FED CUP

Som bäst har det svenska damlandslaget varit framme i fyra kvartsfinaler (1970, 1977, 1980 och 1988) i den prestigefulla lagtävlingen Fed Cup.

OM FED CUP

Fed Cup är tennisens lag-VM på damsidan. Även om idén till en internationell lagtävling för damer föddes redan 1919 dröjde det till 1963 innan turneringen blev verklighet. Det internationella tennisförbundet fyllde då 50 år och som en del av firandet grundades det som i dag sportvärldens största årligen återkommande lagturnering för damer med hela 95 deltagande nationer (2017). Herrarnas motsvarighet till Fed Cup är Davis Cup.

Mer om Fed Cup

NÄSTA LANDSKAMP

Med en starkare trupp än på många år fortsätter Sverige sin klättring tillbaka till de högsta divisionerna i Fed Cup. 2019 behöll laget sin plats i Europa-/Afrikazonens grupp 1 efter ett lyckat gruppspel i Zielona Gora, Polen, under ledning av kapten Mattias Arvidsson. Därmed väntar åter spel i samma division 2020.

4

SVERIGE HAR VARIT FRAMME I FYRA KVARTSFINALER I FED CUP

FED CUP-LAGET 2019 – TEAMSPONSOR GJENSIDIGE FÖRSÄKRING

Född: 6 aug. 1995 FC-debut: 2014 Antal landskamper: 13 Singelfacit: 5-7 Dubbelfacit: 4-3 Totalt FC-facit: 9-10

Född: 17 aug. 1988 FC-debut: 2005 Antal landskamper: 45 Singelfacit: 32-20 Dubbelfacit: 18-10 Totalt FC-facit: 50-30

Född: 29 juli 1998 FC-debut: 2018 Antal landskamper: 2 Singelfacit: 1-0 Dubbelfacit: 1-1 Totalt FC-facit: 2-1

Född: 26 maj 1994 FC-debut: 2016 Antal landskamper: 10 Singelfacit: 4-3 Dubbelfacit: 3-4 Totalt FC-facit: 7-7

Född: 22 mars 2001 FC-debut:Antal landskamper: 0 Singelfacit: 0-0 Dubbelfacit: 0-0 Totalt FC-facit: 0-0

Grupp 1 Playoff Ryssland–Sverige 0–2
Grupp 1 Gruppspel Bulgarien–Sverige 0–3
Grupp 1 Gruppspel Estland–Sverige 1–2
Grupp 1 Gruppspel Ukraina–Sverige 1–2
Grupp 1 Playoff Portugal–Sverige 0–2
Grupp 1 Gruppspel Slovenien–Sverige 3–0
Grupp 1 Gruppspel Kroatien–Sverige 2–1
Grupp 1 Gruppspel Ungern–Sverige 1–2
Grupp 2 Playoff Danmark–Sverige 1–2
Grupp 2 Gruppspel Sverige–Sydafrika 3–0
Grupp 2 Gruppspel Sverige–Norge 3–0
Grupp 2 Gruppspel Sverige–Slovenien 0–3

Fed Cup-titlar: 0

Flest matchvinster: Sofia Arvidsson (50-38)

Flest singelvinster: Sofia Arvidsson (36-24)

Flest dubbelvinster: Johanna Larsson (18-10)

Bästa dubbelpar: Sofia Arvidsson/Johanna Larsson (11-6)

Flest landskamper: Sofia Arvidsson (50)

Flest år i landslaget: Sofia Arvidsson (15)

FED CUP COMMITMENT AWARD

Internationella Tennisförbundets utmärkelse som tilldelas spelare som spelat minst 20 hemma-/bortalandskamper, alternativt 40 landskamper oavsett division (gruppspel inkluderat). Följande svenskar har tagit emot utmärkelsen:

