JSM RACE

Nu förändrar vi junior-SM utomhus! 2019 går startskottet för JSM Race – en rad deltävlingar som leder till ett slutspel där Sveriges bästa juniorer gör upp om medaljerna.

Med det nya upplägget förlänger vi utomhus säsongen på grus och gör det nationella tävlings programmet ännu mer attraktivt för spelarna, som kan se fram emot ett SM med fler och jämnare matcher.

ARRANGÖRSANSÖKAN JSM RACE 2020

Arrangörsansökan för JSM-Race görs här. Deadline 10 december.

DELTÄVLINGAR

JSM Race pågår under perioden maj-augusti. Antalet deltävlingar beslutas av Svenska Tennisförbundet inför varje år. Tävlingarna fördelas regionalt och jämnt över spelperioden och ska omfatta maximalt fem speldagar. 14-årsklassen genomförs med öppna frilottningar. 16- respektive 18-års-klasserna kan genomföras som öppna frilottningar eller som kval och huvudtävling med öppet kval. Spelare kan delta i obegränsat antal deltävlingar.

Antal deltävlingar 2019 är:

14 år: 16 deltävlingar

16 år: 12 deltävlingar

18 år: 8 deltävlingar

AKTUELL POÄNGSTÄLLNING

Klicka här för aktuell poängställning

SLUTSPEL

I månadsskiftet augusti-september möts de främsta spelarna i sommarens JSM Race i en högklassig turnering som avgörs i gruppspel + slutspel. De som kvalificerar sig för slutspelet i singel är: a) Samtliga klassegrare i JSM Race-tävlingarna, och därefter b) De spelare som samlat flest poäng i JSM Race. Dessa spelare är även kvalificerade för dubbel slutspelet.

Inbjudan och information till slutspelet

Till slutspelet 2019, som går av stapeln i Båstad, kvalificerar sig:

14 år: 32 spelare (13-14 år)

16 år: 24 spelare (15-16 år)

18 år: 16 spelare (17-18 år)

Slutställning med kvalificerade spelare och reserver:

