Martin Lager, ordföranden i veterankommittén, ser tillbaka på en lyckad vecka med Veteran-SM utomhus i Båstad.
– Sol, bra tennis, härlig stämning och adrenalin… Det blev ett mycket lyckat arrangemang med fantastisk stämning som alltid i Båstad. Vi slog rekord när det gäller antalet deltagare, konstaterar han.

Här är alla segrare i årets Veteran-SM i Båstad:

Damer, singel

35: Kim Andersson, Fair Play TK.
40: Lina Westberg, KLTK.
45: Pernilla Putnik, Mölle TK.
50: Magdalena Sekkenes, SALK.
55: Anna Gunnarsson, Älta TK.
60: Anna-Carin Månsson, Lidingö TK.
65: Edith Rocha De Nordin, SALK.
70: Anita Carlsson, SALK.

Herrar, singel

35: Claes Lindholm, KLTK.
40: Joakim Svedlund, Avesta TK.
45: Anders Lindgren, Enebybergs IF.
50: Håkan Svensson, KLTK.
55: Patrik Hirdbo, Åkarp-Burlövs TK.
60: Jan Rydegran, Saltsjö-Duvnäs TK.
65: Carsten Svantesson, Allmänna TK Lund.
70: Mats Lilja, Helsingborgs TK.
75: Hans Eberstein, Upsala TK.
80: Rolf Westman, Västerhaninge TK.
85: Morgan Berntsson, Varbergs TK.

Damer dubbel

40: Lina Westberg/Hanna Saxon Gransäter, KLTK.
45: Karin Brännvall, Täby TK/Kristina Ebenius, KLTK.
50: Sigrid Ivarsson/Anna Sundmark, Danderyds TK.
55: Karin Angenberg, Danderyds TK/Anna Gunnarsson, Älta TK.
60: Lisbeth Andersson/Gunilla Berg Sangberg, SALK.
65: Edith Rocha De Nordin/Maria Låftman, SALK.

Herrar dubbel

35: Magnus Augustinson/Jan Hammar, Åkersberga TK.
40: Johan Alvén, PixboTK/Ola Jönsson, Danderyds TK.
45: Lennart Eljestam, Kungsängens TK/Jan Hedman, Västerås-Fridnäs TK.
50: Martin Persson/Håkan Svensson, KLTK.
55: Henrik Blomberg/Hans Jönsson, Ullevi TK.
60: Ronnie Båtman, Örebro TK/Kenneth Falk, Saltsjö-Duvnäs TK.
65: Mikael Hellström, GLTK/Per Johansson, Järfälla TS.
70: Henrik Andrén, Söndrums TK/Coco Belfrage, Helsingborgs TK.
75: Jan-Erik Friberg, Helsingborgs TK/Evert Jönsson, Lugi TF.
80: Tom Rune, KLTK/Rolf Westman, Västerhaninge TK.

Mixed

35: Sofia Höglund, Örebro TK/Melker Ekberg, Varbergs TK.
40: Anna Grant, Upsala TK/Christian Eberstein, TSK Malmen.
45: Eva-Lena Daun, Strängnäs TK/Pasi Pannula, TK Hobby.
50: Magdalena Sekkenes, SALK/Jan Hedman, Västerås-Fridnäs TK.
55: Eva-Karin Fridell, Avesta TK/Kenth Gustafsson, Helsingborgs TK.
60: Anna-Carin Månsson, Lidingö TK/Per-Anders Lindeborg, Karlskrona TK.
65: Gunilla Berg Sangberg, SALK/Mikael Hellström, GLTK.
70: Anita Carlsson, SALK/Lars-Evert Eskilsson, Tabergsdalens TK.

Se alla resultatlistor här!

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]