• Sofia Arvidsson

• Johanna Larsson

• Catarina Lindqvist

RESULTAT

1964 Sverige-Kanada 1-2 (Philadelphia) Katarina Bartholdson – Benita Senn 6-1, 6-3; Ulla Sandulf – Vicky Berner 3-6, 4-6; Bartholdsson/Sandulf – Berner/Louise Brown 3-6, 3-6. 1966 Sverige Marocko 3-0 (Turin) Christina Sandberg – Jacqueline Morales 7-9, 6-3, 6-2; Eva Lundqvist – Francoise Repoux 6-2, 6-4; Lundqvist/Ingrid Löfdahl – Morales/Repoux 7-5, 7-5. Sverige USA 0-3 (Turin) Christina Sandberg – Billie Jean King 2-6, 3-6; Eva Lundqvist – Julie Heldman 4-6, 0-6; Lundqvist/Ingrid Löfdahl – Billie Jean King/Carole Graebner 3-6, 1-6. 1967 Sverige-Storbritannien 0-3 (Berlin) Ingrid Löfdahl – Virginia Wade 6-4, 6-8, 1-6; Christina Sandberg – Ann Jones 2-6, 4-6; Eva Lundqvist/Löfdahl – Jones/Wade 6-2, 4-6, 5-7. 1968 Sverige-Storbritannien 0-3 (Paris) Ingrid Löfdahl – Christine Janes 2-6, 0-6; Christina Sandberg – Virginia Wade 1-6, 4-6; Löfdahl/Sandberg – Winnie Shaw/Wade 6-2, 3-6, 4-6.
1970 Sverige-Indonesien 2-1 (Freiburg) Ingrid Bentzer – Lita Liem 4-6, 1-6; Christina Sandberg – Lany Kaligis 6-2, 6-3; Bentzer/Sandberg – Liem/Kaligis 2-6, 6-2, 6-3. Sverige-Australien 0-3 (kvartsfinal, Freiburg) Ingrid Bentzer – Karen Krantzcke 1-6, 3-6; Christina Sandberg – Judy Dalton 6-1, 4-6, 2-6; Bentzer/Sandberg – Dalton/Krantzcke 1-1 uppgivet Bentzer/Sandberg. 1973 Sverige-Argentina 3-0 (Bad Homburg) Ingrid Bentzer – Raquel Giscafre 6-1, 6-1; Christina Sandberg – Ines Roget 6-3, 6-3; Bentzer/Sandberg – Roget/Elvira Weisenberger 7-5, 6-3. Sverige-Rumänien 1-2 (Bad Homburg) Ingrid Bentzer – Judith Gohn 6-3, 3-6, 6-3; Christina Sandberg – Virginia Ruzici 3-6, 6-8; Bentzer/Mimi Wikstedt – Gohn/Mariana Simionescu 4-6, 6-2, 5-7. Sverige-Kanada 3-0 (tröstturneringen, Bad Homburg) Ingrid Bentzer – Janice Tindle 6-2, 6-2; Christina Sandberg – Andree Martin 6-3, 6-3; Bentzer/Mimi Wikstedt – Martin/Tindle 6-0, 7-5. Sverige Norge 2-1 (tröstturneringen kvartsfinal, Bad Homburg) Ingrid Bentzer – Ellen Grindvold 6-3, 6-0; Christina Sandberg – Liv Hubert 6-1, 6-0; Bentzer/ Mimi Wikstedt – Grindvold/Hubert 6-8, 6-8. Sverige-Sydkorea 2-1(tröstturneringen semifinal, Bad Homburg) Ingrid Bentzer – Jeuong Soon-Yang 3-6, 6-2, 6-3; Christina Sandberg – Duk Hee Lee 6-2, 6-2; Bentzer/Sandberg – Lee/Mi-Ok Lee 6-2, 6-8, 2-6. Sverige-Japan 2-1 (tröstturneringen final, Bad Homburg) Ingrid Bentzer – Kazuko Kawamatzu 7-9, 1-6; Christina Sandberg – Hideko Goto 6-1, 4-6, 7-5; Bentzer/Sandberg – Kawamatsu/Goto 6-4, 3-6, 6-0. 1974 Sverige-Danmark 2-1 (Neapel) Christina Sandberg – Anne-Mette Sörensen 4-6, 6-4, 0-6; Margareta Strandberg – Helle Sparre 6-2, 7-5; C Sandberg/Mimi Wikstedt – Dorte Ekner/Sörensen 6-4, 6-4. Sverige-Rumänien 1-2 (Neapel) Christina Sandberg – Virginia Ruzici 8-6, 6-4; Margareta Sandberg – Mariana Simionescu- 5-7, 6-4, 3-6; C Sandberg/Mimi Wikstedt – Ruzici/Simionescu 5-7, 4-6. Sverige-Filippinerna 3-0 (tröstturneringen, Neapel) Christina Sandberg – Marisa Sanches 6-3, 6-0; Margareta Strandberg – Cleopatra Lopez 6-1, 6-1; C Sandberg/Mimi Wikstedt – Gladys Imperial/Sanchez 6-1, 6-2. Sverige-Polen 1-2 (tröstturneringen, Neapel) Christina Sandberg- Barbara Kral 1-6, 1-6; Margareta Sandberg – Elizbieta Slesicka 7-5, 3-6, 3-6; Helena Anliot/Mimi Wikstedt – Malgorzata Rejdych/Slesicka 6-4, 6-4. 1975 Sverige-Nya Zealand 3-0 (Aix en Provence) Helena Anliot – Judith Connor 6-4, 6-0; Ingrid Bentzer – Pauline Elliot 6-2, 6-1; Bentzer/Mimi Wikstedt – Connor/Christine Newton 6-1, 6-3. Sverige-USA 1-2 (Aix en Provence) Helena Anliot – Julie Heldman 6-4, 6-3, Ingrid Bentzer – Kathy Kuykendall 2-6, 6-1, 3-6; Bentzer/Mimi Wikstedt – Heldman/Janet Newberry 6-2, 5-7, 6-8. Sverige-Indonesien 1-2 (tröstturneringen, Aix en Provence) Resultat saknas… Helena Anliot besegrade Lany Kaligis, medan Ingrid Bentzer föll mot Yolanda Sumarno. 1976 Sverige-Japan 3-0 (Philadelphia) Helena Anliot – Kiyomi Nakagawa 6-2, 6-2; Ingrid Bentzer – Naoko Sato 6-4, 7-5; Anliot/Mimi Wikstedt-Mihoka Matsushima/Michiko Saji 6-0, 6-0. Sverige-Sydafrika 0-3 (Philadelphia) Helena Anliot – Linky Boshoff 7-6, 2-6, 3-6; Ingrid Bentzer – Anette Du Plooy 7-6, 4-6, 3-6; Anliot/Mimi Wikstedt – Boshoff/Ilana Kloss 2-6, 2-6. 