Klara för JSM-Race slutspel
1 Bella Bergkvist Larsson Åmåls TK 3115 Klassvinst
2 Amina Kadic Ullevi TK 3100 Klassvinst
3 June Björk Trollbäckens TK 3000 Klassvinst
4 Cornelia Käck Sigtuna TK 1840 Klassvinst
5 Nora Svensson Västerås Tennisklubb 1740 Klassvinst
6 Vaida Matuseviciute KLTK 1735 Klassvinst
7 Tilda Larsson Sandareds TK 1715 Klassvinst
8 Edit Cosmo Fair Play TK 1680 Klassvinst
9 Lisen Rinman Smedslättens LTK 1625 Klassvinst
10 Stina Larsson Lillån TK 1600 Klassvinst
10 Emma Lindh Skanör-Falsterbo TK 1600 Klassvinst
12 Adelisa Kahriman Fair Play TK 1575 Klassvinst
13 Elena Samuelsson Södertälje Padel- & Tennisklub 1540 Klassvinst
14 Hilma Sederlin Mälarhöjdens IK Tennis 315
15 Thea Jagare Gefle TK 245
16 Linn Eriksson Sundling Enköpings TK 230
17 Tuva Fredriksson Norrköpings TK 220
18 Carla Wendt Smedslättens LTK 195
19 Tilda Hessleryd Helsingborgs TK 180
19 Vanja Cado Karlskrona TK 180
21 Felicia Karmteg Smedslättens LTK 150
22 Ingrid Forsberg SALK 145
23 Elsa Brenner Saltsjöbadens LTK 140
24 Anastasia Pettersson Vetlanda Racketklubb 125
25 Britta Buskqvist Helsingborgs TK 115
26 Isabella Svahn KLTK 110
27 Alexandra Bernstein Fair Play TK 105
28 Sally Himmer Skövde TF 100
28 Alexandra Lindqvist SALK 100
30 Tilde Pierrou SALK 95
30 Filippa Källeskog Saltsjöbadens LTK 95
32 Jennifer Erinson Svedala TK 75
Reserver
1 Grete Kjaergaard SALK 70 Lottning
2 Fanny Bergström Ullevi TK 70 Lottning
3 Elin Axler Lomma-Bjärreds TK 65
4 Isabell Ek Västerås Tennisklubb 60
5 Ebba Erikson SALK 55
6 Manuella Persson Olofströms TK 50 Omgång
7 Filipa Knezevic Malmö TK 50 Omgång
8 Esther Magnusson Helsingborgs TK 40 Omgång
9 Lisa Öhrn Herraez KLTK 40 Omgång
10 Luwam Tekleab Solna TK 35
Klara för JSM-Race slutspel
1 Arvid Hallgren Ullevi TK 4515 Klassvinst
2 Samuel Börjesson Kungsbacka TK 3100 Klassvinst
3 Albert Saar Lidingö TK 3050 Klassvinst
4 Fabian Anthin Varbergs TK 1890 Klassvinst
5 Marcus Bergelin KLTK 1740 Klassvinst
6 Alfons Ridström Åby TK 1725 Klassvinst
6 Noa Forste Dinell SALK 1725 Klassvinst
8 Filip Gustafsson Ullevi TK 1715 Klassvinst
9 Max Dahlin Kungsbacka TK 1700 Klassvinst
10 Sebastian Eriksson KLTK 1675 Klassvinst
11 Emil Kindhult Smedslättens LTK 1550 Klassvinst
12 Kevin Edengren Älta TK 1500 Klassvinst
13 Filip Stidell Sandareds TK 405
14 Evin Nilsson SALK 265
15 Mårten Schalin Näsbyparks TK 250
16 Soul Naucler Lerums TK 190
16 Rafael Yemer SALK 190
18 Erik Nordström Karlstads TK 140
18 Linus Olausson Jönköpings Tennisklubb 140
20 David Åberg Södertälje Padel- & Tennisklub 135
21 Bruno Johansson Kristinehamns TK 130
21 Carl Sjöholm KLTK 130
23 William Brocker GLTK 125
24 Ludvig Kallin Öviks TK 100
25 Måns Rendmar Ullevi TK 90 Återbud
25 Felix Rönnlund Djursholms TK 90
25 Filip Slavkovic Fair Play TK 90
28 Gustav Andersson Hjo TK 80
29 Filip Söderqvist Norrtälje TK 75
29 Axel Edström Saltsjö-Duvnäs TK 75
31 Max Lidman TSK Malmen 70
31 Victor Tauson Skanör-Falsterbo TK 70
Reserver
1 Viktor Fraenkel SALK 65
2 Kristian Misic Båstad Tennissällskap 55 Omgång
3 Emil Egelstad TK Hobby 55 Omgång
4 Jakob Agnvall SALK 55 Omgång
5 Danijel Krstevski Ödåkra TK 50 Omgång
6 Liam Svensson Karlskrona TK 50 Omgång
7 Erik Holmius Solna TK 45 Lottning
8 Daniel Iliyaich SALK 45 Lottning
9 Melvin Kumar Östhammars Sportklubb 45 Omgång
10 Albert Widell Helsingborgs TK 40 Omgång
11 Måns Oxelström SALK 40 Omgång
Klara för JSM-Race slutspel
1 Emma Persson Båstad Tennissällskap 3090 Klassvinst
2 Felicia Dervå Kalmar TK 1665 Klassvinst
3 Tilde Strömquist Sundsvalls TK 1625 Klassvinst
3 Agnes Mitteregger Djursholms TK 1625 Klassvinst
5 Louise Wikander IS GÖTA, tennis 1550 Klassvinst
5 Emma Shasteen Lerums TK 1550 Klassvinst
7 Ida Johansson Mälarhöjdens IK Tennis 1530 Klassvinst
8 Klara Milicevic KLTK 1525 Klassvinst
9 Rüya Laura Mavi Mälarhöjdens IK Tennis 1520 Klassvinst
10 Martina Petrovic Farsta TK 1505 Klassvinst
11 Julia Lövqvist Upsala TK 1500 Klassvinst
12 Alice Widell Helsingborgs TK 290
13 Emelie Westin Sundsvalls TK 275
14 Saga Koch Näsbyparks TK 255
15 Tilde Jagare Gefle TK 190
16 Filippa Vial Trollbäckens TK 170
17 Ella Virdarson Helsingborgs TK 165
18 Isabella Sundvall Ekerö TK 155
