tennis.se passar på att önska God fortsättning på det nya tennisåret. Efter semester och vintersjuka på redaktionen återupptar vi nu uppdateringen av matnyttigt från tävlingar och annat som händer i landet men även internationellt då många av spelarna är ute och tävlar – inte minst Australian Open står ju för dörren med Elias Ymer (SALK) i kval och senare André Göransson (Fair Play TK) i dubbeltävlingen.
Elias Ymer (SALK) ger sig in i elden i årets första Grand Slam-tävling Australian Open den här veckan. I kvalets första omgången väntar 171-rankade hemmaspelaren Alex Bolt. 
Vid vinst kan Elias få möta danske Elmer Möller som möter Marc Polmans (wild card).
På ITF-touren blev det en svensk titel i $15 000 i Oslo i helgen. Nikola Slavic (Enskede LTK) – som tog sig till kvartsfinal i singel – skulle gå hela vägen i dubbelturneringen där han spelade med danske Oskar Broström Poulsen (representerade Helsingborgs TK i elitserien). De vann finalen med 6-1, 6-4 mot Daniel De Jonge, Nederländerna och Billy Suarez, USA. Karl Friberg (Solna TK) var framme i semifinal i singeln där han föll i tre set mot slutsegraren Max Hans Rehberg från Tyskland.
I $30 000-tävlingen i Monastir i Tunisien bar det hela vägen till final för Olle Wallin (Fair Play TK). I finalen började det bra men Florian Broska från Tyskland kunde vända och vinna med 4-6, 6-1, 6-1. Olle Wallin och Leo Borg gick till kvartsfinal i dubbelturneringen.
Tillbaka till Oslo där Linea Bajraliu (Helsingborgs TK) nådde singelfinalen. 
Efter att inte ha tappat set på sina fyra matcher tog det stopp i finalen mot förstaseedade, 384-rankade, Katarina Kuzmova från Slovakien som vann med 6-7(4), 6-3, 6-1.
Ida Johansson (Stora Wäsby TK) och Isabel Skoog (Påvelunds TBK) var snubblande nära att nå dubbelfinalen men föll med 9-11 i avgörandet mot slutsegrarna Katarina Kuzmova och Amelia Rajecki (Storbritannien).
