I nästa vecka presenterar Svenska Tennisförbundet sin nya spelarutvecklingsplan vid två digitala träffar den 28 och 29 januari. Presentationerna vänder sig till tränare, spelare och föräldrar och syftar till att ge en gemensam bild av planens innehåll, struktur och hur den ska användas i praktiken.

Simon Aspelin. Foto: Carl Sandin / Bildbyrån

Svenska Tennisförbundets sportchef Simon Aspelin har under en längre tid arbetat med att ta fram spelarutvecklingsplanen och hoppas att många tar chansen att delta vid någon av träffarna. Samma innehåll presenteras vid båda tillfällena.
– Spelarutvecklingsplanen är viktig för att ge stöd och vägledning i hur vi arbetar med spelare genom olika stadier – från tidig ålder i tennisskolan hela vägen till seniornivå, säger Simon Aspelin.

Han betonar att spelare rör sig genom olika miljöer under sin utvecklingsresa, vilket ställer krav på samsyn.
– Därför behöver vi en gemensam plan som kan vägleda spelare, tränare, klubbar och föräldrar i hur vi tillsammans utvecklar en spelare.

Helhet och gemensam kravbild

Simon beskriver materialet som en holistisk spelarutvecklingsplan.
– Syftet är att beskriva helheten – hur alla delar hänger ihop – samtidigt som planen tydliggör en kravprofil. Det handlar om vad som krävs av spelaren, men också av tränaren, klubben och utvecklingsmiljön.

Planen beskriver hela utvecklingsresan för en tävlingsspelare och ger stöd i hur krav och förväntningar kan tydliggöras på ett bättre sätt.
– Det här ligger i linje med hur många andra stora, ledande tennisnationer arbetar, där man kombinerar ett helhetsperspektiv med en tydlig struktur för utveckling. Planen innehåller bland annat spelarutvecklingshjulet, men tar också upp områden som spelaridentitet, fokusområden, program och planering och förälderns roll.

Spelarutvecklingsplanen ska samla svensk tennis kring en gemensam syn på utveckling – från barn till elit. Innehållet ska hjälpa till i det fortsatta arbetet i hur vi tillsammans kan utveckla oss inom spelarutveckling och tränarutveckling.
– Den stora skillnaden med att ha en Spelarutvecklingsplan är att helheten blir tydlig. För att höja kvaliteten i vardagen och utveckla bättre tävlingsspelare behöver vi förstå samspelet mellan delarna.

En central fråga är hur planen ska användas i praktiken av tränare, spelare och föräldrar i vardagen.
– Tanken är att man ska kunna gå in i respektive stadie, ta del av materialet och reflektera kring vad man kan utveckla och förbättra i vardagen, säger Aspelin.
– Efter att planen har blivit offentlig kommer stort fokus att ligga på implementering. Under året kommer vi att arbeta mycket med tränarträffar och träningsläger där vi gör innehållet mer konkret och visar hur planen kan användas både på och utanför banan.

Den första tränarträffen sker i samband med Tennis Europe-tävlingen Kungens Kanna & Drottningens Pris.
– Det blir startpunkten för att börja använda innehållet mer konkret – hur vi praktiskt ska arbeta med en spelare på och utanför banan. Materialet kommer synas när vi till exempel har nationella läger och andra aktiviteter framöver.

Många hoppas kanske på ett färdigt recept till framtida världsstjärnor – vad svarar du dem?
– Det finns inget facit för hur man blir en topp 100-spelare. Det som gör skillnad är förståelsen för vad kvalitet innebär varje dag – och uthålligheten att göra det under lång tid. Det finns ett ord som kommer nämnas mycket från och med nu: noggrannhet. Vi behöver bli mer noggranna i hur vi arbetar med spelarutveckling, både som spelare, tränare och klubb.

En plan som fortsätter att utvecklas

Den första presentationen hålls den 28 januari klockan 10.00–11.00. Samma genomgång ges den 29 januari klockan 18.30–19.30.
– Efter presentationen hoppas jag att man tar sig tid att läsa igenom planen ordentligt. Den innehåller både ett holistiskt perspektiv och konkreta beskrivningar av spelarkompetenser och nyckelfaktorer i utvecklingen.

Simon är tydlig med att planen inte ska ses som ett färdigt dokument.
– Det här är inte en slutprodukt. Planen ska vara levande. Jag välkomnar feedback från klubbar och tränare, och över tid kommer den att utvecklas och bli ännu bättre.
– Nyckeln nu är att börja använda planen i praktiken. Det bygger på dialog och samarbete. Spelarutvecklingsplanen kommer aldrig vara helt färdig – den ska leva tillsammans med svensk tennis.

Inbjudan till digitala träffar

Svenska Tennisförbundet bjuder in till två digitala träffar på Game Set Learn där Spelarutvecklingsplanen presenteras. Ingen anmälan krävs, klicka på länkarna nedan för att ansluta.