1977 Sverige-Finland 3-0 (Eastbourne) Margareta Forsgårdh – Laila Pirila 3-6, 6-0, 6-1; Ingrid Bentzer – Elina Durchman 6-3, 6-2; Helena Anliot/Mimi Wikstedt – Durchman/Pirila 6-0, 6-2. Sverige-Argentina 3-0 (Eastbourne) Mimi Wikstedt – Elvira Weisenberger 6-4, 6-4; Ingrid Bentzer – Raquel Giscafre 6-0, 6-4; Helena Anliot/Wikstedt – Beatriz Araujo/Viviana Gonzales Lociccero 6-3, 6-3. Sverige-Storbritannien 0-3 (kvartsfinal, Eastbourne) Mimi Wikstedt – Sue Barker 0-6, 2-6; Ingrid Bentzer – Virigina Wade 5-7, 2-6; Helena Anliot/Wikstedt – Barker/Wade 2-6, 5-7, 3-6. 1979 Sverige-Israel 3-0 (Madrid) Lena Sandin – Hagit Zubary 6-3, 6-2; Helena Anliot – Paulina Peled 6-3, 8-6; Anliot/Mimi Wikstedt – Peled/Zubary 6-2, 6-4. Sverige-Tjeckoslovakien 1-2 (Madrid) Lena Sandin – Hana Mandlikova 2-6, 3-6; Helena Anliot – Regina Marsikova 1-6, 3-6; Anliot/Mimi Wikstedt – Mandlikova/Marsikova 3-6, 6-1, 6-1. 1978 Sverige-Frankrike 1-2 (Melbourne) Elisabeth Ekblom – Gail Lovera 3-6, 3-6; Nina Bohm – Francois Durr 1-6, 4-6; Ekblom/Bohm-Brigitte Simon/Frederique Thibault 6-2, 6-2.
1980 Sverige-Frankrike 2-1 (Berlin) Lena Sandin – Frederique Thibault 6-7, 6-3, 6-4; Nina Bohm – Brigitte Simon 4-6, 3-6; Helena Anliot/Bohm – Gail Lovera/Thibault 1-6, 6-3, 6-0. Sverige-Japan 2-1 (Berlin) Lena Sandin – Kiyoko Nomura 6-3, 6-7, 6-8; Nina Bohm – Naoko Sato 6-3, 3-6, 6-4; Helena Anliot/Bohm – Nomura/Sato 6-3, 6-4 Sverige-Australien 1-2 (kvartsfinal, Berlin) Lena Sandin – Dianne Fromholz 6-2, 6-3; Nina Bohm -Wendy Turnbull 1-6, 3-6; Helena Anliot/Bohm – Fromholz/Turnbull 3-6, 2-6. 1981 Sverige-Tjeckoslovakien 0-3 (Tokyo) Mimi Wikstedt – Renata Tomanova 2-6, 4-6; Elisabeth Ekblom – Hana Mandlikova 2-6, 3-6; Catarina Lindqvist/Wikstedt – Mandlikova/Tomanova 6-4, 6-7, 2-6. Sverige-Danmark 1-2 (tröstturneringen, Tokyo) Catarina Lindqvist – Tine Scheuer-Larsen 6-4, 6-1; Elisabeth Ekblom – Anne-Mette Sörensen 4-6, 5-7; Lindqvist/Mimi Wikstedt – Scheuer-Larsen/Sörensen 5-7, 6-3, 6-8. 1982 Sverige-Jugoslavien w.o. (Santa Clara) Sverige-Schweiz 1-2 (Santa Clara) Catarina Lindqvist – Christiane Jolissaint 4-6, 1-6; Lena Sandin – Petra Delhees 0-6, 4-6; Catrin Jexell/Sandin – Delhees/Jolissaint 4-6, 6-2, 6-3 1983 Sverige-Belgien 3-0 (Zürich) Catarina Lindqvist – Marlene De Wouters 6-3, 6-2; Catrin Jexell – Ann Gabriel 6-2, 4-6, 6-4; Jexell/Helena Olsson – Gabriel/Nicole Mabille 6-4, 7-5. Sverige-USA 0-3 (Zürich) Catarina Lindqvist – Candy Reynolds 3-6, 6-3, 1-6; Catrin Jexell – Andrea Jaeger 0-6, 2-6; Jexell/Helena Olsson – Reynolds/Paula Smith 1-6, 2-6. 1984 Sverige-Brasilien 2-1 (Sao Paulo) Carina Karlsson – Claudia Monteiro 6-4, 6-4; Catarina Lindqvist – Patricia Medrado 7-5, 6-1; Catrin Jexell/Karlsson – Medrado/Monteiro 2-6, 4-6. Sverige-Västtyskland 1-2 (Sao Paulo) Carina Karlsson – Petra Keppeler 4-6, 6-3, 1-6; Catarina Lindqvist – Sylvia Hanika 6-4, 3-6, 6-2; Catrin Jexell/Karlsson – Hanika/Keppeler 3-6, 4-6. 1985 Sverige-Kanada 2-1 (Nagoya) Carina Karlsson – Jane Young 5-7, 1-6; Catarina Lindqvist – Carling Bassett 6-4, 6-3; Lindqvist/Maria Lindström – Bassett/Helene Pelletier 4-6, 6-3, 6-4. Sverige-Sydkorea 1-2 (Nagoya) Maria Lindström – Soo-Ok Kim 2-6, 6-7 (2); Catarina Lindqvist – Jeong-Soon Lee 6-3, 6-2; Carina Karlsson/Karolina Karlsson – Jeong-Ok Choi/Kim 6-7 (7), 1-6 1986 Sverige-Frankrike 0-3 (Prag) Helena Dahlström – Isabelle Demongeot 4-6, 1-6; Catarina Lindqvist – Catherine Tanvier 6-4, 2-6, 0-6; Dahlström/Monika Lundqvist – Pascale Paradis/Nathalie Tauziat 3-6, 7-5, 2-6. Sverige-Belgien 0-3 (tröstturneringen, Prag) Monika Lundqvist – Sandra Wasserman 5-7, 3-6; Helena Dahlström – Ann Devries 4-6, 2-6; Dahlström/Lundqvist – Devries/Wasserman 4-6, 2-6. 1987 Sverige-Tjeckoslovakien 0-3 (Vancouver) Carina Karlsson – Helena Sukova 4-6, 4-6; Catarina Lindqvist – Hana Mandlikova 3-6, 2-6; Lindqvist/Maria Lindström – Mandlikova/Jana Novotna 3-6, 2-6 Sverige-Mexico 3-0 (tröstturneringen, Vancouver) Carina Karlsson – Lucila Becerra 6-1, 6-3; Catarina Lindqvist – Claudia Hernandez-Salas 6-2, 6-1; Catrin Jexell/Maria Lindström – Xochitl Escobedo/Alejandra Vallejo 6-2, 6-1. Sverige-Danmark 2-1 (tröstturneringen kvartsfinal, Vancouver) Maria Lindström – Lone Vandborg 6-1, 6-4; Catarina Lindqvist – Tine Scheuer-Larsen 6-0, 6-4; Catrin Jexell/Lindström – Scheuer-Larsen/Vandborg 6-2, 4-6, 3-6. Sverige-Hong Kong 1-2 (tröstturneringen semifinal, Vancouver) Carina Karlsson – Paulette Moreno 4-6, 7-5, 4-6; Catarina Lindqvist – Patricia Hy 7-6, 7-6; Lindqvist/Maria Lindström – Hy/Moreno 6-0, 4-6, 7-9. 