SLUTSPEL

UTOMHUS 2022

KLASS DATUM SPELPLATS SM-SEGRARE *PLAYOFF
Herrar Div1 3-4 september Ej fastställt   2-3 juli
H35 3-4 september Ej fastställt   Finns ej
H45 3-4 september Ej fastställt   Finns ej
H55 3-4 september Ej fastställt   Finns ej
H65 27-28 augusti Ej fastställt   Finns ej
H70 27-28 augusti Ej fastställt   18-19 juni
H75 27-28 augusti Ej fastställt   18-19 juni
Damer Div1 3-4 september Ej fastställt   Finns ej
D35 3-4 september Ej fastställt   Finns ej
D45 3-4 september Ej fastställt   18-19 juni
D55 3-4 september Ej fastställt   Finns ej
D65 27-28 augusti Ej fastställt   Finns ej
D70 27-28 augusti Ej fastställt   Finns ej
D75 27-28 augusti Ej fastställt   Finns ej

INOMHUS 2021-2022

KLASS DATUM SPELPLATS SM-SEGRARE
P15 18-19 december Smedslättens LTK Smedslättens LTK
F15 18-19 december KLTK KLTK
H35 23-24 april Varberg
H45 7-8 maj Enebybergs IF
H55 23-24 april Skanör-Falsterbo TK
H65 9-10 april Järfälla TS KLTK
H70 8-9 april Gustavsbergs TK Varbergs TK
H75 INSTÄLLT Karlskrona TK
D35 23-24 april Järfälla TS
D45 23-24 april SALK
D55 23-24 april SALK
D65 8 april SALK SALK
D70 9-10 april Serien utgår
D75 9-10 april Serien utgår

UTOMHUS 2021

KLASS DATUM SPELPLATS SM-SEGRARE
P15 (inne 20-21) 11-12 september Ullevi TK SALK
F15 (inne 20-21) 11-12 september Ullevi TK KLTK
Herrar 11-12 september Mälarhöjdens IK Fair Play TK
Damer 11-12 september USIF Fair Play TK
H35 18-19 september Varbergs TK Varbergs TK
H45 18-19 september Båstad (arr. av Lidingö TK) Lidingö TK
H55 18-19 september Upsala TK KLTK
H65 18-19 september Mölndals TK Falköpings TK
H70 18-19 september Näsbyparks TK GLTK
H75 18-19 september SALK Falköpings TK
D35 18-19 september SALK SALK
D45 18-19 september SALK SALK
D55 18-19 september SALK SALK

ÖVERGRIPANDE SLUTSPELSREGLER

  • Gällande Veckorating avgör spelordningen under själva slutspelshelgen
  • Ändring av lagens spelordning görs inte under slutspelshelgen.
  • Lottning av slutspelet görs onsdag före slutspelshelg och läggs ut på Tävling Online.
  • Seedning baseras på lagets spelare i grundserien. Se specifikation i gällande bestämmelser.
  • Om en slutspelsmatch med tre singlar och en dubbel slutar oavgjort (2-2) så spelas ett avgörande matchtiebreak (10) mellan ett dubbelpar från vardera lag.
  • Matchresultaten läggs upp av arrangerande klubb direkt på Tävling Online.

INNE 2019/2020

KLASS DATUM SPELPLATS SM-SEGRARE
Herrar 08-dec-19 Fair Play TK GLTK
Damer 01-dec-19 Fair Play TK Fair Play TK
H35 12-13 september Varbergs TK Varbergs TK
H45 12-13 september Enebybergs IF Enebybergs IF
H55 12-13 september Ullevi TK Saltsjö-Duvnäs TK
H65 12-13 september KLTK Järfälla TS
H70 12-13 september Inställt pga covid-19
H75 12-13 september Inställt pga covid-19
D40 12-13 september Kungsbacka TK Danderyds TK
D50 12-13 september Lidingö TK Näsbyparks TK
D60 12-13 september GLTK SALK
D65 12-13 september Inget slutspel
D70 12-13 september Inställt pga covid-19
Pojkar 15 14-15 december Öviks TK Näsbyparks TK
Flickor 15 14-15 december Sundsvalls TK Sundsvalls TK

REGELNYHETER

  • Gällande Veckorating avgör spelordningen under själva slutspelshelgen
  • Ändring av lagens spelordning görs inte under slutspelshelgen.
  • Lottning av slutspelet görs onsdag före slutspelshelg och läggs ut på Tävling Online.
  • Seedning baseras på lagets spelare i grundserien. Se specifikation i gällande bestämmelser.
  • Om en slutspelsmatch med tre singlar och en dubbel slutar oavgjort (2-2) så spelas ett avgörande matchtiebreak (10) mellan ett dubbelpar från vardera lag.
  • Matchresultaten läggs upp av arrangerande klubb direkt på Tävling Online.