), ansvarig RIG/NIU, internationella utbyten, OS, antidoping, kontaktperson wildcards (herrtävlingar)

010-444 04 17, 073-407 87 55
niklas.fjeldstad@tennis.se

Robin Söderling
Förbundskapten herr

Davis Cup, individuell uppföljning, samlingar och läger

robin.soderling@tennis.se

Mattias Arvidsson
Förbundskapten dam

Billie Jean King Cup, individuell uppföljning, samlingar och läger, kontaktperson wildcards (damtävlingar)

070-946 41 50
mattias.arvidsson@tennis.se

Jonas Svensson
Förbundskapten junior

Junior-EM, Winter Cups, Summer Cups, lägerverksamhet, individuell uppföljning, internationellt tävlingsspel, kontaktperson wildcards (juniortävlingar)

070-457 17 01
jonas.svensson@tennis.se

Toni Gustavsson
Förbundskapten rullstolstennis

World Team Cup, Paralympics
paratennis@tennis.se

TÄVLING

Tävlingsavdelningen samordnar den nationella och internationella tävlingskalendern. Hanterar och supporterar Tävling Online, Svensk Tennis Rating och STL (Svenska Tennisligan). Därtill ansvarar avdelningen för genomförandet av de förbundsarrangerade tävlingarna samt hemmaarrangemang av Davis Cup och Billie Jean King Cup. Avdelningen hanterar även it- och GDPR-frågor.

Vid serie- och tävlingsrelaterade frågor så ber vi er att kontakta oss enligt nedan:
serier@tennis.se 010 444 04 19 (serierelaterade frågor: STL, elitserien/division 1)
tavling@tennis.se 010 444 04 19 (tävlingsrelaterade frågor: Tournament planner, licensavgifter, klubbövergångar, resultat, rating, sanktioner)

Bengt Helmersson
Tävlingsansvarig

Internationella/nationella kalendern, tournament director/tävlingsledare, integrity officer, utvecklingsprojekt

010-444 04 18
bengt.helmersson@tennis.se

Fredrik Palm
Tävlingsadministration

Tournament Planner , Svensk Tennisrating, GDPR, support

010-444 04 06
fredrik.palm@tennis.se

Sebastian Dorling
Tävlingsadministration

STL (Svenska Tennisligan), tävlingssanktioner, tävlingslicenser/klubbtillhörighet , tävlingstennis för juniorer, support

010-444 04 05
sebastian.dorling@tennis.se

Johan Carlsson
Funktionärsutbildning

Domar- och tävlingsledarutbildningar, regelskrivningar, tävlingsledare internationella tävlingar, tillsättande av matchfunktionärer

070-227 88 45
johan.carlsson@tennis.se

Anders Wennberg
Internationella funktionärer

Tillsättande av internationella domare/tävlingsledare, regelskrivningar, tävlingsledare internationella tävlingar

070-590 71 94
anders.wennberg@tennis.se