STOMKALENDER

Här publiceras en stomkalender för internationella tävlingar i Sverige, större nationella tävlingar, seriespel samt utbildningar inom tävlingsområdet.

STOMKALENDER 2022

Övergripande stomkalender för perioden maj-augusti är publicerad. Vi reserverar oss för korrigeringar och tillkommande uppgifter.

Vecka/Datum Nationellt Internationellt Seriespel Utbildning
52 – 27/12 Helenius SALK Open Stockholm 27/12-6/1 INSTÄLLD
1 – 3/1 Helenius SALK Open Stockholm 27/12-6/1 INSTÄLLD SALK Open WTT Juniors 1-7/1 INSTÄLLD
2 – 10/1 Tabergsdalens Vintertour 13-16/1 Ström & Gulliksson Malmö Open WTT Juniors 8-14/1 INSTÄLLD
Vänersborg TE14 8-14/1 INSTÄLLD
Svenska Juniorcupen 15-16/1 Förbundsdomarkurs teori, Stockholm 16/1
3 – 17/1 Växjö Vintertour 17-19/1
Jönköping Open Vintertour 20-23/1
4 – 24/1 Holmen Paper Vintertour 27-30/1 Svenska Juniorcupen 29-30/1
5 – 31/1 Samyang Cup Vintertour Borås 3-6/2 TE Winter Cups F16 gruppspel Svedala 4-6/2 INSTÄLLD
6 – 7/2 XL Bygg Indoor Vintertour Oskarshamn 10-13/2 Svenska Juniorcupen 12-13/2
7 – 14/2
8 – 21/2 ATL Euro Finans Vintertour 25-27/2 Ullevi TE14 19-25/2 INSTÄLLD
9 – 28/2 WILSON TENNIS CAMP Vintertour 2022 28/2-2/3

HOUSE of BONTIN Vintertour 2022 2-4/3

Veteran-SM Danderyd 25/2-5/3 UPPSKJUTEN

Kungens Kanna/Drottningens Pris TE14 26/2-6/3 FLYTTAD (v. 44)

Davis Cup Sverige-Japan, Helsingborg Arena 4-5/3

10 – 7/3 Lugnet Cup Vintertour 11-13/3 Kramfors 1 WTT Juniors 5-12/3
11 – 14/3 Kramfors 2 WTT Juniors 12-19/3 Svenska Juniorcupen 19-20/3 Förbundstävlingsledarutbildning, digital kurs, 19-20 mars
12 – 21/3 JSM18/USM21 Falun 21-27/3
13 – 28/3 Eskilstuna Vintertour 31/3-3/4 Svenska Juniorcupen 2-3/4
14 – 4/4 65+ Veteranslutspel 9-10/4
15 – 11/4 Rebound Ace Vintertour Malmö 11-14/4
JSM 14/16 Göteborg 9-18/4
Billie Jean King Cup Turkiet 11-16/4
16 – 18/4 35-55 Veteranslutspel  23-24/4 Förbundstävlingsledarutbildning, digital kurs, 23-24 april (Tennis Stockholm)
17 – 25/4 Lag-VM Veteraner 65-85 år 24-29/4
18 – 2/5 XL Bygg open outdoor – JSM Race 2022 (14 4-8/5)
ATEA Cup – JSM Race 2022 (18 5-8/5)
Lag-VM Veteraner 50-60 år 1-6/5
VM Veteraner 65-90 år 30/4-7/5
Båstad WTT25 Damer 2-8/5
Nordisk Juniorlandskamp U14 6-8/5
19 – 9/5 Liljedahls Group Cup Sommartour 2022 (13-15/5) B-15000

ATEA Cup – JSM Race 2022 (16 12-15/5)

VM Veteraner 50-60 år 7-14/5
Varberg WTT25 Damer 9-15/5
Kalmar WTT25 Herrar 9-15/5
20 – 16/5 Strandbjörksspelen – Sommartour 2022 (16-18/5) C-10000
Mälarhöjden Sommartour Skandiamäklarna 2022 (19-22/5) B-15000Strandbjörksspelen – JSM Race 2022 (14 18-22/5)
Värnamo WTT 18 år 16-22/5
21 – 23/5 Tors Hammare Open Sommartour 2022 (27-29/5) B-20000

SJT Audi Danderyd Junior Trophy – JSM Race 2022 (14 26/9-5)
Hunnebostrands vårspel – JSM Race 2022 (14/16 25-29/5)
Riviera Tennis – JSM Race 2022 (14/16/18 25-29/5)

Jönköping WTT 18 år 23-29/5
22 – 30/5 Euro Finans Open Sommartour 2022 (30/5-1/6) C-10000
Turako Danderyd Open Sommartour 2022 (2-5/6) A-20000
Tabergsdalen Open Elit SommarTour 2022 (4-7/6) C-10000Euro Finans – JSM Race 2022 (16 3-6/6)
23 – 6/6 Audi Danderyd Open – Sommartour 2022 (8-11/6) A-20000

Lysekil/Fiskebäckskils JSM-Race 2022 (14 10-14/6)
Båstadtennis Corem Open – JSM Race 2022 (18 11-16/6)

24 – 13/6 Åhus Outdoor Open Sommartour 2022 (17-19/6) C-10000

Båstadtennis Corem Open – JSM Race 2022 (14/16 13-23/6)

Lysekil/Fiskebäckskils JSM-Race 2022 (16 20-24/6)

