Grattis säger vi till Valerie Hafström (KLTK) som vann singeltiteln i Båstad J60. I fredagens final slog hon norskan Gabriella Eie med 6-4, 5-7, 6-4.
– Jag tyckte att tävlingen var mycket rolig och lärorik. Det bjöds på många bra matcher och fina dagar i Båstad. Det var många duktiga tennisspelare med i tävlingen, så jag är väldigt stolt över att ha tagit min tredje ITF-titel för året.
Hur rankar du titeln med annat du varit med om?
– Jag rankar definitivt segern i Båstad väldigt högt i min karriär hittills eftersom det är min första ITF-titel på grus. Jag är nöjd med hur jag hanterade både spelet och pressen och ser fram emot de kommande tävlingarna och ska fortsätta arbeta hårt varje dag för att bli en bättre tennisspelare, säger Valerie.
Däremot blev det knapp finalförlust för Love Nyqvist (Ullevi TK) som också svarat för en stark turnering. I finalen blev det 2-6, 6-3, 5-7 mot italienaren Marco Meacci.
Kaius Ketola och Verneri Riikonen vann dubbelfinalen på pojksidan mot norska dubbelparet Hugo Larsen och Mattis Thorsnes 6-2, 6-3.
I flickdubbeln blev det, som vi rapporterat om, finalförlust för Lykke Lindorff (KLTK) och Märta Skantze (Smedslättens LTK) mot norskorna Gabriella Eie och Margareth Keref 2-6, 3-6.