19 Johanna Ström Näsbyparks TK 150
19 Stella Billing Helsingborgs TK 150
21 Olivia Lindestaf Helsingborgs TK 145
22 Johanna Bernhold Helsingborgs TK 140
23 Ella Nilson Norrköpings TK 105
23 Gabriella Danielsson Kramfors Tennis 105
Reserver
1 Katarina Liedbeck Åkarp-Burlövs TK 100
2 Astrid Bergh Solna TK 95
3 Alice Klinteby Kungsbacka TK 70
4 Molly Carlberg Linköpings TK 65 Omgång
5 Frida Weijerman Lerums TK 65 Omgång
6 Madalina Josan Kramfors Tennis 60
7 Elsa Jönsson Jönköpings Tennisklubb 55 Omgång
8 Anna Gymnander Solna TK 55 Lottning
9 Celina Jakob Södertälje Padel- & Tennisklub 55 Lottning
10 Sara Hegefeldt Tidaholms TK 50 Lottning
11 Jenny Larsson Sollentuna TK 50 Lottning
Klara för JSM-Race slutspel
1 Måns Dahlberg Påvelunds TBK 3000 Klassvinst
2 Viggo Gröndahl Båstad Tennissällskap 1745 Klassvinst
3 Adrian Lüddeckens Skanör-Falsterbo TK 1740 Klassvinst
4 Anton Stendal Örebro TK 1650 Klassvinst
5 Axel Eriksson Elfsborg Tennis 1605 Klassvinst
6 Leo Borg KLTK 1600 Återbud
7 Alexander Watanabe Eriksson KLTK 1560 Klassvinst
7 John Magnusson Gidefjord GLTK 1560 Klassvinst
9 Timothy Carlsson Seger KLTK 1550 Klassvinst
9 Elwin Gauffin Näsbyparks TK 1550 Klassvinst
11 Eldin Nokic Åby TK 1510 Klassvinst
12 Albin Jansson Näsbyparks TK 335
13 Gustav Hasslegren Näsbyparks TK 215
14 Arslan Temirhanov SALK 200
15 William Alsterback KLTK 180
15 Anton Häggberg Upsala TK 180
15 Tsegai Gebremeskel SALK 180
18 Isac Strömberg Åkersberga TK 150
18 John Gabelic Linköpings TK 150
20 Olle Noltorp Fair Play TK 140
21 Jeiden Saidizand Upsala TK 135
22 Gabriel Jornert Ullevi TK 130
23 Felix Petrov Karlstads TK 125
24 Gabriel Berner KLTK 120 Omgång
Reserver
1 Lukas Ramér Olofsson Lerums TK 120 Omgång
2 Allan Krueger Hagström Upsala TK 120 Omgång
3 Sebastian Lind Norrköpings TK 110
4 Jan Simonsson Spårvägens TK 95
5 Linus Videhult Upsala TK 90
6 Lukas Hansson TSK Malmen 85
7 Michael Minasyan Danderyds TK 75
8 Emilio Zielkowski Norrköpings TK 70 Omgång
9 Elliot Jarosz Näsbyparks TK 70 Omgång
10 Max Robertson IS GÖTA, tennis 50
Klara för JSM-Race slutspel
1 Anna Leijon KLTK 3050 Återbud
2 Othilia Brodin Jönköpings Tennisklubb 1595 Klassvinst
3 Smilla Kjaergaard SALK 1555 Klassvinst
4 Olivia Malm Helsingborgs TK 1525 Klassvinst
5 Sara Dahlström SALK 1500 Klassvinst
6 Isabella Mårtensson Malmö TK 340
7 Klara Nelander Skanör-Falsterbo TK 290
8 Vanessa Widell-Ersöz GLTK 150
9 Isabel Petri Bere Växjö TS 145
10 Stella Schadewitz Ullevi TK 130
11 Maria Petrovic Farsta TK 100 Återbud
12 Alexandra Jansson Lidköpings TK 95
13 Agnes Gustafsson Helsingborgs TK 90
14 Viktoria Leth Ullevi TK 80
15 Alma Johansson Mälarhöjdens IK Tennis 75
16 Tuva Wallin Mälarhöjdens IK Tennis 55
Reserver
1 Nathalie Johansson Stockholms TK 50 Lottning
2 Greta Wallin Elfsborg Tennis 50 Lottning
3 Sara Salemyr SALK 40 Lottning
4 Lea Forste Dinell SALK 40 Lottning
5 Erica Hellbe Näsbyparks TK 40 Lottning
6 Emilia Roslund Allmänna TK Lund 30
7 Maja Radenkovic Helsingborgs TK 25 Lottning
8 Sofia Lundgren Skanör-Falsterbo TK 25 Lottning
9 Anna Opitz Malmö TK 25 Lottning
10 Hedda Sjökvist Helsingborgs TK 25 Lottning
11 Alicia Wahlberg Järfälla TS 25 Lottning
Klara för JSM-Race slutspel
1 Olle Wallin GLTK 3025 Klassvinst
2 Carl Gustafsson SALK 1600 Klassvinst
3 Linus Carlsson Halldin KLTK 1575 Klassvinst
4 Olle Sonesson Lidholt Fair Play TK 1550 Klassvinst
5 Markus Bolin Upsala TK 1535 Klassvinst
6 Jack Karlsson Wistrand TK Hobby 1525 Klassvinst
7 John Hallquist Lithen GLTK 1500 Klassvinst
8 Erik Eliasson Elfsborg Tennis 315
9 Elliot Altman KLTK 150
10 Nils Andersson Höllvikens TK 130
10 Alfred Wallin Elfsborg Tennis 130
10 Adam Heinonen Växjö TS 130
13 Karl Fredrik Utheim SALK 125
13 Emil Westling Allmänna TK Lund 125
15 David Flisberg SALK 105
16 Sebastian Abboud KLTK 100
Reserver
1 Boris Bojovic GLTK 80
2 Axel Bergdahl Lidköpings TK 70
3 Jan Koupil KLTK 65
4 Filip Ivarsson Elfsborg Tennis 55
5 Mattias Selde Allmänna TK Lund 50
6 Hannibal Borg Solna TK 45 Omgång
7 Ross Weibull Allmänna TK Lund 45 Omgång
8 Hannes Tylehed SALK 40 Lottning
9 Hugo Regnér Smålandsstenars TK 40 Lottning
10 Vincent Turina Näsbyparks TK 40 Lottning