25 – 20/6 Båstadtennis Corem Open – JSM Race 2022 12 år 19-26/6

YSB Open Sommartour 2022 (24-27/6) SM-50000

YSB Open – JSM Race 2022 (14 23-27/6)
Handelsbanken Open – JSM Race 2022 (16/18 22-26/6)

Ystad WTT25 Damer 20-26/6
26 – 27/6 Beddingespelen by Optimal Hem Sommartour 2022 (30/6-3/7) SM-50000
Kalmarspelen – Sommartouren 2022 (2-5/7) C-10000YSB Open – JSM Race 2022 (16/18 27/6-3/7)
Handelsbanken Open – JSM Race 2022 (14 28/6-2/7)
Munka Spelen – JSM Race 2022 (18 2-6/7
TE Summer Cups gruppspel 14 år 26-28/6
TE Summer Cups slutspel 14 år 1-3/7
27 – 4/7 NG Elite Hotels Cup riksfinal 3-7/7

YSB Open Sommartour 2022 (4-7/7) SM-50000
Varbergs Sommarturnering – Sommartour 2022 (6-10/7) C-10000
Jönköping Outdoor – Sommartour 2022 (8-10/7) C-10000
Blå Jungfruspelen Sommartour 2022 (10-13/7) C-10000

Hunnebobostrand tennisvecka – JSM Race 2022 (18 3-6/7)
KalmarSpelen – JSM Race 2022 (16 7-10/7)
Strandbadsturneringen – JSM Race 2022 (18 7-11/7)

Nordea Open WTA Båstad 4-10/7 Förbundsdomarkurs – Båstad (3-7/7)
28 – 11/7 Strandbadsturneringen – Elit Sommartour 2022 (14-17/7) SM-50000

Sommarspelen – JSM Race 2022 (14/16 11-14/7)
Strandbadsturneringen – JSM Race 2022 (14 11-15/7)
Havsbadsspelen -JSM Race 2022 (16 16-19/7)
Öregrundsspelen 2022 – JSM race 2022 (14/18 16-20/7)

Nordea Open ATP Båstad 10-16/7
29 – 18/7 Höllviksspelen – Sommartour 2022 (18-21/7) C-10000
Ostkustens Pärla – Sommartour 2022 (19-21/7) Super-30000
Garantum & Mela invest Sommartour 2022 (21-24/7) Super-30000KLTK:s Sommarspel 2022 – JSM Race 2022 (14 20-24/7)
Öregrundsspelen JSM Race 2022 (16 20-24/7)
SEB Karlskrona Open JSM Race 2022 (14 24-27/7)
Holmen Paper Cup JSM Race 2022 (16/18 24-27/7)
Junior-EM 14/16/18 år 18-24/7
30 – 25/7 SEB Karlskrona Open Sommartour 2022 (25-27/7) C-10000
Holmen Paper Cup Sommartour 2022 (28-31/7) A-20000SEB Karlskrona Open JSM Race 2022 (16/18 27-31/7)
Homen Paper Cup JSM Race 2022 (14 27-31/7)
Swedish Tennis Academy Open by Lawnit JSM Race 2022 (14 31/7-3/8)
TE Summer Cups gruppspel 16/18 år 27-29/7
31 – 1/8 Veteran-SM 28/7-6/8

Swedish Tennis Academy Open by Lawnit Sommartour 2022 (4-7/8) C-10000

Valldaspelen JSM Race 2022 (14 1-5/8)
BJÄRRED JSM Race 2022 (14 3-7/8)

TE Summer Cups slutspel 16/18 år 1-3/8
Lag-VM Veteraner 35-40 år 1-5/8
Nordisk Juniorlandskamp Lund U13 2-4/8
32 – 8/8 Reserverad för RM-tävlingar 8-14/8
Rullstols-SM USIF 4-8/8
VM Veteraner 35-40 år 6-13/8
Ystad WTT25 Herrar 8-14/8
Danderyd WTT25 Damer 8-14/8
33 – 15/8 Malmö WTT15 Herrar 15-21/8
Kramfors WTT 18 år 15-21/8
34 – 22/8 JSM-Race slutspel Båstad 26-30/8 Norrköping WTT15 Damer 22-28/8
35 – 29/8
36 – 5/9 Malmö WTT 18 år 4-11/9
37 – 12/9 Sofias Cup/Pirres Pokal regionspel Norrköping 16-18/9 Davis Cup Group Stage Finals 14-18/9
38 – 19/9 Danderyd WTT15 Herrar 19-25/9
39 – 26/9 Falun WTT25 Herrar 25/9-1/10
SALK Open WTT 18 år 26/9-2/10
40 – 3/10 Förbundstävlingsledarutbildning 8-9/10
41 – 10/10
42 – 17/10 Sofias Cup/Pirres Pokal slutspel Stockholm 22-23/10 Stockholm Open 15-23/10
43 – 24/10
44 – 31/10 Kungens Kanna/Drottningens Pris TE14 29/10-6/11
45 – 7/11 Förbundsdomarutbildning 12 eller 13/11
46 – 14/11
47 – 21/11 Davis Cup Finals 23-27/11
48 – 28/11 Norrköping Elite Hotels Junior Open TE14 26/11-2/12
49 – 5/12 Gothenburg Open TE14 3-9/12
50 – 12/12
51 – 19/12
52 – 26/12