1988 Sverige-Bulgarien 3-0 (Melbourne) Maria Strandlund – Galia Angelova 6-4, 5-7, 6-3; Catarina Lindqvist – Elena Pampoulova 7-5, 6-3; Jonna Jonerup/Maria Lindström – Angelova/Pampoulova 6-2, 6-7 (5), 6-1. Sverige-USA 2-1 (Melbourne) Maria Strandlund – Patty Fendick 6-2, 7-6 (3); Catarina Lindqvist – Lori McNeil 6-4, 7-5; Lindqvist/Maria Lindström – Gigi Fernandez/McNeil 5-7, 1-6. Sverige-Kanada 0-3 (kvartsfinal, Melbourne) Maria Strandlund – Jill Hetherington 3-6, 6-7 (7); Catarina Lindqvist – Helen Kelesi 4-6, 4-6; Lindqvist/Maria Lindström – Hetherington/Kelesi 3-6, 0-6. 1989 Sverige-Japan 0-3 (Tokyo) Cecilia Dahlman – Nana Miyagi 6-1, 1-6, 2-6; Catarina Lindqvist – Akiko Kijimuta 2-6, 2-6; Lindqvist/Maria Strandlund – Kimiko Date/Etsuko Inoue 5-7, 2-6. Sverige-Irland 3-0 (tröstturneringen, Tokyo) Cecilia Dahlman – Jennifer O´Brien 6-1, 6-2; Maria Strandlund – Lesley O´Halloran 6-2, 6-3; Jonna Jonerup/Strandlund – Gina Niland/O´Halloran 6-1, 6-2. Sverige-Kina 2-1 (tröstturneringen kvartsfinal, Tokyo) Jonna Jonerup – Min Tang 6-7 (3), 2-6; Maria Strandlund – Li-Ling Chen 6-2, 3-6, 6-2; Cecilia Dahlman/Strandlund – Fang Li/Tang 6-2, 3-6, 6-4. Sverige-Finland 0-2 (tröstturneringen semifinal, Tokyo) Cecilia Dahlman – Nanne Dahlman 4-6, 2-6; Maria Strandlund – Anne Aallonen 5-7, 2-6.
1990 Sverige-Belgien 1-2 (Atlanta) Maria Strandlund – Sandra Wasserman 4-6, 4-6; Catarina Lindqvist – Sabine Appelmans 7-5, 7-5; Lindqvist/Strandlund – Appelmans/Wasserman 2-6, 2-6. Sverige-Luxemburg 1-2 (tröstturneringen, Atlanta) Cecilia Dahlman – Marie-Christine Goy 6-3, 6-1; Catarina Lindqvist – Karin Kschwendt 4-6, 4-6; Dahlman/Maria Strandlund – Goy/Kschwendt 2-6, 6-1, 3-6. 1991 Sverige-Tjeckoslovakien 0-2 (Nottingham) Maria Strandlund – Radomira Zrubakova 0-6, 1-6; Cecilia Dahlman – Jana Novotna 6-7 (5), 2-6. Sverige-Paraguay 3-0 (kval till världsgruppen, Nottingham) Maria Strandlund –  Larissa Schaerer 6-4, 7-5; Cecilia Dahlman – Rosana De Los Rios 6-3, 6-2; Jonna Jonerup/Maria Lindström – De Los Rios/Schaerer 6-3, 6-0. 1992 Sverige-Schweiz 2-1 (Frankfurt) Cecilia Dahlman – Emanuela Zardo 6-2, 6-3; Catarina Lindqvist – Manuela Maleeva-Fragniere 0-6, 2-6; Maria Lindström/Maria Strandlund – Maleeva-Fragniere/Michelle Strebel 6-4. 5-7, 6-4. Sverige-Polen 1-2 (Frankfurt) Cecilia Dahlman – Magdalena Mroz 6-2, 6-1; Catarina Lindqvist – Katarzyna Nowak 6-7 (4), 7-6 (4), 3-6; Maria Lindström/Maria Strandlund – Mroz/Katarzyna Teodorowicz 3-6, 2-6. 1993 Sverige-Uruguay 3-0 (Frankfurt) Åsa Carlsson – Laura Olave 6-1, 7-5; Cecilia Dahlman – Claudia Brause 6-4, 6-1; Maria Lindström/Maria Strandlund – Brause/Patricia Miller 6-4, 6-3. Sverige-Frankrike 0-3 (Frankfurt) Åsa Carlsson – Julie Halard 2-6, 3-6; Cecilia Dahlman – Nathalie Tauziat 1-6, 6-7 (5); Maria Lindström/Maria Strandlund – Halard/Tauziat 2-6, 3-6. 1994 Sverige-Belgien 2-1 (Frankfurt) Maria Strandlund – Dominique Monami 6-4, 6-2; Åsa Carlsson – Sabine Appelmans 7-5, 4-6, 2-6; Maria Lindström/Strandlund – Appelmans/Monami 4-6, 6-1, 6-3. Sverige-Japan 0-3 (Frankfurt) Maria Strandlund – Naoko Sawamatsu 4-6, 3-6; Åsa Carlsson – Kimiko Date 2-6, 5-7; Maria Lindström/Strandlund – Mana Endo/Nana Miyagi 7-6 (2), 1-6, 2-6. 1995 Sverige-Nederländerna 0-5 (andra världsgruppen, Västerås) Åsa Carlsson – Kristie Boogert 3-6, 7-5, 1-6; Maria Strandlund – Miriam Oremans 3-6, 1-6; Carlsson – Oremans 6-2, 6-7 (4), 3-6; Boogert/Strandlund 7-6 (1), 3-6, 0-6; Maria Lindström/Strandlund – Manon Bollegraf/Caroline Vis 1-6, 3-6. Sverige-Tjeckoslovakien 1-4 (kval till andra världsgruppen, Prag) Maria Strandlund – Helena Sukova 2-6, 3-6; Åsa Carlsson – Petra Langrova 6-4, 6-3; Carlsson – Sukova 6-4, 4-6, 3-6; Strandlund – Langrova 2-6, 2-6; Annica Lindstedt/Maria Lindström – Langrova/Sukova 4-6, 1-6. 1996 Sverige-Norge 3-0 (Europa/Afrikagruppen, La Manga) Åsa Carlsson – Tina Samara 6-3, 6-1; Anna-Karin Svensson – Mette Sigmundstad 6-2, 6-2; Maria Lindström/Svensson – Karoline Borgersen/Samara 6-3, 6-3. Sverige-Italien 0-3 (Europa/Afrikagruppen, La Manga) Anna-Karin Svensson – Adriana Serra Zanetti 4-6, 3-6; Åsa Carlsson – Rita Grande 4-6, 7-6 (1), 2-6; Carlsson/Maria Lindström – Natalia Baudone/Laura Golarsa 4-6, 1-6. Sverige-Lettland 3-0 (Europa/Afrikagruppen, La Manga) Åsa Carlsson – Larisa Neiland 4-1 uppg.; Anna-Karin Svensson – Anna Barinova 1-6, 7-5, 6-2; Carlsson/Maria Lindström – Barinova/Neiland walkover. Sverige-Ryssland 0-3 (kvalspel Europa/Afrikagruppen, La Manga) Åsa Carlsson – Elena Likhovtseva 4-6, 4-6; Anna-Karin Svensson – Anna Kournikova 0-6, 3-6; Carlsson/Maria Lindström – Kournikova/Elena Makarova 3-6, 3-6. 