KALENDER, RESULTAT, PROGRAM

Den som vill följa JSM Race gör det via tävlingssidan Tävling Online. Surfa in om du redan inte gjort det!

Se samtliga JSM Race-tävlingar i Tävling online

ÖVERSIKT JSM RACE 2019

VECKA 14 ÅR 16 ÅR 18 ÅR
18 ATEA CUP, Eskilstuna 1-5/5
19   ATEA CUP, Eskiltuna 8-12/5
20 TE14 Falköping, 11-17/5

Näsbypark JSM Race, 18-22/5
21 Lomma-Bjärred JSM Race, 22-26/5

Riviera Tennis, Piteå 24-26/5
ITF18 Jönköping, 18-25/5
22 Strandbjörksspelen, Växjö 29/5-2/6 ATL Smörlyckan, Lund 30/5-2/6 ITF18 Värnamo, 25/5-1/6
23
24 Corem Open, Båstad 10-16/6 Corem Open, Båstad 8-13/6
25 Corem Open, Båstad 13-19/6
26 Elite Hotels Next Generation Sverigefinal 23-27/6 Elite Hotels Next Generation Sverigefinal 23-27/6 YSB Open, Ystad 26-30/6
27 YSB Open, Ystad 28/6-2/7

Sommarspelen, Sundsvall 3-7/7
Karlstad TKS JSM Race, 29/6-3/7

Kalmarspelen, Kalmar 3-7/7
Luleå TKs JSM Race 3-7/7
28 Strandbadsturneringen, Falkenberg 6-10/7

Åmål 10-14/7
Sommarspelen, Borlänge 10-14/7 Strandbadsturneringen, Falkenberg 10-14/7
29
30 SEB Karlskrona Open, 20-24/7

Holmen Paper Cup, Norrköping 24-28/7
Holmen Paper Cup, Norrköping 20-24/7

SEB Karlskrona Open 24-28/7
31 KLTK:s Sommarspel, Stockholm 31/7-4/8
32 Jönköpings JSM Race, 6-10/8 Sandareds JSM Race, 6-10/8
33 Beach House Open, Helsingborg 10-14/8 Swedish Tennis Academy, Malmö 10-14/8

Linköping Outdoor, 14-18/8
Swedish Tennis Academy, Malmö 10-14/8
34
35 SLUTSPEL BÅSTAD 28/8 – 1/9 SLUTSPEL BÅSTAD 28/8 – 1/9 SLUTSPEL BÅSTAD 28/8 – 1/9