André Göransson (Fair Play TK) är ende svensk kvar i ATP250-turneringen Nordea Open i Båstad. 

På onsdagen föll både Elias och Mikael Ymer (SALK) på centercourten.

För Mikael handlade det om fortsättning på matchen från första omgången som avbröts på grund av regn på tisdagen. 100-rankade Botic van de Zandschulp från Nederländerna vann med 6-4, 6-1. 

Elias Ymer fick äntligen vinna på centercourten i Båstad igen. Han slog amerikanen Tristan Boyer i tre set i första omgången.
På onsdagen ställdes han mot 55-rankade Luciano Darderi och där blev motståndet för tufft. Italienaren vann med 6-2, 6-2. 

William Rejchtman Vinciguerra (Fair Play TK) den tredje svensken som fick wild card. Värdefull erfarenhet för 18-årige William som dock fick en tuff match mot 106-rankade Jesper De Jong från Nederländerna som vann 6-3, 6-2. 

I kvalet gjorde Olle Wallin (Fair Play TK) en stark insats i första matchen. Olle räddade två matchbollar i tiebreak i andra set och vände och vann även i tiebreak i avgörande set inför storpublik på nedre banorna.
– Det är väldigt speciellt att gå in här i ett ATP-event. Det är många känslor. Att spela här i Båstad framför en sån här publik… jag får jättemycket hjälp i dag. Det är hur underbart som helst.

I kvalfinalen i måndags mötte han kvalets förstaseedade spelare, 105-rankade österrikaren Filip Misolic. Där blev det förlust med 6-7(2), 2-6.

Ludvig Hede (GLTK/GTG) fick ett sent wild card. 143-rankade Vilnius Gaubas blev en övermäktig motståndare och vann med 6-1, 6-2. I klippet berättar Ludvig om chansen – och matchen. 

25-rankade André Göransson är den största svenska stjärnan i Båstad Han spelar den här veckan med sin temporära partner Orlando Luz från Brasilien. De vann första matchen mot Nederländarna Tallon Grekspoor och Botic Van De Zandschulp med 6-4, 5-7, 10-4 inför storpublik på bana 1.
– Kul att så mycket folk kom och kollade. Jag har inte spelat i Sverige de senaste två åren, så det var kul. Min partner spelade med mycket energi.

På torsdagen är André det kvarvarande svenskhoppet. Han spelar tredje match på barna 1. Motståndet: Vasil Kirkov, USA och Bart Stevens, Nederländerna.
Olle Wallin och Elias Ymer föll liksom Erik Grevelius och Adam Heinonen i första omgången.