1997 Sverige-Ukraina 2-1 (Europa/Afrikagruppen, Bari) Anna-Karin Svensson – Natalia Nemchinova 6-4, 6-1; Maria Strandlund – Tatiana Kovaltchouk 6-2, 4-6, 2-6; Strandlund/Svensson – Kovaltchouk/Nemchinova 6-3, 6-4. Sverige-Rumänien 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Bari) Anna-Karin Svensson –  Alina Tecsor 6-1, 7-6 (5); Maria Strandlund – Raluca Sandu 7-5, 1-6, 6-3; Sofia Finér/Annica Lindstedt – Sandu/Tecsor 6-4, 6-2. Sverige-Italien 0-3 (Europa/Afrikagruppen, Bari) Anna-Karin Svensson –  Gloria Pizzichini 7-6 (7), 2-6, 1-6; Maria Strandlund – Silvia Farina 7-6 (5), 1-6, 1-6; Sofia Finér/Annica Lindstedt – Giulia Casoni/Francesca Lubiani 2-6, 6-7 (5). Sverige-Vitryssland 1-2 (kvalspel Europa/Afrikagruppen, Bari) Anna-Karin Svensson –  Olga Barabanschikova 5-7, 3-6; Maria Strandlund – Natalia Zvereva 4-6, 3-6; Sofia Finér/Annica Lindstedt – Tatiana Ignatieva/Tatiana Poutchek 6-4, 2-6, 7-5. 1998 Sverige-Ungern 3-0 (Europa/Afrikagruppen, La Manga) Kristina Triska – Zsofia Gubacsi 6-4, 6-3; Åsa Carlsson – Petra Gaspar 7-6 (5), 7-5; Carlsson/Triska – Gubacsi/Adrienn Hegedus 6-4, 6-3. Sverige-Jugoslavien 2-1 (Europa/Afrikagruppen, La Manga) Kristina Triska – Dragana Zaric 7-5, 5-7, 9-7; Åsa Carlsson – Sandra Nacuk 6-4, 3-6, 4-6; Carlsson/Triska – Nacuk/Zaric 5-7, 6-1, 6-1. Sverige-Ukraina 2-1 (Europa/Afrikagruppen, La Manga) Kristina Triska – Anna Zaporozhanova 3-6, 6-7 (8); Åsa Carlsson – Elena Tatarkova 6-1, 6-1; Carlsson/Triska – Tatarkova/Zaporozhanova 7-5, 6-3. Sverige-Rumänien 1-2 (kvalspel Europa/Afrikagruppen, La Manga) Kristina Triska – Alice Pirsu 6-4, 6-2; Åsa Carlsson – Raluca Sandu 6-2, 1-6, 6-8; Carlsson/Triska – Pirsu/Sandu 3-6, 6-3, 3-6. 1999 Sverige-Portugal 3-0 (Europa/Afrikagruppen, La Manga) Maria Wolfbrandt – Cristina Correia 2-6, 6-1, 6-2; Åsa Carlsson – Ana-Catarina Nogueira  6-1, 6-4; Carlsson/Frida Engblom – Angela Cardoso/Correia 6-2, 4-6, 6-2. Sverige-Grekland 3-0 (Europa/Afrikagruppen, La Manga) Maria Wolfbrandt – Asimina Kaplani 3-6, 6-3, 6-1; Åsa Carlsson – Christina Papadaki 6-4, 6-4; Diana Majkic/Frida Engblom – Kaplani/Evagelia Roussi 6-3, 7-5. Sverige-Rumänien 0-3 (Europa/Afrikagruppen, La Manga) Diana Majkic – Catalina Cristea 2-6, 3-6; Åsa Carlsson – Ruxandra Dragomir 2-6, 0-6; Cristea/Dragomir – Frida Engblom/Majkic 0-6, 0-6. Sverige-Sydafrika 0-2 (kvalspel Europa/Afrikagruppen, La Manga) Maria Wolfbrandt – Mariaan De Swardt 1-6, 3-6; Åsa Carlsson – Amanda Coetzer 7-6 (2), 4-6, 1-6.
2000 Sverige-Polen 2-1 (Europa/Afrikagruppen, Antalya) Johanna Larsson – Joanna Sakowicz 6-3, 6-3; Sofia Arvidsson – Karolina Kosinska 4-6, 6-2, 6-1; Arvidsson/Hanna Nooni – Klaudia Jans/Alicja Rosolska 6-0, 3-6, 0-6. Sverige-Bulgarien 1-2 (Europa/Afrikagruppen, La Manga) Sofia Arvidsson – Antoaneta Pandjerova 6-1, 3-6, 7-5; Diana Majkic – Desislava Topalova 2-6, 7-6 (9), 4-6; Frida Engblom/Maria Strandlund – Maria Gusheva/Pandjerova 4-6, 2-6. Sverige-Nederländerna 0-3 (Europa/Afrikagruppen, La Manga) Sofia Arvidsson – Miriam Oremans 3-6, 1-6; Diana Majkic – Seda Noorlander 3-6, 5-7; Arvidsson/Frida Engblom – Amanda Hopmans/Oremans 3-6, 1-6. Sverige-Turkiet 2-1 (Europa/Afrikagruppen, La Manga) Sofia Arvidsson – Ismet-Duygu Aksit-Oal 6-3, 3-6, 6-2; Diana Majkic – Gulberk Gultekin 7-5, 6-3; Arvidsson/Frida Engblom – Aksit-Oal/Gultekin 6-3, 2-6, 3-6 2001 Sverige-Storbritannien 3-0 (Europa/Afrikagruppen, La Manga) Sofia Arvidsson – Anne Keothavong 6-0, 6-2; Åsa Carlsson – Louise Latimer 6-0, 6-4; Carlsson/Maria Wolfbrandt – Julie Pullin/Lorna Woodroffe 6-1, 6-4. Sverige-Vitryssland 3-0 (Europa/Afrikagruppen, La Manga) Sofia Arvidsson – Nadejda Ostrovskaya 6-1, 6-4; Åsa Carlsson – Tatiana Poutchek 6-4, 6-0; Carlsson/Maria Wolfbrandt – Olga Barabanschikova/Elena Yaryshka 7-5, 6-2. Sverige-Rumänien 2-1 (Europa/Afrikagruppen, La Manga) Sofia Arvidsson – Edina Gallovits 0-6, 6-7 (2); Åsa Carlsson – Ioana Gaspar 6-1, 6-3; Carlsson/Maria Wolfbrandt – Gallovits/Gaspar 6-3, 3-6, 9-7. Sverige-Nederländerna 2-0 (kvalspel Europa/Afrikagruppen, La Manga) Sofia Arvidsson – Kristie Boogert 6-3, 2-6, 7-5; Åsa Carlsson – Miriam Oremans 6-4, 7-6 (5). Sverige-Japan 3-2 (kval till världsgruppen, Falkenberg) Åsa Carlsson – Rika Fujiwara 6-3, 6-1; Sofia Arvidsson – Shinobu Asagoe 6-3, 6-3; Carlsson – Asagoe 6-0, 6-3; Arvidsson – Fujiwara 6-4, 4-6, 6, 6-7 (3); Carlsson/Diana Majkic – Rika Hiraki/Yuka Yoshida 3-6, 1-6. 2002 Sverige-Italien 0-5 (Milano) Åsa Svensson – Antonella Serra Zanetti 7-6 (4), 3-6, 8-10; Sofia Arvidsson – Adriana Serra Zanetti  1-6, 1-6; Åsa Svensson – Adriana Serra Zanetti 3-6, 6-7 (5); Sofia Arvidsson – Roberta Vinci 3-6, 2-6; Arvidsson/Maria Wolfbrandt – Maria-Elena Camerin/Vinci 6-1, 0-6, 4-6. Sverige-Schweiz 3-2 (kval till världsgruppen, Malmö) Sofia Arvidsson – Patty Schnyder 6-2, 6-2; Åsa Svensson – Myriam Casanova 6-2, 6-4; Svensson – Schnyder 6-7 (4), 7-5, 6-8; Arvidsson – Casanova 0-6, 2-6; Arvidsson/Svensson – Casanova/Schnyder 3-6, 6-3, 7-5. 2003 Sverige-Italien 2-3 (Linköping) Sofia Arvidsson – Antonella Serra Zanetti 6-4, 6-7 (2), 6-3; Hanna Nooni – Flavia Pennetta 4-6, 3-6; Arvidsson – Pennetta 0-6, 4-6; Nooni – Serra Zanetti 0-6, 6-2, 6-4; Arvidsson/Maria Wolfbrandt – Pennetta/Roberta Vinci 2-6, 1-6. Sverige-Japan 1-4 (kval till världsgruppen, Gifu) Sofia Arvidsson – Shinobu Asagoe 3-6, 5-7; Hanna Nooni – Ai Sugiyama 3-6, 4-6; Arvidsson – Sugiyama 7-5, 6-1; Nooni – Asagoe 3-6, 6-7 (6); Arvidsson/Nooni – Akiko Morigami/Saori Obata 3-6, 2-6. 2004 Sverige-Litauen 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Aten) Hanna Nooni – Edita Liachoviciute 6-1, 6-0; Sofia Arvidsson – Lina Stanciute 7-5, 6-2; Arvidsson/Nooni – Liachoviciute/Stanciute 6-0, 7-5. Sverige-Serbien och Montenegro 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Aten) Hanna Nooni – Jelena Jankovic 6-3, 5-7, 3-6; Sofia Arvidsson – Jelena Dokic 7-5, 5-7, 3-6; Michaela Johansson/Nadja Roma – Jankovic/Ana Timotic 2-6, 0-6. Sverige-Vitryssland 1-2 (Europa/Afrikagruppen kvalspel, Aten) Hanna Nooni – Tatsiana Uvarova 5-7, 4-6; Sofia Arvidsson – Anastasia Yakimova 7-6 (5), 6-3; Arvidsson/Nooni – Daria Kustava/Tatiana Poutchek 2-6, 2-6. 2005 Sverige-Luxemburg 2-1 (Europa/Afrikagruppen, Antalya) Johanna Larsson – Anne Kremer 6-3, 3-6, 6-3; Sofia Arvidsson – Claudine Schaul 5-7, 6-7 (6); Arvidsson/Hanna Nooni – Kremer/Schaul 6-3, 6-3. Sverige-Nederländerna 1-2 (Europa/Afrikagruppen, Antalya) Johanna Larsson – Brenda Schultz-McCarthy 7-5, 3-6, 6-1; Hanna Nooni – Michaella Krajicek 4-6, 0-6; Sofia Arvidsson/Nooni – Krajicek/Schultz McCarthy 6-4, 4-6, 4-6. Sverige-Sydafrika 1-2 (Europa/Afrikagruppen placeringsmatch, Antalya) Sousan Massi – Chanelle Scheepers 0-6, 4-6; Sofia Arvidsson – Natalie Grandin 6-4, 6-4; Johanna Larsson/Massi – Grandin/Alicia Pillay 5-7, 4-6. 2006 Sverige-Israel 0-3 (Europa/Afrikagruppen, Plovdiv) Johanna Larsson – Anna Smashnova 4-6, 4-6; Sofia Arvidsson – Shahar Peer 4-6, 2-6; Larsson/Nadja Roma – Tzipi Obziler/Peer 6-2, 3-6, 6-8. Sverige-Estland 0-3 (Europa/Afrikagruppen, Plovdiv) Johanna Larsson – Kaia Kanepi 2-6, 0-6; Sofia Arvidsson – Maret Ani 2-6, 1-6; Larsson/Nadja Roma – Ani/Kanepi 3-6, 4-6. Sverige-Vitryssland 1-2 (Europa/Afrikagruppen, Plovdiv) Nadja Roma – Ekaterina Dzehalevich 6-4, 5-7, 7-5; Johanna Larsson – Anastasia Yakimova 2-6, 2-6; Sofia Arvidsson/Larsson – Dzehalevich/ Yakimova 5-7, 2-6. Sverige-Rumänien 2-1 (Europa/Afrikagruppen, Plovdiv) Nadja Roma – Madalina-Victorita Gojnea 3-6, 3-6; Johanna Larsson – Monica Niculescu 3-6, 7-6 (3), 6-1; Mari Andersson/Roma – Mihaela Buzarnescu/Sorana-Mihaela Cirstea 7-5, 6-4. Sverige-Sydafrika 3-0 (Europa/Afrikagruppen kvalspel, Plovdiv) Johanna Larsson – Else Potgieter 6-1, 6-0; Sofia Arvidsson – Alicia Pillay 6-1, 6-1; Mari Andersson/Nadja Roma – Pillay/Lizaan Du Plessis 6-2, 6-0. 2007 Sverige-Slovenien 1-2 (Europa/Afrikagruppen, Plovdiv) Johanna Larsson – Masa Zec-Peskiric 2-6, 2-6; Sofia Arvidsson – Andreja Klepac 6-3, 3-6, 6-4; Arvidson/Larsson –  Klepac/Zec-Peskiric 3-6,3-6 Sverige – Serbien 2-1 (Europa/Afrikagruppen, Plovdiv) Johanna Larsson – Vojislava Likic 2-6, 6-4, 7-5; Sofia Arvidson – Jelena Jankovic 2-6, 0-6; Arvidsson/Larsson – Jankovic/Ana Timotic 5-7, 6-3, 6-1 Sverige – Estland 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Plovdiv) Michaela Johansson – Anett Schutting 1-6, 6-2, 6-3; Sofia Arvidsson – Margit Ruutel 5-7, 6-1, 8-6; Mari Andersson/Johanna Larsson – Kasik/Schutting 7-5, 6-2 2008 Sverige – Slovenien 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Budapest) Johanna Larsson – Masa Zec-Peskiric 6-3, 6-3; Sofia Arvidsson – Andreja Klepac 6-2, 6-1; Arvidsson/Larsson – Klepac/Masa Zec-Peskiric 6-4, 7-6(4) Sverige – Georgien 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Budapest Johanna Larsson – Ekaterine Gorgodze 4-6, 6-1, 6-1; Sofia Arvidsson – Oksana Kalashnikova 6-4, 7-5; Arvidsson/Larsson – Sara Kvatsabaia/Tatia Mikadze 6-0, 6-4 Sverige – Vitryssland 2-1 (Europa/Afrikagruppen, Budapest) Johanna Larsson – Daria Kustova 6-3, 6-1; Sofia Arvidsson – Olga Govortsova 6-2, 6-2; Michaela Johansson/Nadja Roma – Ima Bohush/Tatiana Poutchek 4-6, 2-6 Sverige – Schweiz 1-2 (Slutspel playoff till elitdivisionen, Budapest) Johanna Larsson – Emmanuelle Gagliardi 4-6, 7-5, 4-6; Sofia Arvidsson – Patty Schnyder 6-2, 3-6, 6-3; Arvidsson/Larsson – Gagliardi/Schnyder 6-2, 3-6, 6-7(3) 2009 Sverige – Rumänien 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Tallinn) Johanna Larsson – M.Niculescu 1-6, 7-6(1), 6-3; S.Arvidsson – S.Cirstea 6-7(5), 6-2, 7-5; E.Allguren/S.Roma – M.Buzarnescu/S.Cirstea 2-1 ret.
Sverige – Polen 0-3 (Europa/Afrikagruppen, Tallinn) J.Larsson – K.Piter  4-6 6-1,,4-6; S.Arvidsson – A.Radwanska 2-6,3-6; S.Arvidsson/J.Larsson – K.Jans/A.Rosolonska 4-6,2-6 Sverige – Bosnien & Herzegovina 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Tallinn) J.Larsson – S. Martinovic 6-1, 6-1; S.Arvidsson – M.Jugic-Salkic 6-2, 6-3; S.Arvidsson/J.Larsson – A.Husaric/D.Stojic 6-0, 6-1 Sverige – Ungern 2-1 (5-8 plats Europa/Afrikagruppen, Tallinn) J. Larsson – Z.Susanyi 6-1, 6-2; K.Marosi – S. Arvidsson 6-1 7-6(9) S. Arvidsson/J. Larsson – G. Arn/K. Marosi 6-3, 6-3
2010 Sverige-Danmark 2-1 (Europa/Afrikagruppen, Cruz Quebrada) Johanna Larsson – Mai Grage 6-3, 6-1; Sofia Arvidsson – Caroline Wozniacki 3-6, 1-6; S. Arvidsson/J. Larsson – K. Ildor Jacobsgaard/C. Wozniacki 6-0, 6-0 Sverige-Ungern 3-0 (Europa/Afrikagruppen, Cruz Quebrada) Johanna Larsson – Reka-Luca Jani 6-4, 6-2; Sofia Arvidsson-Aniko Kapros 6-4, 6-2; Ellen Allgurin/Anna Brazhnikova – R. Jani/Z. Susanyi 6-4, 6-2 Sverige – Lettland 2-1 (Europa/Afrikagruppen, Cruz Quebrada) Johanna Larsson – Diana Marcinkevica 6-0, 7-5; Sofia Arvidsson – Anastasija Sevastova 1-6, 7-5; S. Arvidsson/J. LArsson – Liga Dekveijere/A. Sevastova 6-2, 6-2 Sverige – Österrike 3-0 (Promotional Play-off Europa/Afrikagruppen, Cruz Quebrada) Johanna Larsson – Patricia Mayer 6-3, 6-3; Sofia Arvidsson – Sybille Bammer 6-1, 6-1; Dubbeln spelades ej. Sverige – Kina 3-2 (World Group II Play off, Helsingborg) Johanna Larsson – Shuai Peng 6-2, 6-4; Sofia Arvidsson – Shuai Zhang 6-4, 6-3; Sofia Arvidsson – Shuai Peng 7-6(4), 1-6, 6-8; Johanna LArsson – Shuai Zhang 2-6, 6-2, 6-3; Ellen Allgurin/Johanna Larsson – Xinyun Han/Yi-Miao Zhou 3-6, 2-6 2011 Sverige – Ukraina 2-3 (World Group II, Helsingborg) Sofia Arvidsson – Lesia Tsurenko 6-3, 6-2; Johanna Larsson – Kateryna Bodarenko 6-7(2), 6-7(5); Sofia Arvidsson – Kateryna Bodarenko 6-7(3), 4-6; Johanna Larsson – Lesia Tsurenko 6-7(3), 6-2, 6-3; S. Arvidsson/J. Larsson – K. Bodarenko/O. Savchuk 5-7, 2-6 Sverige – Schweiz 1-4 (World Group II Play off, Lugano) Johanna Larsson – Timea Bacsinsky 6-7(2), 1-6; Sofia Arvidsson – Patty Schnyder 1-6, 0-6; Johanna Larsson – Patty Schnyder 6-3, 5-7, 2-6; Sofia Arvidsson- Timea Bacsinsky 3-6, 1-6; Anna Brazhnikova/Sandra Roma – Amra Sadikovic/Stefanie Voegele 7-5, 6-4 2012 Sverige–Bosnien–Hercegovina 3–0 (Eilat, Israel, Europa/Afrikagruppen) Sofia Arvidsson–Jasmina Tinjic 6–1, 6–0; Johanna Larsson–Anita Husaric 6–2, 6–1; Sofia Arvidsson/Johanna Larsson–Jelena Stanivuk/Jasmina Tinjic 6–2, 6–3. Sverige–Ungern 2–1 (Eilat, Israel, Europa/Afrikagruppen) Sofia Arvidsson–Reka-Luca Jani 6–4, 6–3; Johanna Larsson–Timea Babos 5–7, 5–7; Sofia Arvidsson/Johanna Larsson–Timea Babos/Reka-Luca Jani 7–6, 2–6, 6–4. Sverige–Grekland 2–1(Eilat, Israel, Europa/Afrikagruppen) Ellen Allgurin–Maria Sakkari 6–1, 6–2; Hilda Melander–Despina Papamichail 4–6, 4–6; Ellen Allgurin/Hilda Melander–Despina Papamichail/Agni Stefanou 6–1, 6–2. Sverige–Polen 2–1 (Eilat, Israel, Europa/Afrikagruppen) Sofia Arvidsson–Urszula Radwanska 6–1, 6–2; Johanna Larsson–Agnieszka Radwanska 1–6, 0–6; Sofia Arvidsson/Johanna Larsson–Agnieszka Radwanska/Urszula Radwanska 6–4, 6–3. Sverige–Storbritannien 4–1 (Borås, kval till World Group 2) Johanna Larsson–Elena Baltacha 6–1, 7–5; Sofia Arvidsson–Anne Keothavong 6–1, 6–4; Sofia Arvidsson–Laura Robson 6–4, 1–6, 6–3; Johanna Larsson–Anne Keothavong 7–6, 3–6, 6–4; Ellen Allgurin/Hilda Melander–Elena Baltacha/Heather Watson 6–7, 1–6. 2013 Argentina–Sverige 2–3 (Buenos Aires, World Group 2) Paula Ormachea–Johanna Larsson 6–3, 6–0, Florencia Molinero–Sofia Arvidsson 6–3, 2–6, 6–1; Paula Ormachea–Sofia Arvidsson 5–7, 7–6, 2–3 wo; Florencia Molinero–Johanna Larsson 3–6, 2–6; Maria Irigoyen/Mailen Auroux–Sofia Arvidsson/Johanna Larsson 4–6, 4–6. USA–Sverige 3–2 (Delray Beach, kval till World Group) Sloane Stephens–Sofia Arvidsson 4–6, 6–4, 1–6; Serena Williams–Johanna Larsson 6–2, 6–2; Serena Williams–Sofia Arvidsson 6–2, 6–1; Venus Williams–Johanna Larsson 6–3, 7–5; Varvara Lepchenko/Venus Williams–Hilda Melander/Sandra Roma wo. 2014 Sverige–Polen 2–3 (Borås, World Group 2) Johanna Larsson–Katarzyna Piter 6–1, 6–2; Sofia Arvidsson–Agnieszka Radwanska 1–6, 1–6; Johanna Larsson–Agnieszka Radwanska 4–6, 1–6; Sofia Arvidsson–Katarzyna Piter 6–2, 6–1; Sofia Arvidsson/Johanna Larsson–Agnieszka Radwanska/Alicja Rosolska 2–6, 2–6. Sverige–Thailand 4–0 (Lidköping, kval World Group 2) Johanna Larsson–Noppawan Lertcheewakarn 6–1, 6–3; Sofia Arvidsson–Luksika Kumkhum 6–4, 6–2; Johanna Larsson–Luksika Kumkhum 6–4, 6–2; Hilda Melander/Rebecca Peterson–Tamarine Tanasugarn/Varatchaya Wongteanchai 6–4, 6–2. 2015 Sverige–Schweiz 1–3 (Helsingborg Arena, World Group 2) Rebecca Peterson–Timea Bacsinszky 6–7(4), 0–6; Johanna Larsson–Belinda Bencic 1–6, 2–6; Johanna Larsson–Timea Bacsinszky 3–6, 6–7 (5); Johanna Larsson/Rebecca Peterson–Viktorija Golubic/Xenia Knoll 5–7, 6–2, 10–5. Slovakien–Sverige 4–0 (Bratislava, kval World Group 2) Anna Karolina Schmiedlova–Rebecca Peterson 6–3, 6–3; Daniela Hantuchova–Susanne Celik 6–2, 6–0; Anna Karolina Schmiedlova–Ellen Allgurin 6–1, 6–4; Jana Cepelova/Anna Karolina Schmiedlova–Susanne Celik/Rebecca Peterson 4–6, 6–3, 10–7. 2016 Sverige–Portugal 1–2 (Eilat, Europa/Afrikagruppen) Susanne Celik–Maria Joao Koehler 3–6, 4–6; Rebecca Peterson–Michelle Larcher de Brito 7–6(5), 6–4; Cornelia Lister/Rebecca Peterson–Maria Joao Koehler/Michelle Larcher de Brito 3–6, 3–6. Sverige–Ukraina 0–3 (Eilat, Europa/Afrikagruppen) Susanne Celik–Kateryna Bondarenko 1–6, 3–6; Rebecca Peterson–Lesia Tsurenko 6–1, 2–6, 0–6; Jacqueline Cabaj Awad/Cornelia Lister–Olga Savchuk/Anastasiya Vasylyeva 2–6, 4–6. Sverige–Turkiet 0–2 (Eilat, Europa/Afrikagruppen kval) Susanne Celik–Ipek Soylu 3–6, 2–6; Rebecca Peterson–Cagla Buyukakcay 6–2, 4–6, 0–6. 2017 Sverige–Slovenien 0–3 (Siauliai, Europa/Afrikagrupp 2) Cornelia Lister–Dalila Jakupovic 2–6, 6–4, 3–6; Johanna Larsson–Tamara Zidansek 3–6, 6–3, 3–6; Jacqueline Cabaj Awad/Kajsa Rinaldo Persson–Kaja Juvan/Andreja Klepac 3–6, 5–7. Sverige–Norge 3–0 (Siauliai, Europa/Afrikagrupp 2) Cornelia Lister–Malene Helgø 6–4, 6–0; Johanna Larsson–Ulrikke Eikeri 6–0, 6–2; Jacqueline Cabaj Awad/Kajsa Rinaldo Persson–Astrid Wanja Brune Olsen/Malene Helgø 6–2, 6–2. Sverige–Sydafrika 3–0 (Siauliai, Europa/Afrikagrupp 2) Cornelia Lister–Ilze Hattingh 3–6, 6–2, 6–3; Johanna Larsson–Chanel Simmonds 6–1, 6–1; Johanna Larsson/Cornelia Lister–Madrie Le Roux/Chanel Simmonds 6–3, 6–3. Danmark–Sverige 1–2 (Siauliai, kval till grupp 1) Emilie Francati–Cornelia Lister 6–3, 6–4; Karen Barritza–Johanna Larsson 2–6, 4–6; Karen Barritza/Emilie Francati–Johanna Larsson/Cornelia Lister 2–6, 4–6. 2018 Ungern–Sverige 1–2 (Tallinn, Europa/Afrikagrupp 1) Reka-Luca Jani–Cornelia Lister 2–6, 6–0, 6–7(6); Dalma Galfi–Rebecca Peterson 3–6, 2–6; Dalma Galfi/Fanni Stollar–Cornelia Lister/Rebecca Peterson 7–6(4), 6–3. Kroatien–Sverige 2–1 (Tallinn, Europa/Afrikagrupp 1) Lea Boskovic–Cornelia Lister 6–4, 3–6, 7–5; Tena Lukas–Rebecca Peterson 2–6, 1–6; Darija Jurak/Tena Lukas–Jacqueline Cabaj Awad/Cornelia Lister 7–5, 7–6(5). Slovenien–Sverige 3–0 (Tallinn, Europa/Afrikagrupp 1) Kaja Juvan–Jacqueline Cabaj Awad 6–1, 6–3; Tamara Zidansek–Rebecca Peterson 4–6, 6–4, 6–2; Kaja Juvan/Nika Radisic–Mirjam Björklund/Jacqueline Cabaj Awad 6–3, 5–7(5), 6–2. Portugal–Sverige 0–2 (Tallinn, Europa/Afrikagruppen kval) Francisca Jorge–Cornelia Lister 2–6, 2–6; Maria Joao Koehler–Rebecca Peterson 4–6, 0–6; Francisca Jorge–Maria Joao Koehler–Mirjam Björklund/Jacqueline Cabaj Awad